Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

    2024-06-25

    В останні роки Китай значно посилив тиск на Тайвань. Його військові кораблі та літаки тепер майже щодня курсують навколо Тайваню, викликаючи побоювання, що напруженість може перерости у відвертий конфлікт. Аналітику на тему можливих дій Китаю, підготовлену Центром стратегічних і міжнародних досліджень, поширюємо на нашому сайті.

    Значна частина світової уваги зосереджена на ймовірності вторгнення Китаю до Тайваню, але, окрім вторгнення, Пекін має ще багато варіантів, щоб покарати або анексувати Тайвань, а також примусити його до певних дій.

    Одним із важливих кроків, які може зробити Китай, є карантин у «сірій зоні», який здійснюватиметься не військовими силами, а береговою охороною та іншими правоохоронними органами.

    Замість ізоляції острову, карантин мав би продемонструвати здатність Китаю контролювати Тайвань.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Китаю навіть не потрібно повністю оточувати острів, щоб запровадити там карантинний режим.

    За умови розвитку сценарію обмеженого морського карантину китайські сили можуть націлитися лише на один або два ключових порти, що все ще становитиме серйозну проблему для Тайваню.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Мало уваги було приділено ступеню ймовірності розвитку таких сценаріїв, але в короткостроковій перспективі саме карантин є більш імовірним, ніж вторгнення чи військова блокада. Це також більше збило б з пантелику Тайвань і міжнародну спільноту щодо правильних та ефективних дій в цій ситуації.

    Спираючись на поглиблені дослідження, командно-штабні навчання та тренування, особисті консультації та опитування експертів, цей звіт представляє потенційні причини для Китаю із створення карантинних умов та описує два можливі сценарії того, якими методами Китай може привести його в силу.

    Навіщо Китаю встановлювати карантинні режим на Тайвані

    Мета карантину полягає не в тому, щоб повністю ізолювати Тайвань від світу, а в тому, щоб утвердити контроль Китаю над Тайванем, визначивши умови для експортних та імпортних перевезень острова. Ключова ціль — змусити країни та компанії дотримуватися умов Китаю. Якщо іноземні актори переважно дотримуватимуться карантину, це посилить наратив Китаю про те, що він контролює Тайвань, і підриватиме претензії Тайбею на суверенітет.

    Карантин дає кілька потенційних переваг для Китаю:

    Обмежені масштаби

    На відміну від вторгнення чи блокади, карантин не буде розглядатися військові дії. Його також легше відкликати і віг не вимагатиме перекриття Тайванської протоки.

    Здійсненний

    Лише загроз може виявитись достатньо, щоб змусити більшість судноплавних компаній підкоритися вимогам Китаю, а це означатиме, що йому, можливо, не доведеться блокувати багато кораблів, щоб досягти бажаного результату.

    Гнучкий

    Є кілька підходів, які може застосувати Китай. Успішне впровадження створило б прецедент, полегшивши застосування аналогічних додаткових заходів у майбутньому.

    Йому важко чинити опір

    Операція в сірій зоні під керівництвом правоохоронних органів ускладнює здатність Тайваню, Сполучених Штатів та інших учасників до реагування.

    Цей четвертий пункт є ключовим. Під час нещодавнього опитування експертів зі Сполучених Штатів і Тайваню команда проєкту «Сила Китаю» виявила, що експерти оцінюють готовність США та союзників до військового втручання під час карантину як менш ймовірну, ніж під час китайської блокади або вторгнення на Тайвань. Лише 13 відсотків опитаних американських експертів і 9 відсотків експертів з Тайваню були «повністю впевнені», що Сполучені Штати втрутяться військовим шляхом, щоб захистити Тайвань від карантину.

    Яким чином Китай міг би запровадити карантин

    Здійснення карантину було б величезним завданням для Китаю, яке ще не мало подібних випадків в минулому та вимагало б від нього подолання складних матеріально-технічних перешкод і спільного командування правоохоронними, військовими та іншими силами. Тим не менш, у Китаю є величезні можливості, і існує низка підходів, які він міг би застосувати.

    Правоохоронні органи відіграватимуть головну роль. Головною серед цих сил буде Берегова охорона Китаю (БОК), яка розгорне свої сили для патрулювання вод навколо Тайваню та блокування суден, які не дотримуватимуться карантину. Китайське управління морської безпеки (УМБ), яке є основним цивільним агентством, відповідальним за безпеку на морі, також може розгорнути свої патрульні кораблі разом із береговою охороною.

    Ці кораблі правоохоронних органів користуватимуться підтримкою двох інших ключових сил. По-перше, збройні сили Китаю можуть розгорнути військово-морські, повітряні, ракетні, кібернетичні та інші сили для залякування Тайваню, стримування зовнішнього втручання та забезпечення життєво важливих розвідки, спостереження та рекогносцировки (РСР). По-друге, морська міліція Китаю може заповнити прогалини в РСР і значно ускладнити умови для робочого середовища Тайваню.

    Сили Китаю для створення карантинних умов

    Берегова охорона Китаю

    • Опис:

    БОК є основною морською правоохоронною організацією Китаю. Це найбільша берегова охорона у світі, яка підпорядковується вищому військовому органу Китаю – Центральній військовій комісії. Деякі кораблі БОК були передані з ВМС НВАК і оснащені потужним озброєнням, таке як 76-мм гармати, яке не було демонтоване.

    • Роль:

    Патрулювання вод навколо Тайваню та за необхідності висадка та обшук суден, що не підкорюються умовам Китаю.

    • Розміри:

    150+ океанських суден, 400+ суден меншого розміру.

    Адміністрація морської безпеки КНР

    • Опис:

    АМБ є основним цивільним органом Китаю, який не займається береговою охороною, а відповідає за морську безпеку та навігацію. Це включає в себе управління морським перевезеннями і транспортними потоками в китайські порти та з них.

    • Роль:

    Кооперація з БОК для патрулювання вод навколо Тайваню та блокування суден.

    • Розміри:

    Щонайменше три десятки океанських суден і сотні менших кораблів.

    Народно-визвольна армія Китаю

    • Опис:

    НВАК є однією з найбоєздатніших армій у світі. Її військово-морський флот є найбільшим у світі за кількістю бойових кораблів, а її повітряні, наземні, ракетні та кібернетичні проходять швидку модернізацію.

    • Роль:

    Забезпечення РСР, стримання втручання зовнішніх сил та силове реагування, якщо дійде до зіткнень.

    • Розміри:

    Понад 370 бойових кораблів і тисячі літаків.

    Приморське ополчення

    • Опис:

    Приморське ополчення – це сила організованого, навченого та озброєного персоналу на борту рибальських суден. Вони здійснюють наче офіційну комерційну рибальську діяльність, але насправді працюють в тіні НВАК і разом з БОК.

    • Роль:

    Заповнити прогалини в РСР Китаю та ускладнити обізнаність Тайваню про морські води.

    • Розміри:

    Приблизно 100+ великих і близько 3000 менших суден.

    Оскільки Китай може задіяти цілий ряд сил, щоб керувати карантином, іншим країнам може буде складно реагувати на їхні дії. Берегова охорона Тайваню володіє незначною кількістю океанських кораблів у флоті берегової охорони Китаю. Тайвань також не має такої великої сили, як морське ополчення, а це означатиме, що Тайваню доведеться покладатися на свою берегову охорону, щоб відповісти на дії Приморського ополчення Китаю.

    Перевага берегової охорони Китаю

    Берегова охорона Китаю значно перевершує берегову охорону Тайваню як за розміром, так і за кількістю суден.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Примітка: кожне коло позначає один корабель із приблизною водотоннажністю.

    Маючи в своєму розпорядженні широкий спектр сил, Китай має велику гнучкість у методах запровадження карантинного режиму.

    Китай може збільшувати чи зменшувати розгортання своїх сил залежно від ступеня дотримання нав’язаних ним умов та інших факторів. Якщо Китаю вдасться змусити більшість компаній співпрацювати за допомогою погроз, штрафів або ринкових обмежень, можливо, йому не доведеться розгортати додаткові сили. І навпаки, якщо Тайвань дасть рішучу відповідь або інші країни втрутяться, Китай може збільшити власне розгортання у відповідь.

    Китай також може вибрати на які транспортні шляхи варто націлюватися. Він може зосереджуватися на конкретних сферах (наприклад, морській, авіаційній або на обидвох одночасно), вибірково або всеохопно включити цільові товари. Він також може значно подовжити карантин або припинити його раніше відповідно до бажаного ефекту Пекіна.
    Наведені нижче сценарії є лише двома прикладами потенційних морських карантинів. Є багато інших можливих підходів, які Китай може застосувати. Немає загальнодоступних китайських доктринальних писань про те, як Китай може запроваджувати карантинні обмеження, але ці сценарії узгоджуються з операціями та можливостями, які Китай продемонстрував під час минулих дій.

    Сценарій 1. Обмежений морський карантин

    У цьому першому сценарії Пекін використовуватиме свої правоохоронні сили для проведення обмеженого морського карантину, зосередженого на одному головному порту.
    За кілька днів або тижнів до початку карантинних операцій Китай готує БОК, АМБ та військові сили. Він також викликає рибальські судна морської міліції в цьому районі.
    Китай починає з публічного оголошення «посилених правил митного огляду», які вимагають від усіх вантажних суден і танкерів, що в’їжджають на Тайвань, подавати попередні митні декларації відповідним органам влади Китаю. Щоб мінімізувати міжнародний тиск, Китай не використовує такі терміни, як «карантин» або «блокада», щоб описати свій оголошений митний режим.

    Команди суден правоохоронних органів Китаю мають право виходити на борт суден, проводити інспекції на місцях, опитувати персонал і вживати інші заходи проти суден, які не дотримуються їхніх вимог. Влада погрожує штрафами та обмеженням доступу до ринку для компаній, які порушують нові запроваджені правила.
    Карантин набуде чинності через 48 годин після оголошення. Це надасть Китаю час, щоб розгорнути сили на своїх позиціях, і надасть судноплавним компаніям час попередження своїх суден, що курсують морем, про нові правила Китаю.

    Китайська влада не оголошуватиме конкретне місце проведення інспекцій, але вони націляться на порт Гаосюн, найбільш завантажений порт Тайваню.

    У 2022 році приблизно 57 відсотків морської торгівлі Тайваню здійснювалося через порт Гаосюн, що робить його незамінним комерційним центром для острова.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Китай розміщує понад 10 патрульних кораблів правоохоронних органів біля узбережжя Гаосюна. Приблизно через 48 годин після оголошення митного режиму влада Китаю повідомляє про введення в дій заходів, в той час, яка патрульні кораблі починають зупиняти судна, які не дотримуються вимог.

    Судна вторгнуться в прилеглу зону Тайваню довжиною 24 морські милі та час від часу підпливатимуть до кордону територіальних вод довжиною 12 морських миль.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Це є важливим на символічному рівні, оскільки Китай не визнає претензій Тайваню на ці кордони. Під час широкомасштабних військових навчань навколо Тайваню в квітні 2023 року кораблі НВАК вторглися в прилеглу до Тайваню зону в рамках маневру, спрямованого на делегітимізацію претензій Тайваню.

    Китай також розгортає менший контингент суден правоохоронних органів у Тайванській протоці біля узбережжя інших великих портів Тайчжун і Тайбей.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Ці судна підтримуватимуться правоохоронними органами кількох рибальських суден морської міліції, що проходять уздовж прилеглої зони Тайваню. Вони не матимуть права заходити на борт або оглядати торгові судна. Натомість вони заповнюватимуть прогалини в РСР і блокуватимуть отримання інформації Тайванем про стан морських свої вод, масово курсуючи в певних районах.

    Загалом навколо прилеглої зони острова розташовуватиметься близько 20 кораблів морської міліції. Китай міг би розгорнути значно більше сил ополчення, але вони не так добре навчені, як берегова охорона, і Пекін може мати занепокоєння щодо їхньої дисципліни та здатності протистояти береговій охороні Тайваню.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Хоча цей карантин нібито є операцією правоохоронних органів, військові сили також відіграватимуть ключову допоміжну роль.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Військово-морські сили Китаю розгорнуть п’ять надводних ударних груп (НУГ) для оточення Тайваню на дистанції. Вони включатимуть 30 військових кораблів — безпрецедентно велике розгортання навколо Тайваню.

    Кожна НУГ складатиметься з трьох-шести кораблів, включаючи міноносці, фрегати, допоміжні судна та ударні підводні човни. Вони матимуть на меті залякати Тайвань, стримувати втручання іноземних сил і збільшуватимуть обізнаність Китаю про повітряну та морську територію в Тихому океані.

    Під час проведення операцій НВАК постійно запускатиме пілотовані і безпілотні літаки, для моніторингу руху навколо Тайваню.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Протягом одного тижня кораблі китайських правоохоронних органів зупинятимуть та обшукуватимуть лише одне або два судна і зосереджуватимуться виключно на суднах, що належать Тайваню.

    Пекіну не потрібне загальне дотримання митних правил, щоб операція вважалася успішною. Виконання вимог приблизно 75 відсотками усього обсягу судноплавних компаній було б значним успіхом для Китаю.

    Пекін дозволятиме заходити в порти Тайваню вірним китайській владі суднам під китайським прапором, на які припадає значна частка загального трафіку.

    Пекін розраховує на те, що більшість іноземних транспортних компаній дотримуватимуться «посилених митних правил», щоб уникнути силових заходів, але кілька компаній зі штаб-квартирами на Тайвані, у Сполучених Штатах та деяких інших країнах публічно виступатимуть проти цих правил і нехтуватимуть ними.

    Якщо Китай стикнеться з відносно стриманою відмовою, а більшість компаній натомість дотримуватиметься китайських митних правил, Китай почне зменшувати обсяг операцій приблизно через тиждень. Однак протягом наступних тижнів навколо Тайваню зберігатиметься значна присутність правоохоронних органів і військових, що свідчитиме про встановлення «нового нормального Китаю».

    Сценарій 2. Повний морський карантин

    Цей сценарій є значно розширеною версією першого сценарію. Як і в першому сценарії, Китай оголосить нові «посилені правила митного огляду», вимагаючи від компаній запитувати дозвіл китайських органів влади на в’їзд на Тайвань.

    Однак цього разу Китай публічно оголосить карантинну зону, яка охоплюватиме весь острів Тайвань.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Зона простягатиметься на 24 морські милі від базової територіальної лінії Тайваню, що збігатиметься з прилеглою зоною, на яку претендує Тайвань. Це матиме на меті делегітимізувати її і продемонструвати готовність і здатність Китаю нав’язувати свою волю в регіоні, який нібито перебуває під юрисдикцією Тайбею.

    Влада Китаю повідомить, що інспекційний режим набуде чинності через 48 годин після оголошення. Китай вимагатиме від вантажовідправника будь-якого вантажу, місцем призначення якого є Тайвань, завчано повідомляти китайські митні і правоохоронні органи.

    Китай знову розгорне кораблі правоохоронних органів для проведення карантину. Найбільше вони зосереджуватимуться біля узбережжя Гаосюна, поблизу якого буде понад 10 кораблів берегової охорони та морської безпеки.

    Однак у цьому сценарії Китай надішле набагато більшу кількість патрульних кораблів правоохоронних органів, щоб оточити острів.

    Він розгорне десяток таких суден біля західного узбережжя портів Тайбей і Тайчжун. Він також відправить дев’ять курсувати поблизу північного порту Кілун — другого за завантаженістю імпортного центру Тайваню — і шість — до менших східних портів Хуалянь і Суао.

    Розгортання понад трьох десятків кораблів правоохоронних органів становитиме для Китаю безпрецедентно масштабну морську операцію. Це становитиме приблизно одну чверть китайського океанського флоту БОК і УМБ.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Приблизно 40 кораблів морської міліції також кишітимуть уздовж прилеглої зони, щоб заповнити прогалини між кораблями правоохоронних органів.

    Як і в умовах обмеженого карантину, морська міліція не братиме участі в посадці та огляді суден. Він зосереджуватиметься на проведенні РСР для Китаю та блокуватимуть отримання інформації Тайванем про стан морських свої вод.

    Як і в сценарії обмеженого карантину, ВМС Китаю розгортає п’ять НУГ, щоб розширити РСР Китаю, залякати Тайвань і стримати сили США та інші сили, які можуть спробувати втрутитися. Літаки НОАК також здійснюватимуть регулярні вильоти для проведення РСР навколо Тайваню.

     

    Як Китай може встановити карантинний режим для Тайваню

     

    Цього разу Китай доповнить розгортання військово-морських сил розміщенням авіаносця «Шаньдун» і його ударної групи на південний схід від Тайваню. Він здійснюватиме часті вильоти винищувачів J-15 на схід від Тайваню, повторюючи операції, які НВАК проводила в останні роки.

    У цьому сценарії Китай буде набагато активнішим у плані висадки та обшуку суден. Китайські сили зупинятимуть принаймні одне-два судна на день на період карантину, зосереджуючись переважно на суднах під прапором Тайваню.

    Можливо, також проводитимуться перевірки суден дюжини країн, які все ще підтримують офіційні дипломатичні відносини з Тайванем. Китайські сили захоплюватимуть кораблі, які не підкорюються їм, і арештовуватимуть їх у сусідніх портах Китаю.

    Торговельні судна, які подали відповідні документи та отримали схвалення, допускатимуться до Тайваню. Однак через підвищену невизначеність щодо характеру примусових заходів Китаю багато судноплавних компаній вирішать притримати свої вантажі, що спричинить значне та помітне зниження імпорту до Тайваню.

    Оскільки операція розтягнеться на кілька днів, китайські кораблі та персонал потребуватимуть ротації. Після великого розгортання на початку Китай може змінювати кількість сил залежно від таких факторів, як власна спроможність та бажання Пекіна, рівень дотримання карантину, військові позиції США та союзників.

    Ці операції триватимуть на різних рівнях понад два тижні, перш почнеться їхнє згортання. Однак значні сили БОК і НВАК продовжуватимуть діяти навколо Тайваню протягом невизначеного терміну в більшому масштабі, ніж до карантину.

    Висновок

    Для обох цих сценаріїв мета Пекіна не полягає в тому, щоб герметично ізолювати Тайвань. Натомість ці кампанії будуть спрямовані на те, щоб покарати Тайвань, відстояти заявлений контроль Пекіна над островом, перевірити реакцію міжнародних судноплавних компаній і чинити значний тиск на Тайвань, Сполучені Штати та інших.

    Незважаючи на те, що Китай має можливості для успішної реалізації цих та інших варіантів карантину, для цього знадобляться дії, які є набагато складнішими, ніж будь-які інші, які Китай продемонстрував на сьогоднішній день. Такі кроки становитимуть значний ризик для Китаю, і його успіх значною мірою залежатиме від того, як на це відреагують Тайвань, Сполучені Штати та інші.

    Навіть якщо карантин буде успішно реалізований, у сфери його впливу є певні межі. Якщо метою Пекіна є завдати достатньо болю, щоб змусити Тайвань капітулювати, Китаю потрібно буде вийти за межі сірої зони та перейти до відкритих військових дій. Військова блокада буде головним варіантом для Китаю, якщо він прагнутиме насильно об’єднати Тайвань без вторгнення.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *