Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

    2024-03-09

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню. Частина 2 із серії «Сила Китаю».

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Аналітику, підготовлену Бонні Лін, Браян Харт, Меттью П. Фунайол, Саманта Лу та Трулі Тінслі – командою проєкту «Сила Китаю» Центром стратегічних і міжнародних досліджень, ширимо на нашій сторінці.

    Китайські лідери сповнені рішучості запобігти остаточному відокремленню Тайваню та зрештою поставити його під свій контроль. Дедалі більше використання Пекіном своїх військових сил для тиску на Тайвань останніми роками почало викликати побоювання, що Пекін може вторгнутися на острів. Проте у Китаю є й інші варіанти, окрім вторгнення, одним із яких є блокада, спрямована на те, щоб зламати волю народу Тайваню до опору.

    Якщо мета Пекіна полягатиме в тому, щоб покарати Тайвань і продемонструвати свою здатність здійснювати контроль над островом, Китай може ввести карантин під керівництвом не військових, а правоохоронних сил.

    Метою карантину було б продемонструвати силу Пекіна, а не спричинити натомість серйозне перекриття торгівлі з Тайванем. Хоча карантин став би великою проблемою для Тайваню, цього було б недостатньо, щоб змусити Тайвань піти на серйозні поступки або об’єднатися з Китаєм.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Блокада була б наступною сходинкою на сходах ескалації. На відміну від карантину, блокада здійснюватиметься Народно-визвольною армією (НВАК) і включатиме силове реагування, якщо дійде до зіткнень із Тайванем.

    Блокада матиме на меті завдати шкоди Тайваню, перекривши торгові потоки, особливо з імпорту енергоносіїв та інших матеріалів, необхідних для підтримки бурхливої економіки Тайваню та населення в майже 24 мільйонів осіб.

    Якщо Китай зможе доволі сильно давити на острів протягом достатнього проміжку часу, це може змусити Тайвань сісти за стіл переговорів або сприятиме створенню умов для успішного вторгнення Китаю.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню   Цивільний порт

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню   Енерготермінал

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Успіх чи невдача блокади залежатиме від стійкості Тайваню та масштабу його відповіді, а також від політичних та економічних зустрічних дій міжнародної спільноти.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Китаю також, можливо, доведеться чинити опір прямому військовому втручанню. Сполучені Штати та їхні ключові союзники, такі як Японія, мають військові бази в регіоні, які можуть створювати значну силу для протистояння силам Китаю.

    Цей звіт був складений в опорі на інформацію, отриманою з китайських військових документів, під час командно-штабних навчань, приватних консультацій та опитування експертів. Він викладає потенційні мотиви Китаю для блокади та описує можливі сценарії того, як Китай може підійти до її реалізації.

    Чому Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

    Китайські військові стратеги давно вважали блокаду однією з головних кампаній, до яких необхідно підготуватися НВАК.

    Наука про кампанії, підручник, опублікований у 2006 році Університетом національної оборони Китаю, визначає «кампанію комплексної блокади» (联合封锁战役) як «наступальну кампанію, яка реалізується ВМС, ВПС, 2-им артилерійським корпусом (2-й артилерійський корпус був перейменований на «Ракетні війська» у 2015 році в рамках більших організаційних реформ) та великими формуванням армійської кампанії за підтримки узгоджених зусиль збройних сил поліції та міліції. . . розірвати економічні та військові зв’язки ворога із зовнішнім світом».

    Метою блокади буде обернути статус Тайваню як острова з обмеженими природними ресурсами на свою користь. Порівняно із іншими великими економіками, Тайвань значно більше залежить від торгівлі, ніж вони. У 2022 році імпорт і експорт Тайваню становили 61 і 69 відсотків його від ВВП відповідно. Для порівняння, імпорт і експорт Китаю становив лише 15 і 20 відсотків його ВВП.

    Тайвань більше залежить від торгівлі, ніж більшість інших провідних економік

    Розмір бульбашок на зображенні залежить від проценту ВВП. Їх розташування вказує на вагу торгівлі в економіці кожної країни, що представлена у відсотках від їхнього загального ВВП.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Джерело: Проєкт «Сила Китаю» Центру стратегічних і міжнародних досліджень; Світовий банк; Комтрейд ООН; Міністерство економіки, РК (Тайвань)

    Тайвань особливо залежить від зовнішніх поставок енергії, імпортуючи близько 97 відсотків своєї енергії. Він також імпортує приблизно 70 відсотків свого продовольства, хоча він самозабезпечує себе певними основними продуктами харчування для підтримки свого населення.

    Повідомляється, що Тайвань має менш ніж двомісячні запаси вугілля та природного газу для виробництва електроенергії, шестимісячні запаси сирої нафти та шестимісячні запаси продовольства. У найбільш вірогідному сценарії блокади ці запаси будуть бомбардовані Китаєм, що зменшить здатність Тайваню чинити йому опір. Ситуацію ускладнює те, що опитування, проведене командою проєкту «Сила Китаю» Центром стратегічних і міжнародних досліджень, показало, що багато експертів вважають, що Китай може здійснювати великі військові операції проти Тайваню щонайменше протягом шести місяців.

    Китаю не потрібно буде герметично ізольовувати Тайвань, щоб досягти своїх цілей. Зменшення торговельного обороту Тайваню навіть на 50 відсотків виявилося б згубним для нього, особливо якщо Пекін перекриє весь або більшу частину імпорту нафти, природного газу та вугілля, що врешті призведе до дедалі більших збоїв у розподілі електроенергії навколо острова.

    Енергопостачання Тайваню за джерелами (2023)

    Вимірюється в MTНЕ (мільйонах тонн нафтового еквівалента)

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Джерело: проєкт «Сила Китаю» Центру стратегічних і міжнародних досліджень; Управління з енергетики, Міністерство економіки, Республіка Китай (Тайвань).

    Відновлювані джерела енергії включають гідроенергію, геотермальну, сонячну та вітрову.

    Однак блокада не залишиться без наслідків для Пекіна. Немає жодної гарантії, що методами лише однієї блокади Пекіну вдасться досягнути своїх цілей. Якщо Тайвань проявить витривалість і якщо він отримуватиме допомогу від Сполучених Штатів чи інших країн, не зможе змусити Тайвань капітулювати, не вдаючись до силової окупації острова.

    Загалом існує багато факторів, які, ймовірно, можуть визначати погляд китайських керівників на переваги та недоліки блокади:

     

    ПлюсиМінуси
    Націлено на вразливі місця Тайваню

    Тайвань має обмежені природні ресурси та значною мірою залежить від імпорту. Більшість імпорту Тайваню надходить до кількох портів в західній частині острова, що розташовані найближче до Китаю.

    Високий ризик застою або ескалації

    Однієї лише блокади може бути недостатньо, щоб змусити капітулювати, і Китаю, можливо, доведеться перейти до вторгнення. Навіть якщо Китай не буде хотіти цього, побоювання щодо ескалації з боку Тайваню чи Сполучених Штатів можуть спонукати його до вторгнення.

    Здійсненність

    Наразі Китай має у своєму розпорядженні можливості до блокади Тайваню. Блокаду легше здійснити і вона вимагатиме менше початкових сил, ніж вторгнення амфібій (прим. машин, спроможних пересуватись і суходолом і водою або й під водою).

    Затяжний конфлікт

    Можуть пройти місяці або навіть більше року, перш ніж Тайвань захоче вести переговори, і на початковому етапі вони можуть бути невдалими. Буде важко передбачити тривалість кампанії Китаю.

    Гнучкість

    Силу, з якою здійснюється блокада, можна збільшити або зменшити. До того ж, скасувати блокаду легше, ніж вторгнення. Однак блокада все одно вимагатиме від Китаю залучення всього уряду та всього суспільства.

    Союзники Тайваню матимуть час на реагування

    Значний час, який може знадобитися для того, щоб посадити Тайбей за стіл переговорів, може дати Сполученим Штатам та іншим країнам можливість для того, щоб спрямувати сили на пробиття блокади. Пекін також непокоїться через те, що Вашингтон може організувати широку коаліцію для введення каральних санкцій проти Китаю в цей період.

    Менша ймовірність втручання третіх сторін 

    Країни можуть бути менш готові втрутитися заради захисту Тайваню від блокади, ніж від вторгнення, особливо якщо Китай застосує менш силовий підхід. Блокада не обов’язково передбачає нанесення Китаєм ударів по базах США, Японії чи інших баз у регіоні.

    Потребує залучення місцевих колаборантів

    Оскільки блокада не передбачає захоплення острова, Китаю потрібно зламати волю народу Тайваню, щоб змусити острів почати переговори. Це вимагає залучення пропекінських сил на Тайвані та угрупувань, які виступають проти його незалежності, щоб підірвати Тайбей.

    Географічна близькість

    Близькість Тайваню до Китаю та відсутність сухопутних кордонів полегшують Китаю запровадження та підтримку блокади. Китай міг би значною мірою покладатися на берегове місцеположення своїх баз для забезпечення своїх операцій.

    Збереження оборонного потенціалу Тайваню

    Повністю знизити обороноздатність Тайваню буде майже неможливо. Якщо блокада не передбачає реактивних ударів, це залишить обороноздатність Тайваню недоторканою.

    Значний ступінь покірливості підприємств

    Більшість судноплавних компаній, багато з яких належать Китаю, приєдналися б до блокади Китаю з метою уникнути ризику для екіпажів, кораблів і вантажу, а також майбутніх репресій з боку Пекіна, таких як перекриття доступу до ринку.

    Фрагментарність

    Деякі продукти та сировина все ще можуть потрапляти на Тайвань, що знижуватиме ефективність блокади. Окрім того, Китай також буде піддаватися міжнародному тиску щодо неприпинення постачання продовольства чи медикаментів до Тайваню.

     

    Це поєднання плюсів і мінусів показує, що блокада Тайваню була б серйозною авантюрою для Китаю і не гарантувала б йому більшого успіху, ніж вторгнення. Існує також ймовірність того, що Китаю доведеться ескалювати блокаду до ступеню вторгнення, якщо Тайвань не захоче капітулювати або за умови втручання США та інших сил.

    Проте в найближчій перспективі блокада може бути більш привабливою для Пекіна. В опитуванні 2023 року командою проєкту «Сила Китаю» від Центру стратегічних і міжнародних досліджень, проведеному експертами зі Сполучених Штатів і Тайваню, комплексна блокада із потенційною можливістю силового реагування в найближчі п’ять років розглядалася би як більш ймовірна, хоча і на незначний відсоток, порівняно із вторгненням.

    Ймовірно, це відображає переконання, що у Китаю наразі не вистачає можливостей для успішного вторгнення на Тайвань, але цей стратегічний розрахунок може змінитися в міру зростання можливостей НОАК.

    Як Китай міг би здійснити блокаду

    Блокада була б новою справою для Китаю, вимагала б від нього подолання складних операційних і матеріально-технічних перешкод. Китайські очільники мали б не лише керувати спільними військовими операціями, але й координувати правоохоронні сили та сили морської міліції для підтримки НОАК. Їм також було б потрібно підготуватися до війни з Тайванем і потенційної війни зі Сполученими Штатами, їх союзниками та партнерами.

    Незважаючи на це, Китай стрімко нарощує свої потужності, включаючи сили, необхідні для блокади.

    Операції із комплексної блокади будуть найбільшою мірою спиратися на шість основних типів сил НОАК: надводний флот і підводний флот; повітряні сили (включаючи ВПС НВАК, морську авіацію та армійську авіацію); звичайні ракетні війська; берегові сили та війська ППО; а також сили підтримки.

    Сили Китаю для блокади

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Надводний флот ВМС

    Опис:
    Військово-морський флот Китаю є найбільшим у світі за кількістю бойових кораблів. Його надводний флот складається з понад 260 суден, включаючи десятки есмінців, фрегатів та інших кораблів, а також два діючих авіаносця.

    Роль:
    Забезпечувати блокаду та безпольотну зону шляхом блокування несанкціонованих суден і літаків; встановити контроль на морі; надавати допомогу в комплексних ударах по об’єктах Тайваню; надавати підтримку із розвідки, спостереження та рекогносцировки (РСР).

    Підводний флот ВМС

    Опис:
    Військово-морські сили НВАК мають величезний підводний флот, який складається з приблизно 59 підводних човнів, включаючи десятки ударних підводних човнів і 6 атомних підводних човнів з балістичними ракетами.

    Роль:
    Здійснити морську блокаду; закладати міни; забезпечити РСР.

    Повітряні сили

    Опис:
    НВАК володіє понад 3000 боєздатних літаків у ВПС, морській авіації та армійській авіації. Китай є однією з небагатьох країн, які самостійно розробляють сучасний винищувач-невидимку, відомий як J-20. Китай також розробляє другий винищувач-невидимку J-35 для операцій палубної операції.

    Роль:
    Встановити перевагу в повітрі та перешкоджати несанкціонованому виходу літаків із безпольотної зони; забезпечувати допомогу під час спільних вогневих ударів по об’єктах противника; надання підтримки у операціях із мінування; забезпечення РСР.

    Ракетна сила

    Опис:
    Ракетні сили НОАК озброєні приблизно 1800 ракетами, включаючи крилаті ракети наземного базування та балістичні ракети малої, середньої та середньої дальності, що робить їх найбільшими ракетними силами традиційного типу у світі. Тайвань знаходиться в радіусі дії більшості з них, включно із ракетами середньої дальності, які здатні досягати точок, розташованих набагато далі, в район Тихого океану. Ракетні сили також контролюють наземні ядерні сили Китаю.

    Роль:
    Підтримка у здійснення спільних вогневих ударів по ключових наземних цілях на Тайвані та в інших місцях за необхідності; стримування втручання зовнішніх сил; нанесення обмеженої кількості ударів протикорабельними ракетами.

    Війська берегової та протиповітряної оборони

    Опис:
    Берегові сили та сили протиповітряної оборони НОАК у складі ВМС, ВПС та армії НОАК використовують ракети наземного базування «земля-повітря», які можуть покривати значну частину Тайванської протоки, а також сотні протикорабельних крилатих ракет, здатних покрити зону Тайваню і пролетіти далі, до Тихоокеанського регіону.

    Роль:
    Допомога в забезпеченні блокади та безпольотної зони; асистування у встановленні повітряної переваги та морського контролю над Тайванською протокою та прилеглими районами; стримування зовнішнього втручання Сполучених Штатів чи інших сторін; захищати материковий Китай в разі ескалації.

    Сили підтримки

    Опис:
    НВАК має чотири види сил підтримки, які відповідають за кібернетичні, інформаційні, аерокосмічні та спільні логістичні операції.

    Роль:
    Проведення наступальних кібероперацій проти військових і цивільних комунікацій, кібернетичної та енергетичної інфраструктури; проводити операції з інформаційного та дезінформаційного впливу; забезпечення РСР; координування логістики для забезпечення тривалої блокади.

     

    У документах НВАК підкреслюється, що користування «трьома силами» (三权) у ключових сферах — інформаційній, морській та повітряній — має вирішальне значення для проведення кампанії із комплексної блокади, де кожна з різних сил Китаю має відігравати в цьому свою роль.

    Таким чином, удари ракетною зброєю можуть зіграти ключову роль. У документах НВАК підкреслюється важливість деградації ключових потужностей противника, таких як батареї систем протиповітряної та берегової оборони, перед тим, як здійснювати широке розгортання військ Китаю поблизу Тайваню для забезпечення блокади. Китай також може націлитися на ключові цивільні цілі, щоб обмежити здатність Тайбея координування та реагування.

    Натомість Китай міг би розпочати блокаду із меншим ступенем силового реагування, щоб спробувати пом’якшити міжнародну реакцію. Такий розвиток подій описується в другому та третьому сценаріях нижче. Однак це створює ризик ураження китайських формувань для блокади ударами силами контратаки та відсутності достатнього тиску на Тайвань для досягнення бажаних цілей Пекіна.

    «Під час організації комплексних вогневих ударів ми повинні ретельно відбирати військові цілі, ураження яких матиме значний вплив на нашу кампанію із блокади, і цілі, які несуть суттєву загрозу для наших сил для здійснення блокади… Одночасно… ми повинні залучати авіаційні підрозділи та підводні човни для проведення широкомасштабних операцій із мінування ворожих портів і судноплавних шляхів» — Наука про кампанії.

    НВАК не буде самостійно здійснювати блокаду.

    Китайські морські правоохоронні сили відіграватимуть ключову роль. Берегова охорона Китаю (БОК) є найбільшою береговою охороною в світі за кількістю океанських суден. Після того, як НВАК здобуде «три сили», БОК — за допомогою цивільного морського правоохоронного органу Китаю, Адміністрації безпеки на морі (АБМ) — допоможе підтримувати та посилювати блокаду, зупиняючи кораблі, які не підкоряються Китаю. Це матиме вирішальне значення в тому, щоб дозволити Китаю створити враження, що блокада – це справа суто внутрішніх правоохоронних органів.

    Завершальними формуванням під час блокади Китаю стане морська міліція— мережа організованого, навченого та озброєного персоналу, що працює на рибальських та інших цивільних суднах.

    Ця міліція не буде брати участь у силових операціях, але вона може заповнити прогалини в РСР Китаю та погіршити розуміння Тайванем про власну морську територію, шляхом скупчення своїх сил у певних районах. Міліція також потенційно може допомогти в матеріально-технічному забезпеченні, переправляючи обмежену кількість обладнання та персоналу на судна НВАК, залучених до операції з блокади.

    Китай також може отримати підтримку від таких партнерів, як Росія. Наслідком зближення Китаю і Росії за останні роки, стало їхнє проведення спільних військово-морських та повітряних навчань в західній частині Тихого океану та в інших місцях. Росія може не втручатися безпосередньо, але Пекін може вимагати від Москви вжити заходів, щоб продемонструвати підтримку Китаю.

    Наведені нижче сценарії є лише трьома прикладами потенційних підходів до здійснення блокади. Є й інші можливі сценарії. Згідно з кожного з цих сценаріїв, Пекін вважатиме, що він повинен застосувати військову силу, щоб або стримати безпосереднє проголошення Тайванем незалежності, або змусити Тайвань погодитися на об’єднання із Тайванем.

    Сценарій 1: Повна блокада із силовим реагуванням.

    Цей сценарій найбільше узгоджується з доктринальними писаннями НОАК і, на думку багатьох американських аналітиків, є найбільш ймовірним підходом, який може застосувати Китай, якщо метою блокади буде змусити Тайвань капітулювати, погодитися на ведення переговорів про об’єднання або встановлення умов для успішного вторгнення.

    Це базується на визначених НВАК «трьох силах» (в інформаційній, повітряній та морській сферах), які покликані створити умови для ефективного встановлення та підтримки блокади.

    Посилаючись на Антисецесійний закон Китаю 2005 року, Пекін заявить, що Тайвань вдався до неприйнятних кроків до незалежності, і оголосить, що НОАК і морські правоохоронні сили проведуть по сім днів спільних навчань з бойовою стрільбою навколо Тайваню.

    У повідомленні буде зазначено, що навчання почнуться через 48 годин і пройдуть у п’ятьох повітряних і морських зонах відчуження. Операції передбачатимуть безпрецедентний рівень активності НОАК, включаючи вторгнення літаків і надводних кораблів у територіальні води та повітряний простір, на які претендує Тайвань.

    Поряд із цією наземною діяльністю китайські підводні човни таємно установлюватимуть морські міни біля входів у шість ключових портів Тайваню та енергетичних терміналів.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Важливо те, що на цих мінах буде налаштований таймер для їхньої активації, проте він ще не буде запущений на той момент.

    На півдні НОАК прокладе вхід до порту Гаосюн, найжвавішого та найважливішого торгового центру Тайваню, а також розташованого неподалік терміналу зрідженого природного газу (ЗПГ) «Юнь’ан», який є провідним імпортним терміналом ЗПГ на острові. 

    На півночі НВАК встановить міни біля входів у порти Тайчжун, Тайбей, Кілун, Суао та Хуалянь.

    У третій день навчань Китай і Росія проведуть спільне стратегічне повітряне патрулювання над Східно-Китайським і Японським морями як окрему операцію. Міністерство закордонних справ Китаю повідомлятиме, що цей захід є частиною регулярного китайсько-російського патрулювання, але коментатори китайських ЗМІ припускатимуть, що метою цієї операції є утримання Японії від втручання та виклик занепокоєння щодо підтримки Китаю Росією.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    На п’ятий день навчань Китай оголосить, що через 48 годин НВАК розпочне «спеціальні правоохоронні операції для покарання сил незалежності Тайваню». На заміну початковим п’яти зонам відчуження прийде одна велика морська та повітряна зона відчуження, що охоплюватиме весь острів і Тайванську протоку (зона відчуження пошириться на межі ідентифікаційної зони протиповітряної оборони Тайваню на півночі, сході та півдні. Китай міг би її назвати «зоною блокади» замість «зони відчуження». Якщо назвати це зоною відчуження, це може допомогти виставити операції як внутрішню правоохоронну діяльність, але, загалом, Пекін повинен розмежувати для себе ворожі військові судна (які є законними цілями) і нейтральні або ворожі торгові судна).

    Пекін попередить, що несанкціоновані судна або літаки, які входимуть до цієї зони, будуть попереджені, а потім обстріляні, якщо вони не підкоряться їхнім вимогам. Схвалені комерційні судна, що належать Китаю, зможуть проходити через протоку і заходити в китайські порти.

    Приблизно через 48 годин Китай почне свої «спеціальні правоохоронні операції». Пекін наголосить на тому, що правоохоронні органи вбачають в своїх діях внутрішню діяльність відповідно до китайських законів, сподіваючись, що це зменшить міжнародну підтримку Тайваню.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    НВАК оголосить, що підходи до основних портів Тайваню були заміновані розумними боєприпасами, які перебувають в активованому стані. Вартість страхування доставки в цьому регіоні різко зросте, і вантажовідправники негайно припинять перевезення до Тайваню.

    Невдовзі після цього ракетні війська, ВПС і Військово-морські сили НОАК завдадуть спільних ударів по сотням цілей, включаючи авіабази та військово-морські бази Тайваню, берегові батареї та батареї протиповітряної оборони, засоби зв’язку, інфраструктуру військового командування та управління.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  Ракетні бригади ракетних військ НВАК

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню   Тайванська військова авіабаза

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню   Тайванська військово-морська база

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Після цього сили НВАК завдадуть ударів по цивільних портах і аеродромах Тайваню та допоміжній транспортній інфраструктурі. Вони також атакуватимуть тайванські енергетичні термінали, сховища палива та електромережу, щоб підірвати здатність острова до самозабезпечення.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  Цивільний аеропорт

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  Цивільний порт

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  Енерготермінал

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    НВАК одночасно переріже підводні інтернет-кабелі Тайваню, виведе з ладу тайванські супутники зв’язку та проведе кібератаки проти урядових і комерційних організацій (Китай може спеціально націлитися на фінансові установи Тайваню, щоб створити паніку та плутанину серед громадськості Тайваню).

    Ці атаки будуть спрямовані на те, щоб порушити комунікації та доступ до Інтернету на Тайвані та розірвати зв’язки острова з міжнародним товариством.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Після того, як обороноздатність Тайваню значно погіршиться, Китай розмістить навколо Тайваню сім надводних груп військово-морських сил.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  ВМС НВАК

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Кожна з груп складається з трьох-шести кораблів, включаючи есмінці, фрегати, допоміжні судна та таємно розгорнуті ударні підводні човни, загалом понад 30 військових кораблів. Судна залишатимуться в 70 морських милях від узбережжя Тайваню, щоб уникнути атак тайванських протикорабельних ракет берегового базування.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Військово-морські сили НВАК також розмістять свою авіаносну групу «Шаньдун» на південний схід від Тайваню для виконання вильотів винищувачів J-15 на схід від острова. Присутність авіаносця в першу чергу буде спрямовано на те, щоб стримувати та боротись із кораблями Тайваню або ВМС США, які намагатимуться відправити проривачів блокади на Тайвань зі сходу.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Китай одночасно розгорне понад два десятки суден правоохоронних органів (БОК і АБМ) у морській зоні відчуження, щоб пікетувати підходи до головних портів Тайваню. Їх можуть супроводжувати кораблі морської міліції.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  3-4 Судна охорони морського правопорядку

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Після початкової великої демонстрації сили Китай скоротить розгортання НВАК і більше покладатиметься на берегові батареї протикорабельних і зенітних крилатих ракет для забезпечення блокади та стримування інтервенції. Це зробить військово-морський флот Китаю менш схильним до контратак, але якщо ситуація загостриться, Пекін може передислокувати сили для відповіді.

    БОК і АБМ залишатимуться в основному розгорнутими для забезпечення блокади та вдавання, що дії Китаю є операцію правоохоронних органів.

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню  Берегова та протиповітряна оборона НВАК

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Через тиждень після початку наступальних операцій Пекін призупинить зворотні силові удари, щоб створити можливість для переговорів і надати час для проведення операцій з евакуації небойових осіб (ЕНО). Китай запропонує створити гуманітарні коридори для громадян Тайваню, які шукатимуть притулку на материку, і заявить, що китайські цивільні літаки та судна братимуть участь в евакуації. Ці дії будуть спрямовані на послаблення внутрішньої згуртованості та готовності Тайваню воювати.

    Якщо Тайвань продовжуватиме опір після цієї початкової паузи, Китай періодично буде завдавати нових ракетних ударів, щоб завадити тайванським військовим відновити пошкоджене обладнання та розгорнути додаткові мобільні системи озброєння.

    Пекін буде готовий здійснювати блокаду протягом кількох місяців, але дедалі збільшуватиме тривалість паузи, якщо Тайвань бажатиме вести переговори. Запровадження тривалої блокади вимагатиме від НОАК періодичної ротації особового складу та обладнання — важке завдання для військових, які востаннє брали участь у війні понад чотири десятиліття тому.

    Окрім військових операцій, Китай докладатиме величезних зусиль, щоб спонукати пропекінські та інші сили на Тайвані виступити за переговори з Пекіном. Це включатиме поширення неправдивих чуток, саботування зусиль з контрблокування та підбурювання до заворушень і публічних демонстрацій проти уряду Тайваню. Пекін може навіть підвищити статус певного лідера опозиції чи довіреної особи на Тайвані та запропонувати вести переговори з ними замість Тайбея.

    Сценарій 2: Блокада із застосуванням мін.

    Незважаючи на те, що перший сценарій блокади є найбільш вірогідним підходом для Китаю, це не єдиний ймовірний варіант. Китай може змінювати частку сил, які він розгортає, і коригувати правила ведення бойових дій, щоб контролювати ескалацію. Цей другий сценарій є зменшеною версією повної блокади із силовим реагуванням.

    Як і в першому сценарії, Китай почне з оголошення великих навчань із бойовою стрільбою в п’яти повітряних і морських зонах відчуження біля головних портів Тайваню. В рамках навчань ракетні сили Китаю запустять понад десяток балістичних ракет над Тайванем і навколо нього, але вони падатимуть у воду, а не вражатимуть цілі на Тайвані. Це матиме на меті залякати Тайвань і міжнародні судноплавні компанії та стримати інші країни від втручання.

    Під час навчань підводні човни НВАК таємно встановлять морські міни біля входів у великі порти Тайваню. На міни буде встановлений таймінг для пізнішої активації, яка співпаде за часом із початком блокадних операцій.

    Після п’яти днів навчань НВАК оголосить про початок «спеціальних правоохоронних операцій» і оприлюдне координати повітряних та морських заборонених зон навколо Тайваню. Тоді як у першому сценарії зона охоплює всю Тайванську протоку, у цьому зменшеному сценарії вона простягнеться лише на її східну половину.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Важливо те, що НВАК не завдаватиме скоординованих вогневих ударів по цілях на Тайвані. Однак кібервійська НОАК здійснюватимуть силове реагування з метою порушити військові та цивільні системи зв’язку та доступ до Інтернету, а також вивести з ладу енергетичну та транспортну інфраструктуру.

    Щоб забезпечити блокаду, ВМС НОАК розмістить сім надводних груп військово-морських сил навколо Тайваню, і Пекін оголосить, що біля входів у ключові порти було встановлено міни. Китай також розгорне близько 20 суден правоохоронних органів навколо Тайваню по всій морській зоні відчуження.

    Поруч з кораблями правоохоронних органів також будуть розміщені десятки кораблів морської міліції, щоб забезпечити РСР і зміщення докупи суден, які намагаються увійти в зону відчуження.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Правоохоронні органи та кораблі морської міліції повинні будуть вступити в бойові дії з комерційними кораблями, якщо тільки кораблі ВМС НОАК не перебуватимуть в цьому районі. До того ж, вони будуть повинні спочатку спробувати вдатися до нелетальних заходів, такі як таран і водомети. Силам НВАК протистоятимуть кораблі ВМС Тайваню.

    Щоб забезпечити дотримання меж та правил безпольотної зони, літаки НОАК регулярно курсуватимуть навколо Тайваню. Оскільки потужності протиповітряної оборони Тайваню все ще залишатимуться незмінним, НОАК більше покладатиметься на безпілотні системи.

    Усім китайським силам буде наказано не відкривати вогонь першими, але вони матимуть право відкрити його у відповідь, якщо на них нападуть.

    Цей підхід матиме переваги та недоліки порівняно з повною блокадою із силовим реагуванням. Не перекриваючи всю протоку, Пекін вирішить дозволити комерційному транспорту продовжувати транзит, що може зменшити економічні наслідки для Китаю.

    Китай також намагатиметься уникнути втручання США, оскільки часткове блокування Тайванської протоки не матиме суттєвого впливу на міжнародну торгівлю, і менш імовірно, що такі дії будуть розглядатися Сполученими Штатами та багатьма іншими країнами як такі, що порушують звичайне міжнародне право щодо свободи судноплавства та польотів.

    Не завдаючи комплексних вогневих ударів по цілях на Тайвані та дотримуючись суворіших правил ведення бою, Пекін може сподіватися уникнути швидкої ескалації конфлікту та зменшити ступінь ймовірності втручання Сполучених Штатів та інших країн. Однак, якщо Китаю не вдасться погіршити обороноздатність Тайваню та пошкодити енергетичну інфраструктуру острова, його повітряні та морські сили будуть піддані контратакам, а Тайвань збереже свою здатність довше протистояти китайському тиску.

    Якщо Тайвань почне здійснювати значну ескалацію, Пекін може вдатися до іншого підходу і розгорнути операції, що нагадували б повну блокаду із силовим реагуванням.

    Сценарій 3: Обмежена блокада.

    Цей останній сценарій здійснення блокади значною мірою збігається із другим сценарієм, однак він не передбачає мінування. З трьох сценаріїв цей – найменш силовий і ескалаційний.

    Як і у другому сценарії, Китай проведе широкомасштабні навчання навколо Тайваню, включаючи бойові стрільбу балістичними ракетами, які падатимуть у водах поблизу Тайваню. Потім Пекін оголосить про початок «спеціальних правоохоронних операцій» і опублікує координати морської та повітряної зон відчуження, які охоплять головний острів, але не відріжуть всю Тайванську протоку.

    Китай розгорне повітряні, морські, кібернетичні та інші сили майже так само, як у другому сценарії, і вони діятимуть за тими самими правилами ведення бойових дій.

     

    Як Китай міг би здійснити блокаду Тайваню

     

    Ключовою відмінністю від другого сценарію є відсутність мінування. Міни служать для стримування суден від спроб прорвати блокаду, і вони становлять для НВАК більш пасивний метод здійснення погрози кораблям, що вирішили не підкоритися Китаю. Без мін збройним силам Китаю потрібно буде відігравати активнішу роль, перешкоджаючи проникненню на Тайвань, і тому вони можуть опинитися в більшій кількості ситуацій, коли командирам доведеться приймати рішення про те, як саме вступити в бій.

    Цей підхід може мати потенційні переваги. Таку обмежену блокаду легше здійснити, оскільки приховане мінування може бути складним, особливо на мілководді Тайванської протоки. Ця обмежена блокада також більш оборотна. Як правило, розмінування – це клопітка та складна справа, і дезактивувати міни не легко, а це означає, що після того, як міни були закладені, Китаю залишається лише неухильно дотримуватися своєї стратегії.

    Уникаючи використання мін і реагувальних атак проти Тайваню, Пекін намагатиметься контролювати потенційні сценарії дедалі більшої ескалації між НВАК і військами Тайваню. У ширшому плані, застосовуючи такий підхід, Пекін намагатиметься продемонструвати стриманість перед міжнародним співтовариством, що могло б надати діям Китаю більшої довіри серед країн, які прагнуть притримуватися нейтральної позиції.

    Цей сценарій є найменш імовірним із трьох. Відсутність реагувальних операцій і мінування робить НВАК дуже вразливою до ескалації з боку Тайваню або втручання з боку Сполучених Штатів.

    Порівняння трьох гіпотетичних сценаріїв блокади

    Риси:Повна блокада із силовим реагуваннямБлокада із застосуванням мінОбмежена блокада
    Спільні військові навчання з бойовою стрільбою
    Кібер/інформаційна війна
    Морська блокада та безпольотна зона
    Приховане мінування
    Комплексні удари по Тайваню
    Перекриття всієї Тайванської протоки

     

    Висновок

    Роль цих трьох сценаріїв полягає лише в тому, щоб презентувати три шляхи, якими Китай може здійснити блокаду Тайваню. З цих трьох сценаріїв повна блокада із силовим реагуванням є більш ймовірною та найбільше відповідає китайській військовій доктрині.

    Також можливо, що Китай може поєднати блокаду з іншими силовими реагувальними військовими операціями. Наприклад, Пекін міг би поєднати блокаду головного острова Тайвань із захопленням одного або кількох віддалених островів, що перебувають під адміністрацією Тайваню, таких як Кіньмен або Мацу поблизу Китаю, Пенхус поблизу Тайваню або Пратас у Південно-Китайському морі.

    Блокада позбавить Тайвань можливості здійснювати підкріплення та захист цих островів, а захоплення острова може забезпечити Пекіну «перемогу», навіть якщо блокада не призведе до капітуляції Тайбею.

    Успіх чи провал китайської блокади залежить від багатьох факторів. Критично важливим факторами є стійкість і готовність Тайваню захищати себе, а також ступінь втручання Вашингтона та його союзників. Те, наскільки добре підготовленою є НВАК і те, як Пекін контролює свої передові сили та керує ескалацією, важливо не лише для успішної блокади, але й для забезпечення того, щоб вона не переросла ненавмисно у вторгнення чи війну.

    Враховуючи власний поточний військовий потенціал, дехто із впливових осіб в Пекіні може оцінити, що в найближчій перспективі блокада має вищі шанси на оперативний успіх, ніж вторгнення. Проте керівники Китаю, ймовірно, визнають, що блокада стала б надзвичайно ризикованим рішенням без гарантії успіху.

    Ця аналітика є частиною 2 із серії «Сила Китаю». Для того, щоб прочитати 1 частину, натисніть тут.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *