Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  Іван Мірошніченко: Я думаю, після цього візиту, Китай повним ходом розпочне реалізацію проектів в Україні

  2018-11-27

  Співголова китайської робочої підгрупи, народний депутат від «Самопомочі» Іван Мірошніченко в інтерв’ю AgroPolit.com, оцінив результати нещодавньої урядової поїздки до Китаю на міжнародну виставку «China International Import Expo-2018».

  Ви нещодавно повернулися з Китаю. Розкажіть про підсумки поїздки.

  Я дуже задоволений цією поїздкою. Вона була векторною і стала досить знаковою. До Китаю вирушила урядова делегація. Ми взяли участь у великій виставці в м. Шанхай, де на великому українському стенді було представлено понад 100 вітчизняних компаній: зі сфери машинобудування, сільське господарство, продукти харчування. Всі, хто брав участь у виставці, мали змогу ознайомитися з будь-якими інвестиційно-привабливими напрямами, які зараз є в Україні, а також поспілкуватися з представниками різних урядових відомств й МЕРТу. Окрім того, кожен учасник виставки міг в електронному режимі самостійно подивитися усі наявні в Україні проекти, лише натиснувши декілька кнопок, та обрати цікавий йому напрям.

  Які практичні результати поїздки? Для аграрного сектору є добрі новини? 

  По-перше, ми були дуже якісно представлені на найбільшій в світі виставці. Тим більше, вона була побудована на експортних можливостях Китаю. Між двома першими віце-прем’єрами наших країн відбулася зустріч в Пекіні. Пригадуєте, наприкінці минулого року під час зустрічі пана Кубіва та китайського віце-прем’єра Маккая в Києві підписали угоди майже на $8 млрд, із них — $2,5 млрд в АПК. Зараз замість Маккая прийшов новий керівник, саме він у Пекіні зі Степаном Кубівим підписали попередні меморандуми про співпрацю щодо китайських інвестицій в Україну та реалізацію довгострокових проектів. Я думаю, після цього візиту, Китай повним ходом розпочне реалізацію проектів в Україні. Адже для китайських компаній дуже важливі міждержавні відносини та підтримка саме державних установ й лідерів. На цій зустрічі всі ці елементи були присутні з обох сторін. Китайці сподіваються, що тепер Україна готова якісно працювати в напрямі залучення інвестицій.

  Наша делегація також зустрічалася з представниками Міністерства комерції, з керівниками провідних китайських банків, представниками Міністерства закордонних справ, комітету з розвитку й інвестицій, який курирує всі інвестиційні напрями в рамках «Шовкового шляху», який у Китаї називають «Один пояс — один шлях».

  Із практичних речей, яких уже досягнуто, що важливо, підписані угоди між «Укргідро» та Sinomash щодо будівництва Дністровської ГЕС. Вони вже перебувають на фінальній стадії перемовин, і якщо все буде гаразд, угоду підпишуть найближчим часом. Розглядаються й інші угоди, приблизно на $1,5 — 2 млрд, тільки в енергетичній сфері. Розпочалися попередні переговори щодо проектів у ядерній та відновлювальній енергетиці.

  На рахунок агросектору нічого конкретно підписано не було, але обидві сторони підтвердили, що в разі, якщо буде представлено на розгляд уряду знакові та якісні проекти, вони будуть підтримані. Ми вже маємо досвід, коли попередньо підписані угоди з АПК й енергетики або не виконувалися, або виконувалися дуже збитково. Питання тепер у тому, щоб наша сторона якісно опрацювала потрібні деталі.

  Чи будуть якісь проекти з сільського машинобудування?

  Сільське господарство більше було представлене виробниками готової продукції. В Україні й досі немає ні нормального комбайна, ні сучасного трактора, це слід визнати. А потреба шалена: потрібно 10-20 тис. комбайнів на рік, щоби змінювати застарілий український автопарк. Саме тому в Україні такий високий імпорт і завезення б/у техніки. Якщо глянути статистику щодо імпорту, то мільярди доларів витрачаються щороку на імпорт с/г техніки. А її мали б виготовляти в Україні у кооперації зі світовими виробниками, зокрема й китайськими. Загалом же зараз в Україні є агропроекти, де китайські компанії вже проводять аудити, шукають платформи, рахують бізнес-плани. Це проекти з переробки с/г продукції: кукурудзи, пшениці, виробництво борошна й крохмалю.

  На яку суму?

  За моїми оцінками, нині в Україні є багато цікавих для китайців агропроектів на суму $1-1,5 млрд. Це інвестиції на наступні 2-3 роки.

  А компанії вже можете назвати?

  Ні, не можу. Я просто бачу цю активність. І, ще одна головна річ: вважаю, якщо ми не схибимо й не будемо знову ставати на ті ж самі граблі, не виконувати зобов’язань, чи неефективно реалізувати проекти. Якщо цього не станеться, Китай буде нашим найбільшим інвестором вже в наступні 10 років.

  Скажіть, чи озвучила цифру інвестицій з Китаю на наступний рік?

  Підписано меморандум на залучення в Україну з Китаю протягом наступних трьох років близько $8 млрд у різні інвестиційні проекти. Після цього візиту з китайської сторони буде знято низку запобіжників у частині швидкості залучення інвестицій. Тож тепер м’яч на нашому боці. Якщо українська сторона (передусім, урядова) не робитиме помилок, поводитиметься професійно й ефективно, то $8 млрд будуть у нас в кишені за 3 роки. Китай реалізовує свою політику впровадження «Шовкового шляху» майже з 70 країнами світу, і ми теж важливі для них. Для Китаю це не просто короткострокова експортна політика, це вже їхня довгострокова стратегія. Якщо ми станемо її частиною — тільки виграємо.

  Чому вони роблять на це ставку?

  У рамках світової кризи відбуваються постійні торгівельні війни, і сьогодні вони продовжуються. Китай, звісно, в рамках торгівельної війни зі США мав досить значну девальвацію, в них знизився відсоток зростання ВВП країни, який уже було вийшов на щорічне зростання у понад 7% ВВП, а зараз воно зменшилося. Китай вживає заходів, аби поновити це зростання. Як?

  Зараз ми бачимо приклад на світовій арені двох конкуруючих моделей. Американська стратегія (впроваджує Трамп) полягає у тому, що знижують податки для бізнесу й для фізичних осіб, стимулюючи таким чином повернення бізнесу до США. Багато компаній зі США мають виробництво в Китаї. Він ставить їм імпортне мито, і каже: «Перенесіть все виробництво до США». Трамп знизив податок на прибуток підприємств і податки фізичних осіб, навіть людям повернув частину коштів за ПДФО. Він веде часом жорстку протекціоністську політику, захищаючи внутрішній ринок. Це — правильна короткострокова ініціатива. Однак довгостроково, думаю, він програє.

  Є друга стратегія від Китаю — це «Шовковий шлях». Вона, навпаки, полягає в експансії грошима, технологіями, участі китайців у створенні за кордоном виробництв, торгівлі, видобутку копалин і наданні кредитів країнам, які цього потребують. Вони створюють «острівки Китаю» у кожній державі, адже країні далі важко зростати такими ж темпами, як до «перегріву». Саме тому Китай й інвестує у майже 70 країн світу в рамках «Шовкового шляху». Це Південна та Латинська Америка, Африка, Східна Європа. Трильйон доларів на наступні три роки передбачено в Китаї для зовнішніх інвестицій. За рахунок такої експансії Китай буде зростати, підтримувати свою економіку, виробництво своїх технологій за рахунок інших держав, а далі розпочнеться й мультиефект від цього. Стратегія «Шовкового шляху»  —  це їхня експортна стратегія на багато років уперед.

   “Тянься Лінк”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *