2022-02-14
Зустріч розглядається як важлива дипломатична спроба знизити торговельну та геополітичну напруженість між двома сторонами, що недавно загострилася, особливо з приводу Литви. Як пише видання, вона також проходитиме на тлі поглиблення зв’язків Китаю з Росією, які нині становлять найбільшу загрозу безпеці для Європи з часів закінчення холодної війни у зв’язку з побоюваннями вторгнення РФ в Україну.
За словами одного з дипломатів, голова КНР Сі Цзіньпін та прем’єр-міністр Лі Кецян приєднаються до зустрічі з головою Європейської ради Шарлем Мішелем та головою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляйєн.
Багато хто в інститутах ЄС висловив занепокоєння тим, що останніми місяцями надто багато уваги приділяється системному суперництву з Китаєм, сподіваючись сфокусуватися на двох інших елементах відносин між ЄС та Китаєм — партнерстві та економічній конкуренції.
Хоча підготовка до саміту лише розпочалася, немає жодних сумнівів у тому, що обом сторонам доведеться розглянути питання примусових економічних заходів Пекіна проти Литви.
Напруженість змусила ЄС пообіцяти прискорити підготовку інструменту проти примусу, який, як сподівається Єврокомісія, дасть йому можливість застосовувати заходи у відповідь у ситуаціях, подібних до тієї, з якою зіткнулася Литва.
Ще одне невирішене питання – Всеосяжна угода про інвестиції. Попри те, що у грудні 2020 року лідери ЄС та Китаю погодили цей пакт, він був «заморожений» після взаємного обміну санкціями між Пекіном та ЄС у питанні прав уйгурської меншини в Китаї.
Співрозмовники з ЄС неодноразово просили Пекін скасувати ці санкції щодо депутатів Європарламенту, щоб пакт набув чинності, але безрезультатно. Для Китаю неможливо буде зробити односторонні кроки без відкликання ЄС власних чорних списків.
Напишіть відгук