› Аналітика › Хто буде контролювати новий світ майбутнього? ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА
Хто буде контролювати новий світ майбутнього?
2019-06-11
Між США і Китаєм розв’язалася «технологічна холодна війна». Бій іде за управління усім світом, фактично, — за глобальне домінування. Таку думку висловив та аргументував Кореспондент НВ Іван Яковина.
Міжнародні фінансові ринки дружно пішли вниз після рішення низки великих технологічних холдингів відмовитися від співпраці з китайською компанією Huawei. На перший погляд — звичайний бізнес-конфлікт. Але насправді багато хто вже називає «Технологічною холодною війною», в яку вступили США з союзниками з одного боку, і Китай — з іншого.
Бій іде за управління усім світом майбутнього, фактично, — за глобальне домінування. До того ж головним ресурсом цього майбутнього всі сторони вважають інформацію, а головною зброєю нової війни — методи і технології зберігання і передавання даних.
У цій війні, як і в багатьох попередніх, є і своя суперзброя. Атомна бомба нового століття, напевно. Зараз такою штукою стала технологія бездротового передавання даних п’ятого покоління — 5G. Вона дозволяє відправляти і отримувати інформацію у сто разів швидше, ніж нині наявний стандарт 4G, який лише нещодавно з’явився в Україні.
В рамках 5G майже немає затримки в передаванні даних, тому його можна використовувати для різних технологій, де критично важлива швидкість реакції. Наприклад, для створення системи обміну інформацією між безпілотними автомобілями в дорожньому потоці. Кожна з машин буде знати, де, з якою швидкістю і в якому напрямку рухаються всі інші. Це дозволить їм рухатися з дикими швидкостями, не заважаючи одна одній і не створюючи загрози зіткнення.
Проблема заторів на дорогах одразу зникне. Взагалі, всі прилади зможуть обмінюватися інформацією один з одним. Навіть кавоварки і холодильники стануть розумнішими, ніж багато чиновників. Дуже швидко безпілотним стане весь транспорт, вся торгівля, потім все заводи і фабрики, сільське господарство, потім майже все на світі стане роботизованим і безпілотним.
В якомусь сенсі, через кілька десятиліть настане майже комунізм, як його малювали радянські письменники-фантасти. Всі матеріальні блага людини будуть вирішуватися за мінімальні гроші і в найкоротші терміни. Згодом для того, щоб нормально жити, навіть не треба буде працювати. Все буде безкоштовно або майже безкоштовно. Це як стрибок з середньовіччя одразу в сучасне суспільство. Просто колосальний ривок у розвитку. Але є одне дуже велика «але». Йдеться про те, хто буде контролювати все це щастя, весь цей новий світ. І ось тут-то і починаються протиріччя.
У 2018 році австралійські офіцери спецзв’язку провели навчання. Вони імітували дії хакерів, які зламали мережу 5G майбутнього. Наслідки виявилися просто жахливими. Вони швидко і без проблем встановили свій контроль над усіма критично важливими об’єктами інфраструктури. Атомні електростанції, системи водопостачання, каналізації та електромережі. Все, аж до керування світлофорами в містах, — все виявилося захопленим.
Якби щось таке зробили вороги під час війни, то Австралія за хвилини виявилася б на колінах. І, звичайно, тут же виникло питання: у кого найбільше можливостей для того, щоб здійснити подібне? Відповідь очевидна: той, хто робить техніку, обладнання для цих мереж.
Австралійці підозрюють, що світовий лідер у цій сфері — китайська компанія Huawei — спеціально залишає в своїй техніці і програмному забезпеченні так звані «чорні ходи», які дуже важко виявити. Теоретично, використовуючи ці лазівки, китайські військові можуть у будь-який момент взяти всю мережу під свій контроль. Їм навіть нічого зламувати не доведеться. І уряд Китаю, і Huawei категорично заперечують, що володіють такими можливостями. Вони кажуть, що компанія працює чесно і сумлінно, хоча її засновник Жень Чжен Фей у минулому був полковником китайської армії.
Можливо, вони кажуть правду. Навіть, найімовірніше, вони кажуть правду. Але потенційний ризик повної втрати контролю над власною країною вселяє в західних лідерів справжній жах. Вони розуміють, що зобов’язані повністю, на 100%, виключити подібний ризик.
Відповідно, ще в 2018 році західні (перш за все англомовні) країни почали вживати захисних заходів.
Австралія заборонила використовувати китайське обладнання для будівництва мереж 5G на своїй території.
Слідом за нею те ж саме зробила і Нова Зеландія.
Президент США Дональд Трамп підписав указ, що забороняє державним структурам використовувати китайське обладнання.
Про історію з британцями я розповідав: вони зважилися на встановлення у себе в країні деяких неголовних елементів 5G китайського виробництва. Це спричинило скандал в уряді, відставку міністра оборони і загрозу зупинки розвідувального співпраці з США, Австралією і Новою Зеландією.
Однак всі інші країни світу не бачать нічого страшного у використанні китайських систем. В обмін на швидкий розвиток вони готові ризикнути, засунувши голови в пащу китайського тигра. Американців це не влаштовує. Дональд Трамп оголосив, що покарає всіх тих, хто буде співпрацювати з китайцями. Міністерство торгівлі США випустило розпорядження про те, що будь-яка співпраця з Huawei має отримувати спеціальне схвалення Білого дому.
Після цього компанія Google оголосила, що припиняє роботу з китайським гігантом. Це призведе до того, що техніка Huawei, що працює на Google-Android, перестане отримувати оновлення. Google Play-Store, Gmail, YouTube, Chrome та інші програми, що працюють на Android у смартфонах Huawei, незабаром швидко застаріють.
Panasonic, британський Vodafone, British Telecom, Intel, Qualcomm, ARM Holdings and Lumentum та інші серйозні компанії заявили, що підкоряться вимозі США і відмовляться від співпраці з Huawei. Про щось таке зараз думають і південнокорейські технологічні гіганти. Це схоже на справжню облаву або навіть цькування китайської компанії, підозрюваної у зв’язках з державою.
Китайці, зі свого боку, говорять про використання американської держави для нечесної конкуренції на світових ринках. Зрештою, США так і не надали доказів існування «чорних ходів» у китайському обладнанні.
Глава Huawei Жень Чжен Фей, чия дочка, до речі, сидить у канадській в’язниці за запитом американців, вже оголосив, що починається серйозний конфлікт, і американці даремно недооцінюють міць його компанії. Він прямо сказав, що переможець у цій війні (цитата) «Буде стояти на вершині світу». До того ж він не сумнівається, що це буде саме його країна і його компанія. За словами засновника Huawei, у справі створення мереж п’ятого покоління вони пішли далеко вперед: як за якістю, так і за ціною. Конкуренти вже просто не зможуть їх наздогнати, їх відставання вимірюється роками.
Отже, китайці сповнені рішучості обплутати своїми мережами п’ятого покоління всю планету і знищити американське лідерство в світі. США, зі свого боку, будуть робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Це протистояння розвивається на тлі гострої торгової війни між двома країнами, які вводять одна проти одної величезні імпортні мита. У них є суперечності щодо уйгурів, щодо Північної Кореї і щодо Південно-Китайського моря.
Пекін і Вашингтон уже цілком відкрито зчепилися в сутичці за світове панування в XXI столітті. І від того, хто переможе в цьому протистоянні, буде залежати доля всієї людської цивілізації. Якщо, звісно, вони не доведуть конфлікт до гарячої стадії. Оскільки в цьому випадку загине все життя на нашій чудовій планеті.
Думка автора може не збігатися із власною думкою.
“НВ”
Напишіть відгук