У Китаї проходить головна політична подія року — це «дві сесії» або «лянхуей» (两会). Засідання проводять Всекитайський комітет Народної політичної консультативної ради Китаю (ВК НПКРК) і Всекитайські збори народних представників (ВЗНП). Вранці 5 березня з доповіддю про роботу уряду виступив прем’єр Держради КНР Лі Кецян.
Глава уряду представив парламентарям основні цілі на нинішній рік і деякі завдання на 14-у п’ятирічку (2021-2025). У 2021 році уряд має намір досягти зростання ВВП понад 6%, створити 11 млн нових робочих місць, знизити питому вагу бюджетного дефіциту у ВВП до 3,2%, а також посилити антимонопольні заходи проти експансії капіталу. Крім того, в цьому році військовий бюджет Китаю збільшиться на 6,8% і складе 1,35 трлн юанів ($210 млрд).
При реалізації 14-го п’ятирічного плану Китай буде встановлювати показник середньозваженого зростання ВВП щороку в залежності від ситуації. В цей же період Китай збільшить витрати на НДДКР на 7%, стримає безробіття в межах 5,5% і підніме рівень урбанізації до 65%. Важливими напрямками роботи стануть подальше відкриття внутрішнього ринку для іноземного капіталу, надання постійної міської прописки робочим-мігрантам з сіл. Велику увагу приділять екології: у 2021-2025 роках КНР має намір скоротити обсяг енергоспоживання і викиду парникових газів до ВВП відповідно на 13,5% і 18%. Остаточний проєкт 14-ї п’ятирічки буде представлений депутатам пізніше. 4-я сесія 13 скликання ВЗНП завершиться 11 березня.
Спостерігачі відзначають, що скромність влади щодо зростання ВВП цілком обґрунтована. Cтарший економіст інвестиційного банку UBS Ван Тао пояснює: «Хоча всі очікують зростання китайської економіки на 8-9%, позначення такого показника в планах роботи уряду може бути сприйнято бізнесом і адміністраціями на місцях як сигнал про продовження потужної державної підтримки. Закріплення показника в 6% стало сигналом про скорочення державного стимулювання економіки».
Дійсно, на тлі постепідемічного відновлення держава скоротила заходи підтримки економіки. Дефіцит бюджету знижений з 3,6% від ВВП в минулому році до 3,2% від ВВП в 2021-му. Цього року центральний уряд не випускатиме спецоблігації держпозики для підтримки економіки. Дещо скоротиться і випуск спецоблігацій держпозики урядами на місцях: з 3,75 трлн юанів у 2020 до 3,65 трлн у 2021.
Разом з тим, скорочення пакета антикризових заходів далеко не означає їх повного згортання. Буде продовжена політика податкових послаблень для бізнесу, особливо для малого, який найбільше постраждав від епідемії. Також збережуть політику звільнення від ПДВ для малих підприємств, і додатково для підприємств з щомісячними продажами 150 тис. юанів ($23 тис.) і нижче, тоді як раніше ця планка була на рівні 100 тис. юанів. Крім того, на 50% скоротять прибутковий податок для малих і мікропідприємств з щорічним доходом менше мільйона юанів.
Державна політика орієнтована насамперед на підтримку ділової активності й зайнятості. За планами уряду, в нинішньому році в країні буде створено 11 млн нових робочих місць. Протягом майбутньої п’ятирічки (2021-2025 рр.) безробіття в країні планується стримувати на рівні не вище 5,5%.
Щодо важливих рішень, було прийнято ще одне: Гонконг виключили з рейтингу регіонів за Індексом економічної свободи. Таке рішення прийняв укладач рейтингу дослідний інститут Heritage Foundation. З 2021 року спеціальні адміністративні райони КНР Гонконг і Макао не включатимуться до рейтингу. В інституті зазначили, що виключення пов’язане з прямим контролем центрального уряду Китаю над економічним життям районів. Таким чином, рівень економічних свобод жителів Гонконгу не відрізняється від аналогічного рівня в іншому великому місті КНР. В уряді району назвали звинувачення в прямому контролі над економічною політикою з Пекіна безпідставними. Гонконг займав перший рядок за рейтингом індексу економічної свободи на протязі 25 років — з 1995 по 2019 роки. Протягом останніх двох років перше місце в рейтингу займає Сінгапур.
У липні 2020 року екс-президент США Дональд Трамп позбавив Гонконг особливого економічного статусу. З цього часу США застосовують до району такий же торговий режим, як до материкового Китаю.
Напишіть відгук