Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Діяльність / Загальні події

  Глава МЗС КНР: Саміт “Китай – Центральна Азія” є новою віхою в китайсько-центральноазіатських відносинах

  2023-05-20

  19 травня 2023 року, голова КНР Сі Цзіньпін спільно з президентом Казахстану Касим-Жомаром Токаєвим, президентом Киргизстану Садиром Жапаровим, президентом Таджикистану Емомалі Рахмоном, президентом Туркменістану Сердаром Бердимухамедовим і президентом Узбекистану Шавкатом Мірзійоєвим зустрілися з представниками ЗМІ після успішного завершення саміту “Китай – Центральна Азія”, що відбувся у місті Сіань провінції Шеньсі /Північно-Західний Китай/.

  Сіань, 19 травня /Сіньхуа/ — Саміт “Китай – Центральна Азія” є новою віхою в китайсько-центральноазіатських відносинах, заявив у п’ятницю член Держради, міністр закордонних справ КНР Цінь Ган.

  Він виступив із такою заявою, відповідаючи на запитання журналістів після завершення вищезгаданого саміту, що проходив із четверга по п’ятницю в місті Сіань провінції Шеньсі /Північно-Західний Китай/.

  За його словами, цей саміт вписав нову сторінку в будівництво спільноти єдиної долі людства.

  Цінь Ган наголосив, що програмна промова, з якою голова КНР Сі Цзіньпін виступив на саміті, стала першим з моменту настання нової епохи цілісним, концентрованим і системним викладенням вищим керівником КНР зовнішньої політики країни щодо Центральної Азії міжнародному співтовариству.

  Цінь Ган оголосив, що під час цього саміту Китай і п’ять країн Центральної Азії підписали 7 двосторонніх і багатосторонніх документів, а також понад 100 угод зі співробітництва в різних сферах.

  Він зазначив, що саміт надасть нового імпульсу поглибленню китайсько-центральноазіатських відносин.

  Китай спільно з Киргизстаном і Таджикистаном відповідно оголосили про формування співтовариства єдиної долі на двосторонньому рівні, заявив Цінь Ган, додавши, що це вперше, коли концепція співтовариства єдиної долі була повністю реалізована на багатосторонньому і двосторонньому рівнях в одному регіоні.

  Він зазначив, що саміт створив нову платформу для розширення обмінів і співробітництва в різних галузях.

  Створення низки нових механізмів і платформ, безумовно, надасть ширший простір і ефективніші гарантії для розширення обмінів між Китаєм і Центральною Азією на всіх рівнях, а також поглиблення багатовекторного співробітництва, наголосив він.

  Цінь Ган зазначив, що саміт також відкрив нові перспективи для поглиблення взаємних вигод і спільного виграшу.

  Голова КНР Сі Цзіньпін оголосив на саміті про низку великих ініціатив щодо співпраці. Під час саміту Китай також підписав угоду про взаємний безвізовий режим з Казахстаном. Офіційно стартував Рік культури і мистецтва Китаю і країн Центральної Азії, додав Цинь Ган.

  Він заявив, що ці ініціативи та досягнення надали нової життєвої сили зміцненню китайсько-центральноазіатського співробітництва.

  Глава китайського зовнішньополітичного відомства заявив, що саміт надав нової сили захисту міжнародної неупередженості та справедливості. Китай і країни Центральної Азії одностайні у твердому відстоюванні мультилатералізму і протистоянні унілатералізму, гегемонізму і політиці сили, що привнесло більше визначеності у світ, повний невизначеності.

  Він зазначив, що саміт також послужив новим прикладом для країн, що розвиваються, у плані згуртованості та самопосилення.

  Цінь Ган сказав, що формування тіснішої спільноти єдиної долі Китаю і Центральної Азії є найважливішим політичним досягненням цього саміту. Китай і країни Центральної Азії нададуть один одному чітку і потужну підтримку в ключових питаннях, що стосуються суверенітету, безпеки та інтересів розвитку.

  Він заявив, що Китай і країни Центральної Азії будуть пліч-о-пліч створювати модель співробітництва з глибоким ступенем взаємодоповнюваності та високим ступенем обопільного виграшу.

  Глава МЗС КНР додав, що Китай і країни Центральної Азії спільно реагуватимуть на нові виклики в традиційних і нетрадиційних сферах.

  Він підкреслив, що Китай спільно з країнами Центральної Азії втілюватиме в життя Ініціативу в галузі глобальної безпеки. Китай рішуче виступатиме проти того, щоб зовнішні сили підривали легітимну владу країн Центральної Азії та провокували новий виток “кольорових революцій”.

  Цінь Ган зазначив, що Китай і країни Центральної Азії активізуватимуть формування плюралістичної та інтерактивної архітектоніки гуманітарних обмінів.

  Цінь Ган закликав сторони докласти спільних зусиль, щоб втілити важливий консенсус, досягнутий главами держав, у реальні дії.

  Під керівництвом глав шести держав і завдяки спільним зусиллям усіх сторін співпраця між Китаєм і Центральною Азією неодмінно принесе плоди, резюмував Цінь Ган.

  Такого роду саміт між Китаєм та країнами Центральної Азії проводився вперше, і він, безумовно, має велике значення для розвитку співробітництва між державами.

  Офіційний сайт: https://www.fmprc.gov.cn/web/zyxw/202305/t20230519_11080194.shtml

  Глава МЗС КНР: Саміт "Китай - Центральна Азія" є новою віхою в китайсько-центральноазіатських відносинах

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *