Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Гамбіт Китаю задля мирних переговорів щодо України свідчить про зміни в його підході

    2023-08-08

    Аналітики вважають, що рішення Китаю приєднатися до міжнародних переговорів у Саудівській Аравії цими вихідними з метою припинення війни Росії в Україні свідчить про можливі зміни в підході Пекіна. Проте про поворот у його підтримці російської сторони говорити ще зарано – повідомляє Reuters.

    За словами аналітиків, хоча й Пекін відмовився приєднатися до попередніх переговорів у Данії, країні-члені НАТО, йому було набагато зручніше приєднатися до них Саудівській Аравії, навіть якщо Росія не була присутньою, а Україна просувала власний план.

    Китай відмовився засуджувати Москву за вторгнення, розпочате нею в лютому 2022 року, але запропонував власний мирний план. Пекін, схоже, стикається з деякими важкими реаліями, оскільки конфлікт затягується.

    «Пекін більше налаштований на мирні зусилля, але він також знає, що мирна ініціатива, очолювана Китаєм, навряд чи буде сприйнята Заходом на даний момент», – сказав Юнь Сунь, директор китайської програми мозкового центру Stimson Center в США, Вашингтон.

    «Надалі Пекін проявить більше бажання взяти участь в інших надійних мирних ініціативах, які просуваються незахідними країнами».

    Міністерство закордонних справ Китаю повідомило в п’ятницю, що спецпосланець Лі Хуей приєднався до високопоставлених чиновників з приблизно 40 країн у Джидді для переговорів, на яких українські та західні представники сподіваються виробити ключові принципи для остаточного врегулювання та припинення війни.

    Останні новини від Пекіна на глобальній дипломатичній арені включають постійну боротьбу Сі Цзіньпіна з безліччю внутрішніх викликів, незрозумілу заміну міністра закордонних справ Цинь Ґана минулого місяця, раптову заміну вищого керівництва ракетних сил Народно-визвольної армії та поглиблення проблем другої за величиною економіки світу.

    Окрім того, Китай не брав участь у переговорах у Копенгагені наприкінці червня, незважаючи на те, що запропонував власний план миру з 12 пунктів та був запрошений як учасник.

    Пекін все ще підтримує тісні економічні та дипломатичні відносини з Росією після того, як президент Володимир Путін віддав наказ про вторгнення, і звинуватив очолювані США західні сили в прагненні продовжити конфлікт, надаючи зброю та підтримку Україні.

    Міністр закордонних справ України, Дмитро Кулеба назвав участь Лі «значним проривом» – повідомляють державні ЗМІ.

    Китай залицявся до нафтового гіганта – Саудівської Аравії, яка є частиною неприєднаного Глобального Півдня, угруповання, яке Китай прагне очолити.

    Росія врешті-решт «зазнає поразки», сказав шанхайський вчений з міжнародних відносин Шен Дінлі, тому Китай повинен прагнути до міжнародної співпраці, не прискорюючи колапсу в Росії.

    «Ми можемо висувати різні думки та пропозиції для спільного сприяння швидкому та правильному політичному врегулюванню проблем, з якими ми зіткнулись», – сказав Шень.

    Хоча цей крок Китаю сприяв його іміджу, сінгапурський аналітик Лі Мінцзян сказав, що Пекін продовжить намагатись покращити свої позиції. «Він хоче краще зрозуміти позиції інших і, ймовірно, також намагатиметься вивчити простір для власної адаптивності та маневрів», – повідомив Лі, доцент кафедри міжнародних відносин у Школі міжнародних досліджень С. Раджаратнама.

    Ця еволюцію, деякі аналітики пояснюють зростанням гніву Китаю через затяжну природу війни та нещодавнє бомбардування Росією українських зернових портів, що порушило раніше захищені поставки з глобального зернового центру.

    Ґен Шуан, заступник постійного представника Китаю в ООН, заявив 26 липня в Раді Безпеки, що його делегація глибоко стурбована тим, що війні, здається, немає кінця.

    «Тепер Пекіну стає все складніше маневрувати, оскільки ескалація війни безпосередньо впливає на економічні та політичні інтереси Китаю», – сказав Моріц Рудольф, науковець Єльського юридичного факультету Китайського центру Пола Цая.

     

    Гамбіт Китаю задля мирних переговорів щодо України свідчить про зміни в його підході

    Спеціальний посланник Китаю з питань Євразії Лі Хуей проводить прес-брифінг у Пекіні, Китай, 2 червня 2023 р. REUTERS/Томас Пітер

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *