Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Економічна підтримка Китаєм Росії зростає

    2023-02-14

    Не зважаючи на офіційно задекларований нейтралітет стосовно російського вторгнення в Україну, постійні заклики до досягнення миру шляхом переговорів, позиція Пекіну щодо війни виглядає «проросійською». Уряд Китаю не підтримує санкцій, що були введені проти Росії, до того ж останнім часом з’являється все більше інформації про співпрацю китайських компаній з російськими. Джозеф Вебстер аналізує економічну підтримку, що Китай надає Росії, у своїй статті у виданні The Diplomat.

    Здавалося б, байдужість Китаю до значних економічних витрат, що були викликані російським вторгненням в Україну, минулого року була дуже несподіваною та значущою . Підвищення цін на сировину призвело до значних витрат Китаю, найбільшого в світі імпортера енергоресурсів та сільськогосподарської продукції. Але Пекін ніколи не засуджував вторгнення, не використовував свою економічну та політичну силу, щоб змусити Москву сісти за стіл переговорів.

    Насправді, з’являється все більше доказів того, що китайське керівництво замість того, аби прагнути згорнути війну, фактично посилює економічну підтримку, неявно заохочуючи Москву продовжувати конфлікт. Не зважаючи на те, що війна вже завдала значних економічних і репутаційних втрат Китаю, Пекін не демонструє жодних ознак відмови від свого проросійського нейтралітету.

    Показники російської економіки, а також фіскальний бюджет Росії тісно пов’язані з енергетикою, особливо нафтою. Близько половини російського експорту припадає на нафтогазовий сектор, як і 45 відсотків федерального бюджету Росії за 2021 рік. Тому обмеження доходів Росії від експорту енергоносіїв було одним із головних пріоритетів Заходу під час війни.

    Вашингтон і Брюссель прагнули встановити верхню межу цін на російську сиру нафту та сирі нафтопродукти, такі як бензин, дизельне пальне та авіаційне паливо. Ця політика була спрямована на збереження поставок російської сирої нафти, водночас обмежуючи доходи Москви. Підтримуючи стабільність виробництва на світових енергетичних ринках, і, водночас обмежуючи доходи Кремля, Захід сподівається обмежити здатність Москви продовжувати її незаконне та жорстоке вторгнення в Україну.

    Пекін тривалий час стверджував, що не буде виконувати санкції Заходу стосовно російської нафти, включаючи обмеження на ціни. У вересні, після зустрічі G-7, МЗС Китаю дало зрозуміти, що виступає проти обмеження цін.

    У лютому на сайті агентства Сіньхуа була опублікована стаття, в якій, посилаючись на анонімних «аналітиків», було зроблено висновки, що обмеження цін підірве енергетичну стабільність і призведе до підвищення інфляції в Європейському Союзі.. По суті, Пекін не тільки відмовляється дотримуватися лімітів цін, але й намагається підірвати європейську підтримку санкцій

    Дедалі відкритіша та рішучіша опозиція Пекіна стосовно обмеження цін поширюється на торгівлю іншими товарами та послугами, включно з військовими. У розмові з Reuters офіційні особи США помітили, що Китай надає «нелетальну військову допомогу та економічну підтримку, що не обмежується повним ухиленням від санкцій». Хоча відмова Пекіна дотримуватися лімітів цін не є дивною, його потенційне розширення військової допомоги, навіть нелетальноїї, заслуговує на увагу та має потенційні наслідки.

    Аналітики відзначають, що зараз перебіг війни є більш невизначеним, ніж це було впродовж останніх місяців. Оскільки російські та українські військові зіштовхуються із дефіцитом боєприпасів та іншими матеріально-технічними обмеженнями, будь-яка військова підтримка Москви може виявитися вирішальною, навіть якщо китайські компанії нададуть лише «нелетальну» допомогу.

    Навіть якщо китайські компанії не отримують чіткого дозволу на експорт військового обладнання, Пекін робить дуже мало, аби зупинити їх. Китайські компанії завжди надзвичайно чутливі до внутрішньополітичних сигналів, особливо в епоху Сі Цзіньпіна. Показовим є експорт матеріалів до Росії. Постійна, гучна політична підтримка Сі Цзіньпіном Путіна та російських військових зусиль, включаючи потенційний візит до Москви цього року, сигналізувала китайським компаніям, що вони не будуть покарані за експорт критично важливих матеріалів до Росії.

    Тривала війна виглядає дуже ймовірною через військово-політичні умови. Проте здатність російської економіки витримати тривалу війну сумнівна, особливо без підтримки Китаю.

    Стає все більш очевидним, що стратегія Кремля полягає в тому, щоб використати економічні збитки від конфлікту, аби схилити терези на користь дружніх до Кремля популістів на європейських і, особливо, північноамериканських виборах. Кремль готовий продовжувати війну, частково тому, що вважає, що й надалі отримуватиме економічну підтримку Китаю.

    Економічна підтримка Китаєм Росії зростає

    Фото: Financial Times

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *