Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Чому влада США хоче заборонити TikTok

    2020-07-07

    Останні кілька років влада США підозрює Китай у шпигунстві. Через це американський президент Дональд Трамп ще у 2018-му ввів санкції проти деяких китайських компаній, враховуючи Huawei і ZTE.

    Наступним може стати популярний додаток TikTok: у своєму новому інтерв’ю держсекретар США Майк Помпео заявив, що американська влада «всерйоз розглядає» можливість заборони TikTok та інших китайських програм.

    «Ви можете завантажити цю програму, тільки якщо хочете, щоб ваша особиста інформація була в руках Комуністичної партії Китаю», — заявив Помпео.

    Кілька місяців тому Міністерство оборони США попередило користувачів про «загрозу для національної безпеки» з боку китайської соцмережі TikTok, відповідно заборонило всім військовим використовувати цей сервіс.

    Соцмережа TіkTok з’явилася у 2016 році, відома у Китаї як Douyin, належить пекінському стартапу ByteDance, з метою створення й перегляду коротеньких (по 15 секунд) відеокліпів. Альтернативний Instagram дозволив людям ділитися короткими роликами з можливістю швидко їх редагувати і підставляти музику на фон. Улітку 2018 року вийшовши на міжнародну арену, соцмережа TіkTok зібрала понад 1,5 млрд користувачів по всьому світу. Сьогодні в TikTok відкриті представництва в усьому світі — в Берліні, Лондоні, Парижі, Лос-Анджелесі, Нью-Йорку, Дубаї, Мумбаї, Джакарті, Сеулі, Токіо.

    За даними журналіста Сергія Голубицького, проблеми в TikTok почалися майже відразу після виходу за межі Піднебесної: у лютому 2018 року китайців звинуватили у США в незаконному зборі даних у дітей до 13 років без згоди їхніх батьків. Першого разу TikTok відбувся штрафом у розмірі 5,7 млн доларів. В листопада 2019 року в каліфорнійський суд відправився груповий позов проти ByteDance Inc. і TikTok Inc., у якому висувалися феєричні звинувачення:

    «Його користувачі не здогадуються про те, що програмний код TikTok містить модулі китайської розвідувальної служби. TikTok секретно завантажує та пересилає на сервери, розташовані в Китаї, величезні обсяги приватної інформації, яка дозволяє ідентифікувати користувача, скласти його профіль, відстежити місце розташування та переміщення територією Сполучених Штатів. TikTok також таємно перехоплює без відома й дозволу користувачів файли, як-от відео, не призначені для публікації».

    У січні 2020 року, не чекаючи рішення суду, Держдепартамент і міністерство внутрішньої безпеки США заборонили своїм співробітникам використовувати на службових пристроях TikTok. Усе це, за відсутності прямих доказів, виглядало як черговий наслідок торговельної війни з Китаєм, що дозволяло TikTok зняти з себе відповідальність.

    Програмісти Талаль Хадж Бакрі й Томмі Міск, в березні 2020 року, проаналізували системні логи мобільних пристроїв і з’ясували, що TikTok висмоктує зі смартфонів користувачів дані, які можуть містити адреси криптовалют, лінки для відновлення паролів, особисте листування, а також усе, що потрапляє в буфер обміну мобільного пристрою. Проте у дослідженні Бакрі й Міска був нюанс, який дозволяв TikTok, як і раніше, зберігати непохитність, через те, що у крадіжці призначених для користувача даних були також викриті ще близько 50 інших мобільних додатків. Наприклад, у ФБР також заявляли, що американцям не варто встановлювати й російські програми, зокрема, програму FaceApp, яка генерує зображення обличчя користувача у глибокій старості.

    При цьому, деякі експерти вважають, що американські платформи Google, Facebook і Instagram представляють не меншу загрозу для персональних даних користувачів.

    «Попри те, що заява Міністерства оборони стосується конкретно TikTok, інформація, якою ми ділимося у соцмережах, все частіше стикається з цим ризиком її використання сторонніми способами. Користувачі Instagram і Facebook стикалися з численними витоками своїх даних, і розробники неодноразово використовували ці дані у своїх цілях», — писав оглядач технологій у Inc.com Джейсон Атен.

    У травні софтверний інженер bangorlol здійснив успішну декомпіляцію коду TikTok. Як з’ясувалося, що функціонал «соціальної мережі» для TikTok — лише фасад, за яким ховається найпотужніша розвідувальна машина, перехоплюючі призначені для користувача дані після кожних 1-3 ударів по віртуальній клавіатурі, вбираюче все: паролі, особисте листування, замітки, грошові перекази, фотографії, відеофайли.

    Після публікації дослідження Бакрі й Міска, TikTok пообіцяв терміново видалити функціонал стеження за буфером обміну, проте буквально нещодавно вдалося довести, що нічого зроблено не було. Адже, у червні компанія Apple передала розробникам для широкого тестування бета-версію нової операційної системи iOS 14, яка надає, серед іншого, додаткову можливість підвищити безпеку: щоразу, коли стороння програма робить запит до буфера обміну, наповненого даними з іншої програми, ОС виводить на екран відповідне повідомлення. Перша перевірка показала, що TikTok продовжує виконувати незашифровану передачу інформації.

    У медіа також писали про можливі плани TikTok провести ребрендинг у США і відкрити штаб-квартиру за межами Китаю, щоб приховати свій зв’язок з КНР. Але представники ByteDance заявили, що чутки про продаж TikTok «абсолютно необґрунтовані».

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *