Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Чому Сі Цзіньпіну і Байдену потрібно поговорити на саміті АТЕС 2023 року

    2023-10-31

    Як показали візити до Китаю низки американських бізнес-лідерів на початку цього року, а також високопосадовців з кабінету Байдена та лідера сенатської більшості Чака Шумера нещодавно, з боку Пекіна спостерігається явний апетит і попередня відкритість до прямого діалогу з важливими голосами в Америці. Китайське керівництво неодноразово намагалося дати зрозуміти, риторично або через привітання цих делегацій, що воно в принципі відкрите до переговорів і мирних дискусій зі США, за допомогою яких вони прийдуть до взаємоприйнятного modus vivendi, який, сподіваємося, буде взаємоприйнятним.

    Аналітичний огляд на цю тему, підготовлений Українською асоціацією китаєзнавців на основі матеріалів видання China-US Focus, наводимо нижче.

    Варто зазначити, що відновлення довіри між адміністраціями потребує як часу, так і щирості – тривалої і продемонстрованої на найвищих урядових рівнях. Це особливо важливо з огляду на ескалацію інтенсивності та масштабності заходів, спрямованих на обмеження доступу Китаю до чутливих технологій і стратегічної сировини. Підхід, який американські політики називають “маленьке подвір’я, високий паркан” і який ґрунтується на прагненні Вашингтону до так званої “економічної безпеки”, породив у Пекіні переконання, що США прагнуть стримувати зростання Китаю, спираючись на своїх союзників і партнерів – як старих, так і нових.

    Розбудова і відновлення довіри є найважливішою з “тисячі причин”, чому президенти Сі Цзіньпін і Байден повинні провести діалог на високому рівні за зачиненими дверима на саміті АТЕС 2023 року в Сан-Франциско наприкінці цього року. Відсутність Голови КНР Сі Цзіньпіна на саміті G20 додала нагальності розмові віч-на-віч між двома главами держав, яка була б життєво важливою, оскільки дозволила б обом лідерам чітко узгодити позиції з критично важливих питань, а також дала б сигнал згори їхнім політичним командам про можливості і бажання для подальшої комунікації.

    З точки зору Китаю, дуже важливо, щоб його вищі керівники чітко донесли до свого американського колеги справжні базові позиції країни – відрізняючи їх від безлічі “червоних ліній”, на які часто посилаються в публічних заявах і відкритих комунікаціях – щодо чутливих регіональних гарячих точок, таких як Тайванська протока, Східно-Китайське море і Японське море. Напередодні президентських виборів у листопаді наступного року риторика, політика і підходи американських політиків (включно з Байденом), ймовірно, стануть більш різкими і войовничими. Пекін – і це цілком зрозуміло – також хотів би знати, до яких заяв команди Байдена слід ставитися серйозно, а до яких – як до необхідної театральної витівки, а які в жодному разі не можна сприймати як такі, що заслуговують на довіру.

    З американської точки зору, команда президента Байдена також має всі стимули для того, щоб розрядити напруженість у відносинах з Китаєм. Маючи в команді одних з найдосвідченіших фахівців з Китаю, Байден добре усвідомлює ставки і небезпеку будь-якого потенційного конфлікту навколо Тайваню, який Пекін вже давно визначив своїм головним пріоритетом. Балансуючи між стратегічною необхідністю продемонструвати компетентність і стратегічну стриманість в управлінні одним з найбільш взаємопов’язаних і важливих економічних партнерів США і тактичною, політичною потребою продемонструвати “жорсткість” щодо Китаю, Байден, без сумніву, ходить по тонкому канату, йдучи в 2024 рік. Зустріч з Сі, на якій він міг би визначити межі областей явних розбіжностей, основу для потенційного зближення і співпраці, а також межі мовчазного консенсусу; була б максимально корисною і дозволила б йому зосередитися на забезпеченні другого терміну. Таким чином, пряма, відверта розмова без посередників, без представників чи делегатів слугувала б безпосереднім і нагальним інтересам обох лідерів.

    Дехто вважає, що на саміті АТЕС 2023 року обидва лідери повинні також поговорити про трагедію, що розгортається в Ізраїлі та Палестині, а також про агресивну війну, що Росія веде проти України. Хоча ці питання, безсумнівно, будуть порушені, а символічні домовленості можуть бути досягнуті, не варто покладати великі надії на потенційні плоди майбутньої зустрічі Сі і Байдена щодо цих конфліктів.

    Це пов’язано з двома причинами. По-перше, тому що вони навряд чи приділятимуть багато часу або уваги таким питанням, які, з їхньої точки зору, не зачіпають фундаментального ядра китайсько-американської динаміки. По-друге, вирішення деяких з цих гордієвих вузлів, таких як ізраїльсько-палестинський конфлікт, ймовірно, буде розглядатися як таке, що стосується не лише Китаю і США, і може вимагати багатосторонніх угод і переговорів. Байден і Сі Цзіньпін повинні скористатися цією зустріччю, щоб зосередитися на тому, чим вони можуть і повинні прагнути керувати – на китайсько-американських відносинах.

     

    Чому Сі Цзіньпіну і Байдену потрібно поговорити на саміті АТЕС 2023 року

    Джерело фотографії: https://www.chinausfocus.com/foreign-policy/why-presidents-xi-and-biden-need-to-talk-at-apec-2023

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *