Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Чи зможуть США і Китай уникнути збройного зіткнення через Тайвань

    2021-10-30

    Якщо Тайвань проголосить незалежність або США визнають його суверенною державою, багато хто в Китаї визнає вторгнення на острів війною за потреби. Цього не можна допустити вважає Президент Ради з міжнародних відносин (США) Річард Хаас.

    Метою політики США стосовно острова має стати зменшення невизначеності щодо намірів Америки та її здатності виконати їх, з одночасним підкресленням економічних та військових витрат агресії для Китаю. Попри те що китайські лідери дуже хочуть заволодіти Тайванем, так само сильно вони хочуть зберегти владу та політичну монополію Комуністичної партії.

    Швидше за все, саме відносини між США та Китаєм багато в чому визначать цю епоху. А ці відносини, своєю чергою, залежатимуть від того, чи зможуть дві країни й надалі уникати збройного зіткнення через Тайвань.

    Безумовно, відносини між США та Китаєм різко погіршилися останніми роками, але не через Тайвань. Річард Хаас вказує на мілітаризацію Китаю в Південно-Китайському морі, його несправедливу торговельну практику, його репресії, що ростуть усередині країни, і його економічний примус країн цього регіону.

    Однак тепер є припущення, що Голова Китаю Сі Цзіньпін розглядає можливість використання сили для поглинання Тайваню у спробі реалізувати свою мету «омолодження» Китаю та зберегти свою спадщину. Він може також спробувати формувати політику Тайваню й посилювати лідерів, яких уважає більш доброзичливими щодо материка.

    Офіційна політика США давно наголошує на принципі, згідно з яким зміна статус-кво має відбуватися на основі консенсусу й за підтримки народу Тайваню. США також постійно заявляли, що не підтримують незалежність Тайваню для того, щоб не дати Тайваню спровокувати кризу.

    Як показує жорстка політика Китаю щодо Гонконгу, мирне возз’єднання між комуністичною державою та демократичним Тайванем може стати загрозою для всіх 23 мільйонів людей, які мешкають на острові. Агресивна поведінка КНР загрожує Японії, Австралії та Філіппінам, дестабілізуючи весь Індо-Тихоокеанський регіон. Про це пише The Washington Post.

    Головне питання для Тайбея та Вашингтона — не те, як показати опозицію амбіціям Пекіна, а як підтримати свободу острова з погляду військового стримування.

    Китай витратив сотні мільярдів доларів на розширення здатності атакувати через Тайванську протоку. Міністр оборони Тайваню нещодавно попередив, що Народно-визвольна армія Китаю буде повністю готова до вторгнення на острів вже до 2025-го.

    Поки Китай був зосереджений на Тайвані, США переслідували ширші геополітичні інтереси, особливо на Близькому Сході.

    Тайвань знехтував власним оборонним бюджетом, виділяючи на нього протягом останніх років менше 2% ВВП. Тайбей зробив обнадійливі, хоч і запізнілі кроки, щоб виправити становище, зокрема оголосивши про додатковий законопроєкт, який передбачає додаткові кошти на військові потреби, зокрема, протикорабельні ракети.

    Адміністрація Байдена оголосила про геополітичний поворот для подолання загрози Китаю, включаючи новий оборонний альянс із Британією та Австралією, тісніші зв’язки з Японією та Індією. США також оголосили дипломатичну підтримку Тайваню, підтриману ЄС, зокрема включення острова його до ВООЗ.

    Однак тривожна правда полягає в тому, що останніми роками військові моделі Пентагону та інші оцінки показали, що можливостей США, навіть у поєднанні з можливостями демократичних союзників, може бути недостатньо для відображення китайського вторгнення.

    Навіть якщо стимулювати більше зусиль Тайваню, Японії та інших країн регіону, самі Сполучені Штати повинні інвестувати значні кошти у військові активи, особливо у військово-морські сили, необхідні для підтримки своїх зобов’язань у Східній Азії.

    Чи зможуть США і Китай уникнути збройного зіткнення через Тайвань

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *