Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Чи врятує долар від обвалу статус резервної валюти

    2020-11-24

    Долар – світова резервна валюта. Саме цим статусом він забезпечив свою стабільність та привабливість серед інвесторів, але з початку пандемії долар впав відносно основних валют світу.

    Колишній голова ради директорів Morgan Stanley Asia і викладач Єльського університету Стівен Роуч пророкує різке падіння долара на тлі дефіциту поточного рахунку, що зростає та скорочення внутрішніх заощаджень. Про це експерт написав у Financial Times.

    Як пише Роуч, причина у летальній взаємодії між колапсом внутрішніх заощаджень та дефіцитом поточного рахунку. У другому кварталі 2020 року чисті внутрішні заощадження – з урахуванням амортизації заощадження домогосподарств, підприємств та державного сектору – вперше після світової фінансової кризи пішли в мінус і сягнули -1,2%. Це на 4,1% нижче, ніж у першому кварталі. До слова, це найсильніше щоквартальне падіння з 1947 року.

    Чи варто дивуватися, що дефіцит поточного рахунку йде тим же шляхом. Заощаджень немає, а забезпечувати зростання економіки якось треба. Ось і доводиться Штатам експлуатувати свою перевагу і кредитуватися у інших країн. В результаті дефіцит поточного рахунку досяг -3,5% від валового внутрішнього продукту, що на 1,4% нижче першого кварталу. Теж рекордне зниження.

    Коронавірус неабияк роздув дефіцит федерального бюджету, але він став лише іскрою. Ще напередодні пандемії, в період з 2011 по 2019 роки, норма чистих внутрішніх заощаджень становила всього 2,9% від валового національного продукту. У період з 1960 по 2005 роки вона була вище 7%.

    У міру того, як дефіцит бюджету накопичуватиметься в наступні роки, подальший тиск на внутрішні заощадження та поточний рахунок буде посилюватися. За останніми оцінками Бюджетного управління Конгресу, дефіцит федерального бюджету становитиме 16% від ВВП в 2020 році, перш ніж відступити до “лише” 8,6% в 2021 році. Якщо Конгрес США погодиться на черговий раунд фіскальної допомоги, варто очікувати набагато більшого дефіциту у 2021 році.

    Чи врятує долар від обвалу статус резервної валюти
    Дефіцит бюджету в США / Financial Times

    Це призведе до того, що рівень чистого заощадження США набагато глибше піде у негативну площину, ніж під час світової кризи. Це матиме вкрай негативні наслідки для майбутнього Америки, запевняє Роуч. Як результат, дефіцит поточного рахунку лише поглибиться.

    Саме тоді долар і втратить свої особливі привілеї. З огляду на те, що позиція Америки як емітента головної резервної валюти повільно слабшає з 2000 року, кредитори, швидше за все, зажадають нові умови по своїх позик. Тут є два шляхи: процентні ставки і валютні коригування.

    Федрезерв недавно переключився на стратегію, що враховує середнє значення інфляції, а не конкретну мету. Крім того, Центробанк пообіцяв тримати ставку близько нуля ще кілька років. Це означає, що підвищення прибутковості по кредитних інструментах не передбачається. Відповідно, залишається лише один шлях — через девальвацію долара.

    Чи врятує долар від обвалу статус резервної валюти
    Дефіцит поточного рахунку США / Financial Times

    Тим часом долар сильно переоцінений, і це робить його особливо уразливим, пише експерт Роуч. Незважаючи на зниження, індекс ефективного реального курсу все ще на 27% вище мінімумів, досягнутих в липні 2011 року. Таким чином, долар залишається найбільш переоціненою у світі валютою, а економіку США тим часом затягує в безпрецедентну пастку заощаджень і дефіцитів.

    Валюти — це відносини цін. Долар завжди вигравав від того, що у нього немає альтернативи. Однак тепер вони є. Роуч зараховує до цього альтернативного списку перш за все євро. Золото, юань і криптовалюта теж претендують на статус альтернативи.

    Так наприклад минулого місяця євро було найбільш використовуваною валютою для глобальних платежів, уперше з лютого 2013 року випередивши долар. Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на дані платіжної системи SWIFT за жовтень.

    “SWIFT, яка обробляє дані про транскордонні платежі для більш ніж 11 тисяч фінустанов у 200 країнах, заявила про лідируючі позиції євро, далі у топ-3 долар США та британський фунт стерлінгів”, – йдеться у повідомленні.

    Далі у топ-5 японська єна та канадський долар, який обігнав китайський юань. Зазначається, що на частку євро припало 37,82% грошових переказів SWIFT (це найбільша частка з лютого 2013 року), водночас частка долара США впала на 4,6% до 37,64% (долар США досяг свого піку у квітні 2015 року – 45,3%).

    На частку британської, японської та канадської валюти разом припадало 12,25% операцій у жовтні. Частка китайських юанів впала до 1,66% – це найгірший показник з квітня 2020 року.

    Щодо прогнозів на наступний 2021 рік, долар може впасти на 20%, якщо вакцини від коронавірусу будуть широко поширені й допоможуть оживити світову торгівлю і економічне зростання. Про це йдеться в аналітичній записці Citigroup. Експерти припускають зниження долара аналогічно сценарію, який був у 2000-х.

    Citigroup відзначає, що в 2001 році каталізатором того, що долар падав протягом декількох років, став вступ Китаю до Світової організації торгівлі. Це дало поштовх глобалізації й підвищило обсяги світової торгівлі, залишивши позаду закриту економіку США.

    Індекс долара від Bloomberg, що відслідковує динаміку курсу долара по відношенню до десяти важливих з точки зору світової торгівлі валют (євро, фунт, швейцарський франк, китайський юань тощо), вже втратив 11% порівняно з березневими піковими значеннями. Такі захисні інструменти інвесторів, як єна і казначейські облігації, також втратили в ціні.

    Згідно з консенсус-прогнозом опитаних Bloomberg аналітиків, індекс долара до кінця 2021 року знизиться на 3%. Найбільше річне зниження в сучасній історії було в 1985 році, тоді долар впав на 18,5%.

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *