Нещодавно Українська асоціація китаєзнавців презентувала свій аналіз ССМЗ на тему майбутнього українсько-китайських відносин. Повний перекладений текст аналітичного звіту, підготовлений членкинями правління УАК Вітою Голод та Ольгою Дроботюк, наводимо на нашому сайті.
Поточна війна в Україні створює значні проблеми для передбачення майбутнього українсько-китайських відносин. Гарний метод для здійснення прогнозування пропонує аналіз ССМЗ. В результаті проведеного опитування (Додаток, таблиця 1), ми зібрали думки 20 експертів, у тому числі українських китаєзнавців, китайських спеціалістів та науковців з міжнародних відносин, які визначили десять стратегічних сильних та слабких сторін, можливостей і загроз (ССМЗ) для майбутніх українсько-китайських відносин. Кожна з позицій включала десять варіантів. Результати опитування пропонують до вашого розгляду погляд на ситуацію, яким можуть керуватись в своїх рішеннях відповідальні особи щодо стратегічного планування двосторонньої співпраці.
Сильною стороною українсько-китайських відносин найчастіше називали потенціал для зростання торгівлі та інновацій. Експерти також відзначили як ключову перевагу правову основу стратегічного партнерства. Серед основних слабких сторін були згадані російсько-українська війна, політична нестабільність і відсутність діалогу на високому рівні. Такі аспекти, як розвиток інфраструктури, інвестиції і торгівля, найчастіше розглядаються як можливості для майбутнього розвитку. Натомість найбільшими загрозами вважаються геополітичні чинники, зокрема китайсько-російське зближення, затяжна війна в Україні та суперництво США та Китаю.
Згідно із цим аналізом ССМЗ, найбільш позитивним сценарієм для українсько-китайських відносин може бути подальший розвиток стратегічних відносин. Цього можна досягти шляхом проведення діалогів на високому рівні та сприяння співробітництву між підприємствами для вирішення логістичних питань та відновлення виробничих потужностей. Метою є урізноманітнення торгівлі та посилення економічної співпраці в ключових секторах.
Сильні сторони: 1. Зростання торгівлі 2. Інноваційний потенціал 3. Стратегічне партнерство 4. Інвестиційна спроможність 5. Доступ до ринку 6. Потенціал для урізноманітнення торгівлі 7. Інвестиційний попит 8. Людський капітал 9. Історія дипломатичних відносин 10. Розмір ринку
Слабкі сторони: 1. Російсько-українська війна 2. Політична нестабільність 3. Відсутність активного діалогу на високому рівні 4. Економічна вразливість 5. Логістичні проблеми 6. Високий рівень корупції в Україні 7. Обмежене різноманіття експортних товарів 8. Сировинна залежність 9. Міграція людського капіталу 10. Недостатній рівень захисту прав інтелектуальної власності
Можливості: 1. Інфраструктурний розвиток та інвестиції 2. Розширення економічних зв’язків 3. Глобальні ланцюги поставок (спільні українсько-китайські підприємства) 4. Електронна комерція та цифровий зв’язок 5. Технологічне співробітництво 6. Альтернативні експортні коридори 7. Дипломатична взаємодія 8. Урізноманітнення торгівлі 9. Експорт товарів з високою часткою доданої вартості 10. Взаємне перетікання кадрів
Розширення та поглиблення економічних зв’язків спирається на торговельне та інвестиційне співробітництво. Збільшення обсягів двосторонньої торгівлі шляхом урізноманітнення товарних позицій (експорт товарів з високою часткою доданої вартості) та використання альтернативних експортних маршрутів. Інвестиційне співробітництво спрямоване на розвиток інфраструктурних проектів, а також створення спільних підприємств як складових глобальних ланцюгів поставок для отримання доступу до нових ринків і підвищення конкурентоспроможності. Використання можливостей, наданих наявними дипломатичними відносинами і стратегічним партнерством, для подолання перешкод і створення перспектив для глибшої економічної інтеграції.
Активізація діалогу і співпраці на високому рівні для вирішення ключових проблем, а також використання переваг можливостей для економічного співробітництва. Залучення дипломатичних зусиль для сприяння стабільності в регіоні та створення сприятливого середовища для сталого економічного співробітництва. Зведення до мінімуму впливу логістичних проблем шляхом розвитку інфраструктури та участі у глобальних ланцюгах поставок (створення спільних підприємств або спеціальних експортних зон). Урізноманітнення переліку експортних товарів, що зменшить залежність від сировинних товарів, а також подолання географічних бар’єрів за допомогою цифрового зв’язку та електронної комерції. Впровадження комплексних реформ для покращення бізнес-середовища.
Загрози: 1. Китайсько-російська співпраця та санкції 2. Затяжна війна в Україні 3. Політична напруженість між США та Китаєм 4. Збільшення частки зовнішньополітичних контактів України із країнами Заходу 5. Політична невизначеність 6. Глобальні конфлікти 7. Зовнішня конкуренція 8. Економічна нестабільність 9. Формування громадської думки в Китаї російською пропагандою 10. Торгові бар’єри
Розвиток стратегічного партнерства та діалогу на високому рівні для вирішення зовнішньополітичних завдань. Диверсифікація торгівлі та посилення економічної співпраці в ключових секторах для підвищення стійкості до зовнішніх викликів та запобігання ним. Визначення адаптивної стратегії до зовнішніх загроз для забезпечення стабільності двосторонніх відносин. Використання таких факторів, як зростання торгівлі, інноваційний потенціал та доступу до ринку для стимулювання взаємовигідного економічного співробітництва.
Посилення політичного діалогу на високому рівні для сприяння взаєморозумінню та співпраці. Перебалансування стратегій зовнішньої політики для забезпечення відносин як з Китаєм, так і із Заходом. Мінімізація наслідків економічних потрясінь шляхом диверсифікації економіки. Вирішення логістичних проблем шляхом залучення інвестицій в інфраструктуру. Протидія пропаганді за допомогою стратегічних комунікацій для просування в Китаї правдивого українського порядку денного.
Джерело фотографії: https://www.liga.net/ua/politics/articles/shantaj-kredity-i-kommunizm-zachem-zelenskiy-zaigryvaet-s-kitaem-i-k-chemu-eto-privedet
Напишіть відгук