2019-04-02
26 березня в Парижі президент Франції Еммануель Макрон, канцлер ФРН Ангела Меркель, глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер зустрілися з китайським лідером Сі Цзіньпіном.
На цій зустрічі європейські лідери планували виробити загальну лінію протистояння президенту США Дональду Трампу в торговій війні, яку США ведуть проти Китаю і можуть почати проти ЄС. Таку думку в коментарі “Сегодня” озвучив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, консолідація може принести позитивний ефект в тиску на Трампа.
“Євросоюз хотів би мати підтримку Китаю … На сьогоднішній момент Трамп проводить протекціоністську політику, яка не вигідна як ЄС, так і Китаю. Об’єднавшись, ЄС і Китай зможуть переломити ситуацію, виторгувати у Трампа вигідні умови – домогтися зменшення або скасування мит на імпортний товар з ЄС і Китаю”, – зазначив економіст.
Україні ж будь-які переваги в геоекономіці не вигідні, підкреслює Охріменко.
“Для України вигідно, щоб взагалі ніякого протистояння не було. Ми фактично торгуємо з усіма. Якщо немає торгових воєн, більше купують українських товарів і це краще для нашої економіки, вище зарплата в Україні”, – говорить економіст.
На думку Олександра Шниркова, завідувача кафедри Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченко, ця зустріч – своєрідна реакція Євросоюзу, “який боїться залишитися за бортом” головної геоекономічної трійки.
“Є три великих “фабрики”- США, Китай і ЄС, де виробляється 60 – 65% світового ВВП. Правила, які вони встановлюють, впливають і на інші економіки. Якщо США і Китай ведуть переговори про нову торгову угоду, то питання: де ЄС? Європейський Союз залишається осторонь. Це не може не турбувати ЄС, оскільки в залежності від того, до чого домовляться США і Китай, ЄС може або отримати вигоду, або постраждати”, – сказав він.
Наприклад, якщо американці вводять обмеження на певний перелік китайських товарів, Пекін буде його спрямовувати на європейські ринки. А це зачіпає і українські інтереси, підкреслює експерт.
“Якщо товар з Китаю після домовленостей США – Китай піде на європейський ринок, то він піде і на український ринок. Це буде збільшення конкуренції на внутрішньому ринку України. Нам це не дуже вигідно”, – зазначив Шнирков.
Тому, за його словами, для України важливо увійти в одну з трьох світових “фабрик”, європейську, оскільки ні США, ні Китай безпосередньо з Україною говорити не будуть. А між тим Україну вже заповнили китайські товари.
Напишіть відгук