Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Всекитайські збори народних представників у 2024 році

    2024-03-19

    Аналіз результатів пройденого ВЗНП, підготовлену Інститутом вивчення Китаю Меркатора, можна прочитати нижче.

    Роблячи ставку на технології, Пекін не надав багато інформації щодо стратегій боротьби з поточними проблемами.

    Цього року Всекитайські збори народних представників (ВНП) продемонстрували переконання Пекіна, що Комуністична партія Китаю (КПК) знає як вчинити найкраще. Однак керівництво країни надало вітчизняній та іноземній аудиторії небагато пояснень щодо того, яким чином воно збирається збалансувати цілі, що конкурують між собою, для реалізації довгострокових стратегічних амбіцій та вирішення поточних економічних проблем.

    Національний законодавчий орган Китаю подав чіткі сигнали, що країна прагне стимулювати економічне відновлення, символом якого є амбітна ціль економічного зростання на рівні п’яти відсотків до 2024 року. Внаслідок цього керівництво постає перед купою внутрішньої роботи в країні: уряд повинен буде мати справу з нерухомістю та спадом фондового ринку, стагнацією доходів, безробіттям, прогалинами в системах соціального та пенсійного забезпечення, а також із частковим усуненням боргів місцевих органів влади. Через рік після скасування обмежень, введених у зв’язку із політикою «нульового ковіду», економіка країни все ще відновлюється доволі повільно, а довіра бізнесу та споживачів залишається слабкою.

    У своєму «звіті про роботу» на зборі делегатів прем’єр-міністр Лі Цян пообіцяв взяти до уваги «очікування» як громадян, так і підприємств. Але більш уважне прочитання плану на наступні роки надає можливість побачити справді головний пріоритет. Нині модними виразами є «високоякісне зростання» та «нові виробничі сили». Лі Цян зосередився на потенціалі технологій стати головною рушійною силою зростання Китаю, поставивши його обіцянки створити робочі місця, забезпечити засоби до існування громадян, пом’якшити обмеження на внутрішню міграцію та забезпечити базовий соціальний добробут, здавалося б, на другий план. В умовах ринку праці, який переживає трансформації завдяки все більшому впровадженню нових технологій, досягти усіх цих поставлених цілей буде важко і для їх реалізації знадобиться додаткове фінансування.

    Незважаючи на те, що під час ВЗНП на словах говорилось про реформи та відкритість, проте перегляд ВЗНП органічного закону про Державну раду, який посилив владу партії над політичною діяльністю; скасування китайським урядом свого щорічного брифінгу для ЗМІ наприкінці ВЗНП, що посилило нещодавню тенденцію до зникнення інформації про діяльність уряду з поля зору громадськості, а також такі нові правові перешкоди щодо збору інформації, як нещодавно переглянутий Закон про державну таємницю продемонстрували акцент на партійному керуванні та зниженні готовності до реагування.

    «Скасування урядової прес-конференції був деталлю, яка багато про що свідчила. Тим самим Пекін покінчив із 30-річною традицією, яка була започаткована з метою сигналізувати про відкритість і прозорість, особливо для міжнародної спільноти», – говорить Катя Дрінхаузен, керівник програми політики та суспільства Інституту вивчення Китаю Меркатора.

    Нижче Інститут вивчення Китаю Меркатора підготував список нових слів, згаданих у звіті про роботу уряду, представленим під час ВЗНП, та в державних ЗМІ.

    НОВА КОНЦЕПЦІЯ РОЗВИТКУ (新发展理念)

    Перша згадка: 2015 рік

    Значення: нова форма економічного розвитку, яка переводить Китай від масового виробництва, що вимагає великих робочих місць, до інноваційної високотехнологічної промисловості.

    ЯКІСНИЙ РОЗВИТОК (高质量发展)

    Перша згадка: 2017 рік

    Значення: підкатегорія «нової концепції розвитку», яка має на меті сприяти більш ефективному та сталому розвитку, ставлячи якість економічного зростання вище за його темпи.

    МОДЕЛЬ НОВОГО РОЗВИТКУ (新发展格局)

    Перша згадка: 2020 рік

    Значення: ще одна підкатегорія, призначена для сприяння самозабезпеченню та інтеграції до глобального ринку, зосереджуючись на внутрішньому попиті для стимулювання короткострокового зростання, а також вітчизняній науці та інноваціях для стимулювання довгострокового.

    ІНДУСТРІЇ МАЙБУТНЬОГО (未来产业)

    Перша згадка: 2020 рік

    Значення: такі сектори, як квантові технології та природничі науки, були прямо наведені як приклади у звіті про роботу уряду.

    ТРИ НОВІ ЗРАЗКОВІ ТОВАРИ (新三样)

    Перша згадка: 2023 рік

    Значення: три нові сектори, які мають стати новими драйверами зростання, – виробництво електромобілів, акумуляторів і сонячних панелей.

    НОВІ ПРОДУКТИВНІ СИЛИ (新质生产力)

    Перша згадка: 2023 рік

    Значення: високі технології, висока ефективність і високоякісне виробництво, які замінюють традиційні рушії економічного зростання Китаю.

    ШІ+(人工智能+)

    Перша згадка: 2024 рік

    Значення: нова ініціатива щодо інтеграції штучного інтелекту (ШІ) у продукти та послуги існуючих галузей.

     

    Всекитайські збори народних представників у 2024 році

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *