Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    “Україні варто приєднатися до ініціативи Китаю «16 + 1» ” – Сергій Герасимчук

    2018-10-02

    Україні варто приєднатися до регіональної ініціативи Китаю «16 + 1» щонайменше у статусі спостерігача. Про це заявив член правління Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук на презентації аналітичного дослідження “Україна – Китай після 2014 року: нова сторінка у відносинах” у середу, 26 вересня.

    “Буквально по сусідству з нами у Центральній Європі є об’єднання «16 + 1» – це формат, у якому Китай співпрацює з державами Центральної та Східної Європи, державами Балтії і Балкан, а також Румунією та Болгарією… Україна не висловлювала, принаймні на державному рівні, інтересу до такого приєднання, хоча рекомендації про це постійно лунають… Як на мене, привабливим сценарієм, і це стосується не тільки «16 + 1», а всіх регіональних ініціатив, у тому числі формату держав Тримор’я, є українська участь щонайменше у статусі спостерігача”, – сказав Герасимчук.

    Він додав, що статус спостерігача засвідчив би українську присутність у регіоні та інтерес нашої держави до регіональних об’єднань.

    Герасимчук розповів, що прецедент уже створено – Білорусь отримала такий статус у форматі «16 + 1» і, відповідно, має ближчий контакт з Китаєм та державами “шістнадцятки”, що теж дуже важливо.

    Експерт зауважив, що питання надання статусу спостерігача вирішуватиме передусім Пекін, але для України порівняно з “Ініціативою трьох морів” це, радше, плюс, аніж мінус, оскільки Угорщина як член Тримор’я могла б заблокувати це рішення.

    “У форматі «16 + 1» такого ризику немає, тому що Китай має важелі впливу, щоб це рішення провести”, – переконаний Герасимчук.

    За його словами, вигоди від участі у форматі «16 + 1», насамперед, відчуваються у сфері економіки. При цьому він визнав, що динаміка відносин Китаю з країнами “шістнадцятки” нижча порівняно з державами Старої Європи, однак є низка країн, які є бенефіціарами виходу Китаю на європейські ринки.

    “Держави, які найбільше виграють від участі у форматі «16 + 1», – це Угорщина, Сербія і Румунія. Дві з цих країн є безпосередніми сусідами України, і відповідно, якщо ми зможемо поширити на себе цей приклад, то зможемо також розраховувати на підвищення рівня співпраці і динаміки двосторонніх відносин”, – спрогнозував експерт.

    Проект «16 + 1» – регіональна ініціатива Китаю, метою якої є інтенсифікація співпраці з 11-ма країнами ЄС і 5-ма Балканськими країнами. В економічній сфері Китай виділив три пріоритетні напрямки потенційної співпраці: інфраструктура, високі і зелені технології.

    Вперше про проект було заявлено в 2012 році у Варшаві, де прем’єр Держради КНР Вень Цзябао виступив з ініціативою під назвою «12 заходів Китаю для заохочення дружнього співробітництва з країнами Центральної та Східної Європи.

    У формулу «16 + 1» крім Китаю включені Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Словенія, Хорватія, Сербія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Албанія і Македонія.

    “Укрінформ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *