Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    УКРАЇНА ЗАПРОПОНУВАЛА КИТАЮ БІЛЬШ ЕФЕКТИВНІ ФОРМИ ЗДІЙСНЕННЯ ПРЯМИХ ІНВЕСТИЦІЙ

    2011-06-21

    Джерело: «День» №106, вівторок, 21 червня 2011
    Автор: Микола СІРУК

    Учора, як планувалося, український та китайські лідери Віктор Янукович і Ху Цзіньтао підписали в Києві Спільну декларації про встановлення і розвиток відносин стратегічного партнерства між Україною і КНР. Також у присутності Президента України і глави Китайської Народної Республіки було підписано низку міждержавних документів. На спільній прес-конференції з главою КНР Ху Цзіньтао український Президент наголосив, що ключовим підсумком державного візиту глави КНР є встановлення між Україною і Китаєм відносин стратегічного партнерства. «Без перебільшення, це знаменує історичний прорив в українсько-китайських взаєминах», — сказав Янукович, коментуючи підписання Спільної декларації.

    У документі фіксується започаткування відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР, а також визначаються основні принципи, на яких ці взаємини базуються. Йдеться, зокрема, про взаємну підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності; повагу шляху розвитку, обраного кожною з держав; взаємне незастосування сили чи загрози силою, економічного чи іншого тиску; активізацію міждержавного політичного діалогу на найвищому, високому та інших рівнях.

    На переконання глави держави, свідченням рішучої налаштованості двох країн на позитивну співпрацю стало укладення низки важливих двосторонніх документів, у тому числі міжурядових і міжвідомчих угод, комерційних контрактів, які сприятимуть активізації практичної взаємодії. Президент, зокрема, звернув увагу на документи щодо співпраці в енергетичній та торговельній сферах, розширення дипломатичної присутності України на території Китаю.

    Як відзначив глава української держави, за орієнтовними підрахунками, фінансовий вимір угод, проектів і контрактів, підписаних у рамках візиту, становить близько 3,5 млрд. доларів. «Уже сьогодні ми можемо із задоволенням відзначити серйозні практичні напрацювання і реальні здобутки на окремих напрямах взаємодії», — сказав глава держави, зазначивши, що це стосується насамперед сфер інфраструктурного будівництва, енергетики, інноваційного розвитку, високих технологій.

    Під час українсько-китайських переговорів у розширеному складі, український лідер наголосив, що Китай є головним партнером України в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. При цьому глава держави відзначив позитивні результати зусиль обох країн. За його словами, найближчим часом Україна та Китай хочуть довести показник двосторонньої торгівлі до 10 млрд. доларів на рік. «У цьому році йде збільшення товарообігу на рівні 80%», — зазначив Янукович. — «Це є свідченням наявності великого невикористаного потенціалу економічної співпраці».

    Президент констатував, що з усіх питань порядку денного переговорів він та Голова КНР досягли розуміння і згоди. «Результатом наших переговорів стали домовленості щодо наповнення українсько-китайських відносин стратегічного партнерства конкретним змістом», — сказав глава держави. За його словами, насамперед це стосується активізації роботи із започаткування та реалізації спільних масштабних інвестиційних проектів в енергетичній, промисловій та аграрній сферах. Йдеться, зокрема, про проекти з будівництва шахти у с. Тяглів Львівської області, заснування спільного індустріального парку інновацій, створення українсько-китайського Інституту зварювання імені Є.О.Патона.

    Добрі перспективи співпраці, за словами Януковича, існують у галузі авіабудування та виробництва двигунів. Зокрема йдеться про співробітництво ДП «Антонов» з авіабудівними підприємствами КНР. Важливими напрямками взаємодії, за його словами, є співпраця в космічній та науково-технічній сфері. Президент також відзначив зростаючу динаміку двосторонньої співпраці у галузі сільського господарства.

    Глава української держави також наголосив на важливості залучення масштабних інвестицій китайського капіталу та технологій в Україну. Він нагадав, що найактуальнішим проектом серед інфраструктурних інвестицій є спорудження швидкісної залізниці між аеропортом «Бориспіль» та Києвом. Також, зазначив Президент України, триває технічна робота зі спорудження із залученням китайських інвестицій парогазової установки в Щолкіно (АР Крим). Янукович висловив сподівання, що її запуск вирішить проблему забезпечення східного Криму електроенергією.

    Президент нагадав, що ці проекти реалізуються за допомогою кредитів китайських банків під державні гарантії України. «Хотів би запропонувати китайській стороні запровадити інші, більш ефективні форми взаємодії. Зокрема, здійснення прямих інвестицій, лізинг та концесії», — зауважив Янукович. За його словами, він бачить широкі перспективі у створенні на території України спільних виробництв із подальшим реекспортом продукції у треті країни. Президент вважає, що для України доцільно було б поєднати зусилля державних та комерційних банків, зацікавлених у співпраці з Китаєм.

    «Ми можемо запропонувати банкам Китаю декілька ефективних схем надходження китайського капіталу в Україну, зокрема відкриття філій банківських установ в Україні», — сказав Янукович.

    Український президент запропонував китайській стороні співпрацю в тристоронньому форматі. «Знаючи про плани реалiзацiї проекту Росiї та Китаю щодо будiвництва газопроводу для транспортування росiйського газу до Китаю, Україна могла б забезпечити постачання вiдповiдної трубної продукцiї, компресорного обладнання пiд цей проект, а також, можливо, брати участь у проектi у разi потреби», — сказав Президент. За його словами, Україна готова стати надiйним партнером Китаю в розвитку трубопровiдного транспорту, постачання необхiдного обладнання. Крiм того, додав він, Київ мiг би брати участь у китайсько-росiйських проектах зi спорудження атомних електростанцiй.

    Зі свого боку, глава КНР Ху Цзіньтао від імені китайської делегації подякував Вікторові Януковичу за сердечний прийом в Україні. «Між нашими народами існують історично дружні зв’язки. За майже 20 років дипломатичних зв’язків між Україною і Китаєм відносини розвиваються стабільно», — сказав глава КНР.

    КОМЕНТАР
    Ільдар ҐАЗІЗУЛЛІН, старший економіст Міжнародного центру перспективних досліджень:

    — Сьогоднішній Китай — це одна з найбільших економік світу. Крім того, за оцінками багатьох експертів, перспективи її зростання досить значні. Китайська економіка дуже відкрита, вона співпрацює з усіма країнами світу, з Україною в тому числі. Був час, коли Китай входив навіть до десятки наших найбільших торговельних партнерів. Трохи змінилась ситуація у 2008 році, після закінчення олімпіади в Пекіні, тоді частка Китаю в українському експорті значно скоротилась. Це було пов’язано зі зменшенням попиту на метал зі сторони наших китайських партнерів. Що ж до якогось конкретного інвестиційного україно-китайського досвіду, то йго дуже складно якось охарактеризувати. Радше можна сказати, що його майже не було до сьогодні. Адже про жодні прориви чи, навпаки, провали, досі чутно не було. Були окремі контракти, утім це локальні й незначні ініціативи.

    Китай, звісно, зацікавлений в агропромисловому комплексі нашої держави. І такий інтерес цілком очевидний — населення зростає, а отже росте попит на харчі. Для нас же важливо те, що ціни на продукти харчування в Китаї значно підскочили. І призвів до цього не лише демографічний бум, але, передусім, поліпшення соціально-економічної ситуації. Дедалі більше людей можуть дозволити собі витрачати більше на харчі. А отже Китай зацікавлений у тому, щоб мати відкритий доступ до такого ринку сільгосппродукції, як в Україні, а ми зацікавлені у ринку збуту з адекватним до сьогоднішніх умов показником купівельної спроможності.

    Що ж до співпраці в енергетичній сфері, то зацікавленість Китаю у збільшенні імпорту енергетичної сировини цілком очевидна. Водночас важко стверджувати, що Україна має такі можливості для експорту енергетичної сировини. Скоріше за все, мова йтиме про технології видобутку природного газу та нафти, якими сьогодні володіє Китай. Хоча я б не сказав, що вони є настільки сучасними, як у п’ятірки найбільших нафтогазових компаній світу, таких, як Shell, Chevron… Але очевидно, що в Китаю кращі технології, аніж в Україні, адже у нас останніх 20 років у цій сфері не робилось майже нічого. Тому досвід енергетичної співпраці з Китаєм для нас буде однозначно позитивним.

    Зазирнувши трохи наперед, можна із впевненістю стверджувати: перспективи україно-китайської співпраці дуже гарні. Утім, я абсолютно переконаний: і без декларування зростання товарообороту між Китаєм та Україною до 10 мільярдів доларів він і так би збільшувався.

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *