Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Угода століття – про що йшлося на саміті G20

    2020-11-24

    У межах саміту G20, що відбувся 21 – 22 листопада в онлайн-форматі через пандемію коронавірусу, Велика двадцятка порушили низку важливих питань, серед них і боротьба з пандемією та ліквідації її наслідків. Велика 20 зобов’язалася вести світ до ери після COVID-19. Про це йдеться у декларації лідерів країн G20, яка складається з 38 пунктів.

    Відкрив саміт король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд. Він окреслив низку ключових тем для обговорення з лідерами “Великої двадцятки” та коротко схарактеризував наслідки минулого саміту, який відбувався навесні 2020 року. У березні країни групи G20 взяли на себе зобов’язання невідкладно мобілізувати ресурси й пообіцяли надати понад $21 млрд на підтримку глобальних зусиль з боротьби з пандемією. Вони також схвалили надзвичайні заходи з підтримки економік шляхом вливання понад $11 трлн доларів. Було започатковано ініціативу щодо зменшення боргів найменш розвинутих країн, що дає можливість країнам-бенефіціарам заощадити понад $14 млрд та спрямувати їх на фінансування власних систем охорони здоров’я й соціальних систем.

    Окрім обговорення нагального питання боротьби з пандемією COVID-19 він заявив, що також варто приділити увагу переробці відходів та скороченню обсягів споживання ресурсів, зменшенню кількості відходів та викидів вуглекислого газу, а також скороченню втрат енергії.

    Очільниця GAVI (Глобальний альянс за вакцини та імунізацію) Нгозі Оконджо-Івеала закликала найбільш розвинуті країни виділити приблизно 5 мільярдів доларів, щоб забезпечити вакциною найбідніші країни. Тільки справедливий розподіл вакцини зможе врятувати людство, наголосила Оконджо-Івеала. За словами посадовиці, “доки усі не є захищеними, ніхто не перебуває у безпеці”.

    На саміті також виступили лідери інших країн.

    Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен закликала країни G20 до кінця цього року виділити 4,5 млрд доларів на ініціативу ACT-Accelerator (прискорювач доступу до засобів боротьби з COVID-19 об’єднує уряди, науковців, підприємства, громадянське суспільство, меценатів та глобальні організації охорони здоров’я) і в його рамках – COVAX (Vaccines Global Access). Мета якого “справедливо” розподілити до кінця 2021 року 2 млрд доз вакцин, аби свою частку вакцин отримали найбідніші країни, яким недешеві вакцини не по кишені. На цю ініціативу вже зібрано $4,6 млрд. “Ми маємо показати глобальну солідарність”, – переконувала вона.

    Німецький канцлер Ангела Меркель зробила акцент на необхідності загальної згуртованості перед лицем пандемії.

    “Якщо ми по всьому світу будемо згуртованими, тоді зможемо перемогти вірус і подолати його наслідки”, – підкреслила вона і виступила за фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я в більшому обсязі.

    Президент Франції Еммануель Макрон сподівається, що готова вакцина буде доступна вже до кінця 2020 року.

    “Але другий пріоритет, який важливий не менше, – це забезпечення універсального доступу до технологій боротьби з коронавірусом. Коли перша вакцина надійде на ринок, необхідно гарантувати доступ до неї в усьому світі”, – заявив він.

    Макрон закликав не допустити сценарію, коли тільки багаті зможуть перемогти вірус, і відмовитись від національного егоїзму в питаннях боротьби з COVID-19, а також виступив за тісну співпрацю з країнами, що розвиваються.

    Голова Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпін запропонував запустити глобальну систему QR-кодів з результатами тестів на COVID, які будуть видавати людям. Така система вже діє всередині Китаю.

    “Китай пропонує глобальний механізм взаємного визнання сертифікатів здоров’я на основі результатів тестів на нуклеїнові кислоти у формі міжнародно визнаних QR-кодів. Ми сподіваємося, що до цього механізму приєднається ще більше країн”, – зазначив Сі Цзіньпін.

    У Китаї діє наступна система “кодів здоров’я”. Кожна людина отримує “червоний”, “жовтий” або “зелений” QR-код з урахуванням тестів на коронавірус та інших параметрів. Для відвідування багатьох місць необхідно, щоб QR-код був “зеленим”.

    Також Голова КНР заявив, що необхідно створення глобального “брандмауера” від COVID-19. Китай озвучив ряд пропозицій щодо відновлення економічного зростання. За його словами, потрібно взяти хворобу під контроль у себе вдома і на цій основі зміцнити обміни і співробітництво, щоб допомогти нужденним країнам. Китай закликає до підтримки ВООЗ в мобілізації та консолідації ресурсів, а також справедливому та ефективному розподілі вакцин.

    Президент Росії Володимир Путін заявив про готовність надати російські вакцини нужденним країнам. Зазначимо, на сьогодні жодна з них не пройшла всі стадії випробувань і не визнана світовим співтовариством.

    Лідери Двадцятки домовились продовжити до червня 2021 року Ініціативу про припинення обслуговування боргів (Debt Service Suspension Initiative – DSSI). Навесні МВФ, СБ, Паризький клуб під час своїх зустрічей можуть ухвалити рішення щодо пролонгації дії механізму ще на шість місяців, якщо буде така необхідність.

    Саудівське головування заявило, що за допомогою DSSI зроблено доступними понад $14 мільярдів, крім того, через банки розвитку, МВФ та Світовий банк мобілізовано понад $300 мільярдів для мільярдів для допомоги країнам, що розвиваються та мають низький рівень доходу.

    Станом на 13 листопада 2020 року з проханням “заморозити” виплати на загальну суму $5,7 млрд у вигляді відстрочки обслуговування боргу за 2020 рік звернулися 46 країн (із 77, які мають на це право), це переважно країни Африки та маленькі острівні.

    Після світової фінансової кризи 2008 року Велика двадцятка показала, чого можуть досягти провідні країни світу, коли вони діють відповідно до взаємних інтересів, на цей раз серйозний виклик боротьби з пандемією не є виключенням. Тому щоб дати відповідь на цей виклик, у лідерів G20 є всі на це шанси, але треба докласти чимало зусиль.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *