Колишній міністр фінансів Великої Британії, голова Chatham House Джим О’Нілл аналізує майбутній розвиток Китаю після ХХ з’їзду КПК, пише НВ.
На думку експерта, Сі Цзіньпін посилює свою політичну владу та зміцнює контроль КПК над суспільством. Яким же буде процес подальшого успішного економічного розвитку? Джим О’Нілл вважає, що, виходячи з нового складу керівництва КПК, спостерігається дуже мало ознак можливого скасування політики, що проводилася останніми роками.
Прогнозувалося, що економіка країн БРІК колективно може увійти до наступного десятиліття, перевершивши за розмірами економіку країн Великої сімки, що, звичайно, принесло б колосальні зміни в сучасний світопорядок.
Але цей висновок робився за умови, що країни БРІК досягнуть свого довгострокового потенційного рівня продуктивності. Уповільнення темпів зростання ВВП Китаю після того, як зростання розмірів робочої сили пройде пікові значення, означало б, що темпи зростання, що прогнозувалися нами, 4,5−5% ВВП в основному повинні забезпечуватися за рахунок підвищення продуктивності. До речі, саме такі темпи зростання, згідно із заявами Китаю, потрібні та бажані для того, щоб подвоїти подушний ВВП до 2035 року до рівня 2020 року.
Однак, як показують події останніх трьох років, Китай навряд чи досягне поставленої мети, якщо не перегляне політику, що зараз проводиться. Майже всі наукові дані свідчать, що Covid-19 неможливо викорінити. Єдиний реальний спосіб впоратися із цією хворобою — використати перевірені вакцини. Страхи китайського керівництва, що відмова від політики нульового Covid призведе до перевантаження системи охорони здоров’я та зростання смертності, зрозумілі, але подібна політика абсолютно несумісна з траєкторією руху до мети 2035 року. Вже давно зрозуміло, що Китай зможе досягти цієї мети лише за умови, якщо китайські споживачі стануть центральним елементом моделі економічного зростання країни. Але через карантини, що продовжуються, це стає фактично неможливим.
Напишіть відгук