Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    СПІВРОБІТНИЦТВО УКРАЇНИ З КИТАЄМ ДАЄ ЗМОГУ ЙОМУ РОБИТИ ПРОРИВИ В ОСВОЄННІ КОСМОСУ, А НАШУ НАУКУ РУХАЄ ВПЕРЕД – ГОЛОВА ДКА Ю.АЛЕКСЄЄВ

    2013-10-19

    Джерело: УКРІНФОРМ
    Автор: Ольга Танасійчук

    Співробітництво між Україною і Китаєм є вигідним для обох сторін: китайські фахівці багато чого можуть почерпнути з багаторічного досвіду українських колег, а вітчизняній науці такі контакти дають імпульс для руху вперед.

    Так вважає голова Державного космічного агентства України (ДКАУ) Юрій Алексєєв. Своїми думками він поділився з кореспондентом УКРІНФОРМу після того, як разом з китайським візаві, керівником Китайської національної космічної адміністрації Чень Цюфа, головував на 2-му засіданні двосторонньої підкомісії зі співробітництва в галузі космосу, що відбулося у неділю.

    “Наші підприємства, інститути багато практичних завдань допомагають вирішувати китайським фахівцям, які використовують той науковий заділ, який був напрацьований ще в радянські часи. Це дає змогу їм буквально семимильними кроками перестрибувати через деякі речі, до яких ми доходили кров’ю і потом. З іншого боку, це дає змогу і нашій науці не стояти на місці, а рухатися вперед, тому що ми отримуємо те, про що, можливо, забули, і на старому створюємо щось нове”, – говорить Ю.Алексєєв.

    Не вдаючись у деталі програм, за якими сторони працюють, Алексєєв згадав, що вони стосуються, зокрема, ракето- і двигунобудування, супутникових технологій зондування Землі, обробки даних, матеріалознавства, оптичних і оптико-електронних приладів та деталей.

    Так сьогодні китайські фахівці працюють над створенням нового важкого носія на базі придбаних ще у 1985 році у СРСР трьох 120-тонних двигунів (були розроблені в Москві, а серійно виготовляли на “Південмаші” в Дніпропетровську). “І ось вже протягом кількох років вони намагаються довести ці двигуни, праобрази яких були куплені ще за радянських часів. Багато фахівців КБП (конструкторське бюро “Південне”) допомагали тут поставити їх на виробництво. І продовжуватимемо це робити. Сподіваюся, що у них вийде”, – зазначив голова ДКА.

    Ю.Алексєєв також поінформував, що українська сторона запропонувала китайським колегам співробітництво на базі євпаторійського центру зв’язку з далеким космосом, створеного С.П.Корольовим. КНР зараз якраз працює над програмами дослідження цієї галузі. Влітку цього року китайська делегація вже побувала у центрі. (Там українська сторона пропонує провести також наступне засідання Підкомісії в 2013 році).

    Ще одним перспективним напрямком є приймання інформації з супутників. “Ми обговорюємо таку програму: доробимо наші наземні станції і вони прийматимуть інформацію з нашого супутника, ми – з їх. Адже зараз ми одне й те саме місце (точку) можемо зняти з одного супутника раз на 4 дні, але якщо є угрупування супутників, то можна це робити раз на день. Це особливо важливо за умов якогось природного катаклізму, наприклад, танення снігів, повеней”.

    Крім того, китайська сторона зацікавилася даними, отриманими за допомогою наземних коригуючих станцій. “Ми робимо станції приймання інформації, які орієнтовані на глобальні системи навігації – GPS, ГЛОНАС, Галілео. Сьогодні супутник дає інформацію з прив’язкою, грубо, в 1 м, а за допомогою коригуючих наземних станцій точність прив’язки може бути зведена до сантиметрів. Ми досягли за допомогою українських і російських напрацювань точності у 20-25 см”, – розказав Ю.Алексєєв.

    За словами керівника Держагентства, виявили китайські вчені також інтерес і до проекту створення супутника IONOSAT. “Це суто науковий супутник, за допомогою якого вчені хочуть передбачати космічну погоду, яка впливає на нашу земну погоду. Сьогодні Росія та Польща висловили готовність взяти участь у проекті своїми приладами. Так само ми Китаю запропонували зробити свій прилад. Загалом на супутнику стоятимуть 6 або 7 приладів, і тоді Китай володітиме інформацією з усіх 7, і ми матимемо інформацію з усіх них”, – роз’яснив він суть проекту.

    Також Ю.Алексєєв відзначив, що китайські фахівці контактують зі структурами НАН України щодо питань функціонування свого космічного модуля, на базі якого мають намір розгорнути орбітальну космічну станцію. Відмінність її від станції “Мир”, наприклад, полягає в тому, що та відразу була придатною для життя, а китайська є “станцією відвідувань”, у зв’язку з чим виникають питання підтримки “біофауни” модуля під час відсутності на ньому людей. Контакти з українськими вченими стосуються “підбору матеріалу для довготривалого проживання у замкнутих об’ємах”.

    На завершення він поскаржився на те, що певний час у співробітництві з КНР був втрачений. “На жаль, ми втратили багато часу, коли вони думали, що ми все ще в радянському минулому. Але сьогодні вони трохи по-іншому на нас дивляться, відкривають для себе, що таке Євпаторія, що таке завод “Арсенал”, підприємства у Харкові тощо. Нам зараз треба не минуле згадувати, а дивитися в майбутнє”, – каже Ю.Алексєєв. При цьому він визнав, що Китай “дуже дбайливо ставиться до своєї космічної програми” і намагається максимально не допустити туди “чужих”. Однак, на думку голови ДКА, згодом ця країна стане значно відкритою і в тому, що стосується космосу.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *