Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Російсько-українська війна представляє для Китаю нові можливості та виклики: професор Хуан Цзін

    2022-03-18

    Заслужений професор Шанхайського університету міжнародних досліджень Хуан Цзін опублікував докладну статтю про роль Китаю в умовах російсько-української війни.

    Можливості для Китаю:

    🔹Війна втягнула в «українську пастку» великі світові держави, такі як США, Європу та Росію. Китай, який є частиною конфлікту, став мішенню всіх сторін (з різних причин). Поки Китай зберігатиме нейтралітет, він володітиме ініціативою.

    🔹 Російсько-українська війна поставила США перед дилемою: з одного боку, США можуть скористатися безпрецедентною єдністю Заходу, щоб посилити тиск на Китай; але з іншого боку, якщо вони тиснуть занадто сильно, то ризикують повністю перетягнути Китай на бік Росії. Очевидно, що США ще не знайшли балансу між дилемою надання ефективного тиску на Китай та недопущенням прямого союзу між Росією та Китаєм. А сильна партійність та поляризація в американській політиці у поєднанні з майбутніми проміжними виборами до Конгресу ще більше ускладнили вибір адміністрації Байдена між цими двома дилемами.

    🔹 Нинішня американсько-європейська “спільна позиція” значною мірою є результатом гніву та страху і не вирішує фундаментального конфлікту інтересів між США та Європою щодо України. Зрештою, на думку Європи, розширення НАТО на схід під проводом США є причиною кризи, але витрати за це несе Європа. У міру врегулювання ситуації та відновлення здорового глузду, загроза безпеки, що зберігається, і великі збитки «від санкцій» неминуче призведуть до конфлікту інтересів між Європою та США — насправді, конфлікт між США та Європою вже почав зароджуватися.

    🔹Російсько-українська війна знизила очікування та ентузіазм Індії щодо індо-тихоокеанської стратегії США. Основні проблеми безпеки Індії лежать в азіатській глибинці на півночі (Пакистан, Афганістан, Центральна Азія та Близький Схід). Після виведення військ з Афганістану стурбованість Індії щодо безпеки в цьому регіоні різко зросла, тоді як вплив США в регіоні різко знизився. Інтереси Індії у сфері безпеки лежать в Індійському океані, тоді як США прагнуть зберегти гегемонію у західній частині моря. У міру того, як розбіжність інтересів США та Індії в галузі безпеки все більше збільшується, Індія стає прагматичнішою і раціональнішою у пошуках співпраці з Росією в галузі геополітики, національної безпеки та енергопостачання. Водночас російсько-українська війна підвищила стратегічну цінність Європи для США у порівнянні з очевидним зниженням стратегічної цінності Індії. США навіть погрожували запровадити санкції проти Індії за її нейтральну позицію в українській кризі.

    🔹«Великодержавна контратака» Росії та відмова США від прямого втручання мали глибокий і довгостроковий вплив на країни Південно-Східної Азії. Це змусило країни Південно-Східної Азії рішуче відмовитися від вибору сторони між США та Китаєм.

    Однак поряд із можливостями існують також потенційні ризики та проблеми.

    🔹Криза в Україні створила різкий “іміджевий контраст” між Китаєм та Росією у міжнародних справах. З одного боку, війна між Росією та Україною зміцнила імідж Росії як «руйнівника». З іншого боку, попри зусилля США та Заходу щодо “демонізації”, Китай завжди був прихильним до мирного розвитку, зміцнивши авторитет «будівельника» у міжнародних справах. Такий контраст збільшує ризики для Китаю. Найменша необережність призведе до того, що він потрапить у пастку.

    🔹Важко змінити уявлення про те, що світ загалом і Захід зокрема розглядають Китай та Росію як одну сім’ю. Між Росією та Китаєм не тільки існує всеосяжне стратегічне партнерство, але Путін також був присутній на зимових Олімпійських іграх та виступив із місткою спільною заявою з Китаєм до початку війни. Ще більш стратегічно важливим є те, що перед лицем навмисного придушення та санкцій з боку США Росія та Китай сформували спільні інтереси, засновані на взаємодопомозі у сфері безпеки та взаємодоповнюваності в економіці.

    З іншого боку, для ефективного управління американо-китайським “суперництвом” та підтримки зовнішнього середовища безпеки, необхідного для подальшого розвитку Китаю, Китай має підтримувати добрі та стабільні відносини з іншими країнами світу, особливо з Європою. В умовах, коли США та Європа сформували єдиний антиросійський фронт, завдання підтримки стабільних зовнішніх відносин без шкоди для фундаментальних інтересів є дуже серйозним. Найменший промах може призвести до того, що обидві сторони зазнають невдачі.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *