2023-03-24
Головною подією у світових новинах цього тижня був візит Голови КНР Сі Цзіньпіна до Росії. Інформаційний ресурс InfoResist зібрав основні думки західних аналітиків стосовно результатів цього візиту.
Під час зустрічі Путіна та голови КНР Сі Цзіньпіна в Москві китайський лідер не став висловлювати явну підтримку Росії у війні проти України, а також не дав прямої згоди на нарощування обсягів імпорту російського газу. Російський президент розраховував на більш позитивні результати від візиту глави Китаю, вважають західні журналісти та експерти, які у середу підбивають підсумки візиту китайського лідера до Москви, пише “Агентство”.
Путін напередодні заявив, що він “трохи заздрить” ефективності китайського “стрибка вперед”, нагадує Le Monde. Таким чином, вважає газета, російський президент побічно підтвердив, що Росія стала залежною від Китаю. З цим погоджується і автор The Washington Post Девід Ігнатіус, який у своїй колонці за підсумками зустрічі глав держав називає переговори «оздоровчим візитом до хворого родича».
Запрошений науковий співробітник Джорджтаунського університету Філіп Іванов у своїй колонці для Foreign Policy пише, що Китай і Росія помінялися ролями порівняно з радянськими часами — тепер Пекін виступає в ролі «старшого брата». Однак, на його думку, Росію поки що не можна назвати васалом Китаю: «Росія залишається великою ядерною державою та значущим для всього світу експортером енергії, ресурсів та продовольства». Аналітик зазначає, що у Москви зберігається вага у відносинах з «могутнішим Китаєм», у тому числі необхідна для довгострокової конкуренції зі США.
Bloomberg звертає увагу на те, що Китай та Москва тепер висловлюють однакові антизахідні позиції. У спільних заявах за підсумками зустрічі багато в чому повторюються антиамериканські принципи, які просуває КНР. Серед цих принципів боротьба з «кольоровими революціями» та заклик до НАТО поважати «цивілізаційне різноманіття». Глави Росії та Китаю хочуть формувати новий світовий порядок, зазначає Reuters: «Коли Сі йшов, він сказав Путіну: “Відбулися зміни, яких не було за 100 років. Коли ми разом, ми стимулюємо ці зміни”. “Я згоден”, – сказав Путін».
Путін заявив, що під час переговорів із Сі обговорювалося, зокрема будівництво газопроводу «Сила Сибіру-2». Однак, серед опублікованих сторонами підсумкових угод документа про газопровід немає. Голова КНР також не говорив про існування угоди про газопровід. Як пише Bloomberg, Москва дуже зацікавлена у реалізації цього проєкту та продажу Китаю більших обсягів газу, ніж зараз. “Сі не дав Путіну явної згоди або навіть натяку на мінімальний прогрес щодо газопроводу “Сила Сибіру-2″”, – пише агентство. Старший аналітик Energy Policy Research Foundation Батт Оджерел вважає, що КНР намагається диверсифікувати джерела палива, щоби не повторити помилку Європи.
У питанні України Сі також відмовився вставати на бік Росії, зазначають спостерігачі. На думку доцента університету Гонконгу Донгшу Лю, Китай хоче, “щоб Росія вижила”, але не хоче повністю підтримувати Москву. Голова КНР обмежився заявами про прихильність до мирного вирішення конфліктів. «Сі продемонстрував сильну солідарність із Путіним проти Заходу, але він ледве згадав український конфлікт», — наголошує Reuters. Як пише американський Інститут вивчення війни, «Путіну, швидше за все, не вдалося домогтися саме такого партнерства, якого він потребує і якого бажає».
Крім того, Марія Репнікова, експерт із російсько-китайських відносин університету штату Джорджія, вважає, що «Сі Цзіньпін фактично розпочав кампанію з переобрання Путіна», коли він заявив, що «російський народ підтримає» російського президента на запланованих на наступний рік виборах.
Напишіть відгук