2025-03-14
На запрошення члена Постійного комітету Політбюро ЦК КПК, віце-прем’єра Держради КНР Дін Сюесяна перший заступник прем’єр-міністра Казахстану Р. Скляр відвідає Китай і головуватиме на дванадцятому засіданні Китайсько-казахстанського комітету зі співпраці разом із віце-прем’єром Дін Сюеся.
ІА Сіньхуа: Як відомо, сьогодні в Пекіні відбулася зустріч Китай-Росія-Іран з іранської ядерної проблеми і було опубліковано спільну заяву. Який вплив, на думку Китаю, матиме ця зустріч на відновлення діалогу та переговорного процесу? Як Китай оцінює перспективи політико-дипломатичного вирішення іранської ядерної проблеми?
Мао Нін: У Пекіні відбувається зустріч заступників міністрів закордонних справ Китаю, Росії та Ірану. Міністр закордонних справ Ван І зустрівся з головами делегацій, що беруть участь, і представив пропозицію Китаю з п’яти пунктів з іранської ядерної проблеми.
Три сторони провели поглиблений обмін думками з іранської ядерної проблеми і випустили спільну заяву, в якій підтвердили, що політико-дипломатичну взаємодію та діалог є єдиними ефективними та здійсненними варіантами, і закликали зацікавлені сторони відмовитися від тиску санкцій та загрози застосування сили та утриматися від дій, які ведуть. Три сторони також підтвердили важливість Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а Китай і Росія вітали підтвердження Іраном мирного характеру своєї ядерної програми і того, що він не прагне створення ядерної зброї, підтримали продовження співпраці Ірану з МАГАТЕ і наголосили на необхідності поважати право Ірану на мирне використання ядерної енергії.
Ситуація з іранською ядерною проблемою є серйозною і знову досягла ключового моменту. Зустріч у Пекіні стала корисною спробою Китаю, Росії та Ірану просунути політичне вирішення іранської ядерної проблеми. Санкції, тиск та загрози застосування сили – це не вихід, а діалог та консультації – вірний шлях до вирішення проблеми. Ми закликаємо всі сторони зміцнювати зв’язок та діалог та накопичувати сприятливі умови для якнайшвидшого відновлення діалогу та переговорів.
Китай готовий спільно з іншими сторонами докладати зусиль для досягнення справедливого, збалансованого та сталого вирішення іранської ядерної проблеми, підтримувати міжнародний механізм нерозповсюдження ядерної зброї, сприяти міжнародному та регіональному миру та стабільності.
China News Service: 13 березня президенти Таджикистану та Киргизстану підписали договір про державний кордон між двома країнами, що дозволило раз і назавжди вирішити двостороннє прикордонне питання. Як це прокоментує Китай?
Мао Нін: Китай вітає Таджикистан та Киргизстан з підписанням договору про державний кордон та високо цінує ключову роль лідерів двох країн у врегулюванні прикордонного питання шляхом мирних консультацій. Це сприяє миру, стабільності, розвитку та процвітання у регіоні.
Як дружній сусід і всеосяжний стратегічний партнер, Китай готовий докласти спільних зусиль з Таджикистаном і Киргизстаном для подальшого просування добросусідства та всебічного взаємовигідного співробітництва, а також об’єднати зусилля у побудові більш тісної китайсько-центрально-азіатської спільноти єдиної долі.
AFP: Заступник міністра закордонних справ Ма Чжаосюй заявив сьогодні, що Китай, Росія та Іран наголошують на необхідності покласти край усім незаконним одностороннім санкціям. Якою є позиція Китаю щодо санкцій США проти Ірану?
Мао Нін: Китай послідовно виступає проти незаконних односторонніх санкцій Заступник Ма Чжаосюй вже представив позицію Китаю, і ми опублікували спільну заяву пекінської зустрічі, з якою ви можете ознайомитись.
CCTV: Повідомляється, що 13 грудня міністерства закордонних справ Вірменії та Азербайджану виступили з окремими заявами про те, що сторони завершили переговори щодо проекту мирної угоди. У повідомленні йдеться, що угода має покласти край майже 40-річній суперечці між двома країнами. Як це прокоментує Китай?
Мао Нін: Китай радий бачити позитивний прогрес у мирному процесі між Вірменією та Азербайджаном. Обидві сторони є важливими країнами в Закавказькому регіоні, а також добрими друзями та партнерами Китаю, і Китай щиро сподівається, що вони вирішать свої протиріччя та розбіжності шляхом діалогу та консультацій та зроблять внесок у міцний світ, розвиток та процвітання в регіоні.
China Daily: Ми зазначили, що у робочому звіті уряду з’явилися такі нові поняття, як «втілений інтелект» та «підприємства-газелі», які пропонують розвивати нову продуктивність відповідно до місцевих умов та прискорювати побудову сучасної промислової системи. Який ваш коментар?
Мао Нін: Всі ці нові концепції, які ви згадували, насправді є проявами нової якості продуктивності. Продуктивність нової якості – це продуктивність, заснована на науково-технічних та промислових інноваціях, в основі якої лежить слово “новація”. Великі моделі штучного інтелекту, квантові комп’ютери, людиноподібні роботи та автомобілі на нових джерелах енергії без водія – все це дає уявлення про нову якість продуктивності. Китай активно розробляє нові джерела енергії, матеріали та технології, а також лідирує у розвитку нової якості продуктивності за рахунок науково-технічних інновацій. Нова якість продуктивності також прискорює заміну старих драйверів на нові, підвищує ефективність розподілу ресурсів, сприяє промисловій трансформації та модернізації, а також забезпечує новий драйвер високоякісного розвитку.
Китайська продуктивність нової якості також інтегрована у глобальні виробничі та логістичні ланцюжки та ланцюжки створення вартості. Китайські компанії вивели на світовий ринок нові технології та продукти, такі як передове виробництво, альтернативні джерела енергії та інтелектуальні мережі, надавши світу більше можливостей для вибору. Китай також ділиться своїми науково-технічними інноваціями з рештою світу, особливо з країнами, що розвиваються, і допомагає цим країнам у їхній «зеленій» трансформації та модернізації промисловості.
Продуктивність нової якості розширить можливості Китаю та сприятиме процвітанню всього світу. Майбутній Китай рухається до новацій!
Bloomberg: Верховний представник Європейського союзу із закордонних справ та політики безпеки К. Каллас заявила, що Китай весело спостерігає з боку за торговельною війною, започаткованою США, включаючи 200% тарифи на алкогольну продукцію ЄС. Який ваш коментар?
Мао Нін: Китай неодноразово наголошував, що у тарифних та торговельних війнах не може бути переможців. Китай не коментує взаємодію США та Європи, але ми проти того, щоб використовувати Китай як привід. США та Європа є важливими економіками світу та зобов’язані підтримувати багатосторонню торговельну систему, в центрі якої знаходиться СОТ, а не перекладати конфлікти на інших.
Bloomberg: Президент В. Путін запропонував зустрітися з президентом Д. Трампом щодо тимчасового припинення вогню в Україні. Яка позиція Китаю щодо цього питання?
Мао Нін: Ми взяли до уваги ці повідомлення. У питанні української кризи Китай завжди дотримується «чотирьох принципів», висунутих головою КНР Сі Цзіньпіном: повага до суверенітету та територіальної цілісності всіх країн, дотримання цілей та принципів Статуту ООН, надання значення законним інтересам безпеки всіх країн та підтримка всіх зусиль, що сприяють мирному урегулюванню. Ми сподіваємося, що сторони зможуть шляхом діалогу виробити мирну угоду, яка буде справедливою, міцною, обов’язковою і прийнятою всіма сторонами. Китай готовий співпрацювати з міжнародним співтовариством, щоб продовжувати відігравати конструктивну роль у остаточному врегулюванні кризи та досягненні міцного світу.
AFP: У 2023 році китайський професор Університету Кобе в Японії зник, повертаючись до Китаю до своєї родини. Університет Кобе повідомив сьогодні, що ця людина повернулася до Японії у січні цього року. Міжнародна спільнота припускає, що його затримали китайська влада за підозрою в шпигунстві. Чи можете ви розповісти про цю справу?
Мао Нін: Я не володію інформацією щодо вашого питання.
AFP: Міністерство сільського господарства США повідомило, що термін дії дозволів на експорт до Китаю для сотень американських скотобоєн закінчується наприкінці цього тижня, і додало, що китайські митні органи не відповіли на запити США щодо продовження дозволів. Чи навмисне Китай припустився закінчення терміну дії ліцензії через торговельні протиріччя між США та Китаєм?
Мао Нін: Я не володію інформацією щодо вашого питання. Рекомендую звернутися до компетентної китайської влади.
Джерело новини: офіційна сторінка МЗС КНР
Напишіть відгук