2024-05-09
7 травня Надзвичайний і Повноважний Посол КНР у РФ Чжан Ханьхуей дав письмове інтерв’ю МІА «Росія сьогодні», передає Посольство Китайської Народної Республіки в Російській Федерації. Повний текст наведено нижче.
1. Китайська сторона очікує на візит Президента Росії Володимира Путіна до КНР цього року. За повідомленням низки ЗМІ, візит Путіна до Китаю може стати його першим закордонним візитом після переобрання президентом на новий термін. Яку оцінку дає китайська сторона? Угоди про співпрацю у яких сферах планують підписати обидві сторони під час цього візиту?
У березні минулого року Голова КНР Сі Цзіньпін обрав Росію як країну для свого першого державного візиту після переобрання на посаду голови КНР. Це повною мірою продемонструвало високий рівень та особливість взаємодії між Китаєм та Росією у рамках всеосяжної стратегічної співпраці у нову епоху. Дипломатія глав двох держав є фундаментальною гарантією стабільності та довгострокового розвитку китайсько-російських відносин. Глави двох держав домовилися продовжувати підтримувати тісні контакти та проводити поглиблений обмін думками з китайсько-російських відносин та стратегічних питань, що становлять спільний інтерес. Президент Володимир Путін – старий друг Голови Сі Цзіньпіна та китайського народу. Китайська сторона вітає державний візит Путіна після його вступу на посаду президента.
Цього року виповнюється 75 років від дня встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Росією. Обидві сторони під час святкування цього ювілею та проведення перехресних Років культури Китаю та Росії зроблять усе, щоб повноцінно реалізувати домовленості, досягнуті лідерами двох держав, зміцнити узгодженість планів розвитку двох країн та сприяти практичному співробітництву у різних галузях. Будучи великими державами зі світовим впливом, Китай та Росія несуть важливу відповідальність за розвиток та прогрес людства. Китай готовий працювати з Росією над зміцненням багатосторонньої стратегічної взаємодії в рамках БРІКС, Шанхайської організації співробітництва та інших організацій, просувати реформування системи глобального управління та ефективно керувати процесом формування спільноти єдиної долі людства.
2. Минулого року обидві країни достроково досягли поставленої мети за обсягом двостороннього товарообігу. Чи планують сторони встановлювати нові цілі щодо обсягу двостороннього товарообігу цього року? На якому рівні?
Обидві сторони офіційно не обговорювали це питання.
3. Як повідомлялося, Китай планував імпортувати нафту з Ірану. З цієї причини чи скоротяться постачання нафти з Росії до Китаю? Чи має намір Китай збільшити імпорт нафти з Росії? Наскільки?
Росія вже багато років поспіль є великим постачальником сирої нафти до Китаю. У 2023 році Китай імпортував з Росії 107 млн. тонн російської нафти, що на 24% більше, ніж минулого року. З січня до березня цього року Китай імпортував з Росії 28,53 млн тонн сирої нафти, що на 12,9 % більше, ніж минулого року. При цьому обсяг імпорту у березні наблизився до максимального місячного показника за всю історію. З погляду ринкового попиту, енергетична співпраця між Китаєм та Росією має широкі перспективи. Упевнений, що за спільних зусиль Китай і Росія продовжуватимуть підтримувати здоровий і стабільний розвиток торгівлі сирою нафтою та іншими енергоносіями. В умовах коливань на світовому енергетичному ринку Китай завжди вносив позитивний внесок у підтримку глобальної енергетичної безпеки. Водночас Китай послідовно виступає проти односторонніх санкцій та втручання третіх сторін у торгівлю енергоресурсами.
4. Нещодавно міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров успішно завершив поїздку до Китаю. Коли Росія та Китай планують розпочати новий раунд діалогу з питань безпеки у Євразії? Які країни регіону візьмуть участь у діалозі? Чи проходитиме діалог у рамках існуючих багатосторонніх платформ, таких як Шанхайська організація співробітництва (ШОС)? Чи буде створено нову платформу для діалогу?
Нині у світі відбуваються безпрецедентні зміни, і ситуація на міжнародній арені зазнає дедалі глибших змін. Один за одним у світі спалахують гарячі точки, такі як українська криза, конфлікт на Близькому Сході. У різних місцях з’являються терористичні загрози та відбуваються теракти, низка країн вдається до політики односторонніх дій, виникає система міжнародного управління з політикою грубої сили. Зростає кількість елементів невизначеності та нестабільності та на Євразійському континенті, на якому розташовані Китай та Росія.
Два роки тому Голова КНР Сі Цзіньпін висунув ініціативу у галузі глобальної безпеки – китайське вирішення проблеми глобальної безпеки. Він виступив за новий шлях у сфері безпеки, що передбачає діалог замість конфронтації, партнерство замість союзництва та взаємний виграш замість гри з нульовою сумою. За останні два роки Китай дотримувався концепції будівництва спільноти єдиної долі людства, всіляко реалізував ініціативу в галузі глобальної безпеки, активно просував двосторонні та багатосторонні обміни та співробітництво в галузі безпеки, удосконалював систему управління глобальною безпекою, вивчав довгострокові шляхи досягнення стійкої безпеки і став важливою силою в підтримці миру та стабільності у всьому світі. Висунута Китаєм концепція загальної, всеосяжної, заснованої на співробітництві та стійкій безпеці отримала широку підтримку міжнародного співтовариства, зокрема російської сторони. Будучи постійними членами Ради Безпеки ООН, Китай та Росія тісно співпрацюють на міжнародній арені, обстоюючи справжній мультилатералізм, сприяючи підтримці безпеки в Євразії та глобальній стратегічній стабільності. Китай готовий і надалі працювати з Росією над зміцненням стратегічного співробітництва, об’єднувати зусилля в реалізації ініціативи в галузі глобальної безпеки, спільно захищати міжнародну справедливість і робити новий внесок у підтримку міжнародної та регіональної безпеки та стабільності.
5. Російська сторона високо оцінює мирну ініціативу щодо України, висунуту китайською стороною. Чи планує китайська сторона обговорити це питання під час візиту Президента РФ Володимира Путіна до Китаю чи під час інших зустрічей на високому рівні? Які перші кроки, на думку Китаю, необхідно вжити для реалізації мирної ініціативи?
Минуло вже понад два роки від початку повномасштабної ескалації кризи в Україні. Бойові дії затягуються, зараз найнагальнішою є відновити світ. З українського питання китайська сторона завжди займала об’єктивну та неупереджену позицію. Китай стояв на стороні миру та діалогу, активно сприяв примиренню та переговорам. Голова КНР Сі Цзіньпін висунув «чотири принципи», «чотири спільні риси» та «три теми для роздумів», які стали основоположними принципами Китаю у політичному врегулюванні української кризи. Саме дотримуючись цих принципових ідей, Китай перебуває у тісному контакті з усіма сторонами, включаючи Росію, Україну та міжнародне співтовариство, граючи конструктивну роль у врегулюванні кризи та сприяючи примиренню та переговорам. Нещодавно Китай провів другий раунд «човникової дипломатії», здійснюючи поглиблений обмін думками з Росією, Україною та відповідними європейськими державами про те, як домогтися припинення вогню, якнайшвидше припинити бойові дії та сприяти політичному врегулюванню кризи. Усі сторони високо оцінюють зусилля Китаю та його справедливу позицію у посередництві. Вони очікують, що Китай відіграватиме більш конструктивну роль, і одноголосно визнають, що Китай як постійний член Ради Безпеки ООН, здатний посередничати між Росією, Україною та іншими сторонами, здійснювати передачу інформації, сприяти виробленню спільних підходів при збереженні розбіжностей та створювати більш сприятливі умови щодо мирних переговорів.
У нинішніх умовах, щоб запобігти розростанню конфлікту та його виходу з-під контролю, всі сторони повинні докладати спільних зусиль до якнайшвидшого відновлення світу. Китай підтримує своєчасне скликання міжнародної мирної конференції, схваленої російською та українською сторонами, з рівною участю всіх сторін та чесним обговоренням усіх варіантів світу. Ми готові й надалі відігравати власну роль, вносити мудрість та силу Китаю у просування політичного вирішення української кризи.
6. Який ризик того, що обсяг торгівлі між Китаєм та РФ значно скоротиться до кінця року через обмеження, пов’язані з банківськими розрахунками? Чи існують якісь вирішення цієї проблеми?
Санкції США створили певні проблеми для торгівельних розрахунків між Китаєм та Росією. В даний час сторони ведуть активні переговори і намагаються якнайшвидше знайти ефективне вирішення цієї проблеми.
7. Як просуваються переговори щодо здійснення співробітництва щодо проекту китайсько-російського широкофюзеляжного пасажирського літака? Які перспективи співпраці між двома країнами у цій галузі?
Китай надає великого значення співпраці між двома країнами в галузі авіації та готовий активно просувати співпрацю з російською стороною щодо відповідних проектів.
8. Як просуваються переговори щодо проекту газопроводу «Сила Сибіру-2»? Наскільки можливо, що сторони домовляться про ціну на газ найближчим часом?
Ціна на газ – не єдиний вирішальний фактор для проекту такого великого масштабу, як газопровід “Сила Сибіру-2”. На ранніх етапах проекту вкрай необхідне його ретельне, наукове та системне обґрунтування. Компанії двох країн активно обговорюють низку питань проекту, включаючи технології, комерційні аспекти та модель співробітництва. Китай виступає за модель, де процес видобутку та переробки буде інтегрований у єдине ціле. Це не тільки допоможе розширити співробітництво від простої торгівлі до всього галузевого ланцюжка, що призведе до взаємонавчання та контактів двох сторін у ще більшій кількості галузей, але й дозволить сторонам встановити більш довгострокове, стабільне та тісне співробітництво, дозволяючи ділитися дивідендами від надвеликого китайського ринку. Ми з нетерпінням чекаємо, коли обидві сторони розширять свій світогляд, визначать моделі взаємовигідного співробітництва та реалізують проект найближчим часом.
9. Чи є статистичні дані про те, наскільки зріс експорт китайських автомобілів до Росії у першому кварталі 2024 року порівняно з аналогічним періодом 2023 року? Чи планує Китай створити нові виробничі бази у Росії на додаток до виробництва китайських автомобілів на колишньому заводі Mercedes Benz під Москвою?
У 2023 році товарообіг між Китаєм і Росією досяг рекордних 240,11 млрд. доларів США. При цьому Китай експортував до Росії близько 900 000 автомобілів. З початку цього року китайсько-російська торгівля зберігала хорошу динаміку розвитку: у першому кварталі обсяг торгівлі товарами становив 56,68 мільярда доларів, збільшившись на 5,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Китайський експорт автомобілів до Росії неухильно зростає. Автомобілі китайських марок все більше подобаються російським споживачам завдяки їхній чудовій якості та перевагі, пов’язаній із співвідношенням ціна/якість. Посольство КНР у РФ готове й надалі підтримувати автомобільні компанії двох країн у розвитку співробітництва на основі комерційних принципів.
10. Глави держав двох держав надають великого значення розвитку туризму. Чи є ймовірність, що Китай та Росія підпишуть угоду про взаємний безвізовий туризм, як це було зроблено Китаєм із Грузією?
Китай та Росія примикають один до одного, і є важливими туристичними напрямками. Розвиток туристичного співробітництва відіграє важливу роль у стимулюванні розвитку суміжних областей у двох країнах та зміцненні соціальної основи китайсько-російських відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії в нову епоху. З 2023 Росія була включена до списку перших 20 пілотних країн, куди були організовані групові тури для громадян Китаю. Політика Китаю та Росії щодо скасування віз для групових турів працює та реалізується нормально. Туристи двох країн з ентузіазмом їздять один до одного в гості. За статистичними даними китайської сторони, кількість російських туристів, які відвідали Китай за весь 2023 рік, досягла 997.9 тис осіб, а за даними російської статистики, кількість китайських туристів в Росії за той же період склала 477 тис осіб, що вивело Китай на перше місце серед усіх країн. з в’їзного туризму. Крім того, туристичні відомства Китаю та Росії підтримують тісний зв’язок та здійснюють взаємодію в рамках двосторонніх та багатосторонніх механізмів співробітництва. Цього року в Росії відбудеться засідання Підкомісії з питань співробітництва в галузі туризму Китайсько-російської комісії з гуманітарного співробітництва, зустріч міністрів туризму країн БРІКС та інші зустрічі в рамках цих механізмів. Переконаний, що завдяки постійному вдосконаленню туристичного співробітництва двох країн на найвищому рівні, а також реалізації різних сприятливих заходів та постійному поліпшенню умов інфраструктури, китайсько-російське туристичне співробітництво неодмінно отримає ще більший розвиток.
11. Глави двох держав оголосили 2024-2025 роки перехресними роками китайської та російської культури. Це рідкісна нагода для росіян познайомитися з китайською культурою. На які заходи слід очікувати росіянам і в яких заходах їм варто взяти участь?
Лідери Китаю та Росії завжди надавали великого значення розвитку співробітництва у гуманітарній сфері. У жовтні минулого року, коли Президент Володимир Путін відвідав Китай для участі у Третьому форумі міжнародного співробітництва «Одного поясу, одного шляху», він разом із Головою Сі Цзіньпін оголосив про проведення перехресних років китайсько-російської культури у 2024-2025 роках. Китай та Росія – великі культурні держави з прекрасними культурними традиціями та багатою культурною спадщиною. Під стратегічним керівництвом глав держав двох країн, обміни та співробітництво в галузі культури між Китаєм та Росією благополучно розвиваються і стали невід’ємною та важливою частиною державних відносин між двома країнами. Міністерства культури Китаю та Росії запланували в рамках перехресних років сотні яскравих заходів, у тому числі виставки пам’яток культури, кінопокази, сценічні вистави, молодіжні культурно-мистецькі обміни, а також обміни між китайськими та російськими письменниками. Крім того, Китайський культурний центр у Москві, що є важливим вікном показу китайської культури російської громадськості, проводить та проводитиме різноманітні заходи щодо знайомства з китайською культурою. Переконані, що ці заходи сприятимуть подальшому зміцненню зв’язків між народами Китаю та Росії та допоможуть вивести співпрацю між двома країнами в гуманітарній галузі на новий рівень!
Джерело фотографії: https://sensaciy.net/posol-kitaya-v-rossii-zayavil-chto-pekin-prodolzhit-stoyat-spina-k-spine-s-moskvoj/
Напишіть відгук