Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Перші підсумки розслідування ВООЗ в Ухані

    2021-02-09

    Ухань міг бути не першим містом, де коронавірус SARS-CoV-2 передався людям, а популяція тварин, яка стала джерелом вірусу, досі не визначена.

    Такі висновки озвучили 9 лютого представники Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) на пресконференції в китайському місті Ухань. Тут спеціальна делегація ВООЗ провела чотири тижні, намагаючись розслідувати причини виникнення та ланцюжки передачі вірусу SARS-CoV-2, поширення якого паралізувало світ та спровокувало пандемію хвороби COVID-19.

    Експерти побували, зокрема, на ринку морепродуктів Хунань та в Уханьскому інституті вірусології. Місія працювала в трьох напрямках: розслідувала зв’язок між поширенням вірусу та тваринами, вивчала характер поширення вірусу в Ухані й аналізувала проби навколишнього середовища. Основне запитання, відповідь на яке шукає ВООЗ — чи мало захворювання COVID-19 більш ранню історію, аніж спалах в Ухані, та чи поширювався вірус до грудня 2019 року.

    Провідні світові агентства та ЗМІ стежили за прямою трансляцією пресконференції, яка відбулася 9-го лютого в одному з готелів Уханя. Основними спікерами на ній були:

    • Петер Бен Ембарек, експерт ВООЗ з проблем зоонозних інфекцій та продовольчої безпеки;
    • Маріон Купманс, представник ВООЗ і вірусолог з Нідерландів;
    • професор Ваннян Лян, представник Національної комісії охорони здоров’я Китаю.

    Утім, як визнали представники ВООЗ, робота їхньої делегації не призвела до кардинального перегляду причин пандемії, хоча і виявила інформацію, яка може допомогти подальшому розслідуванню.

    Гіпотеза про витік вірусу з лабораторії «вкрай малоймовірна»

    Фахівці ВООЗ вважають вкрай малоймовірною версію про те, що початковою причиною поширення SARS-CoV-2 був «витік» цього вірусу з Уханьського інституту вірусології. Делегація ВООЗ дійшла висновку, що ця гіпотеза настільки малоправдоподібна, що навіть не вимагає подальшого розслідування в межах спроб розібратися в походження вірусу.

    Пояснюючи таку думку журналістам, Петер Бен Ембарек навів як аргумент той факт, що інститут в Ухані добре оснащений та «дуже малоймовірно, щоб щось могло “втекти” з такого місця». Ембарек і його колеги також нагадали, що подібні випадки у світі вкрай рідкісні, а сам вірус SARS-CoV-2 був невідомий раніше — зокрема і фахівцям Уханьського інституту вірусології. А гіпотеза про те, що вірус був штучно створений людьми (і лише згодом втік з лабораторії) «вже спростована світовою науковою спільнотою», заявили на пресконференції представники Китаю.

    Однак Ембарек визнав: той факт, що SARS-CoV-2 був уперше виявлений в Ухані, неподалік від лабораторій Уханьського інституту вірусології, «вже примітний сам по собі».

    Роль ринку морепродуктів в Ухані як першоджерела пандемії залишається непідтвердженою

    Фахівцям ВООЗ вдалося встановити ланцюжки поширення COVID-19 серед людей, які відвідували ринок, працювали там, або жили в цьому районі. Ембарек розповів, що вчені змогли скласти детальні карти поширення найбільш ранніх випадків, а також «генетичні послідовності» для деяких з них. Однак навіть усе це не допомогло встановити точну роль, яку зіграв уханьський ринок морепродуктів в пандемії коронавірусу.

    Поки що експерти ВООЗ можуть з упевненістю стверджувати лише те, що ринок був одним з перших великих осередків спалаху COVID-19.

    Водночас вони продовжують розслідувати дві гіпотези, пов’язані з цим місцем:

    • що вірус був занесений на ринок інфікованою людиною, і лише потім почав поширюватися серед його працівників та відвідувачів;
    • що джерелом вірусу на ринку був один із продуктів, які там продаються. Особливий інтерес ВООЗ викликали «заморожені дикі тварини». Деякі з таких видів, які продаються на ринку в Ухані, чутливі до групи коронавірусів, заявили фахівці, визнавши, що ця версія заслуговує на особливу увагу.

    Крім того, зразки з ринку Хуанань показали масштабне зараження вірусом SARS-Cov-2 на поверхнях, що також зберігає фокус уваги дослідників до цього місця.

    Передача людині від проміжних видів тварин — найбільш імовірний шлях початкового зараження

    Головною робочою гіпотезою вчених та експертів ВООЗ залишається припущення, що один з природних ареалів кажанів став тим місцем, де виник вірус SARS-CoV-2, який спровокував глобальну пандемію. А людям він передався, найімовірніше, від одного з проміжних видів — хоча якого саме, фахівці встановити поки не можуть.

    У перші місяці пандемії, починаючи з кінця 2019 року, в КНР протестували близько 2 тис. проб, узятих у 35 видів диких тварин — жодна з них не виявила наявність SARS-CoV-2. Такими ж негативними виявилися всі 11 тис. зразків, узятих у домашніх тварин (свиней, корів, кіз, курей, гусей) в 31 провінції Китаю. Не дали результатів і близько 50 тис. зразків, відібраних у диких тварин з ринку морепродуктів в Ухані та в сусідніх регіонах (ці проби охопили 300 видів тварин). Таку статистику навів на пресконференції представник Національної комісії охорони здоров’я Китаю.

    Водночас, як пояснила представник ВООЗ Маріон Купманс (вірусолог з Нідерландів), масштабне відстеження всіх тварин і продуктів на ринку в Ухані показало, що окремі види є особливо сприйнятливими до вірусу — серед них кролики та бамбукові пацюки. Тому вчені і далі вивчатимуть версію про те, що подібні тварини могли бути «проміжними носіями» вірусу. Тим більше що низка фермерів і трейдерів поставляли ці види на ринок Ухань з регіонів, близьких до природних ареалів кажанів, пояснила Кумпас подальшу перспективу розслідування.

    Крім кажанів, серед можливих тварин-«господарів» вірусу на пресконференції назвали також котів і норок — проте дослідження цих видів у даному контексті поки неповні, констатують фахівці.

    На шляху від тварини до людини вірус «міг перетнути кордони»

    За словами Ембарека, шлях вірусу від проміжної тварини до ринку Хуанань в Ухані міг бути досить складним і навіть «перетнути кордони» — фактично це означає, що першоджерелом походження вірусу могли бути інші країни, а не лише Китай.

    Експерт ВООЗ також засумнівався в тому, що популяція кажанів, які найімовірніше стали першоджерелом вірусу, мешкають в безпосередній близькості від Ухань. Представник КНР підтвердив, що проби, взяті в у кажанів в цьому регіоні (у печерах, де вони мешкають), поки не виявили наявності SARS-CoV-2.

    Вірус міг поширюватися в інших регіонах ще до спалаху в Ухані

    Цей висновок на пресконференції прозвучав з вуст професора Ваннян Ляна, представника Національної комісії охорони здоров’я Китаю. При цьому він підтвердив, що до спалаху COVID-19 в Ухані (почалася в грудні 2019 року) в цьому місті не було зафіксовано будь-яких інших помітних випадків передачі вірусу.

    Петер Ембарек, коментуючи цю ж тему, заявив, що делегації ВООЗ не вдалося виявити свідчення більш ранньої циркуляції вірусу в Ухані або десі ще. Однак його команда виявила підтвердження, що спалах COVID-19 в цьому місті ще в грудні 2019 року охоплював не лише ринок морепродуктів.

     

    “НВ”

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *