Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Пекін витісняє Москву з регіону: підсумки першого саміту “Китай — Центральна Азія”

    2023-05-30

    Про 3,8 млрд дол. підтримки для країн Центральної Азії та розвиток інфраструктурних проєктів в обхід Росії заявив глава КНР Сі Цзіньпін за підсумками першого саміту “Китай — Центральна Азія”. У ньому брали участь лідери Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану, між ними й розподілять китайську фінансову допомогу. Про це повідомляє FREEДОМ.

    Пекін посилює вплив у Центральній Азії. Після розпаду СРСР регіон традиційно вважався сферою інтересів Москви. Тепер її витісняє Китай, пропонуючи центральноазійським країнам привабливі гранти та вигідні проєкти. Тому й спільна заява за підсумками саміту витримана в дружньому тоні.

    “Сторони висловлюють готовність активізувати співпрацю щодо поєднання національних стратегій розвитку, сприяти лібералізації та спрощенню процедур торгівлі, розширювати інвестиційно-індустріальну кооперацію, просувати будівництво транспортних коридорів “Китай — Центральна Азія” в енергетичному секторі, заохочувати співпрацю у високих технологіях. Спільними зусиллями формувати нову архітектоніку співробітництва, що характеризується глибокою взаємодоповнюваністю та загальними вигодами”, — йдеться у заяві за підсумками саміту “Китай — Центральна Азія”.

    Західні аналітики вважають, що москва сама прискорила зближення центральноазійських країн із Пекіном. Повномасштабна війна росії проти України викликала стурбованість усіх держав, які раніше були частиною СРСР, а заяви російських держпропагандистів про те, що саме Кремль дарував націям центральноазійських країн державність, лише зміцнили їхній курс на пошук сильних союзників. Про те, що такого партнера Центральній Азії знайдено, тонко натякнув Кремлю лідер КНР.

    “По-перше, взаємодопомога. Важливо, щоб ми поглиблювали стратегічну взаємну довіру й завжди надавали одне одному беззастережну й рішучу підтримку в питаннях наших основних інтересів, таких як суверенітет, незалежність, національна гідність і довгостроковий розвиток. Ми повинні працювати разом, щоб наша спільнота відрізнялася взаємодопомогою, солідарністю та взаємною довірою”, — повідомляє голова КНР Сі Цзіньпін.

    Для Пекіна саміт має виняткове значення. На цьому наголошує важливий дипломатичний нюанс: поважних гостей на урочистому банкеті вітав Сі Цзіньпін із дружиною Пен Ліюань.

    Китаю важливо розвивати співпрацю з регіоном із кількох причин. Це закріплює його статус геополітичного гравця. У сусідньому Індо-Тихоокеанському регіоні справи КНР йдуть не дуже добре, адже демократії там об’єднуються та посилюють оборону на тлі агресивних заяв Пекіна на адресу Тайваню. Посилення впливу в Центральній Азії — частина глобальної програми особисто Сі.

    “Я гадаю, що інтереси Сі Цзіньпіна — взяти під контроль логістику в регіоні, яка для нього надважлива, оскільки це ключові проєкти в рамках глобальної ініціативи Китаю “Один пояс — один шлях”. Для нього було важливо закріпити своє лідерство як мінімум у торговельно-економічній сфері серед країн Центральної Азії, що він успішно, на мою думку, і зробив”, — заявив  експерт Українського інституту майбутнього Ілія Куса.

    Глобальна ініціатива “Один пояс — один шлях” — особистий проєкт Сі Цзіньпіна. Його мета — об’єднати країни, якими колись проходив Шовковий шлях, для реалізації спільних глобальних інфраструктурних та економічних проєктів. Китай сам собі визначив вирішальну роль у цій ініціативі.

    Пекін витісняє Москву з регіону: підсумки першого саміту “Китай — Центральна Азія”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *