Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Олексій Павленко: З виходом України на ринки ЄС для нас відкриються ринки Азії та Африки

    2015-10-01

    Незважаючи на несприятливі погодні умови, міністр агрополітики України Олексій Павленко чекає в цьому році рекордного рівня експорту зернових. Це стало можливим за рахунок розширення співпраці з Китаєм і деякими країнами Африки та Азії.

    Але як і раніше, переконаний глава МінАПП, ключовим завданням для нас залишається вихід на європейські ринки. “Для України вихід на ринок ЄС – індикатор того, що ми можемо експортувати якісну продукцію європейського зразка. Тоді для нас одночасно відкриваються ринки Азії і Африки”, – сказав, зокрема, в інтерв’ю РБК-Україна Олексій Павленко.

    Також він розповів про проблеми сільського господарства, які є на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також Криму. “Кримський степ стане пустелею”, – вважає міністр.

    Крім того, він розповів про настрої західних інвесторів, які хочуть і готові вкласти в українське сільське господарство.

    РБК-Україна: Згідно з даними Держстату, обсяги виробництва сільськогосподарської продукції за вісім місяців року впали на 6%. У минулому році цей сегмент економіки демонстрував зростання на 6,3%.Чим пояснюється погіршення ситуації?

    Олексій Павленко: Питання потрібно розглядати комплексно.

    По-перше, за останні пять років у світі найнижчий показник індексу продовольчих цін ФАО (показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів, – РБК-Україна). За нашими моніторингами, середнє сукупне падіння цього індексу в світі – 24-25%.

    У нас такого падіння немає. У нас рекордний за всю історію України експорт – 34,6 млн тонн зернових.

    По-друге, основний експортний напрям по сиро-молочної продукції був російський. зараз частка Росії в загальному агроекспорті України становить 2% – сталося падіння в чотири рази.

    Знайти по сиро-молочній групі товарів швидкий вихід на зовнішні ринки дуже складно. І у нас зараз йде робота по відкриттю експорту молочної продукції в країни ЄС.

    При цьому ми готуємося до експортних угод з Казахстаном, з Саудівською Аравією і Китаєм. На нашу продукцію там є попит.

    Але чому для нас важливі європейські ринки з маленькою квотою? Для України вихід на ринок ЄС – індикатор того, що ми можемо експортувати якісну продукцію європейського зразка. Тоді для нас одночасно відкриваються ринки та Азії і Африки.

    РБК-Україна: Нас очікує неврожайний рік в сегменті виробництва цукру. Аналітики прогнозують зростання його вартості до рівня 15-17 грн. Які прогнози МінАПП?

    Олексій Павленко: Виробництво цукру прогнозуємо на рівні 1,2-1,3 млн тонн. Треба дивитися ситуацію в ретроспективі – в минулі періоди у нас було божевільне перевиробництво цукру.

    І тоді всі експерти говорили, що цукрова галузь вмирає через низьку ціну і перевиробництво. Виявилося – це спекуляція. Перехідний залишок 500 тис. т, квота на експорт майже закрита.

    Розкажу приклад. Коли в лютому різко виріс курс долара, ми направляли запити в Антимонопольний комітет з вартості цукру, яка тоді серйозно зросла. І дуже довго ця ціна утримувалася.

    Агрокомпанії, які спеціалізуються на експортних культурах, непогано себе почувають, оскільки експорт – це жива валютна виручка, а більше половини собівартості вважається в гривні. Тому для них маржинальність дуже хороша.

    На міжнародних ринках через це до українських аграріїв підвищений інтерес. У нас один з кращих рівнів собівартості продукції в Європі.

    І нашу країну зараз порівнюють з Китаєм 5-7 років тому. Це означає, що у нас вигідно розміщувати виробництва, у нас низька собівартість і у нас дуже дешеві продукти харчування.

    З урахуванням курсу валюти – у нас дуже цікава країна для виробництва і для інвестицій.

    РБК-Україна: Зрозуміло, експортна орієнтованість – позитивна для галузі. Але чи є у МінАПП стратегія розвитку внутрішніх ринків?

    Олексій Павленко: Мінагрополітики розробило проект Єдиної кмплексної стратегії розвитку сільського господарства і сільських територій в Україні на 2015-2020 роки, яка буде вирішувати реальні проблеми галузі через всеосяжний процес консультацій із зацікавленими сторонами – представниками громадянського суспільства, бізнесу, а також донорами. Стратегія передбачає коротко – і довгострокові результати, а також детальний план їх реалізації.

    Стратегія розвитку внутрішнього аграрного ринку включає підтримку і створення сприятливих умов для дрібних і середніх виробників, фермерських господарств, розвиток переробної галузі, залучення іноземних інвестицій та внутрішніх капіталовкладень в АПК.

    РБК-Україна: Які інвестиційні угоди ви привезли після ваших нещодавніх робочих поїздок в Вашингтон та Лондон?

    Олексій Павленко: З Вашингтона ми привезли підтверджених інвестицій на 500 млн дол. Це насіннєвий бізнес, розширення сегменту рослинництва, а також портова логістика, яка дуже цікава.

    В Лондоні в ході аграрного саміту ЄБРР, ми спілкувалися з фондами, які інвестують в суверен і купують облігації та акції наших агрокомпаній на Лондонській і Варшавській біржах. Найбільші з них – Dragon Capital, AshmoreGroup, Black River, Black Rock, Ice Canyon, Cramercy, Pioneer Investment Management Ltd.

    Це ті прямі інвестиції, які створюють капіталовкладення. Я близько двох годин розповідав представникам фондів про реформи – і дуже великий інтерес викликає наш агросектор.

    ЄБРР на саміті в Лондоні офіційно заявив, що реформи здійснюються,  Україна змінюється. Банк підтвердив готовність інвестувати в країну 1 млрд дол., а на фінансування агросектору в цьому році -350 млн дол.

    РБК-Україна: Крім ЄБРР та інтересу міжнародних фондів, чи є якісь конкретні пропозиції з боку іноземних інвесторів нашим агрокомпаніям?

    Олексій Павленко: Це пропозиції комерційного сектора. Нами зараз зацікавлені кувейтські, катарські, саудівські інвестори, які вже інвестують в наш агросектор. Китайська сторона шукає аграрні проекти в Україні.

    РБК-Україна: Скоротилися посівні площі? Яка ситуація у Донецькій та Луганській областях?

    Олексій Павленко: Посівні площі в цьому році не скоротилися – засіяно 26 млн гектарів.

    У нас дуже хороші показники на сході. Підконтрольні території Донецької області засіяні на 99%, а в Луганській – на 96%. Сьогодні Донецька та Луганська області сумарно зібрали 2,1 млн тонн.

    Там люди думають зовсім по-іншому. Там немає питань про тарифи, про електроенергію. Питання одне: “Ви нас не здасте? Ми хочемо бути в Україні”.

    Я спілкувався з місцевими елітами. Вони кажуть: різниця божевільна. За їх словами, на окупованій території знищене сільське господарство.

    В Криму – те ж саме. Там знищена унікальна система зрошення, рисові господарства. За нашими підрахунками, зараз Крим втратить 300 тис. тонн зернових. Кримський степ стане пустелею.

    РБК-Україна: Те, що зараз блокуються поставки українських товарів у Крим, – це правильно?

    Олексій Павленко: Блокада – це, перш за все, громадянська акція. Ми всі переживаємо про те, що буде з Кримом далі.

    Тому в МінАПП діємо системно. У нас у відомстві є група, яка займається кримськими підприємствами.

    Йдеться про 21 підприємство, яке у нас забрали окупанти. По кожному з них ми подаємо судові позови.

    З багатьма кримськими підприємствами зв’язок майже втрачений. На жаль, більшість з них підняли російський триколор.

    Прокуратура АРК в Україні відкрила 56 кримінальних проваджень стосовно керівників кримських держпідприємств МінАП, які своїми діями сприяли захопленню майна України на окупованому півострові.

    Повернемося до блокади. Наше ставлення таке: контрабанди бути не повинно.

    З іншого боку, ми розуміємо, що на півострові живуть українські громадяни і говорити гаслами про те, що ми залишимо їх в окупації, теж неправильно. Я вважаю, що повинна бути комплексна стратегія вирішення цього питання.

    РБК-Україна: Якщо кримські підприємства хочуть працювати в Україні, перереєстровують торгові марки, але активи, наприклад, виноградники, розташовані в Криму, що вони можуть зробити? Чи надаєте ви якусь підтримку бізнесу?

    Олексій Павленко: Якщо підприємство перестало платити податки в український бюджет, здавати звітності, а починає платити податки в російську казну, повинні бути застосовані законні дії.

    В такому випадку, бренд, що належить Україні, будуть робити інші підприємства. В Україні достатньо підприємств, які можуть робити якісний виноматеріал.

    Але до нас після анексії ні одне кримське підприємство не зверталося з проханням про допомогу.

    РБК-Україна: Який ваш прогноз експорту зернових в цьому маркетинговому році? І чи МінАП планує повертатися до квотування експорту?

    Олексій Павленко: Ми пепеходимо від адміністративного регулювання ринку вільної конкуренції. Тільки вільна конкуренція може забезпечити значне зростання аграрного сектора.

    Раніше операторів зернового ринку “нагинали через коліно” – змушували отримувати квоти, платити непотрібні експортні мита і т. п. Це породжувало значну корупцію.

    Тепер інструментом регулювання став Меморандум, який на добровільних засадах підписується Мінагрополітики з учасниками зернового ринку за обсягами експорту.

    При цьому ми щотижня проводили моніторинг залишків. За прогнозами ми очікуємо врожай 58 – 60 млн тонн.

    Прогнозований баланс попиту і пропозиції зерна на 2015/16 МР, тис. тонн – станом на 29 вересня 2015 року

    Зернові всьогов тому числі
    пшеницяячмінькукурудзажитогречкаінші
    Пропозиції зерна69 20430 7768 90226 3904671962 568
    виробництво58 54626 1858 30522 2033641401 444
    перехідні запаси10 2864 5415774 12710330908
    імпорт372502060026216
    Потреби60 55026 2768 10223 8904531711 658
    Внутрішнє споживання24 04110 0314 2647 8154441711 316
    експорт36 50916 2453 83816 07590342
    Очікувані залишки8 7494 5008002 5001425910

    Дуже впливає на показники посуха. З цієї причини була проблема по кукурудзі, яка посіяна пізніше 10 травня. Неврожайні в 5-6 регіонах на рівні від 10 до 25% – залежно від регіону.

    Та ж ситуація була по пізно посіяному соняшнику, який не встиг вкоренитися, почав засихати.

    Зараз пішов вал прибирання кукурудзи. Наприклад, у Полтавській області намолочено станом на 29 вересня зернових 2,2 млн тонн. Врожайність – 44 центнери з гектара.

    Експортний сезон дуже активний зараз. Йому дуже сприяє проведена нами дерегуляція, скасування сертифікації в портах.

    Ми вийшли на рекордний експорт 34,6 млн тонн зерна. У минулому році було близько 33 млн тонн.

    Якщо обсяг виробництва становитиме 58-60 млн тонн, то ми зможемо легко наростити обсяги експорту до 36 млн тонн.

    Ми вдвічі збільшили імпорт в Китай. 90% кукурудзи, яка закуповується ними, – українська.

    РБК-Україна: Чим пояснюється такий попит на українські зернові?

    Олексій Павленко: Низка азіатських країн принципово не купують ГМО-продукції, а у нас вона “чиста”.

    Хороші тенденції по Єгипту. Ми активно співпрацюємо у цьому напрямі з Саудівською Аравією.

    Чекаємо, коли відкриється ринок Ірану. Ця країна готова купувати до 3 млн тонн нашого зерна.

    Ну, і, звичайно, Європа, яка бере у нас величезну кількість зернових. Загальний експорт продуктів харчування в ЄС за 8 місяців 2015 року становить майже 2 млрд дол. Основні імпортери нашої продукції – Іспанія, Італія, Голландія.

    Що стосується цін, ми працюємо в відкритому ринку і відповідаємо світовим трендам.

    РБК-Україна: У нас є інформація, що сумно відомий китайський контракт ДПЗКУ під загрозою зриву. Чи ви підтверджуєте цю інформацію і яку неустойку в цьому випадку заплатить Україна?

    Олексій Павленко: Ми є Міністерством аграрної політики та продовольства, а не ДПЗКУ. Ми не маємо права втручатися у господарську діяльність держпідприємства.

    У нас дворазове зростання експорту в Китай за сім місяців порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ви питаєте лише про один з контрактів.

    Якщо говорити про нього, то український уряд вирішив, що у нас не буде більше монополій, які були з часів Віктора Януковича. Весь бізнес, який хоче працювати з Китаєм, зможе працювати з цією країною.

    Зараз налічується більше 20 компаній, які торгують з КНР. Це дає можливість всьому ринку розвиватися. Ми, як міністерство, тільки допомагаємо бізнесу відкрити ринок.

    А китайський контракт ДПЗКУ – дуже складний. Він передбачає виконання обсягів на рівні 5 млн тонн. Ми готові виконувати, але зерно має закуповуватися китайською стороною за ринковою ціною.

    Принципова позиція – компанія ДПЗКУ не має права торгувати нижче ринкової ціни.

    “РБК-Україна”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *