Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Новини / Загальні новини

  Одразу три нафтогазові гіганти з Китаю оголошені міжнародними спонсорами війни: деталі

  2023-10-04

  Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) внесло відразу три найбільші нафтогазові компанії Китаю China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum Corporation (CNPС) до списку міжнародних спонсорів війни. Компанії продовжують реалізовувати спільні з РФ проєкти та фінансувати стратегічну галузь Росії сплатою значних податків. Про це повідомляє інформаційне видання Obozrevatel.

  Так, зазначені компанії потрапили до списку “Війна та санкції” в якості міжнародних спонсорів війни 3 жовтня, повідомляє НАЗК. Перелік складає саме НАЗК спільно з Міністерством юстиції України. Безпосередньо на сторінці списку китайські енергогіганти станом на 13:15 не з’явилися.

  У НАЗК при цьому докладно пояснили причини рішення. Досьє склали на кожну компанію з “новачків” у списку спонсорів війни.

  China National Petroleum Corporation (CNPС)

  Це найбільша китайська національна нафтогазова корпорація та одна з найбільших світових енергетичних компаній із видобутку нафти та газу. Вона має значну інтеграцію з найбільшими компаніями Росії у сфері нафтогазової галузі, і навіть урядом держави-терориста.

  Серед основних загальних проєктів: ВАТ “Ямал СПГ” (спільний проєкт із підсанкціонною компанією ПАТ “Новатек”, в якому CNPC володіє 20% акцій); “Арктик СПГ-2”; газопровід “Сила Сибіру” (CNPC та підсанкційний “Газпром” є операторами газопроводу); нафтопровід “Сковородіно-Мохе-Дацін” і т.д.

  “Володіючи часткою компаній у Росії, CNCP сплачує значні податки до бюджету агресора, що дозволяє продовжувати цю війну. Так, сума податку на прибуток “Ямал СПГ” в 2022 році склала близько 80 млрд руб. (1,14 млрд дол.)”, – підрахували у НАЗК.

  Крім того, у вересні 2022 року “Газпром” та CNPC домовилися перейти на оплату послуг у національних валютах (рублях та юанях), що посилює та стабілізує російський рубль, незважаючи на введені санкції.

  Sinopec Group

  Це друга за величиною державна компанія Китаю, яка займається видобутком викопного палива та спеціалізується на переробці сирої нафти. Ще наприкінці березня 2022 року представник Sinopec заявив, що компанія продовжуватиме купувати сиру нафту та газ у Росії, навіть якщо посиляться санкції у відповідь на вторгнення Росії до України.

  Корпорація володіє 10% відсотками акцій ПАТ “Сібур Холдинг”. При цьому за І півріччя 2023 року російським холдингом було сплачено податки до бюджету держави-агресора на суму 33 млрд руб. (347 млн дол.).

  Sinopec через підконтрольну “Соіхл Гонконг Холдинг Лімітед” також володіє часткою 40% у ТОВ “Амурський газохімічний комплекс”. У 2022 році, цим підприємством було сплачено податки на суму 2,1 млрд руб. (30 млн дол.) до бюджету Росії.

  CNOOC Group

  Третя за величиною Національна нафтова компанія Китаю. Вона є найбільшим морським добувачем нафти та газу в КНР.

  Дочірня компанія CNOOC Limited, як і CNPC, мають по 10% акцій у проєкті “Арктик СПГ-2”. Капітальні вкладення для запуску проєкту на повну потужність оцінюються у 21,3 млрд дол.

  “З початку повномасштабного вторгнення компанія продовжувала активно нарощувати співпрацю з Росією. У липні 2023 року було добудовано та спущено на воду першу лінію зрідження природного газу (ЗПГ) на плавучій основі гравітаційного типу, так званий “плавучий завод”, проєкту “Арктик СПГ-2″. Участь у його відкритті брав особисто президент країни-агресорки Володимир Путін”, – зазначили у НАЗК.

  Фахівці підрахували, що реалізація цього проєкту може збільшити частку Росії на світовому ринку зрідженого газу до 15%, нині її частка становить близько 8%.

  У НАЗК також нагадали, що в РФ з 1 січня 2023 р. терміном на три роки підвищено ставку з податку на прибуток для експортерів ЗПГ з 20% до 34%. Це означає, що податки від експорту зрідженого газу майже вдвічі (+70%) збільшать наповнення бюджету Росії.

  Список міжнародних спонсорів війни – що він означає для бізнесу

  Китайські нафтогазовики – далеко не перші компанії, що потрапили до зазначеного списку. До нього вже внесені PepsiCo, Mars, Şişecam Group, Japan Tobacco International, Philip Morris International, Alibaba Group Holding Limited, Bacardi, Unilever, Raiffeisen Bank International, Auchan, Metro, Procter&Gamble, Bonduelle, Mondelez, Leroy Merlin, Xiaomi, Geely та багато інші.

  Включені до списку міжнародних спонсорів війни компанії вносяться до бази World-Check. Це не загрожує їм закриттям, але базу використовують у всьому світі для виявлення та управління фінансовими, регуляторними та репутаційними ризиками. Окрім того, офіційні структури активно закликають до бойкоту продукції таких компаній.

  Втім, усі компанії зі списку поки що продовжують роботу в Україні, бо НАЗК не має повноважень закривати міжнародний бізнес або обмежувати його роботу. Але якщо проти таких бізнесів буде запроваджено санкції РНБО, ситуація може змінитися.

   

  Одразу три нафтогазові гіганти з Китаю оголошені міжнародними спонсорами війни: деталі

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *