Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Новини / Загальні новини

    Навіщо Китаю українська кукурудза

    2015-07-23

    З тих пір як минулого року Москва оголосила ембарго на ввезення європейських продуктів харчування, імпортозаміщення перетворилося на головний біль для рестораторів і чиновників, яким доводиться шукати заміну західній їжі. Відмова від імпорту з ідеологічних міркувань – не нова ідея. Про те, як кращий друг Росії, Китай, рухом політичної волі відкинув продукт із США і знайшов собі нового партнера в особі України, пише блог China Real Time Report на сайті Wall Street Journal.

    У 2010 році все йшло до того, що Китай стане найбільшим у світі імпортером кукурудзи. Тоді стрімко зростаючий китайський середній клас почав активно споживати свинину й інше м’ясо, і оскільки тварини харчувалися злаковими і їх субпродуктами, імпорт корму для них щорічно збільшувався. У 2009 році зростання у відсотках висловлювався чотиризначною цифрою. Залишаючись великим виробником кукурудзи, Китай з традиційного експортера, який колись повністю забезпечував самого себе, перетворився на покупця злаку і почав ввозити його мільйонами тонн. До 2012 року країна стала шостим у світі імпортером кукурудзи.

    У 2012-2013 роках обсяг китайського імпорту різко впав – майже в два рази; серед імпортерів Китай опустився до 13-го місця. Чому? Частково через стратегічні міркування. Головним постачальником кукурудзи для Пекіна був найбільший світовий виробник, США, – вони покривали понад 90% китайських потреб. Такий рівень залежності від Америки турбував владу. У Пекіні, пише WSJ, від думки, що Китай втратив здатність прогодувати себе самостійно, прийшли в жах.

    Незабаром, втім, чиновники оголосили, що зростання внутрішнього попиту не дозволить Китаю споживати тільки власну кукурудзу. Обсяг імпорту знову швидко пішов вгору: за шість місяців цього року країна ввезла 2,65 млн тонн кукурудзи, що вдвічі більше, ніж у першому півріччі 2014-го; тільки в червні імпорт склав 872,9 тисячі тонн – це в 30 разів більше, ніж роком раніше. Якщо так піде далі, 2015 може стати для Китаю рекордним з ввезення кукурудзи.

    При цьому структура імпорту змінилася кардинально. Якщо п’ять років тому 97% кукурудзи Пекін купував у США, то тепер найбільший партнер Китаю – Україна: в даний час Київ поставляє 88% цього продукту, з минулого року обсяг її експорту в КНР виріс на 852%. Серед інших постачальників – Росія, Болгарія, Лаос, М’янма, тобто країни, які ніколи не грали для Пекіна ролі великих експортерів, але зате тепер важливі в геополітичному сенсі. Це свідома політика, яка проводилася роками, пише WSJ, щоб позбутися від американської залежності, Китай підписав контракти з Україною, Росією та Бразилією. Що стосується США, то на країну, яка нещодавно постачала майже 100% потрібної китайцям кукурудзи, сьогодні (у січні – червні 2015 року, за даними China Real Time Report) припадає всього 3,8%.

    Главное™

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *