Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
 • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

  “Наука на майбутнє” – Дмитро Шимків

  2020-05-26

  Стрес, спричинений пандемією коронавірусу, врешті корисний для медицини. Вже зараз є чотири напрями, які багато змінять, детальніше про це Голова ради директорів Darnitsa Group, Дмитро Шимків.

  В одних країнах кількість хворих COVID-19 ще зростає, в інших — слабке тестування не показує повного масштабу лиха. Пандемія далека від завершення, але попередній результат вже є: людство вижило і готується завдати удар у відповідь.

  Обсяг інвестицій у цю війну дорівнюватиме пережитому страху. Тобто величезним. Наведу приклад: боротьба з коронавірусом триває лише чотири місяці, а у розробці перебувають уже 166 варіантів вакцини. Для порівняння: від туберкульозу, хвороби, яка відома тисячі років і щорічно вбиває 1−2 млн осіб, тестують тільки дві перспективні вакцини. В інтерв’ю експертів зі смертельних захворювань читається нерозуміння, навіть образа з цього приводу. Проте такий стрес піде охороні здоров’я на користь.

  Згодом технології, які отримали зараз поштовх, використовуватимуть проти інших збудників і захворювань. Я окреслю декілька напрямів, у яких йде напружена робота.

  Комп’ютерне моделювання. Коронавірус — примітивне створіння з 29 білками, здатне вбити людину з усіма її десятками тисяч білків. Майбутня вакцина або ліки від COVID-19 мають блокувати білки коронавірусу, не даючи їм захоплювати і пригнічувати людські клітини.

  На жаль, через простоту вірусу в нього занадто мало вразливих точок. Однак цифрові обчислення стають дедалі потужнішими й доступнішими. Вже представлена комп’ютерна модель, у якій віртуальний білок можна віртуально бомбити мільйоном різних молекул. Також моделюється поведінка коронавірусу в нашому тілі та його реакція на терапію. Це істотно скоротить час досліджень in vitro [проведення експериментів і дослідів «у пробірці”].

  Секвенування ДНК і РНК. У 1977 році біолог Пітер Брайан Медавар назвав вірус «Загорнутим у білок шматком поганих новин». Коронавірус— дуже погана новина для людства. Але вона прийшла якраз у той період, коли техніка, що дозволяє встановити послідовності у молекулах ДНК і РНК — секвенування, значно подешевшала. Якщо раніше процес коштував $30 тис., то тепер менше $100.

  Вперше геном коронавірусу розшифрували у січні 2020 року. До кінця того ж місяця в базі GenBank зареєстрували 28 варіантів генома. Ще за місяць, після Китаю, секвенування провели десятки країн. Це дало старт розробці тих самих 166 вакцин і безлічі потенційних ліків від COVID-19. Паралельно компанії, які володіють базами ДНК, вивчають історії інфікованих людей і тих, кому вдалося уникнути зараження. Йде пошук генетичної залежності, яка визначає тяжкість перебігу хвороби.

  Немає сумнівів, що у недалекому майбутньому секвенування ДНК і РНК зможе дозволити собі будь-яка біохімічна лабораторія.

  Штучний інтелект і Big Data. Досі вважалося, що основним застосуванням AI і Big Data в медицині стане визначення найкращого способу терапії. Накопичивши мільйони історій хвороб, медичних карт пацієнтів, інформацію про ефективність препаратів, комп’ютерні системи зможуть підказувати лікарям тактику лікування.

  Коронавірус нічого цього не скасував, але додав нові акценти. Big Data стала незамінним інструментом для розриву ланцюжків поширення COVID-19. Камери спостереження розпізнають обличчя, мобільні телефони фіксують геолокацію і операції на банківських картах. Все разом дозволяє державі відстежувати пересування інфікованих, знаходити і тестувати їхні контакти. Об’єднавши в єдину базу дані усіх хворих людей, можна оцінити ризики зараження здорових. На зміну загальним локдаунам прийде точкове закриття окремих підприємств, шкіл, ресторанів.

  Телемедицина. Віддалений прийом пацієнта з використанням голосового і відеозв’язку став ідеальним рішенням під час пандемії. Без цього багато людей ризикували заразитися на COVID-19 у клініках, приходячи туди за консультацією щодо інших проблем зі здоров’ям.

  Для людей з групи ризику телемедицина стала єдиним безпечним способом отримати допомогу. У їхньому випадку домашній візит лікаря, що є безсимптомним носієм коронавірусу і не знає про це, можна вважати замахом на вбивство.

  У майбутньому телемедицину інтегрують зі штучним інтелектом і мінімізують участь лікаря-людини. Протоколи діагностики та призначення лікування максимально схожі на алгоритми. Ці алгоритми закладуть у машину, і пацієнти, відповівши на запитання, зможуть отримати свій рецепт або направлення звернутися до вужчого спеціаліста.

  З 2000 року, впродовж 20 років, на дослідження усіх коронавірусів у світі витрачено приблизно $500 млн. Тільки у 2020-му на ті ж цілі уряди різних країн виділять в рази більше. Звісно, це не гарантує отримання вакцини або ліків від SARS-CoV-2, але може призвести до прориву в інших сферах. Тут підійде аналогія з американською космічною програмою Аполло. Ми більше не літаємо на Місяць. Зате у нас є легендарні кросівки «з балонами» — їх спеціальна гумова підошва для підвищення амортизації і зручності під час ходьби наповнюється газом. Та сама технологія захищала свого часу шолом Ніла Армстронга.

   

  “НВ”

  Напишіть відгук

  Your email address will not be published. Required fields are marked *