Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Лікар Комаровський: Як уберегти тих, кто в групі ризику

    2020-02-04

    Заражена людина, що не має ніяких симптомів хвороби, може поширювати інфекцію. Це означає, що на сьогодні вся статистика дуже умовна.

    У китайських засобах масової інформації ведеться жвава дискусія, яка суперечить міжнародній оцінці того, що робить влада Китаю. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає, що китайці просто чудово відреагували на загрозу, своєчасно діагностували, розшифрували геном вірусу, і взагалі молодці. Але деякі органи Комуністичної партії Китаю вважають, що вони точно втратили кілька тижнів, тому що начальство Уханю мало сумніви — чи треба озвучувати цю інформацію, оскільки інформація про інфекційні хвороби там дуже засекречена.

    До чого я про це розповідаю? Саме зараз, на території колишнього Радянського Союзу, багато місцевих начальників доповідають нагору, які вони хороші, що у них все є. Тому хочу звернути вашу увагу, і увагу місцевих журналістів — а чи дійсно створені умови для ізоляції хворих, чи є транспортувальні ізоляційні бокси, чи є спецодяг, маски, окуляри для медпрацівників і так далі? Тому що якщо і у нас почнеться епідемія, знаєте, хто буде винен? Винні будете саме ви, друзі мої.

    Новини про вірус. 30 січня ВООЗ оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію, але при цьому вона не рекомендує обмежень на переміщення людей і вантажів. Суть надзвичайної ситуації полягає в тому, що уряди інших країн не повинні терпляче чекати, поки Китай вирішить проблему, а повинні мобілізувати власні ресурси і особливу увагу потрібно приділити тим країнам, які не мають можливості самостійно виготовити тест-системи, не мають ресурсів, можливості ізолювати пацієнтів. Тобто потрібно думати, не метушитися і звертатися за допомогою.

    28 січня відбулася зустріч вищого керівництва ВООЗ і перших осіб Китаю. Вирішили, що все добре, що всі люблять один одного і працюють одночасно, ніяких проблем не було. До речі, ще один хороший момент відбувся 30 січня — Facebook оголосив, що буде активно боротися з фейками і поширенням неадекватної інформації про коронавіруси.

    Що дуже важливо — були зареєстровані випадки зараження новим китайським коронавірусом, не пов’язані з відвідуванням Китаю, перш за все в Німеччині, Японії і Франції. Тобто не людина повернулася з Китаю, а хтось контактував з тим, хто повернувся з Китаю і захворів. Проте, ще раз звертаю увагу — за межами Китаю захворіло 183 особи, вдумайтеся в цю цифру. За цей же час кілька десятків, а то і сотень тисяч людей захворіло на грип, а кілька сотень тисяч осіб від нього загинуло.

    Чартери в Ухань і евакуація. Багато виїхали з Уханю, щоб зустріти з родичами Новий рік, і вони не могли повернутися назад, оскільки місто ізольоване. Тому китайський уряд дозволив чартери в Ухань, щоб повернути уханьців до себе. Величезна кількість компаній перестала літати в Китай, але виникла дуже цікава проблема — багато країн, наприклад, Австралія, Німеччина, США, евакуюють своїх громадян з Китаю. Тут виникає страшно цікаве запитання — куди дівати евакуйованих? Вони ж можуть перебувати в інкубаційному періоді, який триває до 14 днів. Тобто всіх, кого привезли, треба б на 14 днів кудись заховати, а не випускати їх спілкуватися з усіма іншими. Орігинальніше за всіх вчинили австралійці — у них є свій, що належить Австралії, острів Різдва, що знаходиться за 2 тис. км від Австралії, де знаходиться шикарний госпіталь і аеропорт. Австралійці на 2 тижні привезли туди всіх, кого евакуювали з Китаю, щоб дихати тропічним повітрям і перебувати під наглядом. Евакуйовані не надто засмучені — острів симпатичний для туризму, там є національний парк, але жителі острова, скажімо прямо, не в захваті. Хто ще не в захваті, так це любителі гірськолижного спорту — 16 лютого в Китаї повинен був відбутися перший в історії Китаю етап Кубка світу з гірськолижного спорту. Країна готувалася, місцем проведення повинна була стати Яньцинь, що знаходиться за 1200 км від Уханю, але на сьогодні в Китаї немає жодної провінції, в якій не був би діагностований новий коронавірус.

    Хочу звернути вашу увагу на дуже цікавий сайт. Він китайською, але гугл перекладач вам допоможе, якщо ви раптом не знаєте китайської мови. На цьому сайті ви можете ввести номер рейсу, дату і місце, якщо ви летіли літаком, і вам розкажуть про те, чи були на борту хворі, чи треба вам хвилюватися.

    Новий госпіталь. В інтернеті є багато гарних фотографій, де зображено таку шикарну, багатоповерхову і суперсучасну будівлю зі скла й бетону, під якою «експерти» з будівництва хвалять китайців за те, що їм вдалося за тиждень побудувати такий госпіталь. Хлопці, ніхто за тиждень нічого подібного не будував, в Ухані дійсно є госпіталь, але він був побудований раніше і не використовувався. За два дні туди підвели комунікації і почали його використовувати за прямим призначенням. А той госпіталь на 1000 ліжок, який вони будують — це тимчасовий модульний госпіталь, який після закінчення епідемії вони розберуть.

    Найсумніша новина, пов’язана з коронавірусом — це те, що доведено його заразність в інкубаційному періоді. Тобто людина, яка заразилася, але не має жодних симптомів хвороби, може поширювати інфекцію. Це означає, що на сьогодні вся статистика дуже умовна.

    Уточнено дані про інкубаційний період, раніше середній інкубаційний період оцінювався в 10 днів, зараз у 7 днів. Це краще, тому що чим довше інкубаційний період, тим складніше реалізовувати протиепідемічні заходи. Проте, максимальний інкубаційний період, як і раніше оцінюється в 14 днів.

    Дуже часто коронавірус порівнюють з «іспанкою», що є однією з причин паніки. «Іспанка» — це страшний варіант грипу, який був активний 100 років тому. Новий коронавірус часто з ним порівнюють, мовляв, нас чекає масовий мор, але весь жах іспанки полягав у тому, що нею хворіли здорові молоді люди, в розквіті сил і імунної системи. Це не має ніякого відношення до нового Уханьского коронавірусу, який найважче протікає саме у літніх людей. Більшість загиблих — це люди похилого віку, після 70 років, з серйозними фоновими захворюваннями легенів.

    Кілька слів про профілактику і лікування. Ще раз хочу підкреслити, що ніяких ліків, які можна проковтнути і не захворіти — не існує. Коли я вам розповідаю про те, що «фуфломіцин», «фуфлоферон» і «фуфлофалінова» мазь не працює, то багатьом здається, що раз я щось не назвав, значить це працює. Друзі, ще раз — «фуфловідол» і «фуфломізон» не працюють. Не працює нічого, і улюблена ваша цибуля і часник теж не працює. Так, можна використовувати часник, який відганяє від вас людей, оскільки ви будете смердіти, але вірус він відігнати не в змозі.

    Вакцини. Природно, коли з’являється якась інфекційна хвороба, з’являється купа народу, яка хоче на цій людській дурості заробити. Природно відразу з’явилися оголошення про те, що є вакцини від нового коронавірусу. Невідомо, куди дивляться в цій ситуації правоохоронні органи, тим більше цих людей знайти дуже легко.

    ЗМІ також пишуть про те, що передові вчені з Гонконгу вже сказали, що у них готова вакцина. Шановні, ще раз — на сьогодні підготувати вакцину сучасними методами не так складно, не треба сіяти вірус, не треба його вирощувати на курячих ембріонах, не треба його послаблювати спеціальними методами. Є інші методи, куди більш сучасні — ті ж хлопці з Гонконгу використовували вакцину проти грипу, куди вбудували фрагмент проти нового коронавірусу і, до речі, ця вакцина застосовується інтроназально — це спрей в ніс. Вони припускають, що коли вона надійде в обіг, її можна буде використовувати одночасно і для профілактики грипу, і для профілактики коронавірусної інфекції. Але в кращому випадку її можна буде взяти в руки влітку, а потім почнуться випробування на тваринах, тому якщо через рік півтора вона дійде до людей — це буде величезне щастя. На нинішньому етапі перестаньте взагалі думати про вакцини.

    Захисний одяг. У всьому світі страшний дефіцит масок, я вже не кажу про спецодяг, а у підприємств, які виробляють транспортувальні бокси для інфекційних хвороб — порожні склади. Це справжнє попередження всім правителям, всім організаторам охорони здоров’я. Хіба це загадка, відкриття, що в будь-якій інфекційній лікарні має бути достатня кількість спецодягу і боксів? Може в цьому і полягає величезна допомога коронавірусу, він хоч зверне вашу увагу, що потрібно взагалі якось укомплектувати інфекційні лікарні в країні.

    Ще раз про маски — маска не захищає від зараження, вона використовується для того, щоб надіти її на того, хто кашляє, щоб він під час кашлю та чхання чи розпилював свою слину, а вона залишалася в носовій масці. Коли маску одягаєте ви або будь-яка інша людина, вона просочується, ви весь час поправляєте ніс, можете поширювати інфекцію через руки. Крім цього вже доведено, що новий коронавірус передається через кон’юнктиву очей, тобто якщо немає спеціальних окулярів, маска «до лампочки». Маску повинні використовувати хворі, хірурги в операційних, а для всіх інших — спеціальна маска, яка щільно прилягає до носа, і це точно не ватно-марлева штучка за копійки. До речі, вже не за такі копійки, за останні п’ять днів на оптовому ринку зросли ціни на марлеві маски в 3−5 разів.

    Статистика. Важливо, що ті цифри про кількість хворих та загиблих не мають ніякого відношення до дійсності. Коли в Китаї звертається величезна кількість важких хворих з температурою і кашлем, то немає часу і можливості, сил і засобів бігати по домівках і дивитися на людей, що шморгають носом, з температурою 37.1, які не пішли в лікарню. На сьогодні тест-системи в Китаї використовуються тільки для тих, хто реально хворий. А за межами Китаю, там, де вже є тест-системи, природно, обстежують усіх підозрілих. Тому буде різна статистика і в міру того, як зараз будуть вироблятися і направлятися в країни та регіони тест-системи, кількість хворих зростатиме, можливо, геометрично, але все одно не наздожене грип 100%.

    Минулого разу я розповідав про базове репродуктивне число (R0) — потенційну кількість людей, яку може заразити один хворий. На 31 січня це число дорівнює 2,2−2,9. Вся суть боротьби з епідемією полягає в тому, щоб знизити R0 до одиниці, тоді все буде нормально. Але поки що оцінити його точно неможливо, тому ще раз кажу — в Китаї звертають увагу перш за все на реальних хворих, а до тих, хто просто шморгає носом руки поки що не доходять.

    Група ризику. Новий китайський коронавірус є страшною загрозу насамперед для літніх людей. Це повторюється, тому що попередній спалах коронавірусу — той же SARS, мав 10% смертність, у коронавиірусу він явно менше. Але у літніх людей SARS давав смертність до 50%. Нашим бабусям і дідусям, що мешкають на території колишнього Радянського Союзу, за великим рахунком дуже пощастило. Їх пенсії не дозволяють їм активно подорожувати по світу і роз’їжджати на круїзних лайнерах, контактувати з усіма підряд, вони відсиджуються тут, тому шансу зустрітися з вірусами у них мало. Але я вас дуже прошу, виявіть повагу до людей похилого віку, вони зараз реально ризикують.

    Попросіть вашу маму чи бабусю погуляти з дітьми, а в супермаркет йдіть самі. Мова навіть не про коронавіруси, а про грип, від якого вони в більшості своїй не щеплені. Проведіть вдома роз’яснювальну роботу з людьми похилого віку, донесіть до них, що в найближчі дні їм краще сидіти вдома або гуляти на свіжому повітрі, але не ходити по універмагах, не залазити в переповнений тролейбус. До речі, велике прохання, якщо трамвай чи тролейбус доїхав до кінцевої зупинки — у нього в повітрі величезна концентрація бактерій — нехай водій 5 хвилин постоїть з відкритими дверима, щоб провітрити салон. Зверніть увагу на бабусь і дідусів — це принципове питання на сьогодні.

    Ну і перед тим, як попрощатися, хочу сказати, що дуже вдячний читачам і коментаторам за адекватне ставлення, за гумор і правильне розуміння того, що насправді відбувається. Друзі, нас не подолати. Тим більше, у нас не такий вжей великий «кайф», щоб вірус прагнув до нас прийти, є в світі місця крутіше. Оптимізму вам, любіть один одного і гуляйте на свіжому повітрі. Упевнений, що і це пройде!

     

    “НВ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *