Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    Китай наблизився до запуску першої в світі офіційної цифрової валюти

    2020-05-05

    Потроху Центробанк Китаю отримує більше можливостей для відстеження та контролю використання грошових коштів.

    Пандемія COVID-19 зробила роботу Центробанків ще більш напруженою. Поряд з вливанням великих сум грошей у фінансову систему, вони буквально “відмивали величезні суми”. Від Америки до Південної Кореї центральні банки поміщають в карантин і дезінфікують потенційно забруднені банкноти. Такі клопоти повинні ще більше зацікавити Центробанки в експериментальному проекті цифрової валюти, який зараз здійснюється в Китаї. У разі успіху це може змінити те, як центральні банки управляють як ліквідністю, так і грошовими коштами, пише The Economist.

    Десятки центральних банків почали шукати можливість випуску цифрових валют. Але лише деякі з них провели юридичні слухання, і жоден з них не пішли так далеко, як Китай, який, схоже, стане першою країною, яка введе обмежене використання цифрової валюти центрального банку (cbdc). Чотири найбільші комерційні банки Китаю почали внутрішні тести в цьому місяці. За повідомленнями державних ЗМІ, в наступному місяці місто Сучжоу частково виплатить урядовцям кошти в цифровий валюті, для покриття транспортних витрат. Брокерська компанія Citic Securities 16 квітня прогнозує, що Китай офіційно запустить цифровий юань в кінці цього року.

    Китай почав вивчати цю концепцію в 2014 році через технологічні потрясіння у фінансовій системі. Десять років тому в ній переважали паперові гроші. У минулому році мобільні транзакції досягли 347 трлн юанів ($ 49 трлн), що становить чотири з кожних п’яти платежів. Офіційна цифрова валюта може допомогти усунути ризик, пов’язаний з цим переходом. Якщо мобільні платіжні системи вийдуть з ладу або почнеться криза, люди можуть захотіти готівкових грошей. Але їх все менше і менше в обороті. Здійснивши вхід в систему cbdc: люди можуть переходити на “офіційні” цифрові гроші в авторизованих центральним банком мобільних гаманцях. Вони також зможуть переказувати гроші навіть в автономному режимі, наприклад, через Bluetooth. Скріншот одного мобільного гаманця, що проходить тестування, нещодавно поширили в мережі. Це виглядало достатньо обнадійливо, показуючи зображення банкноти в один юань з печаткою серійного номера центрального банку.

    Але головний приз для Китаю – новий рівень контролю, який прийде разом із системою cbdc. Китайська версій – це централізована валюта, а не анти-біткойн. Чиновники зможуть відстежувати всі цифрові готівкові гроші в обігу, що значно ускладнить відмивання грошей або ухилення від сплати податків. Центральний банк також може використовувати кодування для контролю за використанням грошей. Наприклад, якщо він видає cbdc комерційному банку для кредитування малого бізнесу, то може гарантувати, що гроші будуть активовані тільки після того, як вони будуть передані невеликій фірмі. Також, Китаю може бути простіше зробити негативні номінальні процентні ставки: готівка більше не буде альтернативою банківським депозитам, тому що негативні процентні ставки можуть застосовуватися до самих цифрових грошей.

    Впровадження такої системи і нового рівня контролю ще не так близько, як здається. Враховуючи ризики, пов’язані з такою трансформацією, Китай поступово вводити cbdc. За оцінками Citic Securities, цифровому юаню буде потрібно кілька років, щоб замінити близько 10% всіх готівкових грошей в Китаї. На даний момент центральні банки повинні продовжувати турбуватися про відмивання грошей – як незаконних, так і вкрадених з допомогою вірусних програм.

    Фото: Rachel McIntosh

     

    “Дзеркало тижня”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *