Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    ХІХ з’їзд китайських комуністів. Як він змінить Піднебесну і світ?

    2017-10-24

    Експерти про формулу успіху Китаю – реформи, боротьбу з корупцією, мир із сусідами

    18 жовтня в Пекіні почав свою роботу XIX з’їзд Комуністичної Партії Китаю (КПК) – ключова подія, що визначає склад нового керівництва країни, принципи внутрішньої і зовнішньої політики на найближчі 5 років. На відкритті з’їзду Голова КНР Сі Цзіньпін проголосив про вступ соціалізму з «китайською специфікою» в нову еру розвитку, говорив про необхідність створення заможного суспільства «сяокан» і продовження економічних реформ. Основними елементами подальшого розвитку другої економіки світу Сі Цзіньпін назвав зміцнення партійної дисципліни та боротьбу з корупцією. А принципи мирного співіснування та побудови «суспільства взаємної долі» – ключовими інгредієнтами зовнішньої політики сучасного Китаю.

    Особливістю цього з’їзду є те, що майбутні кадрові перестановки зберігаються в найжорстокішому секреті: склад нового керівництва країни ще не відомий, а деякі оглядачі припускають і можливий третій термін для Сі Цзіньпіна після 2022 року, кажучи про необхідність тривалого часу для завершення розпочатих проектів. Експерти відзначають значний внесок нинішнього керівника порівняно зі своїми попередниками (Цзян Цземінем і Ху Цзіньтао). Антикорупційна компанія вперше пройшлася по всій вертикалі влади, реформи економіки та глобальні проекти за межами країни вивели Китай на перше місце по закордонних інвестиціях і експорту; на глобальні проекти “Один пояс, один шлях” држава витратить понад $1 трлн.

    Особистий погляд українських експертів та китаєзнавців про те, як ХІХ з’їзд Компартії КНР може вплинути на внутрішню політику Китаю та його роль на світовій арені.

    ХТО, ШВИДШЕ ЗА ВСЕ, БУДЕ НАСТУПНИКОМ СІ ЦЗІНЬПІНА В 2022 РОЦІ?

    Сергій Кошовий, голова правління Української асоціації китаєзнавців, головний спеціаліст Національного інституту стратегічних досліджень України:

    – З великою ймовірністю (60 на 40), наступником і лідером, який очолить КНР у 2022 році, стане нинішній голова партійного комітету провінції Гуаньдун, 54-річний Ху Чуньхуа, який є наймолодшим черед членів чинного складу Політбюро ЦК КПК. Другий імовірний кандидат на роль лідера – 57-річний Чень Міньер. Він, незважаючи на його близькість до нинішнього голови КНР і спільну роботу на партійних посадах, зокрема в провінції Чжецзян, ймовірно стане тільки членом Політбюро ЦК КПК на поточному з’їзді. Остаточне рішення буде оголошено 25 жовтня, в останній день роботи з’їзду, коли відповідно до сформованої традиції зі сцени оголосять і представлять новий склад.

    1508838726-7192
    Чень Міньер (ліворуч) і Ху Чуньхуа (праворуч) Фото: EPA-EFE

     Чи є ознаки, які свідчать про можливу заміну прем’єра Лі Кецяна (з огляду на його належність до так званої групи «комсомольців»)?

    – Я таких ознак не бачу. Вважаю, тема про заміну прем’єра трохи надумана і в якійсь мірі спекулятивна з боку медіа, він досить добре справляється зі сферою своєї відповідальності й збереже своє становище як керівник уряду Китаю на найближчі п’ять років.

    – Що означає термін «соціалізм з китайською специфікою для нової ери»? Чим він відрізняється від попереднього «соціалізму з китайською специфікою»?

    – Одна стратагема випливає з іншої. Це подальше просування вперед соціалізму з китайською специфікою нової епохи, яка полягає у продовженні курсу, але тільки в нових умовах багатополярного або багатополюсного світу з урахуванням всіх існуючих викликів і нового позиціонування Китаю в глобальному світі. Перед сучасним Китаєм вже не стоїть так гостро завдання з підвищення рівня життя населення, як це було на початку епохи реформ наприкінці 70-х років за керівництва Ден Сяопіна. Сьогоднішній Китай – це світовий лідер за темпами зростання промислового і фінансового потенціалу протягом останніх тридцяти років. Китай має другу за розміром економіку в світі, став найбільшим світовим експортером. КНР – це держава з найбільшими золотовалютними резервами, а успіх «китайської моделі», яка багато в чому ґрунтується на державному управлінні, бажають вивчати в багатьох країнах. Слід зазначити, що за останні роки темпи зростання китайської економіки хоча і знизилися, але зберігаються на рівні 6-7%, а бізнес-модель цілком конкурентна з багатьма країнами світу, у тому числі американською.

    – Які напрямки внутрішньої політики будуть основними наступні 5 років?

    – Велику увагу буде приділено питанням охорони довкілля та підвищення безпеки продуктів харчування. Китайці проведуть структурну реформу пропозиції як головного стимулу зростання економіки, розвиватимуть сектор послуг та інновацій, продовжать антикорупційну кампанію, прагнутимуть скоротити розрив між верствами суспільства.

    Підвищення життєвого рівня населення, боротьба з бідністю, реформи медицини і освіти – вже давно стають мейнстрімом китайської політики. Однак очікувати, що в Китаї відродиться ліберальна демократія – вкрай наївно, авторитет комуністичної партії буде зміцнюватися.

    1508838820-3288
    Завод «Chery», розташований місті Уху провінції Аньхой. Фото: LiveJournal

    ЯК ЗМІНИТЬСЯ ПІДХІД КИТАЮ ДО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ?

    Ольга Хоменко, експерт економічних програм «Українського інституту майбутнього»:

    – Підхід до розвитку економіки уряд Китаю почав змінювати, починаючи з 12-го п’ятирічного плану (2011-2015 рр.), одним з основних пріоритетів стало стимулювання внутрішнього ринку і споживання. Такий крок був прийнятий для зменшення залежності економіки від експорту. Це стало однією з причин уповільнення зростання китайської економіки. За час 12-ї п’ятирічки, внутрішнє споживання у структурі ВВП Китаю зросло з 48,5% до 51,6%, у т.ч. третина споживання припала на домашні господарства (населення).

    Згідно із заявою Сі Цзіньпіна, в найближчі 5 років головним завданням уряду КНР залишиться переорієнтація на внутрішній, в якомусь сенсі інклюзивний розвиток, який буде спрямоване на подолання провалля між багатими і бідними – формування середнього класу. Це мета – до 2020 року. Що стосується довгострокової перспективи, то до 2050 року Китай повинен стати глобальним інноваційним лідером з розвиненою соціалістичною системою.

    Разом із стимулюванням внутрішнього споживання, зростатиме контроль над діяльністю державних компаній. Так, у серпні цього року комітет з фінансів Державної ради КНР ввів обмеження на здійснення інвестиційної діяльності державних компаній, зокрема інвестиції в нерухомість, в готельний і розважальний бізнес.

    Свою глобальну позицію КНР і надалі буде формувати за рахунок інвестиційної експансії. Стратегічним пріоритетом є реалізація проекту «Один пояс, один шлях», де обсяг щорічних інвестицій у розвиток транспортної інфраструктури в країнах-учасницях становить понад $120 млрд. на рік. Таким чином, Китай планує об’єднати внутрішній соціалістичний розвиток і включеність у глобальну економіку.

    1508838917-9296
    Дональд Трамп і Сі Цзіньпін після двосторонньої зустрічі в Палм-Біч, штат Флорида, США, 7 квітня 2017 року. Фото: Reuters

    ЧИ БУДУТЬ ЗМІНИ В ЗОВНІШНІЙ ПОЛІТИЦІ КИТАЮ НАЙБЛИЖЧІ 5 РОКІВ?

    Віктор Кіктенко, завідувач відділу Далекого Сходу Інституту сходознавства НАН України, президент Української асоціації китаєзнавців:

    -Тут необхідно виділити кілька моментів. У своїй промові Сі Цзіньпін знову заявив про те, що Китай – це країна, що розвивається – відповідно країни, що розвиваються, не можуть називатися наддержавами. В експертному співтоваристві точиться дискусія про те, як називати Китай: наддержава або світовий лідер. Велика частина схиляється до думки, що якщо Китай – друга економіка світу, то це світовий лідер. Наддержавою на даний момент є тільки США. З одного боку, декларується, що КНР – країна, що розвивається, а з іншого – китайські ініціативи є глобальними.

    Китай сьогодні це – драйвер світової економіки і глобалізації, ініціатор «Одного поясу, одного шляху», в який входить не тільки економічна складова. Китай – це країна, яка пропонує концепцію багатополярності для всього світу. Тому вектори зовнішньої політики змінюватися не будуть, але буде посилення тих акцентів, які почали формуватися ще з виникненням самої республіки: концепції мирного співіснування, країн третього світу і багатополярності

    Нині з’явилася ідея «спільної долі», і це означає, що керівники Китаю думають, як житиме весь світ, а не тільки китайці. Будуть посилюватися всі зазначені акценти, а двосторонні відносини, у тому числі з США або Росією, швидше за все, залишаться колишніми.

    Позиції Китаю в Європі, Азії будуть зміцнюватися, у тому числі з допомогою проекту «Один пояс один шлях», але у своїй промові Сі Цзіньпін підкреслив, що це не експансіонізм і не гегемонізм. Іншими словами, сильний Китай – це не загроза, а нові можливості розвитку для всіх країн світу.

    “Укрінформ”

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *