Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    ФРАГМЕНТИ З ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЙ ОФІЦІЙНОГО ПРЕДСТАВНИКА МЗС КНР ЗА ПЕРІОД З 29 ПО 30 СІЧНЯ 2024 РОКУ

    2024-02-01

    Чергова прес-конференція 29 січня 2024 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    ФРАГМЕНТИ З ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЙ ОФІЦІЙНОГО ПРЕДСТАВНИКА МЗС КНР ЗА ПЕРІОД З 29 ПО 30 СІЧНЯ 2024 РОКУ

     

    CCTV: 27 січня 2024 року виповнюється 60 років від дня встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Францією. Кілька днів тому голова КНР Сі Цзіньпін та президент Франції Еммануель Макрон виступили з відеозверненнями та обмінялися вітальними посланнями з цієї нагоди. Які коментарі та очікування Китаю щодо китайсько-французьких відносин?

    Ван Веньбінь: Франція – перша велика західна країна, яка встановила дипломатичні відносини на рівні послів із Новим Китаєм. Цього року відзначаються 60-ті роковини встановлення дипломатичних відносин. Як підкреслив голова Сі Цзіньпін, 60 років тому Китай та Франція зламали лід холодної війни, подолали розрив між різними блоками та підштовхнули глобальний ландшафт до розвитку у правильному напрямку діалогу та співробітництва, що і сьогодні є натхненням. За минулі 60 років обидві країни зберегли незалежність, досягли загального розвитку на основі взаємовигідного співробітництва, сприяли взаємному вивченню цивілізацій шляхом обмінів на рівних умовах та спільно вирішували глобальні проблеми на основі багатосторонньої координації. Ми не лише принесли користь народам обох країн, але й відіграли життєво важливу роль у підтримці глобального миру та стабільності, просуванні багатополярного світу та розвитку демократії у міжнародних відносинах. Нині китайсько-французькі відносини зберігають стійке зростання. Зокрема, з минулого року двостороння взаємодія на різних рівнях швидко відновилася, а співпраця за всіма напрямками принесла плідні результати, демонструючи енергійність китайсько-французьких відносин постпандемічної епохи.

    Обидві країни надають великого значення 60-річному ювілею і протягом усього року спільно проводитимуть заходи, присвячені святкуванню ювілею та Року культури та туризму між Китаєм та Францією. У Пекіні відбувся урочистий прийом з нагоди ювілею, на якому були присутні член Політбюро ЦК КПК та міністр закордонних справ Ван І, а також понад 200 китайців та французів з різних сфер діяльності, які віддані дружбі між Китаєм та Францією. Перебуваючи на новій відправній точці історичного значення, Китай готовий співпрацювати з Францією, щоб залишатися вірним первісному прагненню встановити дипломатичні відносини, виконати історичну місію, зробити китайсько-французьке всеосяжне стратегічне партнерство міцнішим і динамічнішим і внести мудрість та зусилля у глобальний світ, безпеку та прогрес.

    Bloomberg: Дональд Трамп обговорив зі своїми радниками можливість запровадження єдиного 60% тарифу на весь китайський імпорт. Про це, за словами людей, знайомих із питанням, які говорили на умовах анонімності, повідомила газета Washington Post. Чи має Міністерство закордонних справ якісь коментарі щодо планів пана Трампа?

    Ван Веньбінь: Ми не коментуємо неперевірену інформацію Я хочу наголосити, що економічні та торговельні відносини між Китаєм та США є взаємовигідними за своєю природою. Підтримка здорового та стабільного зростання китайсько-американських економічних та торговельних зв’язків є фундаментальним інтересом обох країн і наших народів та сприяє глобальному економічному зростанню.

    Sky News: Минулого тижня під час періодичного огляду Ради ООН з прав людини Китаю було поставлено питання про депортацію «перебіжчиків із КНДР». Як Китай виправдовує депортацію?

    Ван Веньбінь: Насамперед у Китаї немає так званих «перебіжчиків із КНДР». Люди, які незаконно в’їхали до Китаю з економічних причин, не є біженцями. Вони порушують китайські закони та порядок в’їзду та виїзду з Китаю. Щодо цих людей, то Китай надходить з ними відповідно до принципів внутрішнього та міжнародного законодавства та духу гуманізму.

    Ви також згадали про Універсальний періодичний огляд (УПО) Ради ООН з прав людини. Користуючись нагодою, я хотів би розповісти вам про УПО. 26 січня на 45-й сесії Робоча група з УПО Ради ООН з прав людини одноголосно ухвалила доповідь про четвертий цикл УПО Китаю. Після сесії представники багатьох країн надіслали Китаю вітання. Делегація уряду Китаю була присутня на сесії УПО 23 січня та вела конструктивний діалог з представниками інших країн у відкритій та відвертій манері. Понад 120 країн високо оцінили прогрес Китаю в галузі прав людини та повністю визнали зусилля Китаю щодо просування та захисту прав людини.

    Китай просуває справу до створення сильної та процвітаючої країни та національного відродження у всіх відносинах за допомогою китайської модернізації. Досягаючи цієї великої мети, ми більш справедливо використовуватимемо досягнення модернізації для всіх людей, продовжуватимемо краще захищати права людини і зміцнювати вільний і всебічний розвиток нашого народу. Сприяючи високоякісному розвитку власної справи захисту прав людини, Китай завжди буде високо тримати прапор мирного розвитку та безпрограшного співробітництва, прагнути успіху інших та свого успіху з глобальним баченням, виступати за рівноправний та впорядкований багатополярний світ та загальнодоступну та інклюзивну економічну глобалізацію. Китай співпрацюватиме з міжнародним співтовариством, щоб неухильно просувати і захищати права людини, брати активну участь у глобальному управлінні правами людини, відстоювати спільні цінності людства і будувати спільноту єдиної долі людства, щоб спільно зробити світ кращим.

    Nikkei: Учора уряд Китаю та уряд Таїланду підписали угоду про взаємне звільнення від віз для власників звичайних паспортів. Чому китайський уряд досі не відновив безвізову політику щодо Японії, яка діяла до пандемії? Багато японських компаній сподіваються на швидке відновлення безвізового режиму. Які умови поновлення безвізової політики?

    Ван Веньбінь: Китай завжди надає великого значення полегшенню відвідування Китаю іноземцями, зокрема японськими громадянами. Ми уважно вивчимо прохання всіх секторів Японії щодо відновлення безвізового режиму для поїздок до Китаю. Ми сподіваємося, що Японія зможе працювати з нами в тому ж напрямку, щоб полегшити транскордонні поїздки між двома країнами.

    News 1 Korea: Перше питання: заступник міністра закордонних справ Сунь Вейдун завершив свій недавній візит до КНДР. Чи проводитимуться в майбутньому діалоги на високому рівні між Китаєм і КНДР? Друге питання: після того, як міністр закордонних справ Південної Кореї Чо Тхе Юль вступив на посаду цього місяця, міністр закордонних справ Китаю направив йому вітальне послання, але досі не провів з ним першу телефонну розмову. Коли відбудеться їхня перша розмова?

    Ван Веньбінь: Китай опублікував інформацію про візит заступника міністра закордонних справ Сунь Вейдуна до КНДР. Ви можете ознайомитись із нею. Мені більше нема чим поділитися з вами щодо плану обмінів між Китаєм і КНДР на наступному етапі.

    Після вступу на посаду міністра закордонних справ Чо Тхе Юля, міністр закордонних справ Ван І направив йому вітальне послання. Китай готовий підтримувати зв’язок із Південною Кореєю щодо планів майбутніх обмінів між міністрами закордонних справ двох країн.

    Bloomberg: Bloomberg повідомляє, що США хочуть, щоб фірми, які займаються хмарними обчисленнями, розкрили імена своїх іноземних клієнтів, які розробляють на їхніх платформах програми для штучного інтелекту (ІІ). Це означає, що США можуть використовувати ці вимоги, щоб перекрити один з основних каналів, яким китайські фірми отримують доступ до найважливіших серверів для навчання і хостингу штучного інтелекту. Чи має міністерство закордонних справ якісь коментарі?

    Ван Веньбінь: Розвиток та управління ІІ зачіпає майбутнє людства. Воно вимагає узгоджених та скоординованих дій, а не розриву зв’язків чи будівництва «огорожі». Ми закликаємо американську сторону не діяти всупереч законам науково-технічного прогресу, щиро поважати принципи ринкової економіки та чесної конкуренції, а також створити сприятливі умови для зміцнення міжнародної координації та співробітництва у галузі ІІ.

    Nikkei: У грудні минулого року Китай запровадив безвізовий режим для Німеччини, Франції, Італії та деяких інших європейських країн, але вони досі не скасували віз для китайських мандрівників. Схоже, що взаємність є обов’язковою умовою безвізової політики Китаю. Чи є у вас якісь коментарі з цього приводу?

    Ван Веньбінь: Країни самостійно приймають рішення щодо своєї візової політики. Ми вітаємо співпрацю інших країн із Китаєм для спрощення транскордонних поїздок. Нещодавно Сінгапур та Таїланд підписали з Китаєм угоди про взаємне звільнення від віз. Франція та Швейцарія також оголосили про спрощення візового режиму для китайських громадян. Ми вважаємо, що ці заходи будуть ефективно сприяти транскордонним поїздкам та взаємовигідній співпраці між Китаєм та відповідними країнами.

    CCTV: Повідомляється, що 26 січня Міжнародний суд ООН (ICJ) розпорядився вжити тимчасових заходів у справі про «геноцид» у секторі Газа, порушеному ПАР проти Ізраїлю. У постанові міститься вимога до Ізраїлю вжити всіх заходів у межах своїх повноважень, щоб запобігти будь-якому підбурюванню до «геноциду» в секторі Газа та покращити гуманітарну ситуацію там. Який ваш коментар? Чи підтримує Китай ухвалу Міжнародного суду?

    Ван Веньбінь: Китай вжив до відома тимчасових заходів, вжитих Міжнародним судом. Ця постанова, підтримана більшістю суддів, відповідає інтересам міжнародної спільноти щодо захисту цивільного населення, деескалації ситуації та полегшення гуманітарної кризи в Газі. Ми сподіваємося, що тимчасові заходи Міжнародного суду можуть бути ефективно реалізовані.

    Позиція Китаю з палестинського питання послідовна та зрозуміла. Ми засуджуємо будь-які дії проти цивільного населення та виступаємо проти будь-яких кроків, що порушують міжнародне право. Китай закликає сторони конфлікту негайно домогтися всеосяжного припинення вогню, дотримуватись норм міжнародного гуманітарного права та не допустити ще страшнішої гуманітарної катастрофи. Основним способом виходу з палестино-ізраїльського конфлікту є реалізація плану «Дві держави для двох народів» та сприяння всеосяжному, справедливому та міцному врегулюванню палестинського питання у найкоротші терміни.

    Чергова прес-конференція 30 січня 2024 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    ФРАГМЕНТИ З ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЙ ОФІЦІЙНОГО ПРЕДСТАВНИКА МЗС КНР ЗА ПЕРІОД З 29 ПО 30 СІЧНЯ 2024 РОКУ

     

    CCTV: Член Політбюро ЦК КПК та міністр закордонних справ Ван І відвідав Таїланд з 26 по 29 січня. Чи не могли б ви коротко розповісти про основні моменти візиту? Яких результатів та загальних домовленостей було досягнуто під час візиту?

    Ван Веньбінь: Член Політбюро ЦК КПК та міністр закордонних справ Ван І відвідав Таїланд на запрошення з 26 по 29 січня.

    Під час візиту міністр закордонних справ Ван І зустрівся з Її Королівською Високістю принцесою Маха Чакрі Сіріндхорн та прем’єр-міністром Среттха Тавісіном. Міністр закордонних справ Ван І та заступник прем’єр-міністра та міністр закордонних справ Панпрі Пхіттханукон провели щорічні консультації та спільно зустрілися з пресою.

    Тайська сторона заявила, що Таїланд високо цінує таїландсько-китайське всеосяжне стратегічне партнерство та надає великого значення зміцненню дружньої співпраці з Китаєм. Таїланд твердо дотримується принципу одного Китаю і не здійснює жодних офіційних взаємодій з Тайванем. Таїланд вітає Китай з успішним проведенням Центральної робочої наради з питань закордонних справ, і погоджується з пропозицією голови Сі Цзіньпіна про побудову рівноправного та впорядкованого багатополярного світу та загальнодоступної та інклюзивної економічної глобалізації. Таїланд готовий співпрацювати з Китаєм, щоб спільно будувати китайсько-таїландське співтовариство єдиної долі, зміцнювати координацію з регіональних та міжнародних питань, здійснювати предметну співпрацю щодо реалізації трьох глобальних ініціатив, зміцнювати співпрацю в рамках спільного будівництва «Одного поясу, одного шляху», підтримувати багатосторонність, протистояти розриву зв’язків, підтримувати стабільність та безперебійність виробничих та логістичних ланцюжків.

    Міністр Ван І зазначив, що Китай та Таїланд – це одна родина, добрі сусіди, друзі та партнери. Наступного року відзначатиметься 50-річчя встановлення дипвідносин між Китаєм та Таїландом. Китай готовий зосередитися на створенні стабільнішої, процвітаючої та стійкої китайсько-таїландської спільноти єдиної долі, зміцнювати практичну співпрацю в різних галузях і постійно наповнювати міждержавні відносини новим епохальним змістом. Як партнери з всебічного стратегічного співробітництва, Китай і Таїланд зміцнюють дружбу і взаємодовіру, що дає їм ще одну гарантію миру в Азії. Тісна взаємовигідна співпраця між Китаєм та Таїландом дає додатковий імпульс розвитку регіону. Китай та Таїланд прискорять створення спільноти з єдиною долею, що дасть людству світле майбутнє.

    У ході візиту сторони досягли низки спільних домовленостей:

    По-перше, розширення обмінів високому рівні. Сторони спільно працюватимуть над реалізацією важливих спільних домовленостей між лідерами двох країн, поглиблюватимуть стратегічне керівництво, продовжуватимуть надавати одна одній підтримку в питаннях, що стосуються основних інтересів та основних проблем сторін, та спільно плануватимуть заходи щодо відзначення 50-річчя встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Таїландом. в наступному році.

    По-друге, зосередитися на взаємовигідному співробітництві. Сторони активно просуватимуть високоякісне спільне будівництво «Одного поясу, одного шляху», прискорять будівництво Китайсько-Таїландської залізниці, повністю реалізують концепцію взаємопов’язаного розвитку Китаю, Лаосу та Таїланду, а також якнайшвидше завершать будівництво середньої ділянки Трансазіатської залізниці. Сторони зміцнюватимуть співпрацю у таких галузях, як торгівля сільськогосподарською продукцією, автомобілі на нових джерелах енергії, цифрова економіка та «зелений» розвиток на благо двох народів з дивідендами у вигляді створення китайсько-таїландської спільноти єдиної долі.

    По-третє, розширити гуманітарні обміни. Однією з головних подій візиту є підписання угоди між двома сторонами про взаємне звільнення візових вимог для власників звичайних паспортів. Дві країни вступлять до епохи безвізового режиму. Сторони спільно зміцнюватимуть суспільний фундамент китайсько-таїландської спільноти єдиної долі. Двосторонні обміни між народами піднімуться на нову висоту. Обидві сторони зміцнять співпрацю в галузі правоохоронної діяльності та безпеки та спільно боротимуться з транснаціональними злочинами, включаючи азартні ігри в Інтернеті, шахрайство у сфері телекомунікацій та торгівля наркотиками, щоб створити безпечне та спокійне середовище для двосторонніх обмінів та співробітництва.

    По-четверте, зміцнити багатосторонню координацію. Обидві сторони зберігатимуть відданість п’яти принципам мирного співіснування, рішуче виступатимуть проти гри з нульовою сумою, в якій одна сторона перевершує іншу, практикуватиме справжній мультилатералізм і відкритий регіоналізм, будуватиме мирний, безпечний і спокійний, процвітаючий, гарний і доброзичливий будинок для Китаю. прискорювати консультації щодо кодексу поведінки у Південно-Китайському морі і спільно захищати центральну роль АСЕАН. Китай підтримує Таїланд як співголову в рамках співробітництва в басейні Ланьцанцзян-Меконг та у створенні спільноти єдиної долі країн Ланьцанцзян-Меконг, орієнтованої на мир та процвітання.

    Дві країни підписали документи про співпрацю, включаючи протокол про експорт тайської сільськогосподарської продукції до Китаю.

    AFP: Сьогодні в Пекіні відбувається перше засідання робочої групи зі співпраці Китаю та США в галузі боротьби з наркотиками. Чого Китай розраховує досягти під час зустрічі?

    Ван Веньбінь: Під час зустрічі члена Політбюро ЦК КПК, голови Канцелярії Комісії ЦК КПК із закордонних справ Ван І з радником з національної безпеки президента США Джейком Салліваном минулого тижня сторони домовилися розпочати роботу робочої групи зі співпраці Китаю та США у галузі боротьби з наркотиками. Китай опублікував відповідну інформацію. Ми сподіваємося, що американська сторона виявить щирість, працюватиме з Китаєм в одному напрямку і продовжить здійснювати практичну співпрацю в галузі боротьби з наркотиками на основі взаємної поваги, рівності та взаємної вигоди.

    Для отримання інформації з вашого питання раджу звернутися до відповідних компетентних органів Китаю.

    Bloomberg: Чи просив Китай США скасувати своє рішення щодо припинення видачі дозволів на нові проекти з експорту ЗПГ? Чи викликає це рішення США якісь довгострокові побоювання з приводу енергетичної безпеки Китаю з огляду на те, що деякі китайські імпортери мають контракти з потенційно порушеними американськими проектами?

    Ван Веньбінь: Щодо особливостей енергетичної співпраці між Китаєм та США я рекомендую звернутися до компетентних органів.

    Rudaw Media Network: Чи надають хуті в Червоному морі негативний вплив на торгівлю Китаю з країнами Близького Сходу? Друге питання: вбивство трьох американських солдатів у Йорданії пов’язаними з Іраном угрупованнями ускладнило ситуацію в регіоні. Як Китай дивиться на ці напади?

    Ван Веньбінь: Щодо першого питання, то Червоне море є важливим міжнародним торговим маршрутом для товарів та енергоресурсів. Ми сподіваємося на зниження напруженості в регіоні, закликаємо припинити переслідування та напади на цивільні судна, виступаємо за повагу до суверенітету Ємену та інших прибережних країн Червоного моря і готові активно працювати з усіма сторонами для зниження напруженості в цьому регіоні. Причиною ескалації ситуації в Червоному морі є побічний ефект конфлікту в Газі. Найшвидше припинення конфлікту в Газі допоможе розрядити обстановку в Червоному морі. Ми закликаємо сторони конфлікту в Газі сумлінно виконати резолюції Ради Безпеки ООН та Генеральної Асамблеї та забезпечити негайне припинення вогню. Міжнародній спільноті необхідно вжити скоординованих дій для досягнення цієї мети.

    Щодо вашого другого питання, ми взяли до відома повідомлення про те, що напад на американську базу призвів до жертв, а також зазначили, що Іран заявив, що не має жодного відношення до цього нападу. Поточна ситуація на Близькому Сході дуже складна та делікатна. Ми сподіваємося, що відповідні сторони збережуть спокій і стриманість, активізують діалог і спілкування, не потраплять у порочне коло помсти та запобігають подальшій ескалації напруженості в регіоні.

    Глава Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна заявила, що Росія обговорює з іншими країнами БРІКС взаємодію національних систем передачі фінансових повідомлень, альтернативних SWIFT. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Забезпечення глобальної фінансової стабільності та вдосконалення глобального економічного управління – найважливіша частина міжнародного економічного та фінансового співробітництва, що стосується спільних інтересів усіх країн. Поліпшення можливостей міжнародних розрахунків для країн з ринком і країн, що розвиваються, дає поштовх торгівлі та інвестиціям один одного, а також глобальної фінансової стабільності. Китай підтримує зусилля щодо створення відповідного механізму і готовий зробити свій внесок у вдосконалення глобального економічного управління.

    Kyodo News: У середині лютого у Німеччині пройде Мюнхенська конференція з безпеки. Чи братиме міністр закордонних справ Ван І братиме участь у конференції?

    Ван Веньбінь: Ми своєчасно опублікуємо відповідну інформацію щодо участі китайської сторони у Мюнхенській конференції з безпеки. Будь ласка, стежте за новинами.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *