Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР за період з 11 по 13 вересня 2024 року

    2024-09-19

    Чергова прес-конференція 11 вересня 2024 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    Рейтер: Члени Торгової палати Європейського союзу в Китаї ретельніше перевіряють свої інвестиції в цю країну, оскільки труднощі ведення бізнесу починають переважувати вигоди, а норма прибутку в країні впала до або нижче за середній світовий рівень для приблизно 2/3 її членів, заявила сьогодні палата. Який ваш коментар?

    Мао Нін: За детальною інформацією рекомендую звернутися до компетентних органів Китаю. Я можу сказати вам, що третій пленум ЦК КПК 20-го скликання висунув понад 300 важливих ініціатив щодо реформ, і що Китай продовжить неухильно просувати високий рівень відкритості для зовнішнього світу та створювати орієнтоване на ринок, правове та інтернаціоналізоване ділове середовище, яке надасть більше можливостей для підприємств із усіх країн, включаючи підприємства з ЄС. Китай залишається і залишатиметься важливим двигуном світового економічного зростання та гарячою точкою для інвестицій та ведення бізнесу для підприємств з усього світу.

    Beijing Daily: 10 вересня за місцевим часом Палата представників Конгресу США розглянула та ухвалила «Закон про сертифікацію Управління економіки та торгівлі Сянгана (УЕТС)», який виступає за відміну привілеїв та імунітетів УЕТС САР Сянган у США і навіть за закриття УЕТС. Як це прокоментує Китай?

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР за період з 11 по 13 вересня 2024 року

    Мао Нін: Ми висловлюємо своє гостре невдоволення і рішуче виступаємо проти злісних дій США, які маніпулюють питаннями, пов’язаними з Сянганом, і пригнічують розвиток Сянгана, і направили серйозну виставу американській стороні.

    Успішна та безперебійна робота УЕТС, які є економічними та торговельними організаціями, створеними урядом САР Сянган за кордоном, сприяє розширенню економічної та торгової співпраці та прагматичній взаємодії між Сянганом та відповідними країнами та регіонами, що є питанням взаємної вигоди та взаємного виграшу. Згаданий вами законопроект має дуже огидні властивості, оскільки він політизує та інструменталізує нормальну економічну та торговельну співпрацю та навмисно очорнює закордонні офіси Сянгана. Сянган є другим за величиною джерелом позитивного сальдо торговельного балансу США, і понад 1200 американських підприємств інвестували та процвітають у Сянгані. Цей крок Сполучених Штатів, зрештою, тільки підірве їхні власні інтереси.

    Китай наполегливо закликає США припинити просування вищезгаданого законопроекту, щоб не завдати ще більшої шкоди стабільності та розвитку китайсько-американських відносин. Якщо американська сторона наполягатиме на своєму, Китай, безумовно, вживе належних активних заходів для рішучої протидії.

    NHK: Раніше Китай оголосив про проведення спільних повітряних та морських навчань із Росією. Ці навчання вже почалися? Чи не могли б ви докладніше розповісти про їхні цілі та завдання?

    Мао Нін: Міністерство оборони Китаю опублікувало докладну інформацію про спільні російсько-китайські навчання, і ви можете з нею ознайомитися.

    Я можу сказати, що Китай та Росія проводять спільні навчання та тренування, спрямовані на поглиблення рівня стратегічної співпраці між китайською та російською арміями та підвищення їхньої здатності спільно реагувати на загрози безпеці.

    Чергова прес-конференція 12 вересня 2024 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    CCTV: Сьогодні ООН відзначає День співробітництва Південь-Південь Під час Пекінського саміту Форуму китайсько-африканської співпраці (ФКАС) низка африканських лідерів назвала китайсько-африканське співробітництво моделлю співпраці Південь-Південь. Генеральний секретар ООН А. Гутерріш заявив на саміті, що партнерство між Китаєм та Африкою є одним із основних напрямків глобальної співпраці Південь-Південь. Як Китай дивиться на співпрацю Південь-Південь у нинішній ситуації? Як надалі розвиватиметься співпраця Південь-Південь?

    Мао Нін: Китай — найбільша країна, що розвивається, і природний член Глобального Півдня. Африка – континент з найбільшою концентрацією країн, що розвиваються. На саміті в Пекіні голова КНР Сі Цзіньпін висунув шість основних пропозицій щодо об’єднання зусиль Китаю та Африки для сприяння модернізації, які були широко прийняті всіма присутніми сторонами і вплинуть на прискорення модернізації Глобального Півдня і сприяння модернізації всього світу.

    Китай завжди був основою розвитку та відродження Глобального Півдня. Ми надали допомогу у розвитку більш ніж 160 країнам, об’єднали зусилля з більш ніж 150 країнами для спільного будівництва «Одного поясу, одного шляху», сприяли співпраці в рамках Ініціативи глобального розвитку з більш ніж 100 країнами та багатьма міжнародними організаціями, такими як ООН, та створили Глобальний фонд розвитку та співробітництва Південь-Південь, підтримали реалізацію понад 150 проектів. У співпраці Південь-Південь Китай ніколи не висував жодних політичних умов і завжди щиро допомагав країнам, що розвиваються, у зміцненні їхнього потенціалу для незалежного розвитку, і ми продовжимо сприяти загальному процвітанню країн Глобального Півдня за допомогою відчутних результатів співпраці.

    The Paper: СОТ нещодавно опублікувала «Доповідь про світову торгівлю у 2024 році», в якій підтверджується важливість торгівлі для скорочення масштабів злиднів та забезпечення загального процвітання, і зазначається, що посилення протекціонізму може відкинути процес скорочення розриву між багатими та бідними на 30 років тому. Протекціонізм не є ні ефективним, ні економічно вигідним, а розширення та покращення торгівлі – єдиний спосіб інтегрувати більше людей та регіонів у основне русло світової економіки, заявила генеральний директор СОТ М. Оконджо-Івеала. Як це прокоментує Китай?

    Мао Нін: Я також взяла до відома цю доповідь СОТ. У доповіді зазначається, що посилення протекціонізму підірве перспективи зростання всіх економік, причому найбільше постраждають бідні та економічно маргіналізовані країни.

    Китай робить важливий внесок у розвиток відкритої торгівлі. Ми послідовно і рішуче виступаємо проти торгового протекціонізму, за всеосяжну економічну глобалізацію, за сприяння глобальному розвитку та скорочення розриву між Північчю та Півднем за допомогою торгівлі. На Пекінському саміті ФКАС голова КНР Сі Цзіньпін запропонував 10 напрямків партнерства, включаючи «Партнерство для торгівлі та процвітання», і оголосив про одностороннє розширення відкритості ринку шляхом надання нульового тарифного режиму 100% товарів найменш розвинених країн Африки, ставши першою великою країною, що розвивається, і провідною світу, що реалізувала таку ініціативу.

    Протекціонізм не має майбутнього. Процвітання і стабільність у світі не можуть ґрунтуватися на тому, що бідні стають дедалі біднішими, а багаті — все багатшими. Ми готові вести переговори про вільну торгівлю з великою кількістю країн Глобального Півдня та за допомогою практичного співробітництва, такого як спільне будівництво «Одного поясу, одного шляху», допомогти країнам, що розвиваються, покращити транспортно-логістичні умови та підвищити їхній рівень і потенціал для участі в міжнародній торгівлі.

     

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР за період з 11 по 13 вересня 2024 року

     

    AFP: Учора Китай та Філіппіни провели відверті переговори на високому рівні щодо Південно-Китайського моря. Чи може Китай надати більш конкретну інформацію про те, якого консенсусу було досягнуто і які питання обговорювалися під час переговорів?

    Мао Нін: Учора Китай та Філіппіни провели у Пекіні зустріч із керівниками Механізму двосторонніх консультацій щодо Південно-Китайського моря. Китайська сторона вже опублікувала інформацію про це, і мені нема чого додати.

    Beijing Youth Daily: Учора прем’єр-міністр Іспанії П. Санчес заявив на прес-конференції перед завершенням свого візиту до Китаю, що він переглядає свою позицію щодо підвищення ЄС податків на китайські електромобілі, і закликав усі країни-члени ЄС та ЄК переглянути свої позиції , підкресливши, що між Європою та Китаєм не повинно бути торгової війни, а скоріше необхідно досягти компромісу та знайти рішення. Чи можете ви прокоментувати це?

    Мао Нін: Висловлювання прем’єр-міністра П. Санчеса відображають раціональне та об’єктивне мислення, за що Китай висловлює йому свою вдячність. Розвиток індустрії електромобілів відповідає спільним інтересам Китаю та Європи, і співпраця між двома сторонами, спрямована на спільне вирішення проблем, принесе користь підприємствам та споживачам з обох сторін, а також допоможе Китаю, Європі та всьому світу у «зеленій» трансформації. Китай завжди діяв з максимальною щирістю та активно шукав рішення, що відповідають правилам СОТ та прийнятні для обох сторін. Китай сподівається, що ЄС більше прислухатиметься до раціональних та об’єктивних думок, повністю розуміти взаємодоповнюючі переваги та потенціал співпраці між Китаєм та Європою в галузі електромобілів, проявляти гнучкість та щирість та спільно з китайською стороною вирішувати економічні та торговельні тертя шляхом діалогу та консультацій, щоб сприяти здоровому та стабільному розвитку економічних та торговельних відносин між Китаєм та Європою.

    Bloomberg: За даними Bloomberg, Міністерство комерції Китаю повідомило вітчизняним виробникам електромобілів, що вони не повинні експортувати китайські технології електромобілів в інші країни або інвестувати в Індію, і що вони повинні повідомити Міністерство промисловості та інформаційних технологій Китаю та посольство в Туреччині, перш ніж інвестувати в заводи у Туреччині. Китай давно критикує експортний контроль США за перешкоджання продажу технологій виробництва мікросхем до Китаю, то чому ж Китай перешкоджає чи контролює експорт технологій виробництва електромобілів до Індії, Туреччини та інших країн?

    Мао Нін: З цього питання рекомендую звернутися до компетентних органів Китаю.

    Чергова прес-конференція 13 вересня 2024 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    CCTV: Прем’єр Держради КНР Лі Цян відвідав ОАЕ з офіційним візитом Чи можете ви росказати про деталі візиту?

    Мао Нін: З 11 по 13 вересня прем’єр Держради КНР Лі Цян відвідав ОАЕ з офіційним візитом на запрошення віце-президента та прем’єр-міністра ОАЕ М. Салмана.

    Під час візиту прем’єр Держради КНР Лі Цян зустрівся з президентом ОАЕ М. Нахайяном, провів переговори з віце-президентом та прем’єр-міністром М. Салманом, а також взяв участь у бізнес-форумі Китай-ОАЕ. Лі Цян зазначив, що Китай та ОАЕ є добрими партнерами на шляху до спільного розвитку, а зміцнення співробітництва та взаємні досягнення відповідають фундаментальним інтересам обох сторін. Китай давно вважає ОАЕ одним із пріоритетів у своїй близькосхідній дипломатії і готовий продовжувати працювати разом з ОАЕ, щоб рухатися вперед, твердо підтримувати один одного, будувати міцну політичну основу для двосторонніх відносин і продовжувати тісне співробітництво в різних сферах, щоб відносини між двома країнами продовжували пожвавлюватися. і досягати все нових результатів. Обидві сторони мають і надалі вивчати потенціал співробітництва, розширювати масштаби двосторонньої торгівлі, створювати нові точки економічного зростання та сприяти сталому розвитку своїх країн. Лі Цян закликав підприємства двох країн дотримуватися загальної тенденції та використовувати нові можливості для співпраці та спільно докладати зусиль для досягнення спільних цілей. По-перше, використовувати нові можливості у рамках спільного будівництва «Одного поясу, одного шляху». По-друге, використати нові можливості для тісного узгодження стратегій розвитку Китаю та ОАЕ. По-третє, використати нові можливості бурхливого розвитку інновацій у науково-технічній галузі. Ми вітаємо більше ОАЕ підприємств інвестувати в Китай.

    Рейтер: Офіційний представник міністерства оборони Німеччини заявив сьогодні, що німецькі військові кораблі, що проходять через Тайванську протоку, не спрямовані проти будь-якої сторони і фактично підтримують міжнародний принцип свободи судноплавства. Який коментар Міністерства закордонних справ

    Мао Нін: Принцип одного Китаю є основною нормою в міжнародних відносинах і загальним консенсусом міжнародного співтовариства. Питання Тайваню – це не питання свободи судноплавства, а питання суверенітету та територіальної цілісності Китаю. Поважаючи право на судноплавство, яким користуються всі країни у відповідних водах відповідно до китайського законодавства та міжнародного права, включаючи Конвенцію ООН з морського права, ми рішуче виступаємо проти провокацій та створення загрози суверенітету та безпеці Китаю під приводом свободи судноплавства.

    Shenzhen TV: Ван І нещодавно взяв участь у 14-й зустрічі високих представників країн БРІКС з питань безпеки у Санкт-Петербурзі. Чи можете ви розповісти подробиці?

    Мао Нін: 11 вересня член Політбюро ЦК КПК та голова Канцелярії Комісії ЦК КПК із закордонних справ Ван І взяв участь у 14-й зустрічі найвищих представників країн БРІКС з питань безпеки у Санкт-Петербурзі.

    Ван І високо оцінив позитивну, стабільну та позитивну роль співпраці БРІКС, заявивши, що країни БРІКС все більше стають конструктивною силою у підтримці миру в усьому світі, сприянні спільному розвитку, покращенню глобального управління та демократизації міжнародних відносин. Минулого року БРІКС зробив історичний крок у розширенні свого членства, повністю продемонструвавши життєздатність та привабливість цього механізму. Необхідно повною мірою використовувати стратегічне значення та політичний ефект БРІКС+, дотримуватися принципів незалежності, єдності та співпраці, загального розвитку, захищати законні права та інтереси країн, що розвиваються, розширювати простір розвитку для країн з ринком, що формується, зробити голос БРІКС більш чітким і послідовним у системі глобальне управління.

    Ван І заявив, що зустріч з питань безпеки є основним механізмом політичного співробітництва та співробітництва в галузі безпеки між країнами БРІКС, і що він має бути використаний повною мірою для зміцнення стратегічної координації, піклування про ключові інтереси та основні проблеми один одного, захисту суверенітету, безпеки та інтересів розвитку один одного, а також сприяння розвитку міжнародної системи у більш справедливому та раціональному напрямку. Китай повністю підтримуватиме роботу російського головування і сприятиме плідним результатам казанського саміту.

    У ході зустрічі Ван І також взяв участь у діалозі між країнами БРІКС та країнами Глобального Півдня та висунув пропозицію з чотирьох пунктів, а саме: наполягати на діалозі та співробітництві, зміцнювати основи розвитку, заохочувати солідарність та взаємодопомогу, демонструвати відкритість та інклюзивність. Він наголосив, що Китай є природним членом Глобального Півдня і завжди твердо стоятиме на боці країн Півдня у захисті міжнародної справедливості та просуванні миру та розвитку у всьому світі.

    The Global Times: 12 вересня британський уряд знову опублікував «Звіт за півроку щодо Сянгану». Як це прокоментує Китай?

    Мао Нін: Китай завжди був проти того, щоб британська сторона давала коментарі у справах Сянгана у «Піврічному звіті». З моменту возз’єднання Сянгана практика “одна країна – дві системи” стала загальновизнаним успіхом. Прийняття та реалізація Закону про національну безпеку Сянгана та Постанови про захист національної безпеки Сянгана, а також удосконалення виборчої системи Спеціального адміністративного району Сянган надали потужного імпульсу переходу Сянгана від хаосу до управління та до нового етапу управління та процвітання, з більш ефективним захистом безпеки, демократії Сянгана та прав людей на свободу, а також з більш яскравими перспективами розвитку.

    Справи Сянгана є виключно внутрішньою справою Китаю. Британська сторона має поважати той факт, що Сянган вже 27 років як возз’єднався з Китаєм, і припинити диктувати Сянгану свої умови.

    Рейтер: Чи обговорює китайський уряд чи державна кредитна організація з урядом Мальдів ситуацію із боргами? Чи обговорюються заходи щодо полегшення боргового тягаря? Чи може Китай надати валютні свопи? Під час державного візиту президента Мальдівських островів до Китаю у січні цього року між Китаєм та Мальдівами було підписано 20 нових угод. Яку фінансову допомогу Китай може надати мальдівській стороні у рамках цих угод?

    Мао Нін: Під час візиту президента Мальдівських островів М. Муіззу до Китаю в січні цього року глави двох держав одноголосно домовилися про підвищення рівня китайсько-молдовських відносин до всеосяжного стратегічного партнерства, і досягли низки консенсусів щодо співробітництва в галузі спільного будівництва «Одного поясу, одного шляхи», економічного та технологічного розвитку, «блакитної» та цифрової економіки, «зеленого» розвитку, будівництва інфраструктури та сприяння життєзабезпеченню населення тощо. Відповідні відомства двох країн активізують зусилля щодо сприяння реалізації цих угод. Китай, як і раніше, надаватиме підтримку та допомогу в економічному та соціальному розвитку Мальдівських островів у межах своїх можливостей. Щодо згаданого вами боргу Мальдівських островів та китайсько-мальдівського фінансового співробітництва, то відповідні фінансові відомства двох країн підтримують зв’язок та проводять консультації.

    Укрінформ: В інтерв’ю бразильським ЗМІ президент України В. Зеленський назвав «Консенсус із шести пунктів» Китаю та Бразилії щодо політичного врегулювання української кризи «деструктивною», а відмова Китаю та Бразилії обговорювати її з Україною та їх заклик до української сторони досягти компром, такими, що окупують українські території, — неприйнятним. Який ваш коментар? На цьому тлі чи планує китайське керівництво найближчим часом взаємодіяти з українським керівництвом щодо вищезгаданого «Консенсусу із шести пунктів»?

    Мао Нін: Ви говорите не про зміст «Консенсусу із шести пунктів». Я хотіла б ще раз наголосити, що «Консенсус із шести пунктів», висунутий Китаєм та Бразилією, спрямований на те, щоб терміново зробити свій внесок у пом’якшення ситуації. У консенсусі наголошується на необхідності дотримання всіма сторонами трьох принципів охолодження ситуації, а саме: недопущення поширення конфлікту, недопущення ескалації бойових дій та припинення вогню. Також міститься заклик до всіх сторін дотримуватись діалогу та переговорів, збільшити обсяг гуманітарної допомоги, виступити проти застосування ядерної зброї, проти нападів на атомні електростанції та підтримувати стабільність глобальних виробничих та логістичних ланцюжків. Відповідний консенсус на сьогоднішній день отримав позитивний відгук більш ніж від 110 країн, що відповідає загальним очікуванням міжнародного співтовариства.

    Щодо української кризи, зокрема «Консенсусу з шести пунктів», Китай завжди підтримував тісний зв’язок з українською стороною. Ми продовжимо наполягати на просуванні миру та діалогу та грати конструктивну роль у політичному врегулюванні української кризи.

    PTI: Учора в Санкт-Петербурзі радник з національної безпеки Індії А. Довал та міністр закордонних справ Ван І провели двосторонню зустріч, присвячену відносинам між Індією та Китаєм. За словами індійської сторони, обидві сторони домовилися терміново подвоїти зусилля для досягнення повного роз’єднання в районах Східного Ладакха, що залишилися. Більше того, міністр закордонних справ Індії С. Джайшанкар заявив учора в Женеві, що близько 75% проблем, пов’язаних із роз’єднанням Індії та Китаю в регіоні, було вирішено. Чи відбудеться прорив у розвитку двосторонніх відносин між Індією та Китаєм, які стримуються вже понад чотири роки?

    Мао Нін: 12 вересня Ван І зустрівся з радником з національної безпеки Індії А. Довалом у Санкт-Петербурзі. Сторони обговорили прогрес, досягнутий у ході нещодавніх консультацій з прикордонних питань, домовилися реалізовувати консенсус двох лідерів, прагнути зміцнення взаєморозуміння та взаємодовіри, створювати умови для покращення двосторонніх відносин, а також домовилися продовжувати підтримувати зв’язок у цьому напрямку.

    В останні роки війська обох сторін були виведені із чотирьох районів, включаючи долину Гархвал у західному секторі китайсько-індійського кордону. Ситуація на китайсько-індійському кордоні загалом стабільна та контрольована.

    Bloomberg: Китайські керівники відвідають Росію, щоб взяти участь у Казанському саміті лідерів країн БРІКС, заявив учора в Росії міністр закордонних справ Ван І. Чи можете ви це підтвердити?

    Мао Нін: Китай та Росія підтримують тісний зв’язок на всіх рівнях. Ми готові працювати з російською стороною та іншими партнерами БРІКС, щоб сприяти успіху саміту в Казані цього року.

     

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР за період з 11 по 13 вересня 2024 року

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *