Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 16 по 20.06.2023

    2023-06-22

    Чергова прес-конференція 16 червня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    CCTV: Повідомляється, що 14 червня координатор Білого дому з індо-тихоокеанських питань Курт Кемпбелл та помічник держсекретаря у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Дж. Крітенбрінк провели брифінг з приводу майбутньої поїздки держсекретаря Е. Блінкена до Китаю. К. Кемпбелл стверджує, що США дотримується послідовної політики щодо Китаю, тобто змагаються з Китаєм, але не прагнуть конфлікту, конфронтації чи нової холодної війни, а виступають за відповідальне управління конкуренцією. США прагнутимуть керувати конкуренцією та працювати разом там, де інтереси збігаються. Д. Критенбрінк сказав, що під час візиту держсекретаря Е. Блінкена до Китаю їх основна увага буде зосереджена на проведенні відвертих, прямих та конструктивних дискусій за трьома напрямками: по-перше, встановлення відкритих та розширених каналів зв’язку; по-друге, відстоювання цінностей та інтересів США та чітке та відверте вираження заклопотаності США з цілого ряду питань; по-третє, вивчення потенційної співпраці з питань, що відповідають інтересам США. Американська сторона не їде до Пекіна з наміром зробити якийсь прорив чи перетворення у відносинах один з одним. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: Голова Сі Цзіньпін неодноразово зазначав, що відносини між Китаєм і США не повинні бути грою з нульовою сумою, де одна сторона перевершує іншу або процвітає її коштом. Обидві сторони повинні правильно сприймати внутрішню та зовнішню політику та стратегічні наміри один одного, поважати один одного, співіснувати у світі, прагнути взаємовигідної співпраці та шукати правильний шлях до взаєморозуміння. Не лише служить інтересам двох народів, а й відповідає загальним прагненням міжнародного співтовариства.

    США розглядають Китай як свого «головного суперника» та «найбільш значущий геополітичний виклик». Це серйозна стратегічна помилка. Між двома країнами існує конкуренція у таких галузях, як економіка та торгівля, але не повинно бути порочної конкуренції з нульовою сумою. Тим більше не повинно бути практики стримування чи придушення одна одної під приводом конкуренції та позбавлення Китаю його законного права на розвиток. Це не «відповідальна конкуренція», а безвідповідальне залякування. Це лише підштовхне дві країни до конфронтації та створить розділений світ.

    Дозвольте мені ще раз наголосити, що США повинні відмовитися від ілюзії, що вони ведуть відносини з Китаєм «з позиції сили». Китай та США повинні розвивати відносини на основі взаємної поваги та рівності, поважати відмінності в історії, культурі, соціальній системі та шляхах розвитку та враховувати основні інтереси та заклопотаності один одного.

    США продовжують наголошувати на необхідності діалогу та спілкування, будівництва «захисних огорож» та «розкриття карт» у китайсько-американських відносинах. Двері Китаю для діалогу та спілкування відчинені. Спілкування між двома країнами ніколи не припинялося. Спілкування має враховувати інтереси обох сторін. Вони повинні служити реальній меті та допомагати знаходити рішення. Неприйнятно просити про спілкування і при цьому завдавати шкоди інтересам іншої сторони. Не можна говорити одне, а робити інше.

    Китай знову закликає США виконати позитивні заяви президента Байдена, припинити втручатися у внутрішні справи Китаю та завдавати шкоди його інтересам, припинити стримувати і пригнічувати Китай, працювати з Китаєм над усуненням перешкод, створенням умов та поступовим виведенням китайсько-американських відносин на шлях стабільного зростання.

    AFP: Європейська комісія заявила вчора, що китайські телекомунікаційні компанії Huawei та ZTE становлять ризик для безпеки ЄС. Європейська комісія оголосила, що більше не користуватиметься послугами цих компаній. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: Європейська комісія продовжує стверджувати, що китайські телекомунікаційні компанії, такі як Huawei та ZTE, становлять загрозу безпеці, але поки не надала жодних доказів. Це типова презумпція винності. Ми рішуче виступаємо проти цього. Реальність така, що з того часу, як Huawei та ZTE почали працювати в Європі багато років тому, вони не тільки не завдали ніякої шкоди безпеці європейських країн, але й зробили суттєвий внесок у розвиток європейського телекомунікаційного сектору та забезпечили значні соціально-економічні переваги. Визначення Європейською комісією цих організацій як постачальників «високого ризику» без будь-яких правових чи фактичних підстав суперечить духу верховенства закону, а також є зухвалим порушенням принципів ринкової економіки, вільної торгівлі та чесної конкуренції, які, як стверджує ЄС, він відстоює. Ми наполегливо закликаємо ЄС дотримуватись правил міжнародної торгівлі, не робити все політичним чи пов’язаним з безпекою, і не придушувати іноземні фірми під приводом захисту безпеки.

    NHK: Схоже, що останнім часом конфронтація між США та Китаєм загострюється. Якими є очікування Китаю від візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Китаю?

    Ван Веньбінь: Я щойно виклав принципову позицію Китаю щодо відносин між Китаєм та США. Щодо візиту держсекретаря Блінкена, то можу сказати, що під час візиту обидві сторони обміняються думками щодо двосторонніх відносин та важливих міжнародних та регіональних питань, що становлять взаємний інтерес. Китай чітко викладе свою позицію щодо двосторонніх відносин, а також заклопотаності та рішуче захищатиме свої інтереси.

    AFP: Сьогодні голова Сі Цзіньпін зустрівся із засновником Microsoft та філантропом Біллом Гейтсом. Які ваші очікування від Білла Гейтса? Чи очікуєте ви, що він виступатиме за покращення відносин між Китаєм та США?

    Ван Веньбінь: Китай опублікував прес-реліз зустрічі між головою Сі Цзіньпіном та Біллом Гейтсом, з яким ви можете ознайомитись. Я також хотів би прочитати вам деякі частини прес-релізу. Підкресливши, що Китай прагне всебічного просування процесу великого відродження китайської нації за допомогою китайської модернізації, Сі Цзіньпін додав, що Китай ні в якому разі не піде второваною доріжкою гегемонізму, а здійснюватиме спільний розвиток з іншими країнами і просуватиме формування спільноти єдиної долі людства. . Китай готовий розгортати широку науково-технічну та інноваційну співпрацю з усіма країнами світу, а також брати активну участь та просувати реагування на глобальні виклики в таких сферах, як зміна клімату, боротьба з епідеміями та громадська охорона здоров’я. Китай готовий продовжувати зміцнювати співпрацю з Фондом Білла та Мелінди Гейтс у відповідних галузях, а також надавати посильну підтримку та допомогу іншим країнам, що розвиваються.

    Голова Сі Цзіньпін додав, що пан Гейтс є першим американським другом, якого він зустрів у Пекіні цього року. Світ виходить із пандемії COVID-19, і люди повинні більше пересуватися та спілкуватися, щоб покращити взаєморозуміння. «Я часто говорив, що основа китайсько-американських відносин лежить у людях. Ми завжди покладали наші сподівання на американський народ і сподіваємося, що дружба між двома народами продовжиться», — наголосив він.

    Чергова прес-конференція 20 червня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    Hubei Media Group: 24 червня минулого року голова КНР Сі Цзіньпін провів Діалог високого рівня з глобального розвитку та оголосив про 32 практичні заходи співпраці в рамках зусиль Китаю з реалізації Ініціативи з глобального розвитку, що отримало активну підтримку та відгук міжнародної спільноти. Ми відзначили, що сьогодні з нагоди річниці Діалогу високого рівня глобального розвитку Центр міжнародних знань про розвиток випустив «Доповідь про хід реалізації Ініціативи з глобального розвитку» 20 червня. Чи не могли б ви поділитися з нами більш детальною інформацією?

    Мао Нін: У вересні 2021 року голова Сі Цзіньпін запропонував Ініціативу з глобального розвитку (ІГР), яка отримала гарячу підтримку та відгук міжнародної спільноти. У червні минулого року голова Сі Цзіньпін провів Діалог високого рівня глобального розвитку, намітивши курс на реалізацію ІГР і досягши низки плідних результатів. За минулий рік і більше завдяки узгодженим зусиллям ІГР розробила більш чіткий шлях і ефективніші механізми співробітництва. Співпраця у восьми пріоритетних сферах просувається стабільно, список проектів зростає, збільшується обсяг ресурсів розвитку, що демонструє хорошу динаміку всебічного прогресу з чіткими пріоритетами. ІГР стала ефективним інструментом для формування міжнародного консенсусу з питань розвитку та активізації дій щодо співробітництва, що принесло багато перших досягнень.

    Через рік після Діалогу високого рівня глобального розвитку в Пекіні було опубліковано «Доповідь про хід реалізації Ініціативи глобального розвитку», підготовлену Центром міжнародних знань про розвиток. Як перша доповідь про хід реалізації ІГР, цей документ має унікальне значення. На заході були присутні дипломатичні посланці та представники міжнародних організацій у Китаї. Багато хто високо оцінив активну та важливу роль ІГР в об’єднанні глобального консенсусу з питань розвитку та прискорення реалізації Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, висловили задоволення прогресом у просуванні ІГР та визнали, що практична співпраця ІГР ефективно підвищує добробут людей у країнах, що розвиваються. , особливо членів Дружньої групи Ініціативи щодо глобального розвитку. Багато хто також висловив готовність продовжувати співпрацю з Китаєм щодо реалізації ІГР, щоб допомогти реалізувати всі Цілі сталого розвитку у намічені терміни.

    Світ відреагував на ІГР Китаю глобальними діями. Китай вітає увагу та підтримку ІГР з усіх куточків земної кулі та з нетерпінням чекає будь-якого внеску в ІГР у вигляді ідей, проектів, фінансування та дій. Китай готовий працювати з міжнародним співтовариством, щоб сприяти здоровому та стійкому зростанню практичного співробітництва в рамках ІГР та сприяти більш швидкій реалізації Порядку денного у сфері сталого розвитку на період до 2030 року, щоб жодна країна чи людина не залишилися позаду.

    Рейтер: Після зустрічі члена Держради та міністра закордонних справ Цінь Гана з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, Китай та США домовилися обговорити збільшення пасажирських рейсів та прийом більшої кількості студентів та бізнесменів у країнах один одного. Які заходи вживаються для реалізації? І коли обидві країни почнуть збільшувати кількість рейсів та на скільки?

    Мао Нін: Член Держради та міністр закордонних справ Цінь Ган та держсекретар Ентоні Блінкен досягли позитивного порозуміння щодо просування гуманітарних обмінів. Сторони домовилися заохочувати та нарощувати гуманітарні та освітні обміни між двома країнами та у позитивному ключі обговорили збільшення кількості пасажирських авіарейсів між Китаєм та США. Сторони вітали більшу кількість взаємних візитів учнів, науковців та представників бізнесу, домовившись надавати підтримку та сприяння у зв’язку з цим. Компетентні відомства Китаю та США підтримують зв’язок щодо збільшення пасажирських рейсів. Китай готовий працювати зі США над збільшенням числа рейсів, виявляючи гнучкість та прагматизм.

    CCTV: Повідомлялося, що лідери африканських країн, включаючи ПАР, Сенегал, Замбію, Коморські острови, Єгипет, Республіку Конго та Уганду, відвідали Україну та Росію для посередництва щодо України. Президент України В. Зеленський запросив африканські країни до глобального мирного саміту, запропонованого Україною. Президент Росії В. Путін зазначив, що Росія вітає виважений підхід африканських країн до кризи в Україні. Як Китай оцінює посередницькі зусилля африканських країн щодо України?

    Мао Нін: Китай підтримує всі зусилля, які сприяють мирному врегулюванню української кризи, та високо оцінює позитивну роль, яку відіграють у цьому плані ПАР та інші африканські країни. Їхні зусилля добре відображають загальний заклик міжнародної спільноти до припинення воєнних дій та деескалації напруженості. Факти показали, що війна та санкції не вирішать жодної проблеми; діалог та переговори – єдиний життєздатний вихід. Китай готовий працювати з усіма сторонами, включно з африканськими країнами, для створення сприятливих умов для політичного врегулювання кризи в Україні.

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 16 по 20.06.2023

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *