Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 14 по 31.05.2023р.

    2023-06-01

    Чергова прес-конференція 18 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    ТАРС: Колишній держсекретар США Генрі Кісінджер в інтерв’ю, опублікованому в середу в журналі Economist, заявив, що членство України в НАТО відповідало б інтересам як Києва, так і Москви, оскільки не дозволило б Україні застосовувати силу у будь-яких майбутніх територіальних суперечках. Чи могли б ви прокоментувати можливість подальшого розширення НАТО на тлі кризи в Україні?

    Ван Веньбінь: Позиція Китаю щодо України послідовна і зрозуміла. Ми вважаємо, що Україна не має стати кордоном у протистоянні великих держав. У нинішніх умовах усім сторонам необхідно зберігати спокій, виявляти стриманість і не робити жодних дій, які можуть призвести до подальшої ескалації чи ускладнення кризи. Необхідно докласти зусиль для створення збалансованої, ефективної та міцної архітектури європейської безпеки шляхом діалогу та консультацій та знайти рішення, яке справді сприятиме миру та безпеці в Європі.

    Щодо європейської безпеки, наша позиція також послідовна та зрозуміла. Зміцнення чи навіть розширення військових угруповань не є життєздатним способом забезпечення безпеки регіону. Безпека однієї країни не повинна досягатися за рахунок безпеки інших країн. Ми сподіваємося, що всі сторони будуть прагнути до досягнення спільної, всеосяжної, спільної та сталої безпеки та побудови збалансованої, ефективної та міцної архітектури безпеки шляхом діалогу та консультацій та на основі поваги до законних інтересів безпеки один одного, щоб забезпечити мир та міцну безпеку в Європі.

    AFP: Цього тижня міністр закордонних справ України високо оцінив роль Китаю як посередника, у тому числі у зв’язку з нещодавньою угодою, яка дозволяє здійснювати постачання зерна через Чорне море. Чи можете ви надати більш детальну інформацію?

    Ван Веньбінь: Щодо угоди щодо транспортування зерна Чорним морем, ми раніше вже висловлювали підтримку Китаю.

    Я хотів би скористатися цією нагодою, щоб розповісти вам про візит спеціального представника уряду Китаю у справах Євразії Лі Хуея до України. Під час візиту Лі Хуея в Україну відбулася зустріч із президентом України Зеленським, а також зустрічі з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та посадовими особами відповідних відомств, включаючи Міністерство у справах громад, територій та розвитку інфраструктури, Міністерство енергетики та Міністерств оборони. Сторони обмінялися думками щодо політичного врегулювання «української кризи» та китайсько-українських відносин.

    Сторони погодилися, що телефонна розмова між головою КНР Сі Цзіньпіном і президентом Зеленським намітила курс розвитку двосторонніх відносин. Двом країнам необхідно працювати разом, щоб продовжувати традицію взаємної поваги та щирості та просувати взаємовигідну співпрацю.

    Лі Хуей виклав позицію та пропозиції Китаю щодо політичного врегулювання «кризи в Україні». Він зазначив, що чотири принципи, спільні зусилля у чотирьох областях та три зауваження, запропоновані головою Сі Цзіньпіном, є основним підходом Китаю до політичного врегулювання кризи. При цьому для подолання кризи не існує якоїсь панацеї. Кожна зі сторін має розпочати з себе і, накопичивши взаємну довіру, створити умови для припинення вогню та початку мирних переговорів. Китай готовий працювати на основі документа «Позиція Китаю щодо політичного врегулювання української кризи», шукати спільні позиції міжнародної спільноти для врегулювання кризи та зробити свій внесок у якнайшвидше припинення вогню та відновлення миру. Китай відіграв конструктивну роль у полегшенні гуманітарної ситуації в Україні своїми силами і продовжуватиме надавати допомогу Україні в міру можливості.

    Чергова прес-конференція 19 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    ІА Сіньхуа: Ми звернули увагу на опубліковану вчора агентством Сіньхуа доповідь «Примусова дипломатія Америки та її шкода». У той же день високопоставлений представник уряду США заявив, що в спільній заяві, яка буде опублікована «Великою сімкою», буде висловлено занепокоєння тим, що вони називають «економічним примусом» Китаю. Чи є у вас якісь коментарі?

    Ван Веньбінь: США часто звинувачують інші країни у користуванні статусом великої держави, примусової політики та економічного примусу для тиску на інші країни та участі в примусовій дипломатії. Таким чином, США проектують свій власний поганий послужний список на інших. Справа в тому, що саме США стоять біля витоків примусової дипломатії. Саме США і лише США належать авторські права на примусову дипломатію. Примусова дипломатія стала невід’ємною частиною інструментарію зовнішньої політики США. Вони вдаються до будь-яких політичних, економічних, військових, культурних та інших видів заходів як інструментів примусової дипломатії, щоб приборкати та залякати країни по всьому світу у своїх егоїстичних інтересах. Жертви американської примусової дипломатії зустрічаються у всьому світі, причому основний тягар посідає країни, що розвиваються.

    Прийнявши закон «Про чіпи та науку», уряд США забороняє напівпровідниковим компаніям, які отримують федеральну фінансову допомогу, суттєво розширюватися в Китаї, змушує союзників вводити експортні обмеження проти Китаю та прагне розділити глобальні ланцюжки виробництва та постачання чіпів. США використовують державну владу для придушення китайських високотехнологічних підприємств і навіть залякують країни, щоб ті не співпрацювали з китайськими постачальниками 5G.

    Доповідь, опублікована інформаційним агентством Сіньхуа, містить безліч фактів і даних, що розкривають плачевний послужний список США в галузі примусової дипломатії у світі. Він показує світові гегемоністський, домінуючий і залякувальний характер американської примусової дипломатії, а також серйозні збитки, які вона завдає незалежності та розвитку країн, регіональної стабільності та світу в усьому світі. Доповідь варта того, щоб її уважно прочитати.

    Китай не любить примусу та залякування. Ми завжди займаємо чітку позицію проти гегемонії, одностороннього підходу та примусової дипломатії. Ми закликаємо «сімку» адаптуватися до переважної тенденції відкритості та інклюзивності в сучасному світі та припинити проводити примусову дипломатію або створювати малі ексклюзивні кола.

    ІА Сіньхуа: Сьогодні вранці у Сіані успішно пройшов саміт «Китай – Центральна Азія». Чи не могли б ви докладніше розповісти про цей саміт?

    Ван Веньбінь: Сьогодні вранці голова КНР Сі Цзіньпін головував на першому саміті «Китай – Центральна Азія» у Сіані, провінція Шеньсі. На саміті були присутні президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, президент Киргизстану Садир Жапаров, президент Таджикистану Емомалі Рахмон, президент Туркменістану Сердар Бердимухамедов та президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв. Глави держав у дружній атмосфері всебічно підбили підсумки розвитку дружби між Китаєм та державами Центральної Азії, узагальнили корисний досвід плідної багатопланової співпраці, визначили нові орієнтири подальшої співпраці, та домовилися про спільне створення більш тісної спільноти єдиної долі Китаю – Центральної Азії.

    Голова Сі Цзіньпін виступив із програмною промовою «Спільна робота заради спільноти єдиної долі Китаю – Центральної Азії: взаємодопомога, загальний розвиток, загальна безпека та вічна дружба». Голова Сі Цзіньпін зазначив, що сьогодні наш світ, наш час та історія змінюються так, як ніколи раніше. Центральна Азія з’єднує його північ і південь, схід та захід.

    Світ потребує стабільної Центральної Азії. Необхідно забезпечити суверенітет, безпеку, незалежність та територіальну цілісність країн ЦА, поважати самостійно обрані народами шляхи розвитку, підтримувати їхні зусилля до миру, добросусідства та спокою.

    Сі Цзіньпін зазначив, що минулого року Китай та країни ЦА оголосили про створення спільноти єдиної долі Китаю – Центральної Азії. Це історичний вибір, зроблений нами за нових умов з урахуванням корінних інтересів та в ім’я майбутнього народів регіону. Щоб формувати спільноту єдиної долі Китаю та Центральної Азії, необхідно дотримуватись наступних 4 напрямків:

    По-перше: надавати одна одній взаємодопомогу та підтримку. Важливо поглиблювати стратегічну взаємну довіру і завжди надавати один одному недвозначну та сильну підтримку у питаннях, що стосуються основних інтересів країни, таких як суверенітет, незалежність, національна гідність та довгостроковий розвиток.  По-друге: сприяти спільному розвитку. Ми маємо рухатися вперед у спільному будівництві «Одного поясу, одного шляху», просувати реалізацію Ініціативи з глобального розвитку, повністю виявляти потенціал співробітництва у традиційних сферах, культивувати нові точки зростання у таких сферах, як ліквідація бідності, разом створити спільноту, що характеризується взаємовигідним співробітництвом та спільним розвитком. По-третє: забезпечити загальну безпеку. Слід спільними зусиллями втілювати в життя Ініціативу глобальної безпеки, рішуче виступати проти спроб ззовні втручатися у внутрішні справи держав регіону, докладати великих зусиль для зміцнення безпеки в регіоні, разом створити спільноту, що характеризується довгостроковою стабільністю та вічним спокоєм. По-четверте: зміцнювати багатовікову дружбу. Необхідно втілювати у життя Глобальну ініціативу цивілізації, активізувати обмін досвідом у сфері державного управління, поглиблювати культурно-гуманітарні зв’язки, зміцнювати основу багатовікової дружби між народами Китаю та країн Центральної Азії, спільно формувати спільноту дружби та одностайності.

    Як підкреслив Сі Цзіньпін, сьогоднішній саміт дозволив нам створити нову платформу та відкрити нові обрії для співпраці Китаю з ЦА. Нехай Саміт стане унікальною можливістю для ущільнення взаємодії щодо планування, просування та розвитку співпраці «Китай – Центральна Азія».

    Глави держав Центральної Азії у своїх виступах висловили подяку китайській стороні за ініціативу проведення першого Саміту «Китай – Центральна Азія», дали позитивні оцінки плідним результатам багатопланової співпраці цих країн. Співпраця з Китаєм дає можливість сталого розвитку всіх країн світу. Подальше поглиблення співробітництва між державами Центральної Азії та Китаєм не тільки відповідає загальним прагненням народів, а й відповідає корінним та довгостроковим інтересам. Саміт «Китай – Центральна Азія» послужив новим майданчиком співробітництва та дозволив відкрити нову епоху взаємин.

    Сі Цзіньпін та лідери п’яти країн ЦА підписали Сіаньську декларацію за підсумками саміту «Китай – Центральна Азія», ухвалили Перелік домовленостей та ініціатив.

    Цей саміт став добрим початком для співпраці. Ми віримо, що завдяки нашим спільним зусиллям відносини Китаю з країнами Центральної Азії стрімко рухатимуться вперед, нададуть нову життєву силу розвитку та відродженню шести країн та внесуть потужну позитивну енергію у мир та стабільність регіону.

    Чергова прес-конференція 23 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    ТАРС: Сьогодні прем’єр-міністр росії Михайло Мішустін взяв участь у китайсько-російському бізнес-форумі у Шанхаї. Він зазначив, що тісніша співпраця між Китаєм і росією піде на користь економіці двох країн. Деякі західні країни можуть висловлювати занепокоєння чи несхвалення щодо більш тісної співпраці Китаю та росії і навіть розглянути можливість запровадження санкцій через фактори, пов’язані з росією. Який ваш коментар?

    Мао Нін: Китай підтримує нормальну економічну та торговельну співпрацю з р          осією та іншими країнами світу. Наше співробітництво ґрунтується на рівності та взаємній вигоді. Ми виступаємо проти односторонніх санкцій та юрисдикції «довгої руки», які не мають під собою жодної основи у міжнародному праві чи мандату Ради Безпеки ООН. Китайсько-російське співробітництво не спрямоване проти будь-якої третьої сторони і не повинно порушуватися чи примушуватися якоюсь третьою стороною. Китай вживе всіх необхідних заходів для захисту законних прав та інтересів китайських компаній.

    Чергова прес-конференція 24 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    CGTN: Се Фен, новий посол Китаю до США, прибув до США 23 травня. В аеропорту він поспілкувався з китайськими та іноземними репортерами та представниками різних галузей. Офіційний представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що США вітають прибуття посла Се Фена і з нетерпінням чекають на початок роботи з призначеним послом і його командою. США, як і раніше, мають намір підтримувати канали зв’язку з КНР, щоб відповідально керувати конкуренцією. Яка ваша реакція?

    Мао Нін: Новий посол Китаю в США Се Фен прибув до США, щоб приступити до виконання своєї нової місії. Посли є важливим мостом і сполучною ланкою між Китаєм та США. Ми сподіваємося, що США сприятимуть послу Се Фену при виконанні ним своїх обов’язків.

    Відносини між Китаєм та США життєво важливі для обох країн та всього світу. Китай розглядає та розвиває свої відносини зі США відповідно до трьох принципів взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва, висунутих головою Сі Цзіньпіном. Ми також зберігаємо прихильність до захисту нашого суверенітету, безпеки та інтересів розвитку. Ми сподіваємося, що США пам’ятатимуть про спільні інтереси народів двох країн та всього світу, працюватимуть з Китаєм над зміцненням діалогу, регулюванням розбіжностей та активізацією співробітництва та повернуть китайсько-американські відносини на правильний шлях здорового та стабільного зростання.

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 14 по 31.05.2023р.Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 14 по 31.05.2023р.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *