Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 1 по 14.05.2023р.

    2023-06-01

    Чергова прес-конференція 5 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    CCTV: 3 травня делегація представників американської оборонної промисловості взяла участь у Тайвансько-американському форумі оборонної промисловості. Глава делегації Стівен Раддер у своєму виступі заявив, що американські оборонні підприємства хочуть брати участь в оборонній програмі незалежності Тайваню, щоб підвищити його силу і завадити розвитку конфліктів. Який ваш коментар?

    Мао Нін: Продаж зброї США в регіоні Тайвань серйозно порушує принцип «одного Китаю» і три спільні комюніке Китаю та США, особливо комюніке від 17 серпня. Китай рішуче виступає проти цього.

    Останнім часом США і влада Тайваню активізували військову змову. Делегація з 25 американських торговців зброєю прибула на острів і провела з владою ДПП оборонний форум. Це ще один доказ того, що США перетворюють Тайвань на «порохову бочку», що створює лише неприємності нашим тайванським співвітчизникам. І вони чітко окреслили свою позицію. Під час проведення «форуму» люди з усіх верств суспільства зібралися неподалік, щоб висловити протест проти розпалювачів конфлікту, проти тих, хто домагається від США підтримки незалежності та відчиняє двері дияволу, закликати молодь Тайваню відмовитися від призову до армії, а також висловитись на підтримку єдиного Китаю по обидва боки Тайванської протоки та миру між двома країнами. Влада ДПП має почути ці голоси та негайно припинити торгувати фундаментальними інтересами наших співвітчизників на Тайвані заради корисливих вигод.

    Ми ще раз закликаємо США дотримуватися принципу «одного Китаю» і трьох спільних комюніке Китаю та США, припинити продаж зброї Тайваню та військові контакти з нею, а також припинити створювати фактори, здатні викликати напруженість у Тайванській протоці. Китай вживе рішучих заходів для міцного захисту суверенітету та інтересів безпеки. Будь-які зовнішні сили, які втручаються у внутрішні справи Китаю та підривають мир і стабільність у Тайванській протоці, повинні понести відповідальність та заплатити за свої помилкові дії.

    Чергова прес-конференція 8 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    Рейтер: Учора “Файненшл таймс” повідомила, що Європейський Союз запропонував запровадити санкції проти 7 китайських компаній, які звинувачуються у продажу обладнання, яке може бути використане для підтримки вторгнення росії в Україну. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: Ми рішуче виступаємо проти незаконних санкцій чи «довгорукої юрисдикції» щодо Китаю, посилаючись на співпрацю Китаю та росії. Що стосується питання України, Китай дотримується об’єктивної та справедливої позиції, активно просуває мирні переговори та відіграє конструктивну роль у сприянні політичному врегулюванню кризи. Китайсько-російське торговельно-економічне співробітництво є чесним та справедливим. Воно не спрямоване проти будь-якої третьої сторони і не зазнає перешкод чи погроз від третьої сторони. Якщо наведений вами звіт відповідає дійсності, то крок ЄС підірве взаємну довіру та співпрацю з Китаєм та посилить розкол та конфронтацію у світі, що є вкрай небезпечним. Ми закликаємо ЄС не дотримуватися цього помилкового курсу. В іншому випадку Китай вживе рішучих заходів для захисту законних прав та інтересів.

    CNR: Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок відвідала Китай минулого місяця, а член Держради і міністр закордонних справ Цінь Ган здійснить візит протягом місяця. Чи є якісь міркування щодо такої домовленості? Як Китай оцінює нинішні відносини між Китаєм та Німеччиною?

    Ван Веньбінь: Китай та Німеччина – дві великі країни з міжнародним впливом. З моменту встановлення дипломатичних відносин понад 50 років тому Китай та Німеччина ставилися один до одного з рівністю та повагою, шукали точки дотику при збереженні відмінностей, та домагалися безпрограшних результатів, що не лише підвищило рівень двосторонньої співпраці, а й поставило темп розвитку відносин між Китаєм та Європою. Під час цього візиту член Держради та міністр закордонних справ Цінь Ган продовжить діалог та спілкування з німецькою стороною для поглиблення взаємовигідного співробітництва та спільного просування здорового та сталого розвитку всебічного стратегічного партнерства між Китаєм та Німеччиною.

    AFP: Член Держради і міністр закордонних справ Цінь Ган заявив сьогодні вранці на зустрічі з послом США Ніколасом Бернсом, що низка помилкових слів і дій американської сторони підірвали насилу завойовану позитивну динаміку в двосторонніх відносинах. Чи не могли б ви уточнити, які саме слова та дії він мав на увазі?

    Ван Веньбінь: Член Держради Цінь Ган сказав, що США необхідно сформувати правильне уявлення про Китай, повернутися до раціональності, закласти правильну основу для китайсько-американських відносин і разом досягати успіху. США не можуть говорити про необхідність спілкування та продовжувати пригнічувати та стримувати Китай. США не можуть говорити одне, а робити протилежне. США повинні поважати «червоні лінії» Китаю, припинити підривати суверенітет, безпеку та інтереси розвитку Китаю, правильно вирішувати тайванське питання, припинити вихолощувати принцип «одного Китаю», припинити підтримувати чи потурати сепаратистським силам «незалежності Тайваню». США повинні спокійно, професійно та прагматично вирішувати несподівані та окремі інциденти у двосторонніх відносинах, щоб уникнути нових ударів по китайсько-американських відносинах. США повинні прагнути до діалогу та співробітництва на основі взаємної поваги, взаємної вигоди та взаємності. Ми сподіваємося, що посол Бернс зможе більше спілкуватися, взаємодіяти та аналізувати у Китаї, і послужить мостом між Китаєм та США.

    Чергова прес-конференція 10 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    AFP: Учора міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок закликала Пекін зайняти чітку позицію проти російської агресії в Україні. Ці коментарі пролунали того ж дня, коли журналіст AFP трагічно загинув під час ракетного обстрілу Донецька. Як міністерство закордонних справ на це реагує?

    Ван Веньбінь: Ви згадали про висловлювання міністра закордонних справ Німеччини під час візиту члена Держради та міністра закордонних справ Цінь Гана до Німеччини. Користуючись нагодою, я хотів би поділитися деякими подробицями цього візиту.

    9 травня за місцевим часом член Держради та міністр закордонних справ Цінь Ган провів переговори та зустріч із пресою з міністром закордонних справ Німеччини Анналеною Бербок у Берліні. Основна мета цього візиту – підготовка до майбутнього сьомого раунду китайсько-німецьких міжурядових консультацій.

    Позиція Китаю щодо кризи в Україні послідовна та зрозуміла. Як ясно дав зрозуміти член Держради та міністр закордонних справ Цінь Ган під час свого візиту до Німеччини, українське питання є дуже складним, спрощення та емоційність не є рішенням, а виходом є лише створення умов для політичного врегулювання із збереженням спокою та раціональності. Китай є не призвідником або учасником конфлікту, а прихильником миру, що сприяє мирним переговорам. Цінь Ган висловив сподівання, що Німеччина відіграє провідну роль та запропонує конкретні варіанти побудови збалансованої, ефективної та сталої архітектури європейської безпеки.

    Чергова прес-конференція 11 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    Bloomberg: У середу президент США Джо Байден заявив, що телефонна розмова з головою КНР Сі Цзіньпіном працює. Чи можете ви підтвердити це та надати більш детальну інформацію? Я хотів би запитати про ширшу ініціативу, про яку повідомляється з боку США, де США наполягають на проведенні дзвінків та зустрічей із представниками різних відомств Китаю. Як Китай ставиться до прагнення США до зміцнення контактів? Деякі називають реакцію Китаю млявою. Чи справедлива така заява?

    Ван Веньбінь: З першого питання мені нема чим поділитися. З другого питання я можу сказати, що Китай та США перебувають у контакті. Важливо те, що США не можуть продовжувати порушувати питання про комунікацію, з одного боку, а з іншого боку, продовжувати пригнічувати та стримувати Китай. США не можуть говорити одне, а робити інше. Ми закликаємо США сформувати правильне уявлення про Китай, поважати «червоні лінії» Китаю, припинити підривати суверенітет, безпеку та інтереси розвитку Китаю та працювати з Китаєм в одному напрямку, щоб повернути двосторонні відносини на шлях здорового та стабільного зростання.

    Чергова прес-конференція 12 травня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    CCTV: Китай раніше оголосив, що спеціальний представник уряду Китаю у євразійських справах відвідає Україну та інші країни. Чи можете ви поділитися з нами більш детальною інформацією?

    Ван Веньбінь: З 15 травня спеціальний представник уряду Китаю у євразійських справах Лі Хуей відвідає Україну, Польщу, Францію, Німеччину та росію для спілкування з питань політичного врегулювання української кризи.

    З початку «української кризи» Китай завжди дотримувався об’єктивної та справедливої позиції та сприяв мирним переговорам. Голова Сі Цзіньпін висунув чотири принципи, закликав до спільних зусиль у чотирьох областях та поділився трьома зауваженнями щодо України, в яких викладено фундаментальний підхід Китаю до цього питання. На цій основі Китай опублікував «Позицію Китаю щодо політичного врегулювання української кризи», яка відображає вищевикладені основні ідеї позиції Китаю та враховує законні побоювання всіх сторін, і тому набула широкого розуміння та визнання з боку міжнародної спільноти. Майбутній візит китайського представника знову відображає прихильність Китаю до просування мирних переговорів і збереження миру.

    У міру затягування та ескалації «кризи в Україні» світ продовжує відчувати його побічні наслідки. У міжнародному співтоваристві лунають голоси на користь припинення вогню та деескалації. Китай продовжить відігравати конструктивну роль і домагатися більшого міжнародного консенсусу щодо припинення військових дій, започаткування мирних переговорів та запобігання ескалації ситуації, а також сприяти політичному врегулюванню «кризи в Україні».

    ChinaDaily: Не так давно в Палаті представників США був прийнятий закон «КНР не є країною, що розвивається», який вимагає від Державного департаменту вжити заходів, щоб завадити Китаю бути класифікованим міжнародними організаціями як країна, що розвивається. Нещодавно Конгрес США представив резолюцію, яка виступає проти статусу Китаю як країни, що розвивається, у СОТ. Деякі коментатори кажуть, що такі кроки показують, що США ставлять своє внутрішнє законодавство вище за міжнародне, що розкриває їхній справжній мотив — стримувати Китай. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: Китай — найбільша країна, що розвивається, і цей факт визнаний усім світом. США хочуть навісити на Китай ярлик розвиненої країни. Боюся, що це просто не приклеїться до Китаю.

    Статус Китаю як країни, що розвивається, підтверджується конкретними фактами. ВВП на душу населення в Китаї в 2022 році становив 12 741 долар США, що становить одну п’яту від ВВП розвинених країн і лише одну шосту від ВВП США. У 2021 році Китай посів 68-е місце у світі з ВНД і 79-е місце по ІРПП, що відповідає рівню інших великих країн, що розвиваються.

    Я також хотів би підкреслити, що захист статусу країни, що розвивається, є законним і легітимним правом Китаю. Китай не використовує цей статус як щит для ухилення від міжнародних зобов’язань або сходи до особливих привілеїв. Навпаки, ми вносимо свій внесок у справу миру та розвитку у всьому світі. З 2013 по 2021 рік Китай у середньому щорічно забезпечував близько 38,6% світового економічного зростання, що вище, ніж у країн сімки разом узятих. Китай першим реалізував цілі розвитку тисячоліття ООН та забезпечив понад 70% скорочення бідності у світі.

    США не вправі вирішувати, чи є Китай країною, що розвивається. США придумали різні помилкові версії для заперечення статусу Китаю як країни, що розвивається, з єдиною метою — придушити і стримати розвиток Китаю, перекласти відповідальність на Китай, посіяти розбрат між Китаєм та іншими країнами, що розвиваються, а також порушити і зупинити динаміку колективного підйому країн, що розвиваються. Але Китай та інші країни, що розвиваються, не потраплять у цю пастку.

    Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 1 по 14.05.2023р.Фрагменти з прес-конференцій офіційного представника МЗС КНР (м.Пекін) за період з 1 по 14.05.2023р.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *