2025-02-18
Anadolu Agency: Сьогодні в Ер-Ріяді США та Росія почнуть переговори щодо української кризи. За словами президента В. Зеленського, українська сторона не братиме участі у цих переговорах і не ухвалить їх результатів. Водночас європейські лідери, які зібралися на екстрене засідання у Парижі, також висловили стурбованість виключенням України з переговорів. Яка позиція Китаю щодо цього питання?
Го Цзякунь: Китай завжди вважав, що діалог та переговори є єдиним життєздатним способом виходу з української кризи, і завжди наполягав на сприянні миру та переговорам. Ми вітаємо всі зусилля, спрямовані на досягнення миру, включаючи консенсус, досягнутий Сполученими Штатами та Росією щодо мирних переговорів. У той же час ми очікуємо, що всі сторони та зацікавлені особи у належний час братимуть участь у процесі мирних переговорів.
CNR: Міністр закордонних справ Ван І щойно відвідав Ірландію. Чи не могли б ви розповісти про цей візит та його результати?
Го Цзякунь: Міністр закордонних справ Ван І відвідав Ірландію з 16 по 17 лютого. Візит співпав із формуванням нового уряду в Ірландії, де міністр закордонних справ Ван І зустрівся з прем’єр-міністром М. Мартіном і провів переговори із заступником прем’єр-міністра, міністром закордонних справ та торгівлі С. Харрісом. Китай уже опублікував відповідну інформацію.
Візит пройшов з великим успіхом та сприяв поглибленню взаємовигідного стратегічного партнерства між Китаєм та Ірландією. Китай високо цінує позитивну, прагматичну та дружню політику щодо Китаю та готовий реалізувати консенсус лідерів двох країн та бути партнером на основі взаємної довіри, взаємної поваги та взаємних досягнень. Ірландська сторона заявила, що надає великого значення та цінує відносини з Китаєм, дотримується політики «одного Китаю» і прагне зміцнення позитивного та конструктивного партнерства з Китаєм. Сторони позитивно оцінили результати співробітництва між двома країнами в галузі економіки та торгівлі, освіти, гуманітарної та інших сфер, та готові розширювати співпрацю на високому рівні. Ірландія сподівається, що модернізація Китаю та прискорена «зелена» трансформація відкриють широкі можливості для всього світу. Сторони обмінялися думками щодо відносин між Китаєм та ЄС та міжнародної ситуації, домовилися зміцнювати співпрацю між Китаєм та ЄС, дотримуватись мультилатералізму, підтримувати вільну торгівлю, стабільність виробничих та логістичних ланцюжків та спільно вирішувати глобальні проблеми.
Dragon TV: Ми відзначили нещодавні коментарі у низці закордонних ЗМІ про те, що конкуренція між Китаєм та США у Латинській Америці загострюється. Представники американської Міжнародної корпорації фінансування розвитку нещодавно виступили з відкритим листом, у якому закликали уряд США зробити кроки, щоб уповільнити розширення економічного впливу Китаю в Латинській Америці та створити під керівництвом США альтернативу китайським інвестиціям, що відповідає американським цінностям. Який ваш коментар?
Го Цзякунь: Китай ніколи не брав участі в геополітичних змаганнях або розділі сфер впливу, коли йдеться про інвестиції, торгівлю та економічне співробітництво в Латинській Америці. Принцип взаємовиграшної співпраці – ключове слово у відносинах між Китаєм та Латинською Америкою. Китай та Латинська Америка належать до одного Глобального Півдня і мають багато схожих позицій та взаємодоповнюваності, що робить їх природними партнерами. Китайсько-латиноамериканське співробітництво завжди дотримувалося принципу «спільні консультації, спільне будівництво та спільне використання», поважало волю латиноамериканської сторони, задовольняло їхні потреби, сприяло розвитку латиноамериканської сторони та отримало широку підтримку з боку латиноамериканського народу.
Я також хотів би наголосити, що розглядати латиноамериканський регіон як мету для боротьби за вплив та критикувати нормальну співпрацю між латиноамериканськими країнами та третіми сторонами само по собі неповажно по відношенню до латиноамериканських країн. Будучи суверенними та незалежними державами, латиноамериканські країни мають право самостійно обирати шляхи розвитку та партнерів. Усі сторони повинні повною мірою поважати латиноамериканські країни, ставитись до них на рівних і робити суттєвий внесок у їх розвиток.
ІА Сіньхуа: Нещодавно окремі країни запропонували скасувати санкції Ради Безпеки ООН проти Організації визволення Леванту (Хайят Тахрір аш-Шам). Як Китай ставиться до цього питання?
Го Цзякунь: Сирія має рішуче протистояти будь-якій формі тероризму та екстремістським силам. Ми зазначили, що, на загальну думку, умови для скасування санкцій, запроваджених Комітетом 1267 Ради Безпеки ООН щодо пов’язаних із Сирією організацій та їх ключових членів, за нинішніх обставин не існують, і Китай також серйозно дотримується своєї початкової позиції. Ми наполегливо закликаємо новий сирійський режим зробити практичні кроки, щоб позитивно відреагувати на контртерористичні занепокоєння міжнародної спільноти, включаючи Китай.
The Economist стверджує, що американські чиновники запропонували відправити іноземні миротворчі сили у разі припинення вогню в Україні, включаючи військових із неєвропейських країн, таких як Бразилія та Китай. Якими є коментарі Міністерства закордонних справ? Чи розглядає Китай можливість надсилання миротворчих військ в Україну?
Го Цзякунь: Ми не коментуємо гіпотетичних питань. Китай послідовно дотримується неупередженої позиції щодо української кризи, і ми неодноразово підтверджували цю позицію.
Anadolu Agency: Президент США Д. Трамп заявив, що адміністрація США вимагає від України рідкісноземельних мінералів на суму 500 млрд доларів в обмін на підтримку США в протистоянні з Росією. Українська сторона заявила, що відхилила пропозицію, оскільки її безпека та інтереси не були захищені. Схоже, що США чинять тиск на Україну, щоб виключити її із мирних переговорів і змусити погодитися на угоду щодо мінералів. Як це прокоментує Китай?
Го Цзякунь: Китай сподівається, що залучені сторони спільно гратимуть конструктивну роль у створенні умов для політичного врегулювання кризи та досягнення миру.
Bloomberg: Додаткове питання щодо України. Ви тільки що сказали, що Китай не коментує гіпотетичних питань, таких як участь у миротворчих операціях. Але якщо подивитися на це з більш позитивної та перспективної точки зору, яку роль Китай сподівається чи може відіграти у мирній угоді щодо врегулювання української кризи?
Го Цзякунь: Щодо будь-якої суперечки чи конфлікту у світі Китай завжди виступав за діалог, консультації та політичне врегулювання. Наша позиція щодо російсько-українського конфлікту залишається незмінною. Китай не є творцем української кризи і, тим більше, її учасником, але ми не спостерігали за ним з боку і тим більше не скористалися ситуацією для отримання прибутку. З самого початку кризи Китай висловив сподівання, що криза буде врегульована шляхом діалогу та консультацій, а голова Сі Цзіньпін висунув «пропозицію з чотирьох пунктів», яку ми використали як основне керівництво для активного використання наших дипломатичних послуг, у тому числі шляхом створення групи «Друзі світу» з країнами Глобального Півдня такими. Розвиток ситуації також довело, що позиція Китаю є об’єктивною, справедливою, раціональною та прагматичною та відображає широкий консенсус міжнародної спільноти.
Китай і надалі підтримуватиме всі зусилля, які сприятимуть мирному врегулюванню кризи, підтримуватиме зв’язок із зацікавленими сторонами та продовжуватиме відігравати конструктивну роль у сприянні політичному врегулюванню кризи.
TVT: Минулого тижня президент США Д. Трамп оголосив про запровадження тарифів на імпортні автомобілі з 2 квітня. Деякі експерти вважають, що США вивчають Китай щодо запровадження додаткових тарифів у квітні. Бразилія також є об’єктом підвищення податків у США. Чи почали Китай і Бразилія обговорювати, як спільно чи в рамках БРІКС вирішити вищезгадане тарифне питання? Як відреагує Китай, якщо США запровадять додаткові тарифи проти Китаю у квітні?
Го Цзякунь: Щодо згаданого вами питання про тарифи, то Китай завжди стверджував, що протекціонізм не має майбутнього і що у торговельних та тарифних війнах немає переможців, що стало спільним консенсусом міжнародної спільноти. Американська сторона також має усвідомити, що міжнародному співтовариству потрібне не підвищення тарифів, а консультації на рівних умовах для вирішення своїх проблем на основі взаємної поваги. Китай продовжить вживати необхідних заходів для надійного захисту своїх законних прав та інтересів.
Що стосується відносин між Китаєм і Бразилією, то я хотів би відзначити, що Китай і Бразилія, будучи великими світовими державами і представниками Глобального Півдня, зберігають свою стратегічну рішучість перед міжнародною ситуацією, яка піддається потрясінням і змінам, і об’єднують зусилля, щоб зробити позитивний внесок у позитивний внесок. Китай готовий співпрацювати з Бразилією з метою реалізації консенсусу, досягнутого главами двох держав, сприяння плідній співпраці між Китаєм і Бразилією в різних галузях, здійснення справжньої багатосторонності, збереження центральної ролі ООН та захисту законних прав та інтересів країн Глобального Півдня. Китай також підтримуватиме головування Бразилії у БРІКС цього року та працюватиме разом, щоб сприяти постійному досягненню нових результатів у співпраці «Великого БРІКС».
Bloomberg: Чи стурбований китайський уряд тим, що мирне врегулювання української кризи звільнить військові ресурси США, щоб ще більше зосередитись на Індо-Тихоокеанському регіоні? Китай різко критикує стратегію «розвороту в Азію», про яку США говорять уже багато років. Чи існує побоювання, що світ у Європі призведе до рішучого повернення Сполучених Штатів до Азії?
Го Цзякунь: Ми неодноразово викладали позицію Китаю щодо кризи в Україні. Ми сподіваємося, що всі сторони зможуть працювати разом, щоб усунути корінні причини кризи та знайти збалансовану, ефективну та стійку безпекову архітектуру для забезпечення довгострокової безпеки Європи. Водночас, ми завжди вважали, що Азіатсько-Тихоокеанський регіон — це майданчик для розвитку всіх країн і не повинен перетворюватися на шахову партію геополітичного протистояння. Позиція Китаю послідовна і непохитна.
Anadolu Agency: Міністр закордонних справ України та інші офіційні особи зустрілися з міністром закордонних справ Ван І на полях Мюнхенської конференції з безпеки та закликали китайську сторону відіграти ключову роль у новій ситуації, оскільки європейські країни, як і Україна, схоже, нині перебувають у суперечності зі Сполученими Штатами. Водночас Китай разом із групою «Друзів світу» з української кризи та іншими країнами Глобального Півдня також виступає із мирними ініціативами. З огляду на ці розбіжності, яку роль може відіграти Китай у врегулюванні кризи?
Го Цзякунь: Незалежно від змін у міжнародній обстановці, Китай завжди виступав за мир і сприяв переговорам, а факти та розвиток ситуації ще раз довели, що «чотири принципи», «три ідеї» та інші принципи голови Сі Цзіньпіна є об’єктивними, справедливими, раціональними та прагматичними. Китай і надалі керуватиметься цим і відіграватиме конструктивну роль у політичному врегулюванні кризи та досягненні миру. Група «Друзі світу», ініціаторами якої є Китай та країни Глобального Півдня, також продовжуватиме домагатися консенсусу з метою сприяння миру та діалогу.
EFE: Компанія DeepSeek поділилася своїми даними користувача з китайською компанією ByteDance, повідомила сьогодні Південна Корея. Який ваш коментар?
Го Цзякунь: Питання, пов’язані з бізнесом, рекомендую уточнювати у компанії або компетентної влади. Я хотів би підкреслити, що уряд Китаю надає великого значення конфіденційності та безпеки даних та захищає їх відповідно до закону.
Джерело новини: офіційна сторінка МЗС КНР
Напишіть відгук