Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Фрагменти з чергової прес-конференції 19 грудня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    2023-12-21

     

    Фрагменти з чергової прес-конференції 19 грудня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    Bloomberg: Чи можете ви прокоментувати вимогу уряду Великобританії надати консульський доступ до Джиммі Лая, який також є громадянином Великої Британії?

    Ван Веньбінь: Ми вчора виклали свою позицію. Я хотів би повторити, що Сянган дотримується верховенства права, будь-який закон у Сянгані повинен дотримуватися, а ті, хто порушує закон, мають бути притягнуті до відповідальності. Джиммі Лай – головний організатор та учасник антикитайських заворушень у Сянгані. Він є агентом і пішаком антикитайських сил, а також людиною, яка стоїть за попередньою нестабільністю в Сянгані. Правоохоронні та судові органи Сянгана розглянули цю справу відповідно до закону. Це цілком виправдано, законно та правомірно. Спроби очорнити, порушити та саботувати закон про національну безпеку Сянгана не мають успіху.

    NHK: 14 грудня офіційний представник Міністерства закордонних справ заявив, що за сприяння Китаю військові М’янми та відповідні сторони досягли угоди про тимчасове припинення вогню, проте відповідні агентства ООН повідомили, що бойові дії все ще продовжуються. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: Китай підтримує мирний процес на півночі М’янми та надає підтримку та сприяння діалогу та контактам між конфліктуючими сторонами у М’янмі. Наша позиція є послідовною. Китай сподівається, що відповідні сторони у М’янмі зможуть активізувати зусилля щодо реалізації досягнутих домовленостей, виявляти максимальну стриманість, активно пом’якшувати ситуацію на місцях, оперативно регулювати спорадичні конфронтаційні події та разом добиватися м’якого врегулювання ситуації на півночі М’янми.

     

    Фрагменти з чергової прес-конференції 19 грудня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    Рейтер: За даними філіппінських ЗМІ, президент Філіппін Маркос заявив, що дипломатичні зусилля Філіппін у відносинах із Китаєм спрямовані «у погане русло». Чи запросили Філіппіни Китай на новий раунд переговорів? Чи запросить Китай Філіппіни на переговори? Що мав на увазі Маркос, говорячи «в погане русло»?

    Ван Веньбінь: Останні події між Китаєм та Філіппінами у Південно-Китайському морі викликані навмисним порушенням суверенітету Китаю та провокаціями Філіппін. Відповідальність лежать на Філіппінах. Ми рішуче захищатимемо наш територіальний суверенітет і морські права та інтереси. Водночас морські суперечки не становлять усієї повноти китайсько-філіппінських відносин. Ми готові належним чином врегулювати суперечки шляхом діалогу та консультацій з Філіппінами та не закриватимемо двері для діалогу та контактів з Філіппінами. Ми сподіваємося, що Філіппіни зроблять правильний вибір, серйозно виконають своє зобов’язання щодо належного врегулювання суперечок шляхом діалогу та консультацій та співпрацюватимуть з Китаєм з метою здорового та стабільного зростання двосторонніх зв’язків та спільного збереження миру та стабільності в регіоні.

    Beijing Daily: Повідомляється, що 17 грудня за місцевим часом президент Сербії Вучич оголосив про перемогу коаліції навколо правлячої Сербської прогресивної партії на парламентських виборах, яка здобула понад половину місць у Народній скупщині — кількість, необхідна для формування уряду. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Ми вітаємо Сербію з успішним проведенням парламентських та місцевих виборів. Ми віримо, що під керівництвом президента Вучича та нового уряду Сербія продовжить досягати нових успіхів у національному розвитку. Китай надає великого значення розвитку китайсько-сербських відносин. Ми сподіваємося на співпрацю з Сербією, щоб зміцнити нашу політичну взаємну довіру, поглибити практичну співпрацю в різних галузях та вивести китайсько-сербське всеосяжне стратегічне партнерство на більш високий рівень.

    Hubei Media Group: Повідомляється, що 15 грудня посол США в Китаї Ніколас Бернс заявив в Інституті Брукінгса, що Китай має бажання стати більш впливовим на Близькому Сході, але робота з припинення конфлікту насправді лежить на плечах США. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: З моменту виникнення палестино-ізраїльського конфлікту Китай прагне сприяти припиненню вогню, захисту цивільного населення та полегшенню гуманітарної кризи. Голова КНР Сі Цзіньпін взяв участь у позачерговому віртуальному саміті БРІКС з палестино-ізраїльського питання, 11 років поспіль направляв вітальні послання учасникам спеціального пам’ятного засідання ООН з нагоди Міжнародного дня солідарності з палестинським народом і неодноразово заявляв про позицію. Член Політбюро ЦК КПК, міністр закордонних справ Ван І провів поглиблений обмін думками з керівниками та старшими посадовими особами більш ніж 20 країн та міжнародних організацій та вирушив до Нью-Йорка, щоб головувати на засіданні високого рівня Ради Безпеки ООН з палестино-ізраїльського питання. Спеціальний посланник уряду Китаю з Близького Сходу відвідав країни регіону, взяв участь у міжнародних конференціях та широко взаємодіяв із відповідними країнами. Як голова Ради Безпеки у листопаді Китай забезпечив ухвалення першої резолюції Ради Безпеки з моменту виникнення нинішнього палестино-ізраїльського конфлікту, представив Позиційний документ Китаю щодо врегулювання палестино-ізраїльського конфлікту та працював над тим, щоб заручитися більшою підтримкою та діями Ради. По різних каналах Китай надав мешканцям Гази численні партії допомоги, включаючи гуманітарну грошову допомогу, продовольство та медикаменти.

    Я хочу наголосити, що Китай не переслідує егоїстичних інтересів на Близькому Сході і не прагне створення ексклюзивних блоків у регіоні. Китай завжди підтримує народи близькосхідних країн у тому, щоб взяти майбутнє регіону до їхніх власних рук. Китай готовий співпрацювати з арабсько-ісламськими країнами, щоб рішуче підтримати справедливу справу палестинського народу щодо відновлення його законних національних прав. В останні роки Китай висунув ініціативу з п’яти пунктів щодо досягнення безпеки та стабільності на Близькому Сході, пропозицію з чотирьох пунктів щодо політичного врегулювання сирійського питання та концепцію з трьох пунктів щодо реалізації рішення палестинського питання на основі плану «Дві держави для двох народів». Китай успішно провів у Пекіні переговори між Саудівською Аравією та Іраном, які дали значні результати. Усі зусилля спрямовані на те, щоб спонукати країни регіону шукати сили у солідарності та вирішувати суперечки та розбіжності шляхом діалогу та консультацій. Китай продовжить невпинно працювати з міжнародним співтовариством у цьому напрямі.

    Міжнародне співтовариство все наполегливіше закликає до припинення вогню. Генеральна Асамблея ООН ухвалила дві резолюції переважною більшістю голосів. Ми сподіваємося, що США прислухаються до голосу міжнародної спільноти, перестануть одноосібно блокувати резолюції Ради Безпеки та відіграють свою роль у сприянні негайному припиненню вогню та запобіганню ще більшій гуманітарній катастрофі.

     

    Фрагменти з чергової прес-конференції 19 грудня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    Bloomberg: Командувач Індо-Тихоокеанського командування США заявив, що Китай скоротив кількість так званих «небезпечних перехоплень винищувачів» американських літаків після зустрічі на найвищому рівні між президентом Байденом та головою КНР Сі Цзіньпіном минулого місяця. Яка ваша реакція?

    Ван Веньбінь: За детальною інформацією зверніться до компетентних китайських органів. Дозвольте мені сказати в ширшому розумінні, що Китай рішуче виступає проти частих розвідувальних операцій з близької відстані, що проводяться американськими військовими кораблями та літаками у повітряному та водному просторі Китаю. Ми закликаємо США припинити цю небезпечну діяльність, яка загрожує та підриває безпеку Китаю та підвищує ризик регіонального конфлікту.

    CCTV: Повідомляється, що 14 грудня Європейський парламент ухвалив резолюцію, яка критикує насильницьку асиміляцію сицзанських дітей китайським урядом через школи-інтернати в Сіцзані, і закликав Європейський союз та його держави-члени вжити заходів. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Ми взяли до уваги відповідні повідомлення. Зміст відповідної резолюції Європарламенту є дезінформацією. Вона очорнює імідж Китаю та втручається у внутрішні справи країни. Ми засуджуємо та рішуче виступаємо проти цього. Ми закликаємо Європарламент припинити поширення дезінформації, припинити використовувати питання, пов’язані з Сіцзаном, для втручання у внутрішні справи Китаю та припинити всі слова та справи, які можуть підірвати взаємну довіру та співпрацю між Китаєм та Європою.

    Нині у Сицзані процвітає економіка, існує гармонійне та стабільне суспільство, ефективно охороняється та розвивається культурна спадщина. Права та свободи всіх етнічних груп, включаючи свободу релігійних переконань та свободу використання та розвитку власних усних та письмових мов, повністю захищені. Умови дотримання прав людини в Сіцзані зараз кращі, ніж будь-коли, про що свідчить міжнародна спільнота. У випадку з Сіцзаном, через велику розкиданість населення, дітям доводиться долати великі відстані, щоб дістатися школи, що дуже незручно. Якби школи будувалися у кожному місці, де живуть учні, було б дуже складно забезпечити достатню кількість вчителів та якість викладання у кожній школі. Саме тому місцеві органи влади створюють школи-інтернати відповідно до реальних потреб, щоб забезпечити всім дітям рівне право на освіту. Учні та їхні батьки самі вирішують, відвідувати їм школи-інтернати чи ні. Учні можуть поїхати додому на всі вихідні, свята та фестивалі, а також під час зимових та літніх канікул. Батьки можуть відвідувати своїх дітей у школі у будь-який час та забирати їх додому, коли це необхідно. Крім того, широко доступні курси традиційної культури, такі як сицзанська мова та література, народні танці, надається традиційна їжа, характерна для Сіцзанського нагір’я, а учням цих шкіл дозволяється носити традиційний одяг. Напади та наклеп Європарламенту на ці школи-інтернати в Сицзані насправді є своєрідним порушенням права дітей на освіту, що завдає шкоди умовам дотримання прав людини у Сицзані.

    В останні роки в європейських країнах спостерігається обмеження прав біженців та мігрантів, зростання ексклюзивізму та расизму, нехтування економічними, соціальними та культурними правами та правом на розвиток, а також вибіркове застосування та подвійні стандарти у таких питаннях, як свобода преси та примусова праця. Якщо Європейський Парламент справді дбає про права людини, він повинен насамперед вирішувати власні проблеми Європи та звертати увагу на порушення прав людини в таких місцях, як Газа, а не застосовувати подвійні стандарти та виборчу зневагу, а також інструменталізувати та політизувати проблему прав людини.

     

    Фрагменти з чергової прес-конференції 19 грудня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *