Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Експерт оцінив перспективи співпраці Китаю з Україною після війни

    2022-03-01

    Китаєзнавець Юрій Пойта на своїй сторінці у Facebook оцінив перспективи співпраці Китаю з Україною після російсько-української війни: «Після того, як переможемо рашку (ред.- РФ), буде чітко зрозуміло хто справжній друг, а хто так… Китайців це насамперед стосується. Пояс і шлях вони хотіли провести, «Мотор-Січ» в «умовах складної геополітичної обстановки» віджати. Ага, зараз. Ноги не буде тут вам більше, будуйте свою спільноту спільної долі з кимось ще».

    Нагадаємо, що в умовах російського вторгнення Росії в Україну Китай відзначився заявами переважно нейтрально-умиротворюючого характеру, що грає за фактом на користь держави-агресора.

    У відповідь на заклик китаєзнавця Юрія Пойти об’єднати зусилля та активізувати діалог на китайському напрямку, в Українській асоціації китаєзнавців поклали провину на Україну за те, що Китай фактично став на бік РФ. Це випливає із заяви голови правління організації Віти Голод на її сторінці у Фейсбук.

    «Україна мала шанс, але не скористалася, стати ключовим гравцем китайської ініціативи “Пояс і Шлях”, що могло б стати нашою безпековою гарантією по відношенню до агресора. Як це гарно продемонстрував приклад Казахстану. Але теж не сталося», — написала Віта Голод.

    Як вона повідомила, 24 лютого декілька разів звертались прокоментувати позицію Китаю щодо подій в Україні. До вечора чекали на брифінг представника МЗС КНР Хуа Чуньін. Дива не сталося. Дипломатична промова про стурбованість, заклик до миру та переговорів відповідно до Уставу ООН.

    Віта Голод також висловила власний погляд на ситуацію.

    «Нейтралітет — не найгірший варіант. Китай — позаблокова країна, з Росією має спільний кордон у 4100 км. Очікувати, що китайці офіційно стануть на чиюсь сторону, не доводиться. Китай завжди переслідує свої національні інтереси, економічна перевага віддається не Росії, а США та ЄС.

    Фактом є те, що співробітники Посольства КНР та китайські громадяни не були завчасно евакуйовані. Значить, влада Китаю не очікувала на повномасшабне вторгнення. Це відповідь на закид про узгодження війни на Олімпіаді, яка, до речі, ще триває!», — написала вона.

    Голова правління також вважає, що українсько-китайські відносини вже багато років перебувають у кризовому стані.

    «Останній візит на високому рівні був у 2013 році, в Китаї відсутні українські ЗМІ, в Україні активно підтримувалась антикитайська риторика про “червоні лінії”, вже понад рік не призначено Посла України в КНР. Безумовно все це має наслідки.

    Багато моїх друзів знають, що минулого року готували 4-денний Українсько-китайський форум, який було скасовано на високому рівні за 3 тижні до старту. Він мав відбутися на початку грудня. Багато китайських decision makers було запрошено. Але не сталося. Довелося вибачатися», — зазначила вона.

    «Усі українські китаєзнавці, на можливих рівнях, ведуть роз’яснювальну роботу з китайськими партнерами щодо ситуації в Україні. Повторюсь, в Китаї відсутні українські ЗМІ, але присутні російські.

    Усі, хто раніше вів розмови про “червоні лінії” для Китаю в Україні, не дивуйтеся, що Китай не запроваджує санкції. Вести діалог зараз можна лише на самому високому рівні» — на завершення додала Віта Голод.

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *