Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Чергова пресконференція 26 червня 2023 р. в офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    2023-06-29

    Shenzhen TV: У відповідь на Закон про походження вірусу COVID-19 від 2023 року, підписаний президентом США Байденом у березні, 23 червня розвідувальне співтовариство США розсекретило та оприлюднило деяку інформацію, пов’язану з відстеженням походження COVID-19, у якій розглядаються ймовірні зв’язки з Уханьським інститутом вірусології. Який ваш коментар?

    Мао Нін: Що стосується пошуку походження COVID-19, то Китай вважає за необхідне поважати науку і факти. Ми активно підтримуємо і беремо участь у глобальному науково обґрунтованому відстеженні походження. Ми рішуче виступаємо проти всіх форм політичних маніпуляцій. Китай – єдина країна, яка неодноразово запрошувала групи експертів ВООЗ для проведення спільного дослідження походження COVID-19. Ми також єдина країна, яка надала своїм експертам численні можливості ділитися з Науково-консультативною групою з нових небезпечних патогенів (SAGO) результатами роботи з відстеження походження. Китай поділився великою кількістю даних і результатів досліджень та зробив більший внесок у дослідження походження COVID-19, ніж будь-яка інша країна. Це є чітким свідченням відкритості, прозорості та відповідальності Китаю. “Лабораторне походження пандемії було визнано вкрай малоймовірним” – це науково обґрунтований, авторитетний висновок, зроблений експертами спільної місії ВООЗ і Китаю після їхніх поїздок у лабораторію в Ухані та поглибленого спілкування з дослідниками. Цей висновок точно зафіксовано у звіті місії та отримав широке визнання міжнародної спільноти та наукової спільноти.

    США повинні негайно припинити політизувати і використовувати тему походження вірусу як зброю, перестати звинувачувати інших і замовчувати питання про роль США в поширенні вірусу, відповісти на законні побоювання міжнародного співтовариства, поділитися з ВООЗ даними про передбачувані ранні випадки захворювання у США, розкрити інформацію про те, що відбулося у Форт-Детріку та біологічних лабораторіях США в усьому світі, і дати світові відповідальне пояснення.
    AFP: Чи мав голова Сі Цзіньпін можливість особисто поговорити з президентом Росії Володимиром Путіним про події, які сталися у вихідні дні за участю групи “Вагнер”? І якщо так, то що саме вони обговорювали?

    Мао Нін: Інцидент із групою “Вагнер” – це внутрішня справа Росії. Як дружній сусід Росії і всеосяжний стратегічний партнер з координації дій у нову епоху, Китай підтримує Росію в збереженні національної стабільності та досягненні розвитку і процвітання, і ми віримо в здатність Росії зробити це. Наші дві країни підтримують тісний і надійний зв’язок на різних рівнях. Що стосується вашого запитання про конкретні телефонні переговори, то мені нічим поділитися.

    ТАСС: Згідно з повідомленням The Wall Street Journal з посиланням на джерела в уряді США та американській розвідці, Китай і Куба близькі до укладення угоди зі створення нового спільного військового навчального центру на острові, що може призвести до розміщення військ Народно-визвольної армії на тривалий термін. Останнім часом члени Конгресу США і держсекретар США продовжують висловлювати стурбованість з цього приводу. Як міністерство закордонних справ реагує на це? Чи матиме це якийсь вплив на нормальні обміни між Китаєм і США?

    Мао Нін: Зі згаданих питань ми неодноразово роз’яснювали позицію Китаю. Ми сподіваємося, що зацікавлені сторони зосередять свій час і зусилля на справах, які сприятимуть взаємній довірі та регіональному миру, стабільності й розвитку.

    China Daily: З 18 по 23 червня прем’єр Держради КНР Лі Цян відвідав з офіційним візитом Німеччину і Францію. Чи не могли б ви поділитися результатами цього візиту? Під час візиту прем’єр Держради КНР Лі Цян наголосив, що найбільший ризик – це відмова від співпраці, а найбільша прихована загроза безпеці – це відмова від розвитку. Це ефективна відповідь на риторику про “усунення ризиків”. Чи не могли б ви детальніше розповісти про це?

    Мао Нін: Це перший візит прем’єра Держради КНР Лі Цяня до Європи після вступу на посаду, що показує, яке значення Китай надає відносинам із Німеччиною, Францією та ЄС. Завдяки насиченій програмі та плідним результатам, візит надасть нового додаткового імпульсу та життєвої сили наступному етапу співпраці.
    Під час візиту до Німеччини прем’єр Держради КНР Лі Цян був співголовою сьомих китайсько-німецьких міжурядових консультацій, провів широкий обмін думками з китайськими та німецькими підприємцями, відвідав компанії BMW і Siemens. Компанії обох країн висловили повну довіру перспективам китайсько-німецького співробітництва. Китай вважає, що зниження ризиків і співпраця не є протилежностями. Найбільший ризик походить від відмови від співпраці, а найбільша прихована загроза безпеці – від відмови від розвитку. Той, хто прагне “усунути ризики” від Китаю, помиляється у виборі мети і тільки створює реальні ризики.
    Під час свого візиту до Франції прем’єр Держради КНР Лі Цян разом із понад 60 главами держав і урядів та керівниками міжнародних організацій взяв участь у саміті з обговорення нового міжнародного фінансового пакту, запропонованому президентом Франції Еммануелем Макроном. На саміті прем’єр Держради КНР Лі Цян поділився пропозиціями Китаю щодо глобального розвитку та управління і виступив із пропозицією з трьох пунктів, яка була добре прийнята аудиторією. Прем’єр Держради КНР Лі Цян запропонував рішуче просувати реформу управління глобальними фінансами для створення стабільного фінансового середовища для країн, що розвиваються, рішуче будувати глобальне партнерство в галузі розвитку з метою забезпечення країн, що розвиваються, додатковими ресурсами для розвитку і рішуче стимулювати економічну глобалізацію і вільну торгівлю для надання нового імпульсу зростання країнам, що розвиваються.
    Китай готовий співпрацювати з Німеччиною, Францією та іншими європейськими країнами в реалізації спільних домовленостей, досягнутих лідерами, і домагатися більшого прогресу у відносинах між Китаєм і Німеччиною, Китаєм і Францією, а також Китаєм і ЄС.

    УНІАН: За даними української сторони, російські військові, які контролюють Запорізьку АЕС, найбільшу атомну електростанцію в Європі, встановили вибухові пристрої біля чотирьох із шести енергоблоків і планують привести їх у дію, щоб спричинити радіоактивне зараження і спробувати зупинити український контрнаступ. Президент України Володимир Зеленський заявив, що міжнародна спільнота не приділяє достатньої уваги російській загрозі на Запорізькій АЕС. Чи є у міністерства закордонних справ якісь коментарі?

    Мао Нін: Я не знаю про згадану вами ситуацію. Китай серйозно ставиться до безпеки і збереження ядерних об’єктів України і підтримує МАГАТЕ у виконанні конструктивної ролі в цьому відношенні.
    Безпека й охорона Запорізької АЕС – це лише один з аспектів української кризи, і розв’язання цього питання зрештою лежить у площині перспектив політичного врегулювання української кризи. Усі сторони мають пам’ятати про ширшу картину світу та загальну безпеку і створити сприятливі умови для відновлення переговорів і належного вирішення відповідних питань, включно з безпекою та охороною атомної електростанції. Китай і надалі сприятиме мирним переговорам і відіграватиме конструктивну роль у пошуках політичного врегулювання кризи в Україні.

    Чергова пресконференція 26 червня 2023 р. в офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *