Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Чергова пресконференція 24 липня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    2023-07-27

    CCTV: Народна партія Камбоджі оголосила про перемогу на сьомих загальнонаціональних виборах у країні. Який коментар Китаю? Чи могли б ви поділитися очікуваннями Китаю щодо майбутнього розвитку китайсько-камбоджійських відносин?

    Мао Нін: Як добрий сусід і добрий друг, ми щиро вітаємо Камбоджу з успішно проведеними сьомими загальнонаціональними виборами. Ми вітаємо Камбоджійську народну партію з перемогою на виборах під керівництвом її голови Хун Сена та бажаємо Камбоджі успіхів у формуванні нової Національної асамблеї та уряду. Ми віримо, що Камбоджа досягне ще більших успіхів у своєму національному розвитку і принесе більше благ своєму народу.

    В останні роки під стратегічним керівництвом китайських та камбоджійських лідерів китайсько-камбоджійські відносини набули потужного імпульсу. Наші відносини характеризуються високим ступенем взаємної довіри, тісною співпрацею та взаємною підтримкою. Наші дві країни роблять внесок у регіональну співпрацю та міжнародну рівність і справедливість. Ми є чудовим прикладом дружби та взаємної вигоди між країнами. Цього року відзначаються 65-ті роковини встановлення дипломатичних відносин між нашими країнами та Рік китайсько-камбоджійської дружби. Ми будемо співпрацювати з Камбоджею, щоб продовжити нашу давню дружбу та прискорити зусилля щодо створення китайсько-камбоджійської спільноти єдиної долі високого рівня та високих стандартів у нову епоху, щоб принести більше користі народам обох країн.

    Yonhap: Останнім часом на території Південної Кореї було виявлено багато підозрілих міжнародних посилок. Влада Тайваню стверджує, що посилки були відправлені з материкової частини Китаю і потрапили до Південної Кореї через Тайвань. Міністерство закордонних справ Південної Кореї заявило, що звернулося до Китаю за підтвердженням. Чи розпочав Китай розслідування з цього приводу?

    Мао Нін: Ми отримали прохання Південної Кореї про допомогу у розслідуванні. Ця проблема вивчається. Ми будемо підтримувати зв’язок із Південною Кореєю.

    Kyodo News: Обмеження на експорт напівпровідникового обладнання з Японії набули чинності 23 липня. Який коментар Китаю?

    Мао Нін: Незважаючи на серйозне занепокоєння Китаю, Японія продовжила запровадження експортних обмежень, які явно спрямовані проти Китаю. Китай глибоко незадоволений і вважає дії Японії гідними жалю. Ми висунули серйозні демарші на адресу Японії на різних рівнях.

    В останні роки деякі країни політизують економічні та торгові питання, надмірно роздмухують поняття безпеки і часто вдаються до адміністративних заходів, у тому числі зловживають експортним контролем, щоб домогтися «роз’єднання та розриву ланцюжків» у високотехнологічному секторі. Така практика є помилковою та суперечить законам ринкової економіки, принципу вільної торгівлі та міжнародним економічним та торговим правилам. Вона не тільки завдає шкоди відповідним компаніям, а й впливає на безпеку та стабільність виробничих та логістичних ланцюжків напівпровідників у регіоні та у світі в цілому.

    Китай закликає Японію пам’ятати про ширшу картину китайсько-японського торговельно-економічного співробітництва та довгострокові інтереси Японії, дотримуватися міжнародних економічних та торгових правил, не зловживати експортним контролем і стежити за тим, щоб її дії не порушували нормальної співпраці між нашими країнами в галузі напівпровідників. Ми будемо уважно стежити за наслідками обмежень, що вводяться, і рішуче захищати свої інтереси.

    Пекінська молодіжна газета: Китайські посольства в Сінгапурі та Брунеї оголосили про поновлення одностороннього безвізового в’їзду для громадян Сінгапуру та Брунея. Які міркування Китаю?

    Мао Нін: Щоб полегшити поїздки громадян Сінгапуру та Брунею до Китаю, ми вирішили з 26 липня відновити політику 15-денного безвізового в’їзду для громадян Сінгапуру та Брунея, які мають звичайний паспорт, які в’їжджають до Китаю з діловими, туристичними, сімейними та транзитами. Ми сподіваємося, що Сінгапур та Бруней співпрацюватимуть з Китаєм для більш ефективного сприяння обміну персоналом.

    AFP: Дипломатичний радник президента Франції заявив минулого тижня, що Китай постачає до Росії предмети, які можуть бути використані як військове обладнання в Україні. Чи можете ви підтвердити це?

    Мао Нін: Китай не є ані творцем української кризи, ані її учасником. Наша позиція завжди була об’єктивною та справедливою. Ми прагнемо сприяти мирним переговорам. Китай незмінно розумно та відповідально підходить до експорту військової продукції та діє у суворій відповідності до внутрішніх законів та правил, а також з нашими міжнародними зобов’язаннями. Це різко контрастує з діями деяких країн НАТО, які продовжують «підливати олії у вогонь».

    ІА Сіньхуа: Повідомляється, що 22 липня у Токіо відбулися консультації генеральних директорів у справах Азії міністерств закордонних справ Китаю та Японії. Не могли б ви повідомити більше детальну інформацію?

    Мао Нін: Як ви вже сказали, 22 липня, минулої суботи, генеральний директор Департаменту у справах Азії Міністерства закордонних справ Китаю Лю Цзіньсун провів у Токіо треті цього року консультації з генеральним директором Бюро у справах Азії та Океанії Міністерства закордонних справ Японії Такехіро Фунакосі . У ході відвертих та поглиблених консультацій сторони обговорили розбіжності з деяких питань та знайшли точки дотику з інших. Китай заявив про свою тверду позицію і рішуче виступив проти відстоювання Японією плану зі скидання забрудненої ядерною речовиною води з АЕС «Фукусіма-1» в океан, і закликала японську сторону не діяти поспішно й уперто. Сторони вважають, що 45-річчя Договору про мир та дружбу між Китаєм та Японією має стати приводом для підтримки взаємодії на всіх рівнях, розширення практичної співпраці та обмінів між людьми. Сторони також обмінялися думками з міжнародних та регіональних питань, що становлять взаємний інтерес, і домовилися продовжувати ці інституційні консультації в майбутньому.

    Чергова пресконференція 24 липня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

     

    Dragon TV: Згідно з повідомленнями, 20 липня директор ЦРУ Вільям Бернс, беручи участь в Аспенскому безпековому форумі, заявив, що досягнуто прогресу у відновленні американських шпигунських мереж у Китаї, і вони наполегливо працюють над створенням дуже сильного потенціалу людської розвідки на додаток до інших каналів отримання розвідувальної інформації. Який ваш коментар?

    Мао Нін: Ми взяли до уваги ці повідомлення, і висловили занепокоєння з цього приводу. США, з одного боку, продовжують поширювати дезінформацію про так званий «китайський шпигунство і кібератаки», а з іншого — розповідають громадськості про свою широкомасштабну розвідувальну діяльність, спрямовану проти Китаю. Це саме собою дуже показово. Китай вживе всіх необхідних заходів для забезпечення національної безпеки.

    РІА Новини: Раніше Міністерство оборони РФ повідомило, що російські журналісти зазнали поранень 22 липня внаслідок удару українських касетних боєприпасів по інформаційному агентству РІА Новини та інформаційному центру «Известии». Журналіст РИА Новости Ростислав Журавльов помер від отриманих поранень під час евакуації. Який ваш коментар? Якою є позиція МЗС щодо застосування Україною касетних боєприпасів?

    Мао Нін: Після оголошення США про намір направити касетні боєприпаси на Україну, ми чітко заявили, що безвідповідальне надання касетних боєприпасів може легко спричинити гуманітарні проблеми. Ми закликаємо сторони дотримуватися міжнародного гуманітарного права та захищати безпеку журналістів та інших цивільних осіб.

    Китай незмінно вважає, що діалог та переговори є єдиним життєздатним виходом із української кризи. Ми сподіваємося, що всі сторони будуть віддані політичному врегулюванню кризи та спільно сприятимуть деескалації ситуації.

    Bloomberg: Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у вихідні, що решта світу бажає бачити відповідально керовані відносини між США і Китаєм, і закликав Китай зробити свій внесок у досягнення цієї мети. Як міністерство закордонних справ на це реагує?

    Мао Нін: Китай розглядає та розвиває свої відносини зі США відповідно до трьох принципів: взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідного співробітництва. Ми сподіваємося, що США співпрацюватимуть із Китаєм, щоб повернути двосторонні відносини на правильний шлях здорового та стабільного зростання. Це не тільки відповідає інтересам народів обох країн, а є спільним очікуванням міжнародного співтовариства.

    AFP: G7, Європейський союз, Австралія, Нова Зеландія та Південна Корея спільно звернулися до Китаю з проханням допомогти зупинити КНДР, яка обходить санкції ООН, використовуючи китайські територіальні води. У спільному листі, надісланому постійному представнику Китаю до ООН послу Чжан Цзюню, вони заявили, що стурбовані присутністю численних танкерів у територіальних водах Китаю. Яка ваша реакція?

    Мао Нін: Коли йдеться про резолюції Ради Безпеки, Китай завжди сумлінно виконує свої міжнародні зобов’язання.

    УНІАН: З 17 липня, після виходу Росії з чорноморської зернової угоди, російські військові щодня завдають ракетних та безпілотних ударів по українському портовому місту Одеса. У ніч на неділю російські військові атакували історичний центр Одеси, який охороняється Конвенцією про всесвітню спадщину, та пошкодили 29 історичних об’єктів. Ряд країн та міжнародних організацій рішуче засудили Росію за подібні напади. Зокрема, ЮНЕСКО заявила, що навмисне руйнування культурних об’єктів може бути прирівняне до військового злочину відповідно до резолюції Ради Безпеки ООН 2347. Китай є однією з країн-засновниць ЮНЕСКО і закликає до збереження світової культурної спадщини. Який ваш коментар? Чи зв’язувався Китай із російською стороною чи планує зв’язатися з нею з цього питання?

    Мао Нін: Позиція Китаю щодо української кризи є послідовною та чіткою. Ми сподіваємося, що сторони прагнутимуть політичного врегулювання української кризи та спільно працюватимуть над деескалацією.

    AFP: Глава Канцелярії комісії із закордонних справ ЦК КПК Ван І візьме сьогодні участь у зустрічі БРІКС у ПАР. Якими є очікування Китаю від цієї зустрічі?

    Мао Нін: Ми своєчасно опублікуємо інформацію про участь Ван І у зустрічі найвищих представників країн БРІКС з питань безпеки. Будь ласка, стежте за оновленнями.

     

    Чергова пресконференція 24 липня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *