Hubei Media Group: Нещодавні руйнівні землетруси на заході Афганістану забрали життя 2445 людей, поранено близько 10 тис. людей, країна зазнала великих матеріальних втрат. Китай заявив, що зробить усе можливе для надання допомоги Афганістану у ліквідації наслідків стихійного лиха з урахуванням потреб країни. Чи є у вас якісь подробиці, якими ви можете поділитися з нами?
Мао Нін: Як близький сусід і вірний друг Афганістану, Китай глибоко співчуває афганському народу в подоланні наслідків стихійного лиха. Ми висловили співчуття на різних рівнях і запропонували допомогу країні численними каналами. Суспільство Червоного Хреста Китаю ухвалило рішення про надання надзвичайної гуманітарної допомоги у грошовій формі Афганському Червоному Півмісяцю. Ми продовжимо робити все можливе для надання допомоги Афганістану з урахуванням його потреб і допомагати афганському народу долати труднощі.
CGTN: Конфлікт між Ізраїлем і палестинськими озброєними угрупованнями в секторі Газа, що триває, призвів до великих жертв з обох сторін. Який ваш коментар?
Мао Нін: Китай уважно стежить за ескалацією конфлікту між Палестиною та Ізраїлем Ми глибоко засмучені жертвами серед мирного населення, виступаємо проти дій, що завдають шкоди цивільному населенню, та засуджуємо їх. Ми виступаємо проти дій, які ведуть до ескалації конфлікту та дестабілізації ситуації в регіоні, і сподіваємось, що бойові дії припиняться і світ незабаром відновиться. Міжнародна спільнота має відіграти ефективну роль, щоб спільними зусиллями сприяти пом’якшенню ситуації.
Щоб покласти край циклу конфліктів між Палестиною та Ізраїлем, необхідно якнайшвидше відновити мирні переговори, реалізувати рішення про дві держави та повністю та належним чином врегулювати палестинське питання політичними засобами з урахуванням законних інтересів кожної із сторін. Китай продовжить невпинно працювати з міжнародним співтовариством у цьому напрямі.
CCTV: Масштаби нинішнього палестино-ізраїльського конфлікту перевищили масштаби попередніх. Чи володіє МЗС інформацією про ступінь його впливу на китайських громадян, які там проживають, і місцеву китайську громаду? Яку допомогу надасть їм Китай?
Мао Нін: Відразу після початку конфлікту МЗС задіяло механізм екстреного консульського захисту для координації та участі у роботі із захисту китайських громадян та установ у Палестині та Ізраїлі. Наше посольство в Ізраїлі та представництво у Палестині випустили попередження про надзвичайну ситуацію. Вони підтримують контакти з китайськими громадянами на місцях і роблять все можливе для забезпечення безпеки китайських громадян та установ у цих країнах.
Ми нагадуємо громадянам Китаю про необхідність утриматися від поїздок до Палестини та Ізраїлю та просимо тих, хто вже перебуває там, уважно стежити за ситуацією з безпекою на місцях, дотримуватись підвищених запобіжних заходів та не виходити на вулицю. У разі виникнення надзвичайних ситуацій ми закликаємо їх звертатися за допомогою до посольства Китаю в Ізраїлі та представництва у Палестині.
O Globo: За повідомленнями, внаслідок терактів, скоєних у суботу ісламським угрупованням ХАМАС, загинуло понад 700 людей, більшість із яких — мирні жителі, а також десятки викрадених людей було вивезено до Гази. Чи вважає китайський уряд ці дії терористичними актами?
Мао Нін: Китай висловив свою позицію щодо нинішньої ескалації напруженості між Палестиною та Ізраїлем. Ми глибоко стурбовані ескалацією напруженості та насильства та засмучені жертвами серед цивільного населення внаслідок конфлікту. Ми виступаємо проти та засуджуємо дії, що завдають шкоди цивільному населенню. Пріоритетним завданням на даний час є якнайшвидше припинення бойових дій та відновлення миру, а також спільна робота з деескалації ситуації.
Rudaw Media Network: Перше питання: який характер ваших нинішніх відносин із регіональними урядами Іраку та Курдистану? Чому останніми роками Китай не відвідав ні прем’єр-міністр Іраку, ні курдський лідер? Друге питання: Китай є важливим гравцем на Близькому Сході, і він міг би відіграти велику роль у вирішенні проблем у регіоні. Оскільки ви підтримуєте тісні стосунки із Сирією та сирійським президентом Башаром Асадом і нещодавно приймали його в Китаї, як ви могли б допомогти у вирішенні курдського питання в Сирії в рамках сирійського суверенітету?
Мао Нін: Щодо першого питання, то Китай та Ірак є стратегічними партнерами і останніми роками підтримують тісні обміни на високому рівні з позитивними результатами співпраці у різних галузях. У 2019 році відбувся успішний візит до Китаю тодішнього прем’єр-міністра Іраку Аделя Абдула Махді. У грудні минулого року голова КНР Сі Цзіньпін провів успішну зустріч із прем’єр-міністром Іраку Мухаммедом ас-Судані в рамках саміту Китай – Арабські держави, і лідери двох країн досягли важливих домовленостей щодо поглиблення китайсько-іракських відносин у нову епоху. Китай готовий розширювати обміни та співпрацю з центральним урядом та субнаціональними органами влади на всіх рівнях в Іраку для подальшого зміцнення китайсько-іракського стратегічного партнерства.
Щодо другого питання про китайсько-сирійські відносини, то дві країни пов’язує глибока традиційна дружба. За 67 років, що минули з моменту встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та Сирією, двосторонні відносини демонструють здорове та стійке зростання. Нещодавно президент Сирії Башар Асад відвідав церемонію відкриття 19 азіатських ігор у Ханчжоу. Голова КНР Сі Цзіньпін та інші китайські керівники провели з ним зустрічі, під час яких відбувся поглиблений обмін думками щодо двосторонніх відносин та питань, що становлять взаємний інтерес. Глави двох держав спільно оголосили про створення китайсько-сирійського стратегічного партнерства. Китай готовий співпрацювати з Сирією під стратегічним керівництвом глав двох держав для подальшого поглиблення політичної взаємодовіри та співробітництва у різних галузях між двома країнами, щоб вивести китайсько-сирійські відносини на новий рівень.
Bloomberg: Скажіть, будь ласка, чи зустрінеться голова КНР Сі Цзіньпін із делегацією на чолі із сенатором Конгресу США Шумером? Чи зустрінуться голова Сі Цзіньпін та Байден під час неформальної зустрічі лідерів АТЕС наступного місяця у Сан-Франциско?
Мао Нін: На даний момент мені нема чим поділитися. Будь ласка, стежте за оновленнями.
Al Jazeera: Західні ЗМІ та політики називають дії палестинців актами тероризму, не визнаючи того факту, що ці дії були вжиті у відповідь на військові напади Ізраїлю на палестинців, зокрема, на мечеть Аль-Акса. Посольство Ізраїлю в Китаї заявило, що сподівається, що Китай, як добрий друг Ізраїлю, засудить дії Палестини. Як ви відреагуєте на це? Крім того, США оголосили, що спрямовують Ізраїлю додаткові боєприпаси та військову техніку. Яка думка Китаю на цю подію?
Мао Нін: Щодо палестино-ізраїльського конфлікту, то Китай завжди виступає на боці рівності та справедливості. Будучи другом і Ізраїлю, і Палестини, ми сподіваємося, що обидві країни житимуть разом у світі, насолоджуватимуться безпекою та розвиватимуться разом. Ключ до досягнення цієї мети лежить у реалізації рішення про дві держави та створення незалежної держави Палестину.
Що стосується другого питання, то Китай вважає, що діалог і переговори є основним виходом із ситуації. Ми закликаємо всі сторони негайно припинити бойові дії, щоб уникнути подальшої ескалації та погіршення ситуації.
The New York Times: Китай уже закликав чи незабаром закликає Іран стримати ХАМАС? А чи Китай закликатиме ХАМАС чи проситиме Іран закликати ХАМАС звільнити заручників?
Мао Нін: Китай висловив свою позицію щодо нинішньої ситуації між Палестиною та Ізраїлем. Ми хотіли б ще раз закликати відповідні сторони негайно припинити бойові дії, захистити громадянське населення та не допустити подальшого погіршення ситуації.
Anadolu Agency: Ці вихідні ми стали свідками ескалації насильства після атак ХАМАС проти Ізраїлю на окупованих територіях. І по обидва боки є жертви серед мирного населення, і цивільні особи страждають. Протягом останнього року Китай активно виступав за можливе поновлення мирних переговорів на Близькому Сході. Як, на вашу думку, вплине ця ескалація насильства на зусилля Китаю з налагодження мирного процесу в регіоні?
Мао Нін: Ми засмучені жертвами серед мирного населення, спричиненими конфліктом. Ми виступаємо проти подібних дій та засуджуємо їх. Ми вважаємо за необхідне якнайшвидше припинити бойові дії, захистити громадянське населення і не допустити подальшого погіршення ситуації.
Ви згадали зусилля Китаю щодо сприяння діалогу з метою примирення на Близькому Сході. Найважливіше, чого ми навчилися в ході недавнього примирення між Саудівською Аравією та Іраном, — це те, що яким би складним не було питання і якою б гострою не була проблема, якщо сторони ведуть діалог на рівних у дусі взаємної поваги, вони обов’язково знайдуть взаємоприйнятне Рішення. Насильство заради насильства – це не вихід. Міжнародній спільноті необхідно діяти оперативніше, активізувати роботу з вирішення палестинського питання, сприяти якнайшвидшому відновленню мирних переговорів між Палестиною та Ізраїлем та знайти шляхи до досягнення міцного миру. Китай продовжить невпинно працювати з міжнародним співтовариством у цьому напрямі.
Рейтер: Посольство Ізраїлю в Китаї заявило вчора, що очікувало побачити сильніший засуд ХАМАСу з боку Китаю і що після нападу ХАМАСу на Ізраїль не час закликати до рішення про дві держави. Чи є у міністерства якісь додаткові коментарі щодо цих висловлювань посольства?
Мао Нін: Щодо палестино-ізраїльського конфлікту, то Китай завжди виступає на боці рівності та справедливості. Будучи другом та Ізраїлю, і Палестини, ми сподіваємося, що обидві країни житимуть разом у світі. Ключ до досягнення цього полягає у реалізації рішення про дві держави. Найголовніше на даний момент — якнайшвидше припинити бойові дії, захистити мирне населення та уникнути подальшої ескалації.
Al Jazeera: На думку експертів, нинішня палестино-ізраїльська ситуація може вплинути на міжнародні відносини, у тому числі на американо-саудівську оборонну угоду, підтримку США України та регіональну безпеку. Які політичні та дипломатичні зусилля зробить Китай як постійний член Ради Безпеки?
Мао Нін: Китай, як і інші країни, пильно стежить за розвитком подій. Ми завжди вважаємо, що у будь-якому питанні діалог та переговори — це шлях, який приведе до правильного вирішення. Міжнародне співтовариство має працювати спільно в ім’я миру та стабільності на Близькому Сході та за його межами. Китай готовий співпрацювати з іншими країнами у цьому напрямку.
Anadolu Agency: Спеціальний посланник Китаю з близькосхідної проблеми Чжай Цзюнь провів у квітні переговори в Ізраїлі та Палестині та поспілкувався з різними сторонами. Цікаво, чи брали участь у переговорах представники ХАМАСу та інших угруповань у Газі та як ці угруповання можуть вписатися у мирний процес у регіоні?
Мао Нін: Після того, як спеціальний посланник Чжай Цзюнь повернувся з Близького Сходу, ми обмінялися інформацією про його подорож. Дозвольте мені сказати ширше, що Китай вірить у діалог та переговори як у спосіб вирішення проблем сторін та досягнення примирення та співробітництва.
The New York Times: Ви говорили про важливість того, щоб міжнародне співтовариство зібралося та спробувало вирішити проблему Ізраїлю та Палестини. Враховуючи, що цього місяця світові лідери зберуться в Пекіні на Форум високого рівня міжнародного співробітництва в рамках «Одного поясу, одного шляху», чи спробує Китай використати цю зустріч для переговорів про якусь відповідь чи вирішення конфлікту між Ізраїлем та Палестиною?
Мао Нін: Китай готовий підтримувати контакти зі всіма сторонами, щоб сприяти деескалації ситуації. Ми продовжимо робити свій внесок у справу миру та стабільності на Близькому Сході.
Financial Times: Сенатор Конгресу США Чак Шумер висловив «розчарування» реакцією Китаю на напади на мирних жителів та викрадення цивільних осіб ХАМАСом. Чому Китай не засуджує ці напади?
Мао Нін: Ми засмучені жертвами серед цивільного населення внаслідок конфлікту. Ми виступаємо проти насильства та нападів на громадянське населення та засуджуємо їх. Пріоритетним завданням нині є якнайшвидше припинення бойових дій та відновлення миру. Ми сподіваємося, що відповідні сторони у міжнародному співтоваристві відіграватимуть активну роль і спільно працюватимуть над деескалацією ситуації.
Anadolu Agency: Повідомлялося, що під час музичного фестивалю в районі кордону із сектором Газа було викрадено ізраїльтянку китайського походження. Чи є вона громадянкою Китаю?
Мао Нін: Я взяла до відома повідомлення ЗМІ. Китай завжди виступає проти насильства та нападів на громадянське населення.
Rudaw Media Network: Туреччина проводить операції на сході Сирії в регіоні, який знаходиться під контролем очолюваних курдами Сирійських демократичних сил (СДС), які тривають уже шість днів. Яка позиція Китаю щодо цього питання?
Мао Нін: Китай виступає проти застосування сили у міжнародних відносинах. Зацікавлені сторони повинні поважати та підтримувати суверенітет, незалежність, єдність та територіальну цілісність Сирії.
Рейтер: Лідер більшості в Сенаті Конгресу США Чак Шумер, який зараз перебуває в Пекіні, закликав Китай підтримати Ізраїль у зв’язку зі смертоносним нападом ХАМАСу на цю країну, заявивши, що він «розчарований» тим, що Китай не виявляє співчуття. Як міністерство закордонних справ на це реагує?
Мао Нін: Китай уважно стежить за недавньою ескалацією напруженості у відносинах між Палестиною та Ізраїлем. Ми глибоко засмучені жертвами серед мирного населення внаслідок конфлікту, виступаємо проти дій, що завдають шкоди цивільному населенню, та засуджуємо їх. Китай виступає проти ескалації конфлікту та дестабілізації обстановки в регіоні. Ця позиція є послідовною. Ми сподіваємося, що сторони якнайшвидше припинять бойові дії та відновлять світ, і сподіваємося, що відповідні сторони у міжнародному співтоваристві спільно сприятимуть деескалації ситуації.
The New York Times: Чи вдалося вам з’ясувати громадянство молодої жінки, яку, як то кажуть, відвезли на мотоциклі? Чи є вона володаркою китайського паспорта?
Мао Нін: Ми все ще збираємо інформацію з цього питання.
Anadolu Agency: Чи отримала китайська сторона інформацію про жертви серед китайських громадян минулими вихідними?
Мао Нін: Наше посольство в Ізраїлі та представництво в Державі Палестину підтримують контакт з китайськими громадянами, які там знаходяться, і роблять все можливе для надання їм допомоги та забезпечення їх безпеки.
Global Times: Чи висловив Китай співчуття у зв’язку зі смертю 28 вересня сенатора США Дайен Файнстайн?
Мао Нін: Протягом усього свого життя сенатор Дайенн Файнстайн була віддана справі покращення взаєморозуміння та взаємовигідного співробітництва між Китаєм та США. Ми висловлюємо глибокі співчуття у зв’язку з її смертю і щиро співчуваємо її сім’ї. Співчуття її сім’ї направив член Політбюро ЦК КПК, голова Канцелярії Комісії ЦК КПК із закордонних справ та міністр закордонних справ КНР Ван І.
Bloomberg: Чи не могли б ви розповісти, коли проходитиме Форум високого рівня міжнародного співробітництва в рамках «Один пояс, один шлях»?
Мао Нін: Ми опублікуємо інформацію в установленому порядку. Будь ласка, стежте за оновленнями.
Рейтер: Чи є серед громадян Китаю поранені чи загиблі під час конфлікту в Ізраїлі?
Мао Нін: Я щойно розповіла про це. Наше посольство в Ізраїлі та представництво в Палестині підтримують контакт з китайськими громадянами та установами, які там перебувають, дізнаючись про ситуацію на місцях, надаючи допомогу нужденним китайським громадянам і роблячи все можливе для забезпечення їх безпеки.
Напишіть відгук