Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Чергова прес-конференція 5 вересня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    2023-09-07

    Чергова прес-конференція 5 вересня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    The Paper: На нещодавньому прес-брифінгу влада Тайваню перерахувала «чотири звернення» з приводу участі Тайваню в ООН і заявила, що запросить «дипломатичних союзників» подати спільний лист Генеральному секретарю ООН із закликом виправити «помилкову інтерпретацію» резолюції 2758 ГА. Чи є у вас якісь коментарі з цього приводу?

    Мао Нін: Тайвань є частиною Китаю. Незважаючи на цей факт і правову основу, влада ДПП спотворює резолюцію 2758 ГА ООН, відкрито заперечує міжнародно визнаний принцип «одного Китаю» і поширює брехню, домагаючись «незалежності Тайваню». Це украй небезпечні сепаратистські провокації.

    25 жовтня 1971 р. 26-а сесія Генеральної Асамблеї ООН переважною більшістю голосів прийняла резолюцію 2758, яка ухвалює відновити всі права Китайської Народної Республіки і визнати представників її уряду як єдиних законних представників Китаю в ООН, а також негайно вигнати «представників» з місця, яке вони займають незаконно. З прийняттям Резолюції 2758 р. пропозиція про «подвійне представництво», висунуту США і ще кількома країнами з метою зберегти місце Тайваню, перетворилася на макулатуру. Резолюція ГА ООН 2758 разів і назавжди вирішила політично, юридично та процедурно питання про представництво всього Китаю, включаючи Тайвань, до ООН. Вона також чітко визначила, що в ООН може бути лише одне місце, яке представляє Китай. Жодних питань про так званих «двох Китаїв» чи «одного Китаю — одного Тайваню» не існує.

    З моменту ухвалення резолюції 2758 ГА ООН він дотримується ООН та її спеціалізованих установ, а також інших міжнародних та регіональних організацій. На основі принципу одного Китаю 182 країни встановили дипломатичні відносини з Китаєм. Принцип «одного Китаю» давно став загальновизнаною нормою міжнародних відносин та переважаючим консенсусом міжнародного співтовариства. Будь-яке питання, що стосується участі регіону Тайвань у діяльності міжнародних організацій, має вирішуватись у рамках принципу «одного Китаю». У регіоні Тайвань немає жодних підстав, ґрунту чи права на участь в ООН чи будь-яких інших міжнародних організаціях, до яких можуть вступати лише суверенні країни.

    Обидва береги Тайванської протоки належать одному й тому Китаю. Тайвань є частиною території Китаю. Незважаючи на те, що обидві сторони довгий час політично протистояли одна одній, державний суверенітет і територіальна цілісність Китаю ніколи не розколу. Такий реальний статус-кво тайванського питання. Ажіотаж влади ДПП з приводу участі Тайваню в системі ООН насправді є спробою створити помилкове враження про «двох Китаїв» або «одного Китаю — один Тайван» і кинути виклик міжнародному порядку, заснованому на ООН та підкріпленому міжнародним правом. Влада ДПП виступає за «поступову незалежність» і домагається «декитизації», а деякі зовнішні сили підтасовують і вихолощують принцип «одного Китаю», потурають і підтримують сепаратистські акції за «незалежність Тайваню». Саме вони, а не будь-хто інший, підривають статус-кво, мир та стабільність у Тайванській протоці. Саме вони несуть відповідальність за порушення статусу-кво у Тайванській протоці.

    Дозвольте наголосити, що тайванське питання є виключно внутрішньою справою Китаю, і його рішення — справа 1,4 млрд. китайців по обидва боки Тайванської протоки. Влада ДПП не досягне успіху в пошуках зовнішньої підтримки для надання сили своїм сепаратистським діям. Резолюція ГА ООН 2758 не повинна бути оскаржена, а принцип «одного Китаю» непохитний. Колеса історії котитимуться далі. Повне возз’єднання нашої країни, безперечно, може бути здійснено.

    AFP: Вчора Папа Римський Франциск сказав, що відносини між Ватиканом і Китаєм дуже поважні, але обом сторонам необхідно краще розуміти одне одного, щоб китайські громадяни не думали, що церква залежить від інших іноземних сил. Який ваш коментар?

    Мао Нін: Ми неодноразово заявляли про свою позицію з цього питання. Китай позитивно ставиться до покращення відносин з Ватиканом, наші сторони взаємодіють один з одним та підтримують зв’язок. Китай проводить політику свободи релігійних переконань, яка відповідає нашим національним реаліям та реальним умовам існування різних релігій у Китаї.

    Kyodo News: Учора Міністерство закордонних справ Японії оголосило про подання письмового документа до СОТ, в якому йдеться про те, що заходи з контролю за імпортом, оголошені китайською стороною після скидання «очищеної води» в море, є «абсолютно неприйнятними». Який коментар МЗС? Чи проводитиме Китай Китай консультації з Японією?

    Мао Нін: Ми неодноразово чітко викладали рішучу позицію Китаю щодо скидання Японією забрудненої ядерною речовиною води в океан. З моменту початку використання людством атомної енергії у мирних цілях прецедентів такого скидання не існує, як і загальновизнаних стандартів.

     

    Чергова прес-конференція 5 вересня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

     

    Рейтер: Чи прийме Китай якесь запрошення від США на офіційні переговори в кулуарах саміту АСЕАН у Джакарті? Чи проведе прем’єр Держради КНР Лі Цян переговори з віце-президентом США Харрісом, який бере участь у саміті від імені президента Байдена?

    Мао Нін: Мені нема чим поділитися.

    NHK: У мене два питання. Перший — якою є причина відсутності голови КНР Сі Цзіньпіна на саміті «Великої двадцятки» у Нью-Делі? Другий — чи братиме він участь у Східному економічному форумі, який пройде в Росії?

    Мао Нін: На перше запитання відповіла вчора.

    З другого питання мені нема чим поділитися.

    The New York Times: Країни Заходу висловлюють занепокоєння щодо жорстких обмежень, запроваджених Китаєм на імпорт засобів особистої гігієни. Чи не є Китай несправедливим обмеженням цього імпорту?

    Мао Нін: Я не володію інформацією з вашого питання, і рекомендую звернутися до компетентних органів Китаю.

    Global Times: Як повідомляється, в недавньому письмовому інтерв’ю Associated Press президент Південної Кореї Юн Сок Йоль заявив, що Китай має значний вплив на КНДР, і ключовим є те, чи Китай впливатиме і як. Якщо КНДР продовжить нарощувати свій ядерний і ракетний потенціал і відкрито порушувати резолюції Ради Безпеки ООН, Китай, на якому лежить відповідальність за підтримку міжнародного миру та стабільності як на одному з постійних членів Ради Безпеки, має докласти конструктивних зусиль щодо денуклеаризації КНДР, додав Юн. Який ваш коментар?

    Мао Нін: З цього питання я хотіла б висловити чотири міркування. По-перше, Китай та КНДР, будучи дружніми сусідами, підтримують давні дружні зв’язки та відносини співпраці. КНДР є повноправним членом ООН, суверенною та незалежною країною. Тісні зв’язки з КНДР та вплив Китаю на КНДР – це дві різні речі, і їх не можна об’єднувати.

    По-друге, ситуація на Корейському півострові не відповідає нічиїм інтересам і Китай теж не хоче цього. Процес вирішення проблем Корейського півострова, що почався в 2018 році, докорінно застопорився через відмову США реагувати на заходи щодо денуклеаризації, що вживаються КНДР. США також не сприйняли всерйоз законні занепокоєння КНДР і не продемонстрували готовність до їх вирішення. США необхідно здобути уроки, скоригувати курс, взяти на себе належну відповідальність, припинити посилення тиску та санкцій, припинити військове стримування та зробити ефективні кроки щодо відновлення конструктивного діалогу.

    По-третє, Китай сумлінно виконує відповідні резолюції Ради Безпеки ООН. Ці резолюції стосуються не лише санкцій. Вони також наголошують на важливості діалогу. Китай вірить у їхнє повне та збалансоване виконання та виступає проти виборчого зосередження на санкціях та ігнорування процесу діалогу.

    По-четверте, Китай відданий справі підтримки миру та стабільності на Корейському півострові та просуванню процесу врегулювання проблем Корейського півострова шляхом діалогу. Китай і надалі активно підтримуватиме стабільність, сприятиме переговорам і домагатиметься якнайшвидшого встановлення міцного миру та безпеки на півострові. Це відповідає спільним інтересам усіх сторін.

    The New York Times: Чи відображає рішення направити до Індії на саміт «Великої двадцятки» прем’єра замість голови напруженість у відносинах між Китаєм та Індією?

    Мао Нін: “Велика двадцятка” є важливим форумом для міжнародного економічного співробітництва. Китай завжди надавав великого значення заходам «двадцятки» та брав у них активну участь. Ми підтримуємо Індію у проведенні цьогорічного саміту і готові співпрацювати з усіма сторонами, щоб саміт «Великої двадцятки» пройшов успішно.

    Китайсько-індійські відносини загалом стабільні, і наші сторони підтримують діалог та спілкування на різних рівнях. Подальше поліпшення та зростання китайсько-індійських відносин служить спільним інтересам двох країн та двох народів. Ми готові співпрацювати з Індією з метою подальшого покращення та розвитку двосторонніх відносин.

     

    Чергова прес-конференція 5 вересня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Мао Нін

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *