Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Оглядач / Інтерв'ю та коментарі

    Чергова прес-конференція 18 серпня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    2023-08-24

    CCTV: Сьогодні вранці Китай оголосив про участь голови КНР Сі Цзіньпіна у саміті БРІКС у ПАР. Зміцнення співробітництва БРІКС та розширення БРІКС — дві теми, яким приділяється особлива увага. Чи могли б ви поділитися очікуваннями Китаю від саміту?

    Ван Веньбінь: Майбутній саміт стане першим очним самітом БРІКС більш ніж за три роки та першим самітом БРІКС в Африці за останні п’ять років. З моменту свого створення БРІКС залишався вірним своїй основній меті — шукати силу через солідарність, дотримувався духу відкритості, інклюзивності та взаємовигідної співпраці, поглиблював практичну співпрацю у різних галузях. Він став важливою рушійною силою реформи глобального управління і набув все більшого міжнародного впливу.

    Під девізом «БРІКС та Африка: Партнерство для взаємного прискорення зростання, сталого розвитку та інклюзивної багатосторонності», саміт продовжить розвиток співробітництва, розпочатий у рамках «Року Китаю» 2022 р., і окреслить світліше майбутнє БРІКС. Сторони проведуть поглиблений обмін думками щодо актуальних глобальних проблем, зміцнять координацію та взаємодію у міжнародних справах, внесуть стабільність та позитивну енергію у сучасний світ, сповнений невизначеності, внесуть мудрість та силу у світ та розвиток планети. Вони обговорять шляхи подальшого поглиблення та зміцнення співробітництва БРІКС, включаючи практичну співпрацю у таких галузях, як економіка та торгівля, фінанси, безпека, гуманітарний обмін, глобальне управління, а також вироблять рекомендації щодо забезпечення сталого та стабільного розвитку механізму. Вони також прагнутимуть зміцнення діалогу та співробітництва між БРІКС та Африкою, іншими країнами з ринками, що розвиваються, та країнами, що розвиваються, і направлять потужний сигнал про необхідність збереження багатосторонності та зосередження зусиль на загальному розвитку.

     

    Чергова прес-конференція 18 серпня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    CRI: Цього року виповнюється 25 років від дня встановлення дипломатичних відносин між Китаєм та ПАР. Один південноафриканський вчений сказав, що відносини між Китаєм та ПАР вступили у «золоте століття». На цьому важливому історичному етапі, які очікування покладає Китай на майбутнє двосторонніх відносин? Яких результатів ви очікуєте від цього візиту?

    Ван Веньбінь: У ході візиту голова КНР Сі Цзіньпін обміняється з президентом Рамафосою думками з двосторонніх відносин, міжнародних та регіональних питань, що становлять взаємний інтерес, і розробить план розвитку двосторонніх відносин. Візит надасть потужного імпульсу формуванню китайсько-південноафриканського співтовариства єдиної долі високого рівня.

    ПАР — всеосяжний стратегічний партнер Китаю та перша африканська країна, що приєдналася до співпраці в рамках «Одного поясу, одного шляху». За минулі 25 років з моменту встановлення дипломатичних відносин між двома країнами ці відносини досягли стрибкоподібного розвитку, вийшли далеко за межі двосторонніх і все більше набувають глобального значення. Зокрема, останніми роками під спільною опікою та плануванням голови КНР Сі Цзіньпіна та президента Рамафоси китайсько-південноафриканські відносини розвиваються на високому рівні, продовжують поглиблюватись політична взаємодовіра, практична співпраця, гуманітарний обмін, а також стратегічна координація. Як сказав один південноафриканський вчений, відносини між Китаєм та ПАР вступили в «золоте століття», і майбутнє відкриває перед ними великі перспективи.

    Як би не змінювалася міжнародна обстановка, Китай не змінить своєї прихильності до поглиблення дружби, солідарності та співпраці з ПАР. Ми хотіли б спільно з ПАР продовжувати підтримувати один одного в питаннях, що стосуються основних інтересів та основних проблем один одного, спільно добиватися розвитку та відродження, вносити позитивний внесок у формування багатополярного світу та розвиток демократії у міжнародних відносинах. Ми віримо, що за злагоджених зусиль обох сторін китайсько-африканське всеосяжне стратегічне партнерство досягне нового, більш значного розвитку.

    People’s Daily: Ми відзначили, що на майбутньому саміті БРІКС багато африканських країн запрошено до участі в заходах «БРІКС плюс», а Китай та ПАР будуть співголовувати на діалозі лідерів Китаю та Африки. Чим зумовлено проведення цього діалогу? Що робитимуть Китай та Африка для створення ще тіснішої китайсько-африканської спільноти єдиної долі?

    Ван Веньбінь: Солідарність та співробітництво з африканськими країнами є наріжними каменями зовнішньої політики Китаю та нашим давнім та рішучим стратегічним вибором. У ході майбутнього саміту БРІКС голова КНР Сі Цзіньпін та президент ПАР Рамафоса співголовуватимуть на форумі «Діалог лідерів Китаю та Африки». На захід запрошено африканського співголову Форуму з китайсько-африканського співробітництва, голову Африканського союзу та представників африканських субрегіональних організацій та ін.

    У ході діалогу під девізом «Просування африканської інтеграції та спільне створення китайсько-африканської спільноти єдиної долі високого рівня» сторони проведуть поглиблений обмін думками про шляхи спільної роботи з просування модернізації країн та створення мирного, справедливого та відкритого середовища для розвитку. Продовжуючи розвивати дух китайсько-африканської дружби та співробітництва та прагнучи до досягнення відчутних результатів, Китай та Африка створять ще краще майбутнє для китайського та африканського народів і стануть взірцем для наслідування у справі побудови спільноти єдиної долі людства.

    Kyodo News: Сьогодні у США відбудеться зустріч лідерів США, Японії та Республіки Корея. Очікується, що вони домовляться про зміцнення тристоронньої співпраці у сфері безпеки. Чи є у вас якась реакція?

    Ван Веньбінь: В умовах змін та безладу на фронті безпеки всі сторони повинні керуватися баченням громадськості щодо спільної безпеки людства, практикувати справжній багатосторонній підхід та спільно вирішувати різноманітні проблеми безпеки. Жодна країна не повинна прагнути забезпечити власну безпеку за рахунок інтересів безпеки інших країн та регіонального миру та стабільності. Міжнародне співтовариство має справедливо судити про те, хто розпалює конфлікти та посилює напруженість. Азіатсько-Тихоокеанський регіон — це оплот миру та розвитку, перспективний майданчик для співробітництва та зростання, і він не повинен знову перетворитися на поле для геополітичної боротьби. Спроби сколотити різні угруповання, що виключають одне одного, і привнести в АТР блокове протистояння і військові блоки не отримають підтримки і будуть зустрінуті лише настороженістю і протидією з боку країн регіону.

     

    Чергова прес-конференція 18 серпня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    Global Times: Згідно з доповіддю «Динаміка розвитку Африки», випущеної спільно ОЕСР та Африканським союзом, у період з 2017 по 2022 рік обсяг прямих іноземних інвестицій Китаю в Африку досяг 74 млрд. доларів США, що становить 18% від загальносвітового припливу прямих іноземних інвестицій. Африку і знаходиться в одному ряду з Європою та США. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Ми взяли до уваги ці повідомлення. Африка — це континент можливостей та багатообіцяюча земля для інвесторів. Китайські інвестиції в Африку взаємовигідні, вони відповідають потребам розвитку Африки та приносять користь обом народам. В останні роки під керівництвом та з увагою керівників Китаю та Африки інвестиційна співпраця між нашими двома сторонами просунулась далеко вперед.

    По-перше, китайські інвестиції в Африку демонструють стійке зростання та мають широкі перспективи. У першій половині цього року обсяг ПІІ в Африку становив 1,82 млрд. доларів США, збільшившись на 4,4% порівняно з попереднім роком. Китайські компанії все більше довіряють африканському ринку. Понад 3000 китайських підприємств здійснили глибокі інвестиції в Африку, з них понад 70% — приватні компанії, які є основою китайських інвестицій в Африці. З прискоренням прогресу у створенні Африканської континентальної зони вільної торгівлі китайські компанії отримають додаткові можливості для вивчення африканського ринку та інвестування в нього, що надасть нового динамізму високоякісній співпраці між Китаєм та Африкою.

    По-друге, Китай та Африка взаємно доповнюють один одного у прагненні розвитку. Китай інвестує в Африку в ширших областях та різноманітними способами. Африка має багаті ресурси, має величезні демографічні дивіденди, прискорює процес інтеграції та створення Африканської континентальної зони вільної торгівлі. Програма сприяння інвестиціям – одна з дев’яти програм, розгорнутих на Форумі зі співпраці між Китаєм та Африкою у Дакарі. Китай нарощує зусилля щодо реалізації підсумків форуму. Ми сприяємо китайським компаніям, які інвестують в Африку, і покращуємо розподіл ресурсів, створюючи платформу для просування китайсько-африканських приватних інвестицій, засновуючи китайсько-африканський транскордонний юаневий центр і публікуючи Звіт про китайські інвестиції в Африку. Ми з задоволенням відзначаємо, що китайські інвестиції поширилися на всі нові галузі, включаючи такі сфери, що розвиваються, як наукові технології, фінанси та електронна комерція, крім згаданих у звіті обробної промисловості, електроенергетики та будівництва. Участь в акціонерному капіталі, злиття та поглинання стали новими формами китайських інвестицій в Африці.

    По-третє, взаємовигідна інвестиційна співпраця між Китаєм та Африкою сприяла модернізації наших країн. Китай прискореними темпами формує нову парадигму розвитку. Інвестиції китайського бізнесу в Африку сприятимуть формуванню більш плавних та стабільних глобальних виробничих ланцюжків. Реалізуючи власний розвиток, китайські компанії одночасно роблять внесок у стратегії розвитку Африки та активно виконують свої соціальні зобов’язання. Багато китайських компаніях понад 80% персоналу становлять місцеві співробітники. Китайські компанії надають допомогу місцевому населенню, будуючи мости та дороги, буря свердловини та встановлюючи вуличні ліхтарі. У той же час вони збільшили обсяги передачі технологій, закупівель на місцях та навчання персоналу в Африці, сприяли модернізації сільськогосподарського, виробничого та сервісного секторів континенту, удосконаленню технологій виробництва та переробки, створенню більшої доданої вартості, вносячи значний внесок у стабільність, розвиток та процвітання африканських країн.

    Підтримка розвитку Африки є спільним обов’язком міжнародного співтовариства. Ми вітаємо зростання інтересу до Африки та інвестицій у неї з усіх боків. Ми і надалі підтримуватимемо бажаючі та здібні китайські компанії з гарною репутацією у розширенні інвестицій в Африку, щоб сприяти підвищенню можливості континенту до самостійного сталого зростання та руху вперед до модернізації та процвітання.

    AFP: Сьогодні Міністерство оборони РФ повідомило, що російські та китайські військові кораблі здійснюють спільне морське патрулювання у Східно-Китайському морі. Чи є у вас якісь подробиці з цього приводу? Чи закінчилося воно чи продовжується?

    Ван Веньбінь: Я хотів би сказати, що нормальне проходження китайських та російських судів відповідає міжнародному праву та звичайній практиці.

    Dragon TV: На нещодавньому науковому семінарі, що проходив у Муданьцзяні (провінція Хейлунцзян), вперше було представлено «Оригінальне досьє першого армійського шпиталю японської армії в Харбіні». У цьому досьє містяться важливі історичні докази причетності госпіталю японської армії до злочину вивісекції. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Під час Другої світової війни, грубо порушуючи міжнародне право, японська армія розгорнула жахливу бактеріологічну війну проти китайського народу. У ході агресії проти Китаю вони проводили варварські експерименти над людьми та чинили жахливі злочини проти людяності. Згадана вами історична довідка ще один переконливий доказ того, що японські мілітаристи вели бактеріологічну війну. Тут немає місця заперечення. Японія має чесно визнати та осмислити свою історію мілітаристської агресії, винести з неї уроки, викорінити токсичну спадщину мілітаризму та не допустити повторення історії.

    Рейтер: За повідомленнями ЗМІ, авіасполучення між Північною Кореєю та Пекіном має відновитися вже наступного тижня. Чи не могли б ви підтвердити це?

    Ван Веньбінь: Нині мені нема чим поділитися.

     

    Чергова прес-конференція 18 серпня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

     

    China Daily: Нещодавно закордонні ЗМІ повідомили, що, судячи з супутникових фотографій, останні кілька тижнів Китай будує злітно-посадкову смугу на острові Чжунцзянь. Чи може це міністерство закордонних справ підтвердити? Яка мета будівництва злітно-посадкової смуги?

    Ван Веньбінь: Перш за все, я маю відзначити, що це повідомлення не відповідає дійсності. Острів Чжунцзянь є частиною китайського архіпелагу Сіша, який завжди був частиною китайської території. Будівельна діяльність Китаю на власній території є легітимною, законною і не викликає нарікань.

    The Paper: За наявними даними, 17 числа Міністерство оборони США випустило «Огляд біозахисту на 2023 рік», в якому Китай виділено як основну довгострокову загрозу, і ставить під сумнів дотримання Китаєм існуючих міжнародних правил у галузі біоозброєнь та викликає побоювання у зв’язку з прискореними. планами щодо інтеграції цивільних програм біологічних досліджень у військові. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: Я прийняв до уваги ці повідомлення. Для своїх геополітичних цілей США часто вигадують так звані «загрози», щоб створити привід для стримування та придушення інших країн з метою забезпечення своєї переваги та отримання корисливих вигод. Така практика суперечить віянням часу і завдає шкоди спільним інтересам міжнародного співтовариства.

    Біобезпека – це глобальна проблема. Неправдиві наративи та спроби США розпалити конфронтацію ставлять під серйозну загрозу систему управління біобезпекою, наріжним каменем якої є Конвенція про біологічну зброю (КБО), а також глобальну відповідь на ризики та виклики у сфері біобезпеки.

    Коли йдеться про загрози біобезпеці, США є найбільш активною та підозрюваною країною у проведенні військово-біологічних заходів. США так і не дали зрозумілої відповіді на занепокоєння міжнародної спільноти. Наприклад, чи не розвивають США таємно свій бойовий біологічний потенціал навіть після приєднання до КПВ? Чого насправді домагаються США, вкладаючи кошти у те, що вони називають біозахистом? Чи використовували США будь-коли інші країни для діяльності, що суперечить КБО та внутрішньому законодавству США? Чому США збирають біометричні дані та зразки по всьому світу і для чого вони використовуються? Чому США виступають проти створення механізму перевірки біозброї, тоді як усі інші країни погодились на це?

    Поки ці питання залишаються без відповіді, міжнародне співтовариство не зможе зміцнити впевненість у дотриманні США своїх зобов’язань, а глобальна біобезпека навряд чи стане реальністю. Китай підтримує продовження міжнародного розгляду питання дотримання США своїх зобов’язань і знову закликає США сумлінно виконувати їх.

    Я хотів би ще раз наголосити, що Китай продовжить діяти в рамках Ініціативи з глобальної безпеки та співпрацювати з міжнародною спільнотою, щоб твердо відстоювати авторитет міжнародного законодавства в галузі біобезпеки, зміцнювати глобальне управління та реагувати на ризики та виклики в галузі біобезпеки.

    CCTV: Повідомлялося, що у період з 12 по 18 серпня заступник керівника китайського регіону Тайвань Вільям Лай «заїжджав» до Нью-Йорка та Сан-Франциско. Який ваш коментар?

    Ван Веньбінь: США наполягли на організації двох зупинок для Вільяма Лая. Це серйозно порушує принцип одного Китаю, підриває суверенітет і територіальну цілісність Китаю, а також є вкрай невірним сигналом для сепаратистських сил незалежності Тайваню. Китай рішуче виступає проти та засуджує це.

    Принцип «одного Китаю» – це загальний консенсус міжнародного співтовариства та основна норма міжнародних відносин, а також передумова та основа встановлення та розвитку дипломатичних відносин між Китаєм та США. США у трьох китайсько-американських спільних комюніке недвозначно пообіцяли підтримувати лише неофіційні відносини з Тайванем. Як заступник керівника регіону Тайвань, Лай називає себе «прагматичним прихильником незалежності Тайваню». Те, що він сказав і зробив у США протягом останніх кількох днів, ще раз довело, що він є сепаратистом «тайванської незалежності». Дозволивши йому займатися політичною діяльністю в США, пропагувати сепаратистські ідеї «незалежності Тайваню» і використати це для підвищення рівня офіційної взаємодії та змістовних відносин з Тайванем, США вкотре оголили свої розрахунки: говорити одне, а робити інше, слідувати стратегії використання Тайваню для стримування Китаю, підтасовувати та вихолощувати принцип «одного Китаю».

    Тайванське питання знаходиться в центрі основних інтересів Китаю, є основою політичного фундаменту китайсько-американських відносин і першою червоною рисою, яку не можна переступати в китайсько-американських відносинах. «Незалежність Тайваню» та мир та стабільність у відносинах між двома берегами непримиренні, як вогонь та вода. Прагнення до «незалежності Тайваню» ні до чого не приведе. Ті, хто потурає та підтримує «незалежність Тайваню», зрештою, «згорять».

    Китай знову закликає США дотримуватися принципу «одного Китаю» та трьох спільних китайсько-американських комюніке, виконати своє зобов’язання не підтримувати «незалежність Тайваню», «два Китаї» чи «один Китай, один Тайвань», припинити всі форми офіційної взаємодії з Тайванем, підвищити рівень змістовних обмінів з регіоном, припинити потурання та підтримку сепаратистських сил, які прагнуть «незалежності Тайваню», та їхньої сепаратистської діяльності, припинити затушовувати та вихолощувати принцип «одного Китаю». Китай має бути возз’єднаний, і він обов’язково буде возз’єднаний. Будь-які спроби утримати возз’єднання Китаю приречені на провал. Китай вживе рішучих заходів для захисту свого суверенітету та територіальної цілісності.

     

    Чергова прес-конференція 18 серпня 2023 р. у офіційного представника МЗС КНР Ван Веньбіня

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *