Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • Діяльність / Загальні події

    Центр українознавства Інституту іноземних мов Уханьського університету провів лекцію на тему «Конфлікт і зміна світової моделі — переосмислення світ-системної теорії Валлерстайна»

    2023-05-18

    18 травня 2023 року з 19:30 до 21:00 за пекінським часом професор Василь Попков, голова кафедри політології Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, член Академії наук вищої школи України, прочитав для викладачів, студентів та випускників кафедри російської мови онлайн-лекцію «Конфлікт і зміна світової моделі — переосмислення Світ-системи Валлерстайна». Понад 20 осіб, у тому числі студенти та аспіранти Інституту іноземних мов та літератур Уханьського університету та викладачі факультету російської мови, прослухали лекцію та обмінялися думками.

    Про це повідомили на офіційній сторінці Інституту іноземних мови та літератур Уханського університету.

    Професор Попков виклав своє розуміння російсько-українського конфлікту у контексті Світ-системної теорії Валлерстайна, вважаючи, що війни та революції є ключовими чинниками історичних змін, серед яких війни між країнами відіграють ключову роль у зміні світового порядку. Конфлікт між Росією та Україною переріс у регіональну політичну гру, суть якої полягає в протистоянні англосаксонської світ-системи новітній китайськоцентричній світ-системі XXI століття, яка сприятиме підриву світобудови та формуванню нової світ-системи.

    На думку професора Попкова, є лише два фактори, які можуть докорінно змінити світобудову: війна і революція, особливо світова. Професор Попков проілюстрував цю тезу на прикладі п’яти світових війн, які відбулися за останні 200 років. Перший раз була «наполеонівська війна», другий раз − Перша світова війна з 1914 по 1918 роки, третій раз − Друга світова війна з 1939 по 1945 рік, четвертий раз − холодна війна з 1946 по 1991 рік, і п’ятий раз, можливо, буде почнеться з російсько-українського конфлікту, особливою рисою якого є його гібридність. Наслідки світових воєн часто призводять до серйозних змін у структурі світової влади, викликають міжнародні та внутрішні революції, формують новий світовий центр і світогляд.

    Доповідач процитував точку зору Самуеля Філліпса Гантінгтона і зазначив, що вважає, що нинішній баланс сил між світовими цивілізаціями змінюється. Вплив Заходу слабшає, зростає економічна, політична та військова могутність азійських цивілізацій. Очікується, що стрімке зростання Китаю стане ядром нової світової системи та об’єднає величезну кількість незахідних країн.

    Професор Попков також вважає, що стратегічне співробітництво між Китаєм і Росією має велике значення, обидві сторони розглядають свої відносини не як короткостроковий союз, а як довгострокове співробітництво, спрямоване на встановлення нового світового порядку. Зміцнення стратегічного партнерства між Китаєм і Росією дозволить Китаю відігравати провідну роль у відносинах між двома сторонами. Окрім того, російсько-український конфлікт також матиме величезний вплив на Росію.

    За його словами, з 2022 по 2025 рік світ зіткнеться з «коридором можливостей». Після завершення російсько-українського конфлікту, його результатом буде або продовження гегемонії Заходу, або підйом влади Сходу, тож країни опиняться в певній світ-системі. Звичайно, можливостей може бути більше. Як передбачав Самуель Гантінгтон, найідеальнішим результатом драматичного зіткнення цивілізацій є мир. Сьогодні Китай пропонує низку мирних ініціатив, центральна ідея яких полягає в тому, щоб негайно припинити війну та сприяти миру, вести переговори з відповідними сторонами та поглиблено розглянути системні причини трагічної світової кризи та реальний шляхів її вирішення.

    Насамкінець ведучий підвів підсумки лекції та висловив щиру подяку пану Попкову та перекладачеві. Учасники сказали, що ця лекція була дуже пізнавальною, і сподівалися, що професор Попков зможе проаналізувати світову модель у контексті конфлікту і в майбутньому, для того, щоб слухачі змогли глибше зрозуміти поточну світову ситуацію, що також становитимете користь для процесу вивчення іноземних мов.

     

    Центр українознавства Інституту іноземних мов Уханьського університету провів лекцію на тему «Конфлікт і зміна світової моделі — переосмислення світ-системної теорії Валлерстайна»

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *