2020-10-13
“Безвізу ніщо не загрожує”
— Є перелік угод, які будуть підписані, спрямовані на підтримку ЄС реформ в Україні.
По суті питання будуть крутитися довкола трьох пунктів. Пункт №1 – виконання Угоди про асоціацію, яка передбачає поступову інтеграцію України у внутрішній ринок ЄС, тобто, яким чином ми будемо рухатися далі цим шляхом.
Друге питання стосуватиметься реформ і трансформацій, які відбуваються в Україні та як ми взаємодіємо з цих питань з ЄС. Третє питання, безумовно, про російську агресію, в Криму і на Донбасі, взаємодія з нашими партнерами на цьому треку.
“Всі країни взаємодіють з Китаєм”
— Я втомився від цієї постійної віктимізації України. Звідки взагалі ця ментальність? Всі країни взаємодіють з Китаєм. Економіка США і Китаю так глибоко пов’язані, що далі вже немає куди. При цьому ці країни чудово конфронтують, з’ясовують стосунки і займаються стримуванням одна одної у світі.
Деякі країни, які висловлюють занепокоєння щодо можливого зближення України з Китаєм самі при цьому абсолютно спокійно торгують з Китаєм. Європейський Союз торгує і розвиває стосунки з Китаєм. У нас все завжди перевертається – і починається “А от як же ми, затиснуті між двома гігантами, що ми будемо робити?”
Давайте змінимо всю цю оптику. В цьому є мистецтво дипломатії, щоб дружити з усіма, уникати пасток, заробляти гроші, захищати свою країну. І якщо хтось вважає, що рішення – це давайте не будемо мати жодних стосунків з Китаєм, щоб не сваритися зі США, то це – абсолютно примітивний погляд, який я категорично не поділяю.
Інша справа, що впадати в фінансову залежність від китайських грошей – це інша пастка, в яку не варто потрапляти. Ми будемо розвивати стосунки з Китаєм, але ми чітко розуміємо, де і наскільки глибоко в цих стосунках ми можемо зайти з точки зору наших національних інтересів.
Китай став торговельним партнером №1 України без жодних зусиль з боку Української держави…
— Ви могли повірити, що Україна займатиме таку позицію щодо Білорусі, яку вона зараз займає, перед президентськими виборами?
Мене питання того, що відбувається в Білорусі, турбують набагато більше, ніж питання, що відбувається у Китаї, тому що події в Білорусі мають прямий вплив на мою країну, а події в Китаї не мають прямого впливу.
— Я завжди керуватимуся двома принципами – що ця країна означає для національних інтересів України, і друге – наскільки внутрішні події в цій державі становлять загрозу для безпеки моєї країни.
Що стосується глобальної концепції правозахисної дипломатії – де б в світі не порушили права людини, давайте зразу встанемо на їх захист, то до цього треба дорости. Ця дипломатія дуже дорога, коштовна, і треба бути дуже сильною економічно державою.
— Я вам відкрию дипломатичні лаштунки – з моменту мого призначення міністром питання “Мотор-Січ” жодного разу не виникало на порядку денному контактів різного рівня між Україною та Китаєм. Для України, для мене особисто, якщо чесно – головне – щоб “Мотор-Січ” розвивалася, щоб вона не втрачала робочі місця, а навпаки нарощувала, щоб ми могли збільшувати ринки збуту. Там є дійсно зовнішньополітичні аспекти цього питання, але Україна дбає лише про те, щоб “Мотор-Січ” розвивалася. Бо це підприємство – насправді “місто” в місті Запоріжжя. І ми повинні дбати про це “місто”, про цих людей, це платник податків.
Ви згадали Болтона, ну бачите, ми все ще там же – підприємство залишається не приватизованим іноземним інвестором. Будуть якісь судові процеси, юридичні – ми до цього, як міністерство стосунку не маємо, але держава дбає лише про те, щоб Мотор-Січ розвивалася, як економічно та соціально стабільний бізнес.
Історія з Мотор-Січчю нагадує мені фільм “Тигр, що підкрадається, дракон, що зачаївся”. Головне, що не відбувається ніяких рішень, які б суттєво погіршували економічну або політичну ситуацію довкола “Мотор-Січі”.
Фото: mfa.gov.ua
Напишіть відгук