Асоціація
Українсько-Китайського
співробітництва
  • ОГЛЯДАЧ / АНАЛІТИКА

    ДАВОС-2018: ПРО КРИТИЧНІСТЬ МИСЛЕННЯ ТА ЙОГО ПОЗИТИВНІ НАСЛІДКИ

    2018-01-23

    В китайській провінції Сичуань учнів п’ятого класу попросили визначити вік капітана судна, якщо на борту перебуває 26 овець і 10 козлів. Незважаючи на те, що в китайській школі спочатку пояснили, що відповіді на питання не існує, а завдання було придумано, щоб перевірити критичність і самостійність мислення дітей, завдання заплутало дорослих по всьому світу.

    Саме вони почали поширювати його у соцмережах і пропонувати свої варіанти рішення. Дехто розмірковував про невипадковість овець і козлів. Дорослі користувачі продовжують сперечатися й досі, а найіронічніші з них вважають, що подібні тести потрібні не тільки дітям і не лише в Піднебесній. Китайські ЗМІ відзначали, що у відповідях на питання школярі продемонстрували розсудливість і креативність.

    Попри беззаперечні позитивні результати, на думку багатьох аналітиків, критичності мислення і креативності цьогорічному Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ) не вистачило. Цього року форум відвідали близько 350 VIP-персон, серед яких понад 60 лідерів країн. За словами незмінного керівника Форуму Клауса Шваба, нині, передовсім, необхідно розробити нову модель співпраці, яка б охоплювала інтереси не вузького кола людей, а долю людства загалом. Тому наріжною темою Давосу-2018 було саме створення спільного майбутнього в сучасному роз’єднаному світі.

    Не важко помітити, що набагато раніше майже дослівно це завдання для людства сформулював Китай. Цю ідею послідовно розвиває і реалізовує КНР у своїх міжнародних проектах, зокрема, ініціативі «Один пояс, один шлях».

    Подібні зустрічі на платформі ВЕФ формально є нейтральним майданчиком для дискусій, але саме тут визначаються основні геополітичні та економічні тенденції світу. Саме в Давосі раніше генерувалися ідеї реагування міжнародної спільноти на глобальні виклики. Наприклад, декілька років тому активно обговорювали способи і напрями подальшого розвитку освіти, згодом шукали рішення питань бідності і корупції. Цього року, на жаль, ВЕФ не вразив відповідями на запитання, що хвилюють як еліти світу, так і людство як таке.

    Президенти, міністри, бізнес-спільнота, науковці і експерти виявилися не готовими до стрімкого перебігу четвертої технологічної революції, прояви якої констатували доповідачі і занепокоєно обговорювали на панелях Форуму. Гібридність тероризму і збройних конфліктів, космічна гонитва, надсучасні біотехнології, поява криптовалют, блокчейн технології, стрімкий розвиток штучного інтелекту і робототехніки, обчислювання ВВП і загального базового доходу поставили перед людством багато запитань.

    Як запобігти роз’єднанню світу? Що потрібно зробити? Невже сторінки далекого минулого не підводять до висновку, що контрольований хаос – це небезпечна і хибна ідея. Чому найкращі уми не враховують, що станеться в разі глобального технічного збою? Адже до наступної фінансової кризи може призвести саме ймовірний крах глобальної ІТ-системи.

    Яким чином контролювати крипторесурси? Банкіри не приховують, що бачать неабияку загрозу сформованому стану речей, уряди побоюються використання криптовалют в злочинних цілях – адже емісія і обіг крипторесурсов знаходяться поза «традиційними» межами й, відповідно, можливостями контролю..

    Куди подіти мільйони людей, у яких не буде роботи внаслідок роботизації виробництв? Чи дозволити біологам вже зараз створити генетично модифікований новий вид людей? Як бути з неймовірно швидким розвитком штучного інтелекту і захистити інтереси людської цивілізації?

    Чотири дні жвавих конференцій, дискусійних панелей та розмов в кулуарах Давосу показали, що світ змінюється швидше і, на жаль, випереджає реакції лідерів держав на технологічні зміни. Світова еліта розуміє, що потрібно щось робити терміново, але зрозумілих консолідованих рішень з багатьох спільних викликів ВЕФ 2018 не запропонував.

    Завершився ВЕФ 2018 позитивним прогнозом. Керуючий директор МВФ Крістін Лагард повідомила, що цьогоріч світова економіка має зрости на 3,9 %. Також на Всесвітньому економічному форумі було оголошено про створення Глобального центру кібербезпеки, покликаного допомогти побудувати безпечний і захищений глобальний кіберпростір. Метою центру є започаткування першої міжнародної платформи для урядів, компаній, фахівців і правоохоронних органів, призначеної для співпраці з подолання проблем кібербезпеки. Центр працюватиме у Женеві, Швейцарія, цілком  автономно під патронатом ВЕФ.

    Отже, є втішні прогнози і реагування на окремі проблеми, але для критичного погляду головним висновком залишається думка, що сучасні виклики потребують від світової еліти нових об’єднувальних ідей, оперативних нестандартних рішень і фахових адекватних дій.

    Китай закликає формувати міжнародні відносини нового типу

    Китайську делегацію на Форумі очолював член ЦК КПК, директор Головного офісу Центральної групи керівників з питань економіки та фінансів Китайської Народної Республіки Лю Хе. Права рука лідера КНР Сі Цзіньпіна з економічних питань, 66-річний технократ з Гарвардською підготовкою має репутацію реформатора, безліч контактів за межами Китаю і користується повагою у міжнародних фахових колах.

    В останньому науковому дослідженні Лю Хе, опублікованому в 2013 році,  він пояснив структурні причини глобальної фінансової кризи 2008 року та Великої депресії. У своїй роботі він доводить, що у кризах винні популізм, ліберальна грошово-кредитна політика та надмірно великий розрив у доходах.  Дослідження «Порівняльне вивчення двох глобальних криз» завоювало найвищу економічну нагороду в Китаї у липні 2014 року. Як прогнозують експерти, вже у березні ц.р. Лю Хе може стати віце-прем’єром КНР і саме на нього покладаються надії подолання «чорних лебедів» і «сірих носорогів» китайської економіки.

    Наскрізною темою його виступу на ВЕФ 2018 була необхідність посилення співпраці для подолання викликів, з якими жодна держава окремо неспроможна впоратися. У своїй доповіді Лю Хе наголосив, що необхідно поглиблювати  взаєморозуміння, інклюзивність і взаємодовіру, налагоджувати тіснішу ділову співпрацю, просувати формування міжнародних відносин нового типу і сприяти створенню спільноти з єдиною долею для всього людства. Основними пріоритетами для Китаю як другої економіки світу буде посилене впровадження реформ у сфері сервісу, забезпечення не швидкого, а якісного зростання, зменшення фінансових ризиків, подолання бідності та запобігання забрудненню навколишнього середовища.

    Лю Хе також анонсував відкриття внутрішнього ринку Китаю для західних компаній і лібералізацію фінансової сфери. КНР і надалі інтенсивно інтегруватиметься з міжнародними торговими правилами і поліпшуватиме доступ до власних ринків. Китай планує суттєво відкрити доступ до сектору державних послуг, особливо фінансового, і створить привабливіше інвестиційне середовище. Лю Хе пообіцяв міжнародній спільноті, що деякі заходи Піднебесної навіть перевищать всі можливі очікування.

    На Всесвітньому економічному форумі засновник і голова ради директорів компанії Alibaba Group Джек Ма під час свого виступу підтримав тези голови КНР Сі Цзіньпіна і директора Головного офісу Центральної групи керівників з питань економіки та фінансів КНР Лю Хе. Джек Ма нагадав чим закінчилися попередні промислові революції: перша – Першою світовою війною, а друга – Другою. У найближчі тридцять років нам судилося знову пережити світову війну, але, прогнозує Джек Ма, це вже буде не війна одних народів проти інших, це буде війна проти хвороб, проти забруднення навколишнього середовища, війна проти бідності, тобто виклики вимагатимуть від людства спільного вирішення глобальних проблем.

    Китайський мільярдер став одним з небагатьох учасників Форуму, хто не лише окреслив проблеми, а й запропонував, що вже сьогодні робити людству, аби не боятися майбутнього і бути конкурентоспроможними порівняно з машинами. На його думку, до 2030 року роботи зможуть зайняти близько 800 млн. робочих місць. Якщо не змінити систему освіти, через 30 років людство опиниться в біді. Самих знань тепер недостатньо, запевняє Джек Ма, нам треба вчити дітей чогось унікального, у чому машина не зможе перевершити людину.

    Йдеться про так звані soft skills: цінності, переконання, об’єктивне мислення, командну роботу і турботу про інших. Дітей вже зараз треба вчити за допомогою творчого, інноваційного підходу. Засновник компанії Alibaba Group, в минулому простий китайський вчитель, висловив своєчасні і зрозумілі ідеї щодо вирішення проблем, які турбують світ. Логічно очікувати, що нова система освіти сприятиме появі нової філософії міжнародних відносин та призведе до появи якісно нової генерації світової еліти. А наразі, експерти відзначили хорошу командну роботу китайської делегації на полях Давосу-2018.

    У 2017 році економіка Китаю зросла на 6,9% проти очікуваних 6,5%. Проте, критичний погляд експертів передбачає, що цього року у китайської економіки буде не все так вдало. Американська політика щодо оподаткування та процентних ставок для залучення транснаціональних компаній в короткостроковій перспективі може призвести до того, що Китай  опиниться під тиском з боку реальної економіки та під валютним контролем.

    Втім, Стів Цан, директор китайського інституту SOAS в Лондонському університеті, висловив думку, що китайський уряд все одно запроваджуватиме ту політику, яку КПК вважає доброю для Китаю та партії, а не ту, яку вважає хорошою для себе еліта в Давосі. Мейс Харборн, президент Торгової палати Європейського Союзу в Китаї, визнав, що  минулого року в Піднебесній відбулися деякі важливі зміни, зокрема, прямий вплив на більшість іноземних підприємств було обмежено. Але, на його думку, все ж таки  розрив між обіцянками та діями китайської влади залишається великим.

    На це можна зауважити, що нещодавно Китай разом з Австрією успішно здійснили міжконтинентальний розподіл квантових ключів на базі супутника «Мо-цзи». Це означає здатність супутника «Мо-цзи» до здійснення міжконтинентального квантового засекреченого зв’язку, що закладе основу для створення глобальної мережі квантових комунікацій в майбутньому. Отже, як доводять факти, Піднебесна в прямому і переносному сенсі вміє спрямовувати ресурс, налагоджувати зв’язок і відшукувати спільні інтереси, коли саме це має на меті.

    Можемо, якщо захочемо

    Як відомо, ВЕФ 2018 проходив у доволі складному плані з огляду на зовнішньополітичні обставини, в яких опинилась Україна. Адже у західних партнерів останнім часом накопичилось чимало запитань до української влади. Головною метою поїздки у Давос президента України Петра Порошенка, як вважають експерти, стали все ж таки переговори з главою МВФ Крістін Лагард.

    Під час зустрічі обговорювались деталі створення антикорупційного суду і призначення нового очільника НБУ. «Зустріч із президентом Порошенком та членами його команди була дуже продуктивною і приємною», – заявила по завершенні глава МВФ. Отже, критичне мислення спрацювало! Як стало відомо, Київ уже навесні отримає 1,9 мільярда доларів кредиту від МВФ.

    Знаковою і результативною також була зустріч президента з віце-президентом Європейської Комісії з питань Енергетичного союзу Марошем Шефчовичем. У прес-службі АПУ повідомили, що співрозмовники висловили задоволення в зв’язку з завершенням роботи, необхідної для запуску Фонду енергоефективності України, до якого ЄС має намір внести 100 млн. євро.

    Під час виступу на форумі Президент України запропонував ініціативу створення нової «коаліції», яка має стати загальною відповіддю на агресію Російської Федерації і спільною програмою дій. Зрештою Україні вдалося ще раз привернути увагу світової еліти до теми європейської безпеки.

    Вітчизняна делегація приєдналася до роботи Форуму. Зокрема, вперше в історії Давосу там відкрили «Ukraine House Davos». Його заявленої темою було: «Україна: креативність, інновації, можливості», незважаючи на досить скромні презентаційні можливості української сторони для демонстрації технологій та інвестиційних можливостей для інвесторів в Україні, зокрема сфері IT технологій.

    Головне завдання Українського дому – показати потенціал держави перед світовими лідерами. На думку низки експертів, чи не вперше відбулось зміщення акцентів: із політичних дискусій у бік бізнесу. Україна починає себе просувати на рівні провідних країн світу як держава, яка розвивається, у якої є успішні історії і перспектива. Можливо не так швидко і ефективно, як того вимагають обставини, але поступово такий імідж країни вибудовується.

    У позитивному ключі варто також сприймати і традиційний «український сніданок» на якому, на відміну від попереднього, особисто виступав президент України. У своєму 10 хвилинному виступі він розповів як про прорахунки, так і про досягнення, не залишив без уваги і перспективи реформ. В Українському домі, розповідав президент Порошенко, представники бізнес-кол виявляли неабиякий інтерес до інвестування в Україну. І це добрий знак.

    Але, як висловилася директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард, самовдоволення насправді є одним із ризиків, із якими ми маємо боротися. З огляду на складні і неоднозначні процеси, які тривають всередині ЄС, Україні потрібно активно працювати і над китайським напрямом. Мати такого потужного союзника і партнера для України сьогодні дуже важливо. Тішить, що вже нікого у владі не потрібно переконувати. Залишається лише бажати, щоби цю роботу наші посадовці виконували фахово і цілеспрямовано.

    На початку грудня 2017 року Україна і Китай підписали дорожню карту з реалізації ініціатив «Економічний пояс Великого шовкового шляху» і «Морський шовковий шлях», покликаних посилити економічне співробітництво між Європою і Азією. Китай входить до десятки держав – найбільших торговельних партнерів України. Найбільшою статтею українського експорту в Китай є продовольство. Проекти в рамках «Шовкового шляху» в перспективі можуть дозволити Україні обійти транзитні обмеження Росії.

    Події початку 2018 року вказують на те, що рівень інтенсивності українсько-китайських відносин підвищується. Інформаційне агентство Xinhua повідомило, що українські підприємства братимуть участь у першій китайській Міжнародній виставці імпортних товарів Import Expo, яка  відбудеться з 5 по 10 листопада 2018 року. Посол Китайської Народної Республіки в Україні Ду Вей закликав українських підприємців відвідати Шанхай і взяти участь у цій виставці.

    Виставка Import Expo в Китаї – це перший захід у країні, на якому будуть представлені імпортні товари з усього світу. Завдяки цій виставці влада КНР планує наповнити внутрішній ринок Китаю якісними товарами та залучити ще більше країн до ініціативи «Один пояс, один шлях». Зазначається, що на презентації виставки в Києві були присутні близько 500 гостей, зокрема офіційна делегація Міністерства торгівлі КНР, представники Шанхайського міського управління і українські підприємці та чиновники. Україні участь у виставці надасть нові можливості отримати необхідні капітальні вкладення та ринки збуту.

    Кабінет міністрів України має намір укласти з Китаєм кредитну угоду з низки інфраструктурних проектів загальною вартістю $7 млрд. Про це повідомив заступник міністра інфраструктури України Віктор Довгань під час презентації виставкового проекту China international Import Expo. Він також зазначив, що вже підписані контракти на 200 млн. євро з двома китайськими компаніями щодо будівництва доріг в Україні у 2018 році, а також очікується підписання контракту щодо будівництва мосту у Кременчуці.

    А у НАН України планують створити два китайсько-українських центри для співпраці з КНР. Про це розповів віце-президент НАН України Анатолій Загородній. «З метою ефективного використання усіх можливостей кооперації наразі на розгляді стоїть питання про створення двох спільних китайсько-українських центрів, які будуть координувати співпрацю НАН України з провінціями Шаньдун та Гуандун і активно просуватимуть наші розробки на китайський ринок. Сподіваємося, що наша співпраця стане ефективнішою і матиме добрі перспективи», – заявив віце-президент НАН.

    Науковець підкреслив, що питання  міжнародного співробітництва із КНР – дуже непросте, хоча і пріоритетне для академії. Китайці дуже охоче пропонують співпрацю, але вона досить своєрідна, адже насамперед полягає у тому, що у КНР пропонують високу зарплату для бажаючих співпрацювати. При цьому ми поки маємо небагато випадків, коли китайські кошти надходять до інститутів академії. Це можливо лише за рахунок контрактів і саме таку співпрацю НАН України планує розвивати і розширювати. Схоже, що Україна готова, не гірше за китайських школярів, проявляти  розсудливість і креативність як на ланах Давосу так і у стратегічних українсько-китайських відносинах.

     

     

     

    Напишіть відгук

    Your email address will not be published. Required fields are marked *